Si ‘shërohet’ PD? Bamir Topi : Të goditet me forcë Berisha, situata e PD është për fajin e tij! Figura me e diskretituar politike

25 Maj 2023, 09:27Politika TEMA

Si ‘shërohet’ PD? Bamir Topi : Të goditet me forcë

Ish- presidenti Bamir Topi komentoi situatën e PD-së në Repolitix.

Topi thotë se fajtor për degradimin e PD-së është Berisha dhe se e vetmja mënyrë që opozita të dalë nga kjo situatë është goditja politike ndaj figurës së tij. 

“Unë e di që opozita ka rënë në kondicionet e një sëmundje kronike, unë them duhet të dalë. Duhet goditja me forcë e figurës së Sali Berishës. Me këtë ton dhe siguri i takon të flasë atij.

S’po e dëmtojmë fizikisht, por në planin politik. Berisha nuk i la pjesë vetes të konservohej. Berisha sot është figura me e diskretituar e politikës. Unë nuk ka nevojë të them gjëra të tjera.

Kjo situatë në PD është vepër e Berishës dhe disa njerëzve afër tij që i kanë shërbyer me inferioritetin më të madh, prandaj është në këtë gjendje“- tha Topi në Repolitix.

“Sot unë e shikoj Sali Berishën si të keqen më të madhe të opozitës shqiptare. A ikën apo nuk ikën, është çështje e tij. Sot nëse ka një strumbullar të mungesës së shpresës se cfarë do ndodhë me të ardhmen e të djathtës shqiptare, ai është Sali Berisha. Është arkitekt i së keqes brenda të djathtës”- u shpreh Topi.

“Problemi është që e gjithë tendenca e zhvillimeve politike që rrotullohet rreth atij individi është situatë e pashpresë për lëvizjen që ai përfaqëson. Problemi nuk ëhstë më tek ai por tek një masë njerëzish që e ndjekin pas. Një pjesë prej tyre janë koshient, ndërsa të tjerët e ndjekin me idenë që afër Berishës mund të bëjnë karrierë.

Disa njerëz atje e shohin veten  në opozitë për t’u kthyer në pushtet. Maksimumi që ata pretendojnë duke qenë afër Berishës është të shkojnë në parlament të marrin rrogë. Një grup tjetër është një grup teknokratësh që shkojnë në studio televizive, marrin statusin e ekspertit të një partie të djathtë. Dhe pjesa më e madhe, është ajo e militantëve idealistë”- shtoi ai.

16 Komente

 1. L
  Luani

  Po hë , se na zuri gjuha lesh , kemi tere jeten qe po e themi .. ku janë intelektualët e PD..!!

  1. T
   Topi Pacavurja me Pace .

   Ho z. Topi pse nuk e thua qe Ai eshte nje Kryekriminel ! apo ske bythe....Frikacak....se ti si i ritur ne Tirane dhe me nje njohuri shume te mire mbi Situatat Politike i njije shume mire si para viteve 90 por dhe deri sa u bere Presdident . Edhe ti sje gje tjeter vetem nje pacavure per Interesa personale ... Ske faji ti fajin e kane ato TV qe te marin ty ne Interviste per te mbushur Programet ...nga halli.. Ik futja nej pace se kjo te jepe me vlera se sa te japesh Opinione legenash.

   1. C
    Cen Dymi

    Po ka legen ne bote copa e injorantit , qe Saliu e beri President pasi e kishte tredhur shume heret qe te ishte vete President De fakto. Palacot si Bomiri pa turp pa cipe mire eshte te mos dalin ne Ekran . Sistemin e Drejtesise e shkatarroi Bamiri ky futi emrime me leke deri ne 500.000 EURO nje Emrim. Ky 30 fjale perdor nga gjuha shqipe. Shko futi nj tas Hasude o Bamir injoranti dhe Hajduti i pa cipe.

    1. C
     Cen Dymi

     Po ka legen ne bote copa e injorantit , qe Saliu e beri President pasi e kishte tredhur shume heret qe te ishte vete President De fakto. Palacot si Bomiri pa turp pa cipe mire eshte te mos dalin ne Ekran . Sistemin e Drejtesise e shkatarroi Bamiri ky futi emrime me leke deri ne 500.000 EURO nje Emrim. Ky 30 fjale perdor nga gjuha shqipe. Shko futi nj tas Hasude o Bamir injoranti dhe Hajduti i pa cipe.

     1. D
      Drini

      Toni, tope ka qene dhe eshte.

      1. P
       Patriot

       U bo i gjallë Bom fërgesa, eeyy o popull e do nej dorë qyl paçja, gjithë kohën me qepshe në brez kto konservat e Fiçorrxhepit

       1. E
        Eni

        Kur te beri dhe ty president? Nuk e ke merituar fare....berisha duhet te iki por dhe ju vanitozet e kafeneve...

        1. N
         Noci

         Me beri pershtypje nje moment ku Basha thote se nuk flas kunder Berishes mos t'a perçajme me shume partine .Ky eshte njeriu qe duhet te flasi me shume se te tjeret e po nuk foli ka dy gjera,ose sherret i kane bere bashke ,ose ka frikë E para duhet te largohet edhe ky ,e dyta ne politike nuk ka frikë ,gjerat thuhen haptas dhe me shume se ky nuk di asnjeri per te larguar Berishen e per te shpetuar partine dhe opoziten

         1. P
          Pensionisti i Porcelanit

          Bamir, mos e ul verten neper ekrane; koha jote ashtu si edhe imja ka perenduar, le t'ia leme ta gjykoje Historia e Shqiperise 1992-2009. Gezo kalane qe ngrite dhe merru me niperit e mbesat milionere.

          1. © KËNDVËSHTRIM TJETËR ©

           Para se të shkarkoni Berishën, duhet të largoni "repartin" e Diko Zeqos nga media, ose të fitoni betejën me trushplarët ! Pa organizim nuk ka fitore.

           1. T
            The truth

            Po pse nuk votojne per ty ata o Bahmut Topja. Ti ke partine tende, president ke qene, tiranas po dhe trap gjithashtu. Lini te flas ndonje tjeter por jo ju qe jeni shume me poshte nga Berisha. Vota e trgoi kete.

            1. T
             TIRANA

             Topka formoi nje parti, me te cilen nuk mori as 1% te votave e te ciles nuk ja mba as vete mend emrin. Tani merr rolin e "Analistit" si ndodh ne Art kur ai qe nuk ka talent... behet Kritik arti.

             1. N
              Nori

              Nuk e di duhet te ik Berisha a jo, sepse nje vote kam,por si duroj dot parazitet si puna e ketij Topit qe vetem llapin dhe nuk bejne gje (perkundrazi minojne ne kohe fushate).

              1. A
               Ali Pash Gucia

               Doli dhe Hyena. Mundohet te kafshojë kur e sheh prenë në pikën më të dobët. La shtëpinē dhe iku në Dajt me shoqëruesin prej frikës së Berishës. Kur u kthy në shtëpi dhe pa brekët e kuptoj që i kishte mbushur.

               1. G
                Gjergj Vorfi

                Po ky president nga Salli berisha u zgjodhe. Dhe po pd i dha besimin. Po ky anti berishe dhe anti pd. E tregoij vehten e tija Duke votuar per PS te edi ramovicit Po tani mendon se do te behet president i pd. Mundet se ka ndonje vend.

                1. G
                 Gjergj Vorfi

                 Po ky president nga Salli berisha u zgjodhe. Dhe po pd i dha besimin. Po ky anti berishe dhe anti pd. E tregoij vehten e tija Duke votuar per PS te edi ramovicit Po tani mendon se do te behet president i pd. Mundet se ka ndonje vend.

                 Lini një Përgjigje