Arian Çani: Berisha të takojë Vladimir Putin, ja porosia që do i jepja doktorit

8 Dhjetor 2023, 09:28Politika TEMA
Arian Çani: Berisha të takojë Vladimir Putin, ja porosia

Gazetari dhe moderatori Arian Çani është shprehur se nuk bën sens që ish-kryeministri Sali Berisha, i cili është shpallur “non grata” nga SHBA dhe Britania, të sulmojë kryeministrin Edi Rama me flamurin amerikan.

Ai tha se nuk duhet të jetë kompleks të luash me dy porta dhe opozita sipas tij, veçse në Uashington, duhet të kryente takime edhe në Moskë.

“Opozita e sheh veten në cep të ringut. A jemi në këtë llogjikë? A të provokojë unë në kuptimin profesional të fjalës. Opozita sot duhet të ishte jo vetëm në Uashington, por edhe në Moskë. Berisha është non grata dhe del e i bie Ramës me flamurin amerikan dhe të NATO-s.

Sot Berisha duhet të ishte më Putinit. E kuptoni pse Rama është më i fuqishëm? Sepse nuk ka komplekse të tilla. Nuk është sot mëkat të luash me dy plane. Po sikur amerikanët të bëhen me rusët, ça do bëni ju? Berisha sot non grata nga Perëndimi dhe del me flamurin e Perëndimit”, tha Çani.

Ai është shprehur se është dakord me protestat e opozitës në Parlament, por tha se ishte skeptik se kryeministri Edi Rama do të tërhiqej nga ndryshimi i ligjit për Komisionet Hetimore.

Gazetari tha se opozita duhet ta diversifikojë aksionin dhe të aksioni të jetë jo vetëm në Parlament, por edhe në rrugë, edhe në takime me ndërkombëtarët.

“Unë qëndrimin tim personal e kam bërë të ditur. Unë jam pro çdo lloj opozite që kur ajo gjendet në kushte vetëmbrojtjeje, le të jetë destrultive. Opozita nuk ka gjë në dorë veç komisioneve. Kjo që po ndodh me Komisionet është flagrante dhe tani do të ndryshohet edhe ligji.

Unë jam totalisht pro me këtë lëvizje që ka nisur opozita dhe them që pak po bën. Ndërkohë arrin ta justifikojë edhe pushtetin, edhe Ramën. Pra bravo i qoftë opozitës me ato mundësi që ka po bën këto, por do të dukej e paimagjinueshme që edhe Rama të tërhiqej për Komisionet dhe të thoshte po mirë na merrini.

Rama bën atë që duhet të bëjë, por ai që të tërhiqet nuk pranon kurrë, me çdo çmim. Unë dua të kthejmë këtë raportin dominant-i dominuar. Ky është raporti që kur ka lindur njeriu. Unë do i thoja doktorit mos u mjafto me kaq.

Unë do i thoja doktorit që në kohën që ti bën këtë, disa njerëz duhet të ishin me njerëzit në rrugë, disa deputet që dinë mirë anglisht duhet të ishin në SHBA. Cili është ministri i Jashtëm dhe i Brendshëm i Berishës? Ne nuk e dimë. Duhet një opozitë më fleksible”, është shprehur Çani.

40 Komente

 1. z
  zeni i saliut

  arian ik ciu dhe ti bashke me non graten, mos harro se je ne listn e zeze te gazetareve, deklaro pasurin dhe rrogen, pastaj ha mut ne mer te berishes

  1. m
   mili

   po ti grek je o mut o zagar grek ate do te digjet vendi

   1. T
    Taulant

    Ky eshte dobic e ka dhe per nder ....

   2. X
    Xhezo Smokthina

    Ore Çani, se të dija burrë të mënçëm, pse vërtetë nuk e di ti kë mund të ketë ministër të jashtëm dhe të brëndshëm Berisha? Po Berishën ka, or i uruar i i perëndisë. Me Berishën kryeministër, Shqipëria kurrë nuk ka patur ministra, por vetëm zv.ministra. Berisha kurdoherë, kur ka qënë kryeministër ka qënë njëkohësisht de facto edhe ministër i çdo dikasteri dhe kur ka qënë President, ka qënë njëkohësisht edhe kryeministër. Vetë Meksi thosh hapur, se gjashtë dikastere, ministria e mbrojtjes, ministria e jashtme, ministria e brëndëshme, Shik, Prokurori, Gjykatat, të gjitha ishin në varësi dhe kontroll direkt të Berishës. Ti na kërkoje të bëjë të ditur Berisha ministrin e jashtëm dhe të Brendshëm në hije. Të kripça trutë, o Çani, ma hoqe të gjithë respektin që kisha për ty si një njeri i zgjuar që tallet rëndshëm me mënyrën qeverisëse tonën në këtë mender demokraci komuniste.

   3. P
    Pa te ofendu Çan,hajd cte mba pragu.

    Motren,grun,gocen po pate o sumqim lulishtesh. Po Kaq pederast je mer kurve !?.Ti,Sala,e ca te tj si puna jote duhet me ha shkerdhy fisin,me ju terheq zvarr,sepse jeni kok e kembe te shitur,me byth dhe goj.Hajd robt ku ti kesh buce njeri.

    1. D
     Deep Purple

     I modh.

     1. 6
      60 vjec

      Deep Purple, ti je mo i modh !!!

    2. U
     Ujku Fierit - Arjan Cani ku eshte diferenca ?

     Ti je varri trapin , turpi eshte mbi kazanet qe mbajne kazanxhinje te tille. Midis teje dhe ujkut Fierit nuk shikoje ndryshim .

     1. k
      k

      Keto janë pasojat e fshatarëve injorantë dhe delenxhi në qytet. Kombi është në rrezik ,sepse fshatari injorant mendon vetëm për interesin e ngushtë personal. V.Hygo (Fshatarët).

      1. T
       Tarras-Bulba

       Po c'fshatar eshte ky??? Ky eshte me keq, eshte nje cope m#ti qe te ngjitet dhe te qelb me eren e hales sa her qe hap gojen. Nje rrot K i till s'ka per t'a lind nona, nje idiot ordiner. Se pse i japin kaq rendsi se c'diarre nxjerr nga goja kjo hale, kete nuk e kuptoj...!???

      2. T
       Taulant

       Nuk e ke keq se ti ja ke pare qarin ruseve. Je financuar regullisht prej tyre dhe klaneve greke per te bere politik kunder interesave kombetare te Shqiperise. Kam frike se do perfundosh si Esat Toptani o zdrums!

       1. T
        Toni Montana

        Pooooo.....sa i zgjut qe osht ky mor burre i dheut...gjithe mend...

        1. a
         adi

         Në kushte normale nuk ka asnjë te keqe Arian Çani, por ky hajduti është zënë me plaçkë në dorë, dhe si hajdut nuk ka mundësi ta luaj atë lojë! E sidomos në ketë moment kur e gjithë bota demokratike i ka venë sanksione Rusis

         1. S
          Shqiptari i Ilirisë

          Po Berisha me Putinin është mor bole.Vetëm se ka kontakte të fshehta që Amerika i ka zbuluar. Dalja hapur nuk do luante asnjë rol,vetëm se do i largojë edhe ata debilat që i shkojnë pas duke menduar se është pro amerikan,por ja ka futur Sorosi. K.. do mbetesh gjithë jetën bre Çani?!

          1. S
           Stape Pashi

           Ky kapso gazetaro-moderatori është një pordhë mediatike, por pa rigon, ama!

           1. A
            Arbeni

            Ky është një burrë shkërdhat greke.Të qift Kina nënën more vesh or korofillak muti.

            1. a
             astriti

             po ceshte e nevojshme qe berrisha te kthehet nga putini .te gjitha gjerat qe ka bere jane dhjetra here me keq se do na i bente putini .ai gjithe kete kohe aty ka qene ,te putini .thyeu embargon sic do ta thyente putini ,shkateroi ushtrine sic do ta shkateronte putini ,bombardoi fshatrat sic do kishte deshire ta bente putini ,ndezi fitilin e vellavrasjes sic do kishte deshire ta bente putini ,e keshtu me rradhe .prandaj cani dhe berisha atje jane ,ne e kemi kuptuar .dhe do ti leme te mbeten aty ne endrat e tyre per shkaterimin e ceshtjes shqiptare ,greko fili ,ruso fili ,pedofili cani do ta paguaje urrejtjen e shprehur ndaj shqiptareve .

             1. P
              Punetori

              Jo Kina mor Astrit jo , se kineze e kane te vogel . Ketij Çanit ja qifte Afrika fisin .

             2. D
              Dauti

              Akoma nuk eshte bere non grata ky mut?

              1. N
               Nari

               Kur ben edhe ky Karjan Cani si analist i politikes dhe u jep mend te tjereve,kesaj i thone t'ja japesh vetes bam,kur thoshte Jovan Bregu,ose sic thote populli : te kesh dy bythe nje ta mbash e nje ta cash !

               1. J
                Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

                Nuk është se Berisha këtë nuk e di! Gjatë gjithë jetës dhe luftës për karrige nuk ka lënë kar qeni pa thyer dhe spermë qeni pa gëlltitur. E nisi me sigurimin, gjyqet dhe PPSHnë, e vazhdoi me UDBnë, Millosheviçin dhe BinLadenin, zhduku Shqipërinë nga harta në 97, rrafshoi ushtrinë, kanibalizoi gjithë sektorin strategjik, përdhunoi me horra tribale, vrau UÇKnë, shiti territore tek greku dhe në fund po e mbyll si sekretarja e Ferid Bejlerit dhe vorioQimarës, duke lëpirë bolet e rryshkura të Janulles, me Mavin që i shqyen bythën dhe prostituon si do, ish-presidenti e shqiptarëve dhe ish komandantin e forcave të armatosura të ushtrisë shqiptare. Vetë Putin me anë të zëdhënëses së tij, vetëm pak muaj më parë, e poshtëroi botërisht, duke u renditur krah Perëndimit në qëndrimin që kanë ndaj Sali Berishës si hajdut kompulsiv, tribal dhe halabak, duke thënë ; "Sa para kërkoi Sali Berisha, që as Gazpromi me Rusinë, nuk arritën dot ti mblidhnin?" Në kushtet kur gjithë Perëndimi ka dështuar të krijojë një opozitë politike në Shqipëri, duke bërë sehir asgjesimin total të saj, që sot përfaqësohet vetëm nga një kufomë gomari që qelb dynjanë, Putin pa tjetër që në hije po punon duke përfituar nga dështimet e Perëndimit dhe vakuumet, për të kapur një copë të madhe të politikës së ardhshme shqiptare. Nuk është çudi që Rusia, njësoj si KGBja Sovjetike dje, që mbështeste lëvizjen ilegale te shqiptarëve të Kosovës, për të destabilizuar pushtetin e Titos, të mbështesë sot një krah politik shqiptar që synon zgjerimin e Shqipërisë drejt Greqisë teokratike dhe shkërrmoqjen e një shteti akoma dhe më të paqëndrueshëm se ish-jugosllavia, duke synuar goditjen ndaj Perëndimit, në barkun e tij më të squllur, njësoj si 200 vjet më parë kur shkerrmoqej Perandoria Osmane dhe sajohej Greqia me mbeturinat e perandorisë dhe çobenjtë analfabetë. Duket se proçesi i Shqipërisë së Madhe është një proçes që e kundërshtojnë të gjithë për shqiptarët, por që pa të nuk bëjnë dot për veten e tyre...

                1. H
                 Himarioti

                 Ky Çani, nga të gjithë, njihet dhe dihet për antishqiptarizëm. Çdo qelizë të trupit e ka të helmuar me antishqiptarizëm.

                 1. M
                  Milano Moda ...

                  Po ca plere qe eshte more....po Enveri u binte hakut juve, edhe thone pastaj pse burgoste per agjitacion propagande, durohet ky plera greke, po Amerika te tredh more plera po punove kundra vendit, po paska qene alamet burri Enver Hoxha..

                  1. S
                   Svetllana

                   Ky katunari grek ben shejtan -budallain, se e di mire qe Sali Sheqere Vukmanovich Karaxhich Berisha komunikon cdo dite me Putinin, ku merr force te djege Kuvendin e Shqiperise. SHBA eshte dorezuar: i iken Serbia, Bosnje-Hercegovina, Mali i Zi, Kosovo, Maqedonia... Edhe Shqiperia nuk ka nga shkon, do te ike edhe Shqiperia dhe bashke me te edhe Ambasada e Amerikes. Ballkani i takon Rusise.

                   1. S
                    Svetllana

                    Ky katunari grek ben shejtan -budallain, se e di mire qe Sali Sheqere Vukmanovich Karaxhich Berisha komunikon cdo dite me Putinin, ku merr force te djege Kuvendin e Shqiperise. SHBA eshte dorezuar: i iken Serbia, Bosnje-Hercegovina, Mali i Zi, Kosovo, Maqedonia... Edhe Shqiperia nuk ka nga shkon, do te ike edhe Shqiperia dhe bashke me te edhe Ambasada e Amerikes. Ballkani i takon Rusise.

                    1. Q
                     Qytetari

                     Qayi Putana po merr karin ne Ukraine jo me te merret me ne

                    2. F
                     Flamuri pa shtizë

                     O Çan na çave trapin..!

                     1. D
                      Demokrati

                      Lexoj komentet poshtë këtij shkrimi dhe çuditem . Vërtet mendoni se ky Çani ato që thotë i ka bindje të vetat ??? Po ky llumbaç flet kështu se i djeg bytha nga taksat qe i marrin . Kur ishte te Klani në një intervistë me Ramën ju ankua se paguante shumë taksa , rreth 11 000 euro në muaj , imagjino sa merrte nga Sandri . Tani i ka rënë bytha në ujë dhe nuk do shumë mend që kështu do hajë mut . Po sa ka si ky , të gjithë çfarë shikoni në emisionet e darkave një lloj lehin . Sepse qeni leh atje ku ha , thotë populli . Prandaj mos i merrni seriozisht ato që thonë . Më mirë mos i lexoni fare dhe do jeni më të qetë . Kaq e kemi vetë në dorë . Lërini të hanë mut çdo darkë dhe do flini të qetë ...

                      1. P
                       Peka

                       U rrite u bëre gjoja gazetar, por mbete gjithë jetën kar o magjar.

                       1. E
                        Eduard

                        Ky flet dikur i di te gjitha edhe ky ne france ca ka punuar erdhi ketu na bledh ca gazetare qe paguhen na psrtite po.kur do dalim emrat e ketyre qe flasim me dy porta ky eshte nje oerson koti se do asnje as klani e hodhi ne ruge te shofim ca do nxjern ne fund te dhjetorit me ke kane folur se keta paguhen nga kriminelat

                        1. l
                         lani

                         nuk eshte grek ky mut.por eshte lepires bythe grekve...nuk edi kush televizor e mban ket antishqiptar nuk edi

                         1. J
                          Jimi

                          Arian bythqiri ! Mos ke dashur te thuash, qe Putini te behet me Saliun ?

                          1. C
                           Cani psikopati

                           Zagar i ndyre , njeriu me i felliqur qe jeton ne bote . Zi shpirtin , zi zemren, zi xhaketen u mbuloshe koke e kembe ne zi o katran i qelbur. Grek i felliqur , shko dil lufto ,futu ne greve utrie dhe se do vij Putini do te sjell salcice ……… ha ha haaaa. Ta hoqi zarin Edi Rama tall bythen me atesurratin tend, e do ne emision te marresh ca followers …..,,,, u be mbret. E ke pare si e presino Csn te cafte ujku tebegte copa copa dhe te mos ngelet asnje shenje mbi the . Ngelsh pa varre o njeri i felliqur , monster. Kujt i duhet Sala more Can edhe Putini nuk flet me ate , ai ka ikur nga trutefsre. ……… Mallkuar qofshe dhe harram gjithshka qe ke marre ne kete vend o goje hale, vemje qe jargavitesh ……….,

                           1. k
                            kurvjari

                            Arian leri politiken e politikanet por a do ma nxjerresh nje here tet bije ti fus nje loqe qe te urlerase deri ne athine nga kenaqesia .He kurv e xhaxhit si thua

                            1. C
                             Concili

                             Cani mendon se e ka nenen "greke te leshte" nga Dropulli, se te atin e ka thene e ka shqipetar. Ne fakt, Dropulli edhe sipas ADN've te fundit qe kane dale, por edhe sipas te dhenave historike qe jane te regjistruara jane shqipetar, vlleh dhe pjesa me e madhe sllav te greqizuar. Jo me kot edhe udhetaret perendimore qe erdhen ne keto ane e vune re keto gjera dhe e theksojne-'Edhe pse keta e quajne veten "grek" te fisit te lashte Doric dhe flasin gjuhen greke(kishtare), ata veshin kostume te hijshme shqipetare'. Ndaj keta graqiret e sotem qe na cajne prapanicen mos t'i japin shume gojes, se jane te gjitha te rekorduara, jo qe sot i nxjerrin zbuluar testet e ADN've. 'The majority of early Slavic settlements consisted of villages which in the course of the peninsula's reconquest by the Byzantines were subordinated to a Byzantine fortified town which functioned as administrative, ecclesiastic, and economic center. A good example is the Dropuli valley in Epirus in southern Albania: Along the river Drino, three centers of agriculture and market existed during the Roman and the early Byzantine period: Antigoneia, Hadrianupolis and a Roman military camp, whose remains nowadays have the place-name Palokastra ("ancient fortification"). The Slavs replaced these abandoned centers with more than forty small villages on the mountain slopes at both sides on the level of the water horizon.'

                             1. R
                              Rikardo C42

                              Pse duhet te beje publike nje lidhje qe aj ka me Putinin dhe me njerezit e tij per vite ?? Kush ka pak memorie mban mend se si u takuan njerezit e lexhendes me njeriun e putanes para pak viteve kur ata ishin ne pushtet...berja publike vetem se do e trondiste komplet poziten e tij e tij.. perserisim Putini dhe rrethi tyre dhe jo sovietiket as ruset asnje i grupimit te tyre nuk kane faj ne veprat e putanes dhe bota do ta kuptoje nje dite

                              1. M
                               Muhameti

                               Ky ka kohe qe nuk eshte mire nga mendja, ka shkarje te skarpates.

                               1. A
                                Alfonsi

                                Ti çani dhe berisha, do fitoni kur të ngjallet dragushi i 21 dhjetorit, që të vijë tek ty në emisionin tënd. Mbaj Currin si gjitholog dhe si të infiltruarin tënd, dhe në rregull je ti. Përderisa un dhe të tjere të hapin studio për emisine ujqlsh, prap në rregull je ti. Ty stë ka ngel të shaj dhe unë rracln, se ti kan sharl me kohë mileti. Je një neveri si njeri, jo më për të dhlnë mënd.

                                1. K
                                 Klevi jam kerrici i koke paces .

                                 Eshte e pabesueshme , por vetem ne Shqiperi ndodh qe fundrina ,sharlatane , perverse si ky Cani e quajne veten gazetar.Nuk pat durim ta lexoj deri ne fund idiotlliqet dhe gomarlliqet e keti karagjozi vorioepirioti te ndyre . Inetelekti dhe llogjika e ketij bythqiri nuk mund te krahasohet , as me nje nxenes te klases se katert fillore. Po keshtu eshte kur nje qeine kriminel monster Sali nongrata ja ka shurruar trurin dhe ja ka zevendesuar me mut.

                                 Lini një Përgjigje