Arian Çani: Deklaratat e Metës, roli i Bardhit dhe skenari për 2025-ën

19 Prill 2024, 10:48Politika TEMA
Arian Çani: Deklaratat e Metës, roli i Bardhit dhe skenari për

Gazetari Arian Çani ka komentuar deklaratat e kreut të Partisë së Lirisë Ilir Meta ndaj SPAK.

Çani theksoi se një arsye tjetër që Meta tashmë ka shpërthyer është dhe mekanizmi që po përdor opozita.

Sipas tij, Gazment Bardhi tani është një nga njerëzit kryesor në opozitë dhe se ky i fundit nuk do të futet në zgjedhjet e 2025 si një trup i vetëm me Sali Berishën.

“Meta kishte një vit që ishte zhdukur nga hapësira publike. Më pas doli dhe tha jam filan vend. Strategjia e zhdukjes së tij ishte interesante.

Mendoj se një nga arsyet e tjera të këtij shpërthimi është dhe mekanizmi  që po ndodh ën opzoitë. Opozitën tani e drejton Gaz Bardhi pavarësisht se Berisha vazhdon të jetë lideri i saj zyrtar.

Ardhja e Gaz Bardhit krijon një pol në vetvete. Bardhi është njeriu kryesor i opozitës  që komunikon me ndërkombëtarët. Meta nga i dyti u bë i treti në opozitë.

Bardhi duam apo s'duam ne nuk do hyjë  në zgjedhjet e 2025 si një trup me Berishën, do hyjë si një fraksion i Berishës.. Meta e di shumë mirë a do ketë vend për të?”-tha ai.

Ai theksoi se kjo që po bën Ilir Meta nuk është aspak politike.

Sipas tij ai po krijon alibi pasi ka një frikë shumë të madhe sepse nuk i shmanget drejtësisë.

“Ajo që po bën Meta nuk është sjellje politike, po sillet si një njeri sikur i kanë bërë diçka prapa krahëve. Është si një njeri i zakonshëm. Shpërthimi i Metës nuk është politik. Çfarë e shtyn Metën që të bëjë këtë sjellje?

Mesa duket Meta ka një frikë shumë të madhe  që nuk do i shmanget dot drejtësisë, domethënë që mund të përfundojë i arrestuar dhe ai ka vendosur që të krijojë një alibi shumë të madhe publike.

Duke i rënë SPAK, duke i rënë Dumanit, në momentin që merret si i pandehur dhe kur të përfundojë në arrest shtëpie, të ketë një alibi që të thotë që unë e paralajmërova atë që ndodhi”-tha ai.

17 Komente

 1. U
  Ujku Cerrikut - Arjan Cani nje e te pandare

  Ky budallai i veteqhajtur spiun grek i vulos gjerat haaaaa cfare trishtimi gazetaria ne duart e Bushatit Shkullakut dhe Canit humore i estrades se Ballshit .

  1. U
   Ujku Shijakut

   Më i miri është Lorenc manjaku

   1. U
    Ujku Fierit

    Ujku Fierit apo i Shijakut ndoshta L.Vangjeli nuk eshte gazetar i mire por kur e krahasone me budallain Cani duket ylle i pa artishem .....

  2. A
   Arbeni

   Ky është një qelbësirë greke,një antishqiptar i tërbuar që paguhet nga Asfalia greke.

   1. S
    Svetllana

    Besojeni Arian Canin se e furnizon me te dhena Asfalia Greke. Ne fakt, Moska e ka projektuar Gazmend Bardhin per Kryeministrin e ri te Shqiperise, me hir apo pa hir, Pasha Limani eshte i Rusise.

    1. v
     vleshte - J.

     Po Cani ka te drejte. Kjo sjellje e metes ka per objektiv te perdoret si justifikim para publikut se jam me arrestuan se une iu kundervura SPAK (tarallak) dhe Altin Dumanit. Kjo sjellje mund ta perdori edhe si i arrestuar dhe denuar politike. Ne kete konteks eshte edhe loja me nusen Monike.

     1. !
      !!!

      Zot kur do shpetoj Shqiperia nga keta funderrina!

      1. D
       Demokrati me mend ne koke

       Me cfare sigle do hyje bardhi ne zgjedhje? Ai nuk ka parti.

       1. S
        Shqiptari

        Qirje Çanis Korofillsqias ! Miku yt Meta mund te beje skenar,librete,tragjedi dhe komedi,por ato nuk pijnë më ujë.Ai bashke me Monalizen te tregojne burimin e parave qe kane perdorur per te ngritur vilen,pallatin,apartamentet dhe llogarite bankare.E dime qe ato duan firma per t’u ndertuar,ndaj kane marre firmat e Nanos,Rames,Veliajt etj.Kete e dine te gjithe por PARATE,PARATE,apo EUROT,DOLlARET ku i gjeten per te ngritur “Ato me firma”Ku i gjeten? Ky eshte skenari i vertete i Metajt, qirje Çanis!

        1. Analist

         CANI EZHTe gomar injoroheni.

         1. L
          Lenci

          ky rrot kari eshte shume qesharak Lereni te merret me ujkun e cerrikut dhe idiote te tjere qe ka ne shqiperi

          1. Z
           Zina sallaksja curva

           Çani eshte kokeloqe komplet. Mua me shkrin se qeshuri kur ben analize politike. I ka trute te zorra e trashe. Do ta mbroje Meten se merr leke (paguhet). As spiun nuk eshte se eshte i pabesueshem, pa logjike

           1. N
            Noci

            Per Meten ti dyshon se ka nje hall,qe e dijne te gjithe qe ka qene qe ne kohen kur u be kryeminister,ku flitet se ka privatizuar sidomos ne Tirane objekte te shtetit me çmime te lira dhe ka fituar teper nga kjo pune.Pastaj duke qene ne qeveri me Salen dhe me Edin ai gjithmone merrte ato ministri qe kishin shumicen e parave te buxhetit ku kapeshin rrugët me dyfishin e çmimit.Pastaj fshati qe duket nuk do Kallauz.Vila ,shtepi ne pallate,tre femije ne Angli me pagesë.Burre e grua kane hyre ne parlament me duar ne xhepa pa punuar as nje dite dhe pa mbaruar shkollën.Njeriu qe nuk i djeg miza rri rehat,por ai ka dale nga faza.Persa i takon asaj qe Bardhi me shokë do shkojne ne zgjedhja pa Berishen,ata nuk marrin vota askund dhe prandaj u strehuan tek Berisha,qe te rihyjne ne parlament ku une mendoj se Berishes akoma me poshte i ka rene elektorati.Ne te njejten gjendje ndodhet Meta,qe tani eshte me poshte se Doshi,thone 2'5 përqind qe eshte kufi jo i sigurtë per te hyre ne kuvend

            1. T
             Taulant

             Keto pasuri qe ti permend per IM jane vetem maja e ajzbergut, vetem ajo qe del mbi uje. Ky eshte bere si i cmendur sepse po ja gjejne edhe ato nen uje. Ne perfundim ky malok skrapari do te hyje ne librin Gines si politikani qe ka vjedhur me shume para ne bote.

            2. P
             Pal Melyshi

             Fytyra me zeze ne Shqiperi Arjan Grekofil Cani , kaloi ne terbim per agjentin grek koleg i agjentit Cani per Bejlerin. Ky Cani , Meta , BIRISHA , Fevziu , Myslym Murrizi , paguhen nga SAFALIA Greke , Moska ,Beogradi. Keta duhen denuar si tradhetare te ceshtjes kombetare o njerz ..

             1. D
              Darsi

              O popull, vërini mënd këtij ujku, se nuk ha mut kot. Ka gjith këto vite që nuk ha mut kot.

              1. l
               lani

               kush te pyti ty mor te qifsha gruan moterqi antiashqiptare

               Lini një Përgjigje