Avokati i PD: Tërheqja e ankimit për statutin, shpejton shqyrtimin e vendimit të Agron Zhukrit

17 Janar 2023, 10:04Politika TEMA

Avokati i PD: Tërheqja e ankimit për statutin, shpejton shqyrtimin e

Përfaqësuesi ligjor i PD-së, Indrit Sefa, bëri të ditur sot para gjykatës, se heqja dorë nga ankimimi për çështjen  dy statuteve nuk prek kërkesën për të rrëzuar vendimin e Agron Zhukrit që i ka dhënë siglën Sali Berishës. Përkundrazi, kjo liron gjykatën që të përshpejtojë procesin për të marrë një vendim për këtë çështje. PD kërkon nga Gjykata e Apelit që ta rrëzojë vendimin e Zhukrit, pasi është marrë pa asnjë lloj baze, e çfarë është më e rëndësishmja pa u konsultuar me palët në proces.

Prononcimi i Indrit Sefës

Sot dëshirojmë t’ju informojmë që në seancën gjyqsore që pritet të fillojë pas pak Partia Demokratike do të paraqesë një kërkesë për heqjen dorë nga ankimi e për pasojë pushimin e gjykimit të kësaj cështje.Si fillim vlen te theksohet se kjo ceshtje eshte e natyres procedurale dhe tashme i ka rene aktualiteti. Gjykimi i sotem per te cilin ne kerkojme pushimin e ceshtjes, përcakton nësë kuvendi i Korrikut 2021 do të regjistrohet apo jo në regjistrin e partive politike të Gjykatës së Tiranës.

Për shkak se statuti i miratuar nga Kuvendi i korrikut 2021 është akti mbi të cilin pretendohet se është bazuar mbledhja e të vetëquajturit Kuvendi i 11 dhjetorit 2021 vijimi i gjykimit të kësaj cështje thjesht pengon gjykimin e cëshjes mbi legjitimitetin e Kuvendit të 11 dhjetorit dhe zgjidhjen përfundimtare të legjitimitetit të organeve drejtuese të Partisë Demokratike. 

Ne kushtet kur ceshtja eshte shnderruar ne nje artifice juridike qe po zvarritet jemi te bindur se gjyqi i planifikuar per sot ndoshta eshte bere pengese per gjykimin e vendimit te Zhukrit. Qe eshte ne thelb dhe problematika kryesore qe pret zgjidhje. Per te pershpejtuar dhenien e vendimit per kete ceshtje ne kemi paraqitur nje kerkese per pershoejtim qe ne dt 31 maj

Zgjidhja perfundimtare nga gjykata per kete ceshtje do te sjelle dhe qartesimin e shume problematikave qe kane shoqeruar aktivitetin politik te PD gjate ketyre muajve. Pa dashur te paragjykoj vendimin qe do te marrin gjykatesit, nuk mund te rri pa permendur qe per kaq muaj me radhe eshte e cuditshme ne mos e qellimshme zvarritja pa arsye te qarte e vendimit.

Per sa me lart i bejme thirrje gjykates se tashme nuk ka asnje lloj pengese te shqyrtoje çeshtjen Zhukri.

TemA

1 Komente

  1. B
    Bujari

    Po e luani menc berishen or taj hahahha

    Lini një Përgjigje