Balla i përgjigjet Berishës për 21 Janarin: Dosja e vrasjes së Aleks Nikës t’i kalojë SPAK

20 Janar 2023, 15:20Politika TEMA

 

Balla i përgjigjet Berishës për 21 Janarin: Dosja e vrasjes

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla i është përgjigjur Sali Berishës për 21 janarin.

Balla nga Roskoveci i ka bërë thirrje Prokurorisë së Përgjithshme dhe Prokurorisë së Tiranës që dosjen e vrasjes së Aleks Nikës më 21 Janar t’i kalojë SPAK.

Nesër përkujtojmë 12 vjetorin e masakrës të bulevardit dhe të vrasjes së katër dëshmorëve të këtij vendi në protestën e 21 janarit 2011.

Dua të theksoj se dosja në ngarkim të zyrtarëve më të lartë të asaj kohe, jo vetëm gardës së Republikës, jo vetëm Ministrisë së Brendshme por edhe atyre në krye të qeverisë, fakti është që një prej katër dëshmorëve Aleks Nika dosja e vrasjes së të cilit është një dosje e pa mbyllur. 

Familjarët e tij dhe unë gjithashtu i jemi drejtuar disa herë Prokurorisë së Përgjithshme, Prokurorisë së Tiranës, SPAK-ut për të kërkuar që elementë të reja që kanë dalë në këtë dosje të hetohen.

Fakti është që ka patur dëmtime me dashje të provave gjatë vitit 2011 qoftë nga predha e gjendur në trupin e e të ndjerit por edhe elementë të tjera dhe që në vlerësimin tim edhe apeli im është që në 12 vjetorin e këtij krimi, dosja në ngarkim të personave të përfshirë në vrasjen e Aleks Nikës dhe ky krim të mos hetohet më nga Prokuroria e Tiranës por ti kalojë SPAK-ut. 

Arsyeja është shumë e thjeshtë, personat e përfshirë në këtë krim shtetëror që i mori jetë 4 qytetarëve dhe u plagosën dhjetëra, janë persona që hyjnë në juridiksionin e Prokurorisë Speciale. 

21 Janari është korrupsion, pra qytetarët shqiptarë dolën në bulevard për të kundërshtuar korrupsionin e asaj kohe, dhe në këtë këndvështrim unë mendoj që Prokuroria nuk duhet të rrijë duar kryq.

Theksoj edhe njëherë që dosja e 21 janarit në rastin e vrasjes së Aleks Nikës nuk duhet të vazhdojë të mbetet më nëpër sirtaret e Prokurorisë së Tiranës por duhet t’i kalojë Prokurorisë Speciale Antikorrupsion“, u shpreh Balla në një intervistë për Top News.

10 Komente

 1. L
  Lida

  Ju ore socialiste spurdhjake e frikacake vazhdoni te tallni menderen me familjaret e 4 viktimave.12 vjet dhe asgje. Turp !

  1. C
   Ciao

   Lida! qenke kafshe fare,kafshe e trashe. Kete kerkese kaq te drejte e kerkojn te gjithe shqipetaret perparimtar,te ndershem dhe jo maskara si ty. Hetimin e vrasjen se Aleks Nikes t'i kaloi patjter SPAK-ut se ate e vrau Sali Krimineli,Basha dhe garda e republikes qe i sherbente Sali Qenit. Saliu e ka hak burgun familjarisht se eshte nje fole gjarperinjesh. Ti palaç qe nuk je dakord me prpozimin e Balles,edhe ti gjarper do jesh.Palaço.

  2. s
   spata

   Cthua more debil.Keto thirje i bene populli dhe organet e pavarura e jo ti qe je ne pushtet . E di ti se c'bene shteti o vulhumbur . Ti var koqet ne tel . Kete duhej tja benit ju Berishes o lejuj me dhembe kermilli .

   1. S
    Sllobodanka

    Mos u shqeteso, se eshte nje lehje e radhes e kones se Edi Rames.

    1. J
     Joni

     Nuk ke dal edhe pas 32 vjetësh nga koha e fiktarurë Spata! Fatkeqësi që ke mbetur kaq mbrapa.

    2. L
     Llaf Dibre

     " une mendoj qe prokuroria nuk duhet te qendroje duarkryq", - thote Balla. Urime Balles! Dy here urime: Nje urim per faktin se è gjeti mendjen e vdjerur per 12 vite, dhe nje urim tjeter se po fillon te "mendoje"....

     1. E
      Eni

      Shume drejte dhe Organisatoren e protwstes se dhunshme...Toma Erioni,Ngjela qe tha 1 milion te vriten...ata Laertet qe lyenin kokat me boje....dakort

      1. e
       emigranti

       problemi eshte sepse sALIU E PAguan gjykaten dhe si hyn gjemb ne kemb ka para saliu

       1. P
        Populli

        Dosja për krimin shtetëror të datës 21 Janar nuk duhet t’i kalojë SPAK-ut për Gjykatës së Hagës, për arsye se është përdorur një njësi e tërë ushtarake, Garda e Republikës, me personel rreth mbi 500 ushtarë e oficerë, e armatosur me amë e municion luftarak, për të hapur zjarr luftarak mbi një popull prej 100.000 vetësh që protestonte. Praktikisht u vranë 4 vetë, por operimi është i tillë që mund të vriteshin 400 vetë. Është Krim Kundër Njerëzimit. Pastaj, se kush është përgjegjës, le ta gjejë Gjykata e Hagës. Nuk është nomenklaturë e SPAK-ut.

        1. E
         Enriku

         Ky muhabet u bë aq i neveritur, sa urrejtja për berishën, po kalon tek ju, që e përdorni ç’do 21 janar për kredo. Ju e lani bythën me një deklaratë, sepse nuk keni dhe nuk ka asnjë denoncim si shtet apo pushtet, që ju vranë , sakatuan në një protestë kombëtare. Kështu që dhe ju jeni as mish e as peshk.

         Lini një Përgjigje

         Blog Tema