“Kali nuk mbahet nga bishti por nga freri”, Ngjela: PD nuk fiton dot kurrë me ‘non gratën’ kryetar

20 Janar 2023, 11:58Politika TEMA

“Kali nuk mbahet nga bishti por nga freri”, Ngjela: PD nuk fiton dot

"Me një opozitë të përcarë, nuk fiton dot në zgjedhje". Kështu u shpreh në një lidhje të drejtpërdrejtë për ABC avokat Spartak Ngjela, ndërsa theksoi se nëse grupet bashkohen jashtë Saliut, pa non gratën si kryetar, politika amerikane do jetë me ta.

“Kështu si është opozita e përcarë, nuk fiton dot. Nëse grupet bashkohen jashtë saliut, pa non gratën si kryetar, politika amerikane do jetë me ta. Jo sepse ka interes apo të mendojnë për probleme të nivelit të ulët por sepse është kohë e gjatë që është në pushtet një maxhorancë.

Politika amerikane nuk mund të bashkohet me një politikë antiamerikane. Cdo bëjë opozita, si do e trajtojë të ardhmen. Saliu mund të vijojë procesin e vet individualisht. Kur është investuar në arenën ndërkombëtare nuk kthehet aq kollaj dhe nuk humbet.

Tani si do vijë opozita në pushtet kur SHBA thotë nëse Berisha merr partinë e nxjerr partinë non grata.

Duhet të kesh parasysh një gjë po s’je me SHBA do jesh me Moskën. Si duhet të vijë ky bashkim kjo frymë e re, të tërhiqet saliu dhe të vijojë betejën e vet ligjor. Të bashkohet PD me këto liderë të ri që ka, të nënshkruhet një marrëvedhje me përkrahjen amerikane. Dhe kështu sigurisht opozita do vijë në pushtet.

Cili ka qenë kushti që ka ardh ky veprim i rëndë për opozitën, non grata e Berishës. Në momentin që PD vjen në pushtet edhe pozicioni i Saliut që ndërkohë është jashtë lidershipit do të përmirësohet ndjeshëm.

Non grata nuk mund të hiqet me kërkesë, por me vendim gjyqësor dhe Saliu e ka humbur afatin për goditjen me betejë legale në amerikë. Nuk mund të jetë kryetar I PD me non grata.

Nëse vendos interesin e përgjithshëm kombëtar mbi atë personal do kemi tërheqje. Nuk vjen dot në pushtet PD nëse drejtohet prej tij.

Po sikur të dalë politika amerikane nuk e pranojmë Shqiptarët do të votojnë për të? Kush nuk e kupton është me intelekt të rënë, kush e kupton dhe nuk e zbaton është në gjendje jo të mirë mendore.

Ka dy elektorate në Shqipëri, dhe asnjëri nuk e merr dot pushtetin nëse nuk bën një % të elektoratit gri. Si do i fitojnë zgjedhjet kur elektorati gri është proamerikan, dhe nëse ke SHBA kundër në fushatë,

PD ka ardhur në pushtet në 1992 në cdo miting bashkë me kreun e partisë dhe elitën ishte edhe amasadori amerikan. Kali nuk mbahet nga bishti por nga freri” përfundoi Ngjela.

3 Komente

 1. P
  PD-ja nuk duhet te shkoj nder mend kurr 1 Fitore

  Vetem idiotet mundet te shkojne ne mendime te tilla qe ky Stan qe perben sot PD-n te fitoje ndonnjiher apo akoma me komike te vijne ne Pushtet . KURR sa te jen gjalle edhe parsdhesit e tyre . Kurr Me _shkerdhatat Anti Shqiptare dhe injoranca ne Pushtet ne Shqiperi . ______Naiviteti i Shqiptareve ne ndryshimin e Sistemeve dhe Pafytyresia e rendjes mbas pasurise , te Jenicereve , ne kembim _ c'i qi temen Shqiperise _qe o pagua shume Shtrenjt ne kto 32-vjet Apokalips , ku mbi siperfaqe jetuan vetem Kafshet Primitive asgje Shqiptare ,asgje Njerezore _ s'ka shance te persritet me as ne Endrat me te dhjera ,te Majmunit Plak te shpelles . Shqiperia ka te nevojeshme Krijimin e nji Partie te re Politike ,per te hecur para ,duke len ne Halen Politike kte FakeOpozite _Te Kaluaren . Per kte duhet te diskutojme sot si shoqeri ,nqs duam te hapim Horizonte te reja e dal nga ajo Grope e Erret qe na shtyti Mendjelehtesia ,

  1. r
   raul

   Foltorja e vicidolit nuk vjen me kurre ne pushtet sa te jete ne krye te saj Hu Xhintao 80 vjecar qe i eshte fikur kandili qysh ne 2013 dhe shpreson te ndizet perseri pas 10 vitesh ne moshen 80 vjecare qe eshte e pamundur. Xi Xinping nxori nga salla e kongresit te Partise Komuniste te Kines ish udheheqesin 80 vjecar Hu Xhintao i cili kishte zene nje vend te pamerituar ne salle dhe flinte gjume si mumje. Xi beri nje veprim shume burreror te cilin Hu Xhintao e kundershtoi para 2000 delegateve kur e nxoren me force per krahu nga salla. Keshtu duhet te dale nje burre dhe ne foltore dhe ne kuvendin kombetar me te afert ta kape prej krahesh Hu Xhintaon e foltores dhe ta nxjerre jashte dhe ti thote: shko ne shtepi dhe shijo pjesen e fundit te jetes ne Lalez se na cave trapin , na ke lodhur cdo dite me shpifje e akuza, e revolucione si grua tallagjare dhe ne fund ja ku jemi pa asnje shprese per pushtet. Por a ka nje burre te tille foltorja , besoj se mund te kete ,,, dhe ai do hyje ne histori si njeriu qe shpetoi pd nga percarja e madhe. Po te shkoje ne shtepi Hu Xhintao i foltores dhe te largohet nga skena te nesermen pd ja bashkohet dhe hapet rruga per pushtet, te presim,,

   1. r
    raul

    Foltorja e vicidolit nuk vjen me kurre ne pushtet sa te jete ne krye te saj Hu Xhintao 80 vjecar qe i eshte fikur kandili qysh ne 2013 dhe shpreson te ndizet perseri pas 10 vitesh ne moshen 80 vjecare qe eshte e pamundur. Xi Xinping nxori nga salla e kongresit te Partise Komuniste te Kines ish udheheqesin 80 vjecar Hu Xhintao i cili kishte zene nje vend te pamerituar ne salle dhe flinte gjume si mumje. Xi beri nje veprim shume burreror te cilin Hu Xhintao e kundershtoi para 2000 delegateve kur e nxoren me force per krahu nga salla. Keshtu duhet te dale nje burre dhe ne foltore dhe ne kuvendin kombetar me te afert ta kape prej krahesh Hu Xhintaon e foltores dhe ta nxjerre jashte dhe ti thote: shko ne shtepi dhe shijo pjesen e fundit te jetes ne Lalez se na cave trapin , na ke lodhur cdo dite me shpifje e akuza, e revolucione si grua tallagjare dhe ne fund ja ku jemi pa asnje shprese per pushtet. Por a ka nje burre te tille foltorja , besoj se mund te kete ,,, dhe ai do hyje ne histori si njeriu qe shpetoi pd nga percarja e madhe. Po te shkoje ne shtepi Hu Xhintao i foltores dhe te largohet nga skena te nesermen pd ja bashkohet dhe hapet rruga per pushtet, te presim,,

    Lini një Përgjigje