"Ballkani Perëndimor i poshtëruar nga Franca dhe Bullgaria, 3 vjet që pengojnë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut"

27 Qershor 2022, 19:10Politika TEMA

"Ballkani Perëndimor i poshtëruar nga Franca dhe Bullgaria, 3

Media gjermane Süddeutsche Zeitung në një analizë mbi raportin e Bashkimit Evropian me Ballkanin Perëndimor ku sërish nuk u hapën negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, për shkak të vetos bullgare ndaj Shkupit zyrtar, shpjegon se Franca dhe Bullgaria janë shkaktarët kryesorë për ndalimin e zgjerimit të BE-së.

Sipas medias gjermane përgjatë viteve të fundit, Ballkani Perëndimor është poshtëruar vazhdimisht nga Franca dhe Bullgaria në rrugëtimin drejt Bashkimit Evropian.

“Parisi dhe Sofja janë dy nga arsyet e shumta pse nuk është bërë përparim midis Brukselit dhe Ballkanit Perëndimor prej vitesh.  Së pari, tre vjet më parë qeveria franceze vuri veton ndaj bisedimeve të anëtarësimit, Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe i gjithë rajoni është në një gjendje poshtërimi edhe sot e kësaj dite”, thuhet në shkrimin e Süddeutsche Zeitung.

Megjithatë media gjermane vlerëson lëvizjen e parlamentit bullgar në miratimin e rezolutës që lehtëson procesin e hapjes së negociatave.

Midis Sofjes dhe Brukselit ka shenja në rritje se Bojko Borisov duhet marrë ende në konsideratë. Ish-kryeministri bullgar mohoi të hënën zërat se ai synon të japë dorëheqjen nga drejtimi i partisë së tij Gerb (‘Qytetarët për zhvillimin evropian të Bullgarisë’). Borisov është në gjendje të shfaqet kaq i sigurt në vetvete për një sërë arsyesh. Qeveria e pasardhësit të tij Kiril Petkov u shkarkua me një votë mosbesimi të mërkurën e kaluar pas vetëm gjashtë muajsh në detyrë. 

Pak më parë, Borisov kishte siguruar mbështetje të gjerë midis partnerëve të tij në familjen e partisë konservatore evropiane PPE – duke njoftuar se partia e tij ishte gati të votonte për heqjen e vetos bullgare kundër fillimit të negociatave të pranimit në BE me Maqedoninë e Veriut. Shefi i PPE-së, Manfred Ëeber e dëshmoi atë “udhëheqje mbresëlënëse”. Në fakt, Borisov u shfaq papritur si një figurë e shpresës evropiane, si zgjidhës i një problemi urgjent të BE-së”, shkruan më tej Süddeutsche Zeitung.

Sipas medias gjermane, ‘presioni moral mbi supet e lidershipit të BE-së ishte i madh: kushdo që e vendos tani Ukrainën në korsinë e shpejtë drejt Brukselit për arsye të politikës së ditës, nuk mund t’i lërë pretendentët e kahershëm në Ballkan të qëndrojnë jashtë kësaj korsie” Ndërsa shton se ‘Parisi dhe Sofja janë dy nga arsyet e shumta pse nuk është bërë përparim midis Brukselit dhe Ballkanit Perëndimor prej vitesh. Tre vjet më parë qeveria franceze vuri veton ndaj bisedimeve të anëtarësimit me kandidatët më reformues, Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe i gjithë rajoni është në një gjendje poshtërimi edhe sot e kësaj dite.’

Borisov qetësoi nacionalistët

Të premten, një ditë pas rënies së qeverisë, parlamenti në Sofje në fakt votoi me shumicë votash nga partia Gerb e Borisov për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut. Megjithatë, ajo përmban kushte shtesë që korrespondojnë me propozimet e Presidencës franceze të Këshillit të BE-së: Për shembull, të drejtat e pakicës bullgare duhet të regjistrohen në kushtetutën e Maqedonisë së Veriut dhe BE-ja duhet të monitorojë nëse traktati i lidhur ndërmjet të dy vendeve në vitin 2017 është zbatuar. 

Bullgaria vazhdon të mbajë interpretimin se nuk ka gjuhë të pavarur maqedonase. Për sa i përket politikës së jashtme, Borisov, i cili u shkarkua nga posti në vitin 2021 pas protestave masive kundër korrupsionit, tani ka arsye të ringrihet përpara partnerëve të BE-së për shkak të lëvizjes në procesin e Ballkanit Perëndimor. Dhe brenda vendit, ai ka qetësuar nacionalistët, të cilët do ta kishin cilësuar më pa si ‘tradhti kombëtare’ heqjen e pakushtëzuar të vetos së Maqedonisë së Veriut”, shkruan Süddeutsche Zeitung. Media gjermane shton se Borisov ka shpresa për të drejtuar së shpejti një koalicion qeverisës në Bullgari.

33 Komente

 1. B
  Beni

  Nuk e meritonim qe ne te pengoheshim nga Bullgaria

  1. r
   reti11

   Nuk ishte Bullgaria, ishte kurva plake Francake. Do ti' nxjerre geshtenjat nga prushi me duart e Bullgarise. Franca, pas Rusise, eshte armikja e Shqiptareve.

  2. Z
   Zefi

   Bullgaria veproi shume keq se ishte i vetmi shtet qe na pengoi

   1. S
    Savana

    O Zef trimi. Me sa duket, nuk ja ke haberin ketyre puneve. Bullgaria ka problemet e saje me Maqedonine E Veriut..... Asnje problem me Shqiperine. Ne na pengoi vete Europa, sepse , per nje arsye qe asnje nuk e kupton dot, na martuan me Maqedonine dhe vendosen kushtin: "O te dyja, o asnjera". Do thuash ti - Pse u be kjo ? - Po se jemi shtet i korruptuar, O Zef. Se jem shtet me "qeveri te majte" dhe me Oligarke qe bejne ligjin. Qeveriu u rri "lepe - peqe" - Se jemi shtet me "qeveri te majte", qe u themi investitoreve te huaj: Hajde investoni ne Shqiperi se nuk kemi sindikata. Me nje llaf, hajde na shqiptaret, se i kemi ulur breket. - Se jemi shtet jo transparent ku qeveria vendos kush eshte "investitor strategjik" dhe kush nuk eshte, me qellim qe te vjedhe me ligj pronen e perbashket dhe ate private. - Se jemi shtet qe akoma nuk ka ndare token pronareve....O Zef Trimi... - Se jemi shtet qe mbyllim nje kanal televiziv vetem se nuk i pelqen Kryeministrit dhe populli paguan miliona dollare demshpreblim, per nje teke kryeminstrore. - Se jemi shtet qe nuk permbush as standartet e Afrikes, nuk kemi uje ne rubinet , O Zef... - Se jemi shtet pa opozite fare , as ne pushtet vendor, as ne ate lokal. Pra shtet njepartiak...jo jo me mire shtet nje personak dhe ky person eshte EDrama Kokaina... - Se jemi shtet "vari karin", ku Edi Rama i di te gjithe: edhe ekonomine, edhe arkitekturen, edhe ushtrine, edhe gjykata, edhe policine...dhe nuk ka nevoje per specialista, po mban rreth vetes vetem budallenj te llojit Tao Balla dhe Elisa Spirobytha, qe dine vetem "si-urdhron" dhe te vjedhin... - Se jemi shtet klloun qe bejme humor idiot me politikanet e botes, te cilet qeshin per edukate, po sa na kthejne krahet tallin koqet me ne dhe na konsiderojne jevgjit e Evropes E c'te te mollois me shume.... O Zef. Para se te marresh kurajon te shkruash publikisht, lexo ndonje rresht, o derezi, se le nam per nje sufllaqe...

    1. v
     vlonjati, vlore

     ka arsye se pse na martuan me Maqedonine dhe eshte e thjeshte. Madje e thjeshte eshte dhe pse duan te fusin gjithe ballkanin bashke. imagjino te futet Serbia para nesh, do na vendoste kushte pa fund e nuk do antaresoheshim ndonjehere ne bashkimin Europian. Po njesoj nese ne do futeshim me pare do u vendosnim kushte gjithe vendeve te rajonit, e nese nuk do e benim do ishim ta paafte. Greqia na ka vendosur kushte neve dhe Maqedonise. Ne nuk permendim Camerine,kemi vare Greke ne Jug, nuk ngreme zerin te themi jemi populli me i vjeter ne Rurope e nuk pretendojme as gjysmen e Greqise, ne aspektin historik jo per prona, te cilet kane qene arvanitas. Ne kemi shume me shume peshe ne histori por kemi kembe e duar te lidhura. Njesoj do e kete gjithe rajoni me ata qe do futen te paret ne BE. Kush do integrohet i pari do dominoje rajonin nga 6-ja e mbetur. Ska te bej korrupsioni, dhe pse realisht nuk e merritojme BE, se ne BE ka shume te korruptuar si Bullgaria e Rumania.

   2. t
    titi

    ne i kemi arritur objektivat dhe se kuptaoj pse franca nuk ka kuptur ende pse ne jemi te rendesishme per bashkimin europian

    1. P
     Piro

     Per kete nuk ka snje dyshim: Franca e dobet ekonomikisht beson se futja e Ballkanit perendimor ne BE e fut kete rajon ne zonen e influences gjermane ne Ballkanin perendimor. Eshte nje rivslitet me shume se njeshekullor per zoan influen ce.

    2. t
     tosi

     pse ne duhet te qe te varemi nga 2 shtete kur ne i kemi arritur objektivat e vendosura nga bashkimit europian keto 2 shtete duhet te kuptojn rendesin qe ne kemi

     1. t
      tao palla

      O tosi me "t" te vogel... asnje objektiv nuk ke arritur. Pretendon te heshesh satelite, po as uje ne rubinet nuk ke o "lum e det e koçimare"

     2. K
      Kalec Dega

      Armik i jashtem eshte shkaku prandaj duhet luftuar me kazem e draper...... Kolumbia e Evropes sa te kete gjatoshin nuk ka nevoje .Bar do te hame, vetem Partine te forte te kemi.

      1. C
       Ceni

       Droga leviz ne gjithe evropen. Na rrofsh bolet, me gjithe komentin tend.

      2. K
       Klea

       Media gjermane ka folur shume sakte. Por me apo pa BE vendi yne eshte zhvilluar ashtu sic po vazhdon te zhvillohet ende, duke arritur sa vjen e me shume modelet europiane

       1. I
        Iris

        Duhet falenderuar gjermania qe ka qene gjithmone suportive ndaj nesh, nderkohe qe vendet e permendura nga kjo media po na pengojne ne kete vendim te rendesishem per te ardhmen e vendit tone

        1. D
         Detari

         je nga gabimet e ramutit eshte se nuk ja dha portin e durrsit kinezve per nja 20 vjet... shkatrro te gjitha xhamite, vendos non grata per gjithe shtetasit turk, mbylli bizneset turke, per cdo xhami nderto nje perkujtimore te vogel per Arberit dhe automatikisht je evrope

         1. D
          Dajti

          Tde falemnderit detari i Janulles. Shqiptaret nuk percahen por bejne humor me kete propagande banale e Janaqit.

         2. B
          Bela

          Ne presim akoma me durim te shohim se cdo thone zoterinjte europian jemi mesuar me kte avaz sna behet me vone

          1. B
           Berti

           Ja te shohim a do nxjerrin gje tani pasi hoqi veton bullgaria pastaj do bejej vertet boze si muhabet

           1. G
            Geni

            Ishte shume zhgenjyese per te gjithe ne sepse nuk e prisnim nga Bullgaria ate pergjigje

            1. i
             igli

             Ne meritonim te beheshim anetare ne BE dhe ai lajm ishte shume i papritur per ne dhe shume zhgenjyes.

             1. G
              Gerti

              Ne prape kemi shpresa qe mund te anetaresohemi se nuk mund te mposhtemi nga Bullgaria

              1. e
               ela

               Nuk e prisnim ate lloj veprimi nga asnjera nga shtetet por sidomos nga bullgara qe prisnim mbeshtetje sic ja kemi dhene ne e cdo moment.

               1. P
                Poli

                Nuk kemi pse te ndalemi edhe pse Bullgarine e kemi kunder

                1. E
                 Era

                 Ne duhet tr vazhdojme perpara skemi pse ndalemi edhw pse Bullgaria ishte kunder nesh

                 1. M
                  Miri

                  Marredhenia me shtetet e tjera eshte dicka qe z.Rama e ka me shume kujdes. Prandaj jam i sigurte qe shume shpejte jemi pjese e BE.

                  1. R
                   Renato

                   Bullgaria beri nje veprim te pa menduar mire qe i dha nje pergjigje negative Shqiperise per antarsimin ne BE por shpresoj vertet qe te ndryshoj sa me shpejte.

                   1. C
                    Cajupi

                    Mos shani Bullgarine. Pas saj qendron dora e fshehte e Frances qe do te beje cdo gje qe ka ne dore per te mos lejuar futjen e Ballkanit perendimor ne Ballkanin perendimor. Vetua bullgare eshte si te thoshte SAhqiperia se do te veje veton kunder pranimit ne NATO te Suedise dhe Finlandes.

                   2. D
                    Demokracija në rrezik.

                    Demokracija nuk duhet të ketë lidhje me vendimet kombëtare - Bullgarinë dhe fetare islamin. Ajo duhet të zbatoji dokumentet e përbashkëta të BE. Mecroni ishte dhe mbeti ani shqiptar si dhe disa nga parardhësit tij. Bullgaria përkundër disa kërkesave është afër vendimit pozitiv por përsëri si çdo herë politika zyrtare e Francës me në krye me Macronin do të pengoji siç bëri me Kosovën tashe e 22 vite më parë. Kjo nuk është aspak BE demokratike sepse duhet heq veton e maskarajve që bllokjnë një Kontinent me 30 shtete. Kjo çka ka ndodh dhe po ndodh me Kosovën dhe tash me Shqipërin dhe Maqedonin Veriore nga disa politikan të lartë është tipike luftë raciste.

                    1. T
                     Turp e faqja e zeze

                     ooooo plasi suvlaki ketu....

                     1. t
                      temA, kopjon TWITTER

                      gerti,igli, miri,poli, gni, bela?.....EKSPERIMENTE ME ROBOTE NE temA = Tema morri fund, e ka pushtuar kanceri Ramiz....

                      1. ?
                       ????????????????????????

                       ne jemi turp i botes ne skemi asnje standart me europen .ne me keto pushtetar poshtersina ne nuk krahasohemi as me afriken VK .... harrojeni europen nuk na fut lush keto 50 vjet kshu qe mosu prifni kot.... rrogat skandal spitalet skandal korrupsion skandal rruget katastrofe pa asnje standart ppp po ben namet tu vjedh prej edvin palles hajdutit na dha nje president pa lidhje ushtarak turp i botes ben be se jeni north korea . fukaralliku ne maksimum na udheheqin budallad keto 30 vjet hajdutat kriminelat kurse shqiptaret flejn gjume

                       1. V
                        Vini

                        ishte Salih Berisha qe futi Shqiperine ne konferencen islamike shkaktari mos hapjes se negociatave me BE Shqiperia vazhdon te paguaj per poshtersite e dordolecit te Vucidolit

                        1. P
                         Patrioti vertete

                         Eshte nje veprim i poshter nga ana e Bullgarise ndaj dy vendeve anetare te Natos. Nuk ka kriter te plotesosh anen gjuhesore. Eshte nje poshtersi e saj. Shume thone qe Bullgaria ka qene miqesore ndaj nesh. Nuk eshte aspak e vertete. Jane i vetmi popull qe kur ka pushtuar Shqiperine gjate historise, ka cfarosur gjithcka, ka prishur edhe varret. Per me shume hollesi pyesni dibranet, se ata ta shpjegojne me mire kete, nuk e kane bere as serbet. Kulture eshte kjo, dhe kerkojne nga tjetri te respektoje gjuhen. Kujdes marredheniet me ta, jane me te keqinj se serbet, nuk dua te mbroj serbet, se edhe ata te keqinj jane, por e keqja ka shkalle perkeqesimi te Bullgaret.

                         1. a
                          arber

                          Po pse permendni Ballkani Perendimor? Flitet verem per Shqiperine

                          Lini një Përgjigje