Rama: Ne shqiptarët mendojmë se jemi më të vjetrit, grekët mendojnë se majmunët erdhën pas tyre

27 Qershor 2022, 10:29Politika TEMA

Rama: Ne shqiptarët mendojmë se jemi më të vjetrit,

Kryeministri Edi Rama të shtunën mori pjesë bashkë me kancelarin e Austrisë, Karl Nehammer në Forumin Europian Wachau me temën “Ruajtja e së ardhmes së Europës dhe zgjerimi i BE’së”.

Në fjalimin e mbajtur, përveç kritikave që i adresoi ndaj BE-së që nuk po lëviz në raport me shtetet e Ballkanit, Rama bëri batuta edhe për ballkanasit.

Ajo që mori vëmendjen ishte beteja për të “vërtetat historike” rreth lashtësisë së popujve ballkanikë. Rama, në këtë aspekt, përmendi garën ndërmjet shqiptarëve dhe grekëve se kush është më i moçmi në Gadishull.

“Në Ballkan ne të gjithë kemi në mendje se jemi më të vjetrit. Ne shqiptarët mendojmë se jemi më të vjetrit, ata që erdhën pas majmuneve në evolucionin e Darvinit. Po t’i pyesësh serbët nuk të lënë hapësirë, e lëre me grekët që mendojnë se vetë majmunët erdhën pas grekëve.

Le te shkojmë te turqit, ata mund të nisin një zënkë të madhe nëse është kafe turke apo kafe greke. Nje kafe mjaftë e fortë që me mirë mos ta provoni. Keshtu edhe maqedono-veriorët dhe bullgarët e njëjta gjë” ka thënë Rama.

 

81 Komente

 1. e
  edi

  hahahah sa i madh qe eshte si mi ka keto ironite

  1. K
   K

   Me lugë bosh dhe iluzione abstrakte nuk zgjidhet asnjë problem. Edhe sikur të jeni me të vjeteit në univers, ngeleni po ato hajdute të korruptuar dhe degjeneruar . Shko shiko pensionet që janë për të ardhur keq dhe lëri idiotësirat per berishen .

   1. l
    lesh e li

    Ironi therese. E vertet. Ballkanasit kane 2000 vjet ne lufte me njeri tjetrin. Mburren dhe zihen, ushqejne madheshti kur jane te vegjel e sherrxhi.

    1. M
     Matrapiku

     O Ramuuuuuut , gjysem i dituri dhe gjysem budallai, jane e njejta "farë" katastrofale. Kam disa pyetje. 1. Kur nuk ke iden se ku eshte ndryshimi kolosal i kafes Greke dhe asaj Turke, perse ha mut kot. 2. Nuk kam degjuar asnje Grek te jete kaq kompleksik si Shqipot, qe gjithcka (pa asnje baz shkencore) e nxjerin Pellazgo-Iliro-Arbro-Shqiptare. 3. Per lashtedin e Helladhes, flasin Arkeologjia, dorshkrimet, historia Botrore ... kurse per LESHIN Arnaut flet Xhufka, Koçaqi, Sazan Guri ... dhe te gjithe karagjozat e ketij rangu.

    2. K
     Kalec Dega

     Filozofi Ramos....nga piktor e basketbollist ne peshngrites,inxhinier rrugesh, shpikes i gjuhes shqipe dhe Beu i Surrelit....

     1. N
      Naim Frashëri

      Sa ka te koka Ka... Mend Rama ,ke Ti kolec Dega. Ti je Ballkanasi me i Vjetri Kolec, se Mami Ty te ka bere me Babin e Gomarit hahahhahaha

     2. S
      Sonila

      ka shume te ngjare qe shqiptaret te kene ardhur nga majmuni te tjeret nga derrat...

      1. L
       Lala i Lushnjes

       Gabim të kan pagzuar, Shqi0onja do të qe më mir zhani lalës.

     3. M
      Moni

      sa i madh qe eshte me keto ironite , ske faj te gjithe pretendojne qe jane te vjeter ne ballkan po ne jemi me te vjeter se te gjithe ballkanasit e tjere

      1. R
       Redi

       Iliret kan qen popullsi e vendosur ne tokat tona qe para serbve e mbase dhe grekve por nuk ka rendesi shume e shkuara duhet te perqendrohemi me shume tek zhvillimi i vendeve tona dhe bashkpunimi mindis njeri tjetrit

       1. I
        ILIRËT

        Për Ilirët e ke fjalën për kroatët,.....??? Sepse shkenca e ADN sot ka nxjerrë se pasardhës të ilirëve janë kroatët...

        1. T
         Taulant

         Kroatet jane popullsi Sllave. Gjuha e tyre eshte dialekt Sllav. Sllavet erdhen ne keto troje ne shekujt e 6-9-te. Iliret kane qene aty te pakten nje mije vjet para Sllaveve. Jane te dokumentura prej historianeve antik.

         1. V
          Vang

          ADN -ja e kroateve nuk tregon se jane ilire megjithse mund te kete nje perqindje sepse iliret shtriheshin deri andej ,por tregon se kane 40% njesoj.ATA kane zbritur ne Ballkan mbas shek VI E.RE.

          1. k
           kodrasadikit

           Te shpresojme qe iliret e kroacise ta bejne gjuhe zyrtare shqipen !!!!!

         2. R
          Rei

          Normalisht e kaluara ka shume rendesi por me shume ka e ardhmja e vendeve dhe pupujve tane prandaj le te folusohemi me shume aty e ti bejm vendet tona me te zhvilluara e te bukura

          1. k
           kjo batute i ka shku ne thellersi te bythes Majmun

           Mesiguri qe do vershojne gazetat Greke te cierren e therrasin nga dhimja e Hurit qe i rrasi KM Shqiptare ne Waćhau (Aus)

           1. E
            Egli

            Eshte si pune e zanatit ...piktor-kryetar bashkie-kryeminister...i fusim dhe nje cik histori...

            1. x
             xx

             EGLI: sigurisht qe ju ironizoni z.Rama sepse nuk jeni dakort me mendimin e tij.Ju ,si e gjykoni kete, si njohes i historise se ciles i kunderviheni ,apo si kritik i Rames qe sigurisht historise i referohet.

            2. L
             Luce

             Historia e tregon vet se kush jan me te vjetrit ne vend por dhe ju z.rama nuk te lini pas me keto ironit tuaja,respekte

             1. J
              Jorgo

              Nuk i dihet asnjiher sepse ne vertet jemi nje popull shume i vjeter ku thone qe e kemi prejardhjen nga iliret dhe pellazget

              1. M
               Mondi

               Po po greket enderrojne me sy hapur por dua te theksoj se fuhen mbajtur maredhenie te mira me te gjitha shtetet qe dhe vendi te eci perpara .

               1. N
                Noku

                Me keto ironit z.rama sjua merr kush le te fokusohemi te e ardhmja tani per te miren e vendit per tu zhvilluar akoma dhe me shume

                1. F
                 Franz Kafka

                 Krahasoni kete ironi me ironite qe ben Gjekmarkaj. Kaq mjafton te kuptosh dallimin mes njerezve normale dhe shpellareve

                 1. "
                  "BOHOTINA"

                  Deri ne 1908 gadishulli Ballkanik quhej gadishulli Ilirian. Nxirrni vete perfundimet. Lexoni Konicen per kete.

                  1. E
                   Elio

                   Nuk ka rendesi se kush esht me i vjetri por rendesi ka kush zhvillohet me par

                   1. V
                    Virusi

                    Elio, isha ne Berat dhe i them me shaka nje amerikani: ky qytet eshte 2400 vjecar, afro 6 here me i vjeter se shteti jot. Dhe ai ma ktheu: Per 4 shekuj ne u beme te paret e botes. Po ju cfare keni bere keto 2400 vjet? Kemi rujt delet mendova me vete.

                   2. L
                    Lea

                    Ska rendesi kush nga popujt esht me i vjetri rendsi ka e ardhmja e ketyre pooujve e zhvillimi i tyre

                    1. T
                     Tropoja

                     Je gjigand flm zoti rama je gjithmone mendje e zgjuar tani besoj se çmimi naftes do ulet menjeher flm skenderbe

                     1. I
                      Indignados

                      Hahahahahahahaaaa, per pak e hengra …. paga me te larta, cilesi jetese si Evropiane … keto batuta na mungonin per te hapur negociatat, t’i kish bere me pare

                     2. a
                      abu bin rami

                      po ik o bole me ironi apo prej verteti ,je me i vjetri ta mbash me shendet ,iliret nje rrac qe humbi pa nam la vetem shqiptaret pasardhes rrjepacak,po ta jap titullin me i vjetri ta gezosh ke fituar vendin e fundit ne Europe ne cdo aspekt pra iliret popull debil.

                      1. s
                       shelegura

                       Rama e ka ngritur nenje nivel shum te larte dipllomacine i pa aritshem . Shum e kan inat por ingjit fjala ,ingjit batuta . Para Rames shum qe kane drejtuar kan qene trungje.

                       1. M
                        Moli

                        Sa gjigand eshte per keto ironit Rama mendoj qe me te vertet ne jemi me te vjetrit ne ballakn

                        1. m
                         miu

                         Bravo Edi, kam qeshur me lot.Humor me te vertete.

                         1. M
                          Mili

                          Hahaha ca ironish tpapame ka ky Rama, jemi nje popull shume i vjeter historia e tregon vete.

                          1. S
                           Soni

                           Hahahah dhe ironia asnjeher nuk mungon tek ju kryeminister Edi…me i miri jeni!

                           1. E
                            ERTV

                            Rrugës nga Vjena! "Kemi vdekur së qeshuri me shakatë pa kripë të Duçes". (Më falni të Edit).

                            1. A
                             Arber

                             Ahhahahahaha ca ironie ke o zoti Rama je i madh

                             1. I
                              Ines

                              Sa njeri i zgjuar qe je o zoti Rama

                              1. S
                               Skenderbegasi

                               Ne shqiptarët e dëshirojmë, ndërsa grekrit mendojnë se e zotrojnë lavdinë. Të mburesh me paraardhësit sic bëjnë grekrit, është si puna e patates, qe gjithë të mirat i ka nëntoke. Që të kuptojmë kush ishte përpara majmunët apo grekrit, pyesni majmunin e fundit Vangjel Dulen.

                               1. L
                                Luis

                                Lider je o zoti Rama. Vetem puno dhe mos degjo asnje llaf ca thone

                                1. K
                                 Klimax

                                 Të paktën në një aspekt je superior nga të tjerët. Ngelesh një civilizim i përjetshëm i shpellave.

                                 1. O
                                  Orest Saraci

                                  Ti ku e di ??? Apo erdhi brenda ne shpella dhe ti ishe akoma atje dhe te prishi qetesine .... Pse o idjot , mendon se greket e sotem kan ndonje ngjashmeri me te lashtet ???????? Kan lidhje ???? Asnje lloj lidhje, mbetje pakicash andej ketej .......nga te gjitha popullsite e ballkanit dhe jo vetem ...

                                 2. A
                                  Alma

                                  Rama jeni i pazevendesueshme me ironit qe beni

                                  1. R
                                   Redi

                                   Hahahah mire ja ben atyre grekeve…ne jemi me te vjetrit dhe gjuha jone eshte me e lashta

                                   1. A
                                    Alfred

                                    Gjithsecili ka iden e vet dhe historin e vet por ne jemi populli m i lasht dhe m unikk

                                    1. S
                                     Sali Trimi

                                     @Alfred Ashtu mendoja dhe une Z.Alfred, por qe nga dita qe Sali Berisha me mbushi mendjen se ne vlonjatet nuk jemi shqiptare, mora rruget e mergimit dhe sot nuk di se cjam. Jam me i lashti por nuk di a jam me uniku. Me uniku jane "maloket". Teoria e tyre e "tokes se xanum" eshte filozofia e krijimit te botes.

                                    2. G
                                     Geni

                                     Crensi ka kush eshte me i vjetri rensi ka kush zhvillohet me shume e kush ecen perpara

                                     1. e
                                      era

                                      hahah sa i madh eshte zoti Rama, ja mbyll gojen te gjitheve, tamam lider

                                      1. A
                                       Ardit

                                       Esht i madh vallaj. Gjithon te gjith jemi ne jopo jemi ne te paret. Shyqyr zotit ne e dim shume mire qe skemi lidhje me asnjerin edhe pse gjithmone jane munduar per te ndryshuar historine

                                       1. B
                                        Beni

                                        kemi nje perfaqesues te denje qe ja mbyll gojen te gjitheve

                                        1. d
                                         dashamiri

                                         Je gjigand kryeminister.Mos e qeth fare nga keta 2 byreksit me gjize

                                         1. K
                                          Klaudia

                                          Per ironi zoti Rama eshte i pari, por cfare thone greket dhe kush ka qene vendi i pare nuk ka rendesi. Rendesi ka qe vendet te zhvillohen dhe te ecin

                                          1. E
                                           Enejda

                                           Nuk ka rendesi kush eshte populli me i vjeter per sa kohe secili vend po zhvilohet dhe po perparon

                                           1. A
                                            Avokati

                                            O korusha komentues ! Me kze batute ironike Rama nuk po kerkon qe te HAPI debatin se kush eshte e pse eshte me i vjeter ne ballkan apo ne toke ? Ai si kozmopolit dhe globalist sorrosian thjesht po thote qe te mbyllen keto BUDALLALLEQE ! Pra komentoni kendveshtrimin e Kryeministrit mbi kte ceshtje dhe lerini analizat e te parit apo te fundit ne Ballkan

                                            1. L
                                             Lara

                                             me pelqejn shume ironite e km

                                             1. x
                                              xhorxh

                                              ironite e rames me mekin fare. i madh eshte

                                              1. ?
                                               ?

                                               Po per tu derdhur a t'u derdh, i kishe hequr breket apo t'u bene pis?

                                              2. D
                                               Dialektika

                                               Perderisa kemi pozicionin me te favorshem gjeografik kjo tregon qe jemi te paret qe e kemi zgjedhur ate.

                                               1. s
                                                skerd

                                                e sigurt eshte qe ne si popull kemi shume kohe ne ballkanin perendimor ndoshta dhe me perpara grekeve

                                                1. e
                                                 enter""

                                                 ahahahahahaahahahaha Akoma me keto idiotlliqe ju?

                                                2. A
                                                 Andi

                                                 ironia qe godet realitetin e hidhur te heleneve qe githmone mundohen te vedhin historine e popuive fqin

                                                 1. A
                                                  Albana

                                                  O me vdes ironia jote

                                                  1. e
                                                   enter""

                                                   Mire qe nuk i ha edhe jashteqitjen ketija

                                                  2. S
                                                   Sena

                                                   Ironia jote godet

                                                   1. $
                                                    $$$$

                                                    Hahahahha e forte....greket mendojn se jane perpara majmuneve....hahahaha....dhe ketu ka te drejte...ai popull debil ashtu mendon......

                                                    1. H
                                                     Hiç, po them

                                                     Me siguri kete punen e majmuneve ta ka treguar gjyshja prej Venediku, ajo mer ti nona e Kristaqit, çunit te Zogollit. Keto punet e prejardhjeve i di mire ti o Edvin, bastard e bir bastardi me gjak mbreteror.

                                                     1. H
                                                      Hahahahaha

                                                      Ik o mamluk i Saliut o analfabet....apo je nga ata...bithe-grasot...e Athines.....skerbythje.....apo kelysh jevgjiti.....

                                                      1. H
                                                       Hiç, po them

                                                       Huhuhuhuhuhuhuhuhu, te qifsha ty me gjithe rob, Saliun, greket e Athines e te Selanikut, edhe evgjitet po deshe ti. Ju dhjefsha trute ju rilindqenerve qe keni mare nje bytheqire si Edvin Bastard Rama, bir bastardi dhe e keni vene ne krye te vendit. Kaq per sot. Po tu krruajt prape, ta krruajme, s'ka problem.

                                                     2. A
                                                      Artan

                                                      hahahaha jeni shum i pergatitur dhe perher humori juaj godet

                                                      1. A
                                                       Astrit

                                                       Gjithmon me ironin tuaj dhe humorin tregoni se perher jeni shum i p3rgatitur

                                                       1. G
                                                        GEZUAR BAFTAJAR

                                                        SHQIPETAR ESHTE GJITHE BALLKANI DHE ME QE KANE FE TE NDRYSHE E SHTETE TE NDRYSHME ESHTE NORMALE GRINDJA JA PSH NE NJE BYTHE KEMI NGELUR NE SHQIPERI DHE ZIHEMI E VRITEMI ME NJERI TJETRIN. CA MALOKE E CA TROKE. NUK SE BEJME PERJASHTIM KESHTU NDODH ME TE GJITHE POPUJT

                                                        1. A
                                                         Asd

                                                         Rama me kujton nje horr lagjeje para viteve 80' qe sapo e zbriten nga furgoni i policise dhe ia kishin rruar koken per sjellje te pahijshme e floke te gjata, bertiste; "Ia q... robt t'gjitheve! Kush t'jete." Edhe Rama shaj greke e shaj bullgare njelloj si ai, por do perfundoje me koke te rruar njelloj.

                                                         1. e
                                                          enter""

                                                          Kush vazhdon akoma me trorite se une jam me i vjeter se tjetri eshte nje qenie e prapambetur dhe e pashprese. E ardhmja eshte tek paqja dhe harmonia midis popujve dhe injorimi i cdo tentative nga politikanet per percarje. Persa na perket ne shqipove bejme mire te respektojme njeri-tjetrin e te bejme me shume.

                                                          1. H
                                                           Hahahahaha

                                                           Te paret dhe me paranoja....rreth kesaj teorie jane....ponto-jevgjitet...e Athines.....komplet jasht cdo realiteti histotik....thjeshte tufa debilesh....qe harrojn te shikojn veten ne "pasqyre" hera pas here....per te "kuptuar"se cfare haleje i perkasin......

                                                          2. e
                                                           enter""

                                                           Sa militante te paguar nga rama po vdesin ketu duket thene qe u meken nga ironia e tij? Apo eshte njeri qe nderron nicknames?

                                                           1. T
                                                            Tamam

                                                            Po dy tre kodoshe jane se dallohen se shruajne ne menyre identike lavde per Kryerilindasin!

                                                            1. .
                                                             .......

                                                             Na u hiq "qafe' o kallare.....trap i Anastasit.....koke-bole

                                                             1. H
                                                              Hiç, po them

                                                              Auuu, ja edhe shefi i sufllaqexhive qe eshte ose Lara, Joni, Dina, Piçka, Doris, Ian, Rrotkari etj. etj.

                                                            2. B
                                                             Balo

                                                             Si qenka gjithë Ballkani shqiptar???? Ngulimet Osmane janë ngado në Ballkan,po osmanët ikën si të mundur nga Ballkani... Ky faqezi që mburret me ilirët,Austria, Italia dhe Rusia në kohë të ndryshme për interesa imperialiste kanë theksuar fort hipotezën ilire të prejardhjes tonë,si kundërshtim i hapur me helenizimin( jo grekët,sepse ata janë shumë të vonët)! Po kjo ka rëndësi relative sot, është fakt që atë që epoka helenistike i la trashëgim Botës as mund të krahasohet me trashëgimninë ilire...prandaj më modestë duhet të jemi... Nuk kam dëgjuar njeri që të mburret se e ka pasur paraardhësin kusar p.sh.... Ky djalka, ka ngatërruar kekun me lakrorin.. Zgjoheni nga gjumi derëziun ,dhe i thoni se ende e quajnë Edi ,as Biden,as Macron! Po ç shet mënd ti mo ,pa brekë në bithë( si shtet), pa ushtri,pa rend,pa drejtësi,pa organizim minimal ,pa bukë mo! Ti as te maja e thoit të gishtit të vogël të këmbës nuk i afrohesh Hoxhës,ske as batanije në rezervat e shtetit more... Del e bën politikë globale ti,kërcënon europianët se qënke " ilir"! Pale', më ke edhe shpurën e të panxënëve pas vetes, që janë "ilirë ",po pak të vonuar! Boll ore me idiotizma, bëni detyrën që keni marrë përsipër...dhe lërini zakonet e gagarelit! Ilirët po të mësonin në njëfarë mënyre se kush hiqet si pasardhës i tyre,do lëviznin nëpër varre....

                                                             1. U
                                                              Urime

                                                              Ore e keni re se sa Trim dhe luftetar Rama eshte ! Biles njeri trumpetonte se “ po lufton per Shqiperine si askush tjeter me pare “ Pak e cuditshme por deri diku jam dakord me zoterite qe mendojne keshtu vetem se duhet pohuar se Edi arme nuk ka per lufte por ama PORDHE KA !

                                                              1. D
                                                               Denis

                                                               O Balo te henger tenja.....ta kane futur e ke brenda...

                                                               Lini një Përgjigje