Kreshnik Spahiu: Kur populli ynë shiste shtëpitë për këtë surrat! Paratë mbaruan, të gjitha i mori kompetenti

26 Qershor 2022, 09:49Politika TEMA

Kreshnik Spahiu: Kur populli ynë shiste shtëpitë për

Kreshnik Spahiu ka publikuar foton e Maksude Kadena, e njohur ndryshe si Sudja, e cila në vitin 1993 themeloi nje firme piramidale ku grumbulloi më shumë se 80 mijë kreditore.

Ajo ishte e para që falimentoi në fund të vitit 1996, duke nxitur një valë të dhunshme protestash në gjithë vendin vitin pasues.

Ndërkohë që shqiptarët shiten shtëpite dhe i futen në firmat piramidale të ngritura nga Berisha asokohe President duke humbur 1.2 miliardë dollarë, Sudja doli dhe deklaroi se “parate kane mbaruar, i mori te gjithe kompetenti”.

Postimi i plotë:

ÇUDIRA SHQIPTARE:

“Kur populli ynë shiste shtëpitë për këtë surrat.”


Kjo fytyrë quhet Maksude Kadena, e njohur ndryshe si Sudja. Në vitin 1993 themeloi nje firme piramidale e cila grumbulloi më shumë se 80 mijë kreditore. Historia e Sudes është po aq absurde sa edhe vetë funksioni i këtyre firmave.

Populli shiste shtëpitë dhe i jepte kësaj fytyre lekët.

Sudja ishte e para që falimentoi në fund të vitit 1996, duke krijuar një efekt domino në të gjithë sistemin e 24 firmave piramidale që u krijuan në atë kohë. Falimenti i Sudes nxiti edhe protestat e para në vitin 1997.

Shqiptarët i besuan 1.2 miliard dollarë!

Me 16 nëntor 1996, Sudja zgjati kokën në një dritare pallati, para të cilit prisnin mijëra njerëz, dhe tha:

“Paratë mbaruan. Të gjitha i morri kompetenti.”

34 Komente

 1. S
  Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

  Ne nje bourdhelo islamikesh cdo gje eshte "normale"....pipell me bisht.

  1. p
   pallikar

   Bordhello ,osht llaf me origin grekaqis or taj [email protected] n elladh I bojn fyt bishtit alvaniko.

   1. U
    Une

    Shko haje ate sufllaqen gjekundi tjeter ti, se na cave menderen. Qenke me keq se bordelloja qenke porta pot si ato te Dubait pa ca euro cfare nuk beke

    1. T
     Tirana

     Nga fjalori dhe nga origjina dukesh qe je pervers. Dhe perverset shko gjeji atje ku ke origjinen.

     1. A
      AlbSlayer21

      Το μουνακι της μάνας σου. Πού είσαι παλικάρι μου να έρθουμε να σε βρούμε να σου δώσουμε ενα γερω γαμιση να σου βγάλουμε τα έντερα έξω. Να δούμε πως θα σε κλαίει η μάνα σου o prostitut mashkull.

      1. b
       bimi

       O mero i thuaj stafit te mos lejoj komente ne gjuhen arabe tek tema si b...qiri ktu lart

      2. K
       Kalec Dega

       klyshi islamik shqipfoles si shumica e shqiptareve qe jane ptatriotet e leshit besnik te Muhamedit dhe Byrazer Edroganit.....me flamur te zi pa Skenderbe dhe me Bole e ismael....

      3. F
       Franci

       Kompetenti nuk eshte nje por shume , por Sudia hodhi topin ne tribune , po duam te flasim me terma futbolli ......sigurisht Saliu udhehiqte vallen , te tjeret e ndiqnin nga pas ,ishin te gjithe ata qe e mbuluan juridikisht , polikisht ate brenda dhe jashte vendit , perndryshe Saliun do ta groposnin kaq thelle sa akoma do germonin dhe nuk do ta gjenin kufomen ........ne loje ishin shume , loja ishte thurur bukur por dhe trashe njekohesisht , te gjithe qe ishin ne valle perfituan nga niveli i dobet i te menduarit dhe filozofuarit te nje populli qe perpelitej per pak mirqenie , ishte ajo mirqenie kur papritur del nga nje moskamje per vite e vite me radhe , etehere ku pikerisht rend per ta shumfishuar duke mos mare parsysh rezikun qe kanosej .....vallja ishte kurdisur per mbrekulli ....ishin ne valle europiane , por dhe matane Atlantikut ....pikerisht ata qe ngrinin zerin ne Kongres qe sharlatani te mos denohej pasi ishte pishtari i demokracise , jo ne te vertete ata besonin se ishte pishtar , por shuma ishte gjigante dhe per hir te asaj shume thueshin fjale te medha dhe thureshin elozhe per nje sharlatan qe nuk meriton as peshtymen ne surat , per nje kancer qe fatkesisht nuk po shkulet nga trupi i shqiptarit , ne valle ishin shume ....dihen te gjithe me emra dhe mbiemra .....ata vec kane nje merite , nuk perdoren metoden e limonit te shtrydhur , por e ruajten sharlatanin edhe per me vone ....pasi asgje nuk ndryshpi metodika ishte e njejte.....shume ceshtje dolen ne siperfaqe mbas 2005-ses dhe te gjitha kishin nje emerues te perbashket .....pervetesimin e pasurise se perbashket ....

       1. L
        Luli

        Popull i mesuar me rrena. Ngopet me fjale boshe dhe nuk shkon tej fjaleve. Vari lesht.

        1. B
         Buda

         Dy fatkeqesi historike te perseritura te shqiptareve, qe i harrojne shpejt fatkeqesite: 1. Levizja antikombetare e Haxhi Qamil Xhametes nga Sharra e Tiranes, se bashku me Myftijte tiranas Musa Qazimi dhe Mytesim Kellici ne vitet 1914-1915. 2. Levizja antikombetare e Sali Berishes nga shpellat e Vicidolit me nipin e myftiut te Tiranes Mytesim Kellici, Belind Këlliçi (born 25 January 1987, an Albanian conservative politician) dhe krahinaret intrigante Edi paloka e Flamur Noka e Co. ne vitet 2021-2022.

         1. S
          Shkelqim

          Shume e drejte.

        2. j
         janulles me dras pas koke , pastaj qethini mjekren

         Shpejt u ktheve nga kisha , apo le gruan ??????

         1. D
          Detari

          Edhe fiset e humbura te amazonit nuk do mashtrohenin keshtu. Dhe thone muslimone skiptar "enver hoca e shkolloi popullin" hahaha

          1. S
           Shqiptari

           Shko mbytu ne det o detar cope mishi. O idiot.

          2. S
           Stilolapsi bisturia kompetetenti

           ( Kompetenti ) kush eshte ? Non grata Berrisha komunisti Berrisha apo familja kriminale Berrisha cfare pret SPAK pse nuk kerkon kush eshte kompetenti

           1. A
            Aleksander

            Domethane qe paret e miletit qe shiten, shpi, toke e bakti ja u morì plaku mere. E plaku mere kujton se mileti ka harrua? partia demokratike veç se ka vjedh, plaçkit e shkatrrua ne Shqiperi. Kurr ska me fitua.

            1. B
             Bro

             Po. more Aleksander ,ashtu eshte ! Meqe ta tha Spahiu as mos e ver ne dyshim ! Komplet ashtu eshte se fundja KA DALE ARTIKULLI EDHE NE GAZETE !

            2. B
             Beni

             E kishte fjalen per Meksin

             1. D
              DEMOKRATI I NDERSHEM

              Ajo kohe mos arthe kurre,Arkitekti Sali karaxhic. Ky basdarde qe del e pllet si gomari qe me gjeni vec nje prov! K.Prok.....del e thote se nuk disponojme dosje per Sali Berishen Te beshe krimet qe ka ber Saliu ne kodin penal nuk ekziston NEN per ta denur, Ose Spaku.ka frike se Sali me tabor jane BANDE kriminelesh qe fshihen nen logon e PD.Une Personalishte shprehe bindjen se jane BANDe krimi.Nga D.A.SH do jet FJALA e fundit qe kjo kellir te mbylli foltoren dhe PD dhe gjithe Demokratet do jen te lir.Cop fare shpeton SHqiperia.

             2. K
              Kopetenti

              Shkoni ne proteste ne 7 Korrik e kerkoni paret e Sudes se bashku me plakun Sali Mere.

              1. L
               LORA

               Kur njerzit,ne marrezi vetvrasese,shisnin shtepite ti nik-sorra me dylbi ishe njesh me "strategun" e krethemeljes se shtetit te shqiptarve.

               1. Ke ndonjë emër o Niku ?

                Kreshnik , po di gjë kush është KOPETENTI , veri emër , ose mos e përmënd fare , thuaj thjesht SUDJA , ajo dhe KOLEGËT e saj me GRADA SHKENCORE e DOKTORATURA për EKONOMI me tetëvjeçare të mbaruar me KORESPODENCË , mashtruan dhe njerëz të shkolluar që na mbrojnë në proçese gjyqësore ! Më kujtohet një interviste e një AVOKATI të dëgjuar , ku shprehimisht tallej me ata të Sudes , dhe për vehtë mburej se Ai ishte KREDITOR , po në një firmë SERIOZE , që falimentoi mbas një jave !

                1. U
                 Ubama

                 Rrofte Sali Birisha dhe Arafati. Kush nuk financon naften e Serbise dhe pushimet e Xenit asht anti Shqipetar

                 1. T
                  Toni

                  Kreshnik Spahiu në zgjedhjet e 1996 ka qenë sekretar e KQZ së Berishës që vodhi me thasë votat, tani është më katolik se Papa, kjo është edhe më e shëmtuar se surrati i Sudes

                  1. P
                   Populli

                   Kur njerzit kerkonin paret nga shtatori i 1996 dhe deri ne fund te djetorit 1996 njerzit ishin shume te revoltuar dhe ajo u thoshte kush me prek mua ka pune me Sali Berishen njerzit e shkrete duke besuar se Sali Berisha hiqej “ korekt “ natyrsht besonin tek Sudja kjo ishte hipokrizia i kemi pare me syt tane te gjitha ato qe thuhen fatkeqesi e madhe nga fukara ngeli dhe pa shtepi

                   1. H
                    Hako

                    Te gjithe keta qe "rropaten ",duke i qare hallet Shqiperise,pasi e kane mjelur mire e mire jetojne larg saj.

                    1. R
                     Rorirota

                     Faleminderit Franc! Por mos harro se pjesa më e mirë e të shkolluarve në kohën e Enverit, u hodh në rrugë dhe mori rrugët e botës, ku dhe tregoi me dinjitet se vetëm puna të bën njeri. Kopetententi ishin të gjithë, por Saliu duhet të japë llogari dhe të tregojë se kujt i shërbeu dhe i shërben akoma. Mallkuar qoftë dita që solli në jetë këtë kërmë????

                     1. K
                      Klm

                      Edhe ne 45 qe fitoi Enveri , ka dokumente qe “FAJIN E KISHTE SALIU “ Llaf i sigurt ky , do dali edhe ne Gazete se ndryshe se beson ndonjeri ktu ! Kurse “Kujt i sherben akoma Saliu ?” ajo dihet . Thuhet se e ka rekrutuar sherbimi sekret i Bangladeshit ! Do dalin shkrime edhe per kete ! Ngjela me Frrokun po pergatidisin Faktet!

                     2. U
                      Universi shprsa ime

                      Po sikur jua dha Fatos nano apo jo? Nga nano keni peshqesh kët palloshin

                      1. s
                       shijaku

                       ne fakt populli u ngrit jo kur saliu lejoi firmat piramide, por kur i mbylli....

                       1. B
                        Bisha NANO

                        EHHHHHH SA KRIME RENDOJNE MBI KETE POPULL, NGA KJO KLASE E NDYRE POLITIKE….

                       2. B
                        Bardha

                        Ti univers qe je kaqe i zgjuar provoje nje here palloshin nga prapa se nga goja nuk e keni problem se vjen nga pemet

                        1. P
                         Pokeristi

                         Pyetja më e thjeshtë është ku perfunduan këto para me vlerën 1.2 miliardë dollarë?!!!!… Mjaft titullarë të Shikut të atëhershëm, u zhdukën me çanta plot me dollarë. Këto janē probleme që duhet të merren hallka të sistemit të sotem të drejtësisē.

                         1. P
                          Patrioti

                          Çfarë faji të ka Sudja o patriot me shqiponjë,ajo gjeti dhe bëri,fajin e ka plehu që e lejoi.Po të kishte marrë Sudja pranë vetes edhe ti do ishe dhi në lekë....

                          Lini një Përgjigje