Shpëtim Nazarko: Rama nuk kupton nga politika reale, ai njësoj si Noli nuk e njeh vendin e vet

25 Qershor 2022, 09:30Politika TEMA

Shpëtim Nazarko: Rama nuk kupton nga politika reale, ai njësoj si Noli

Analisti Shpëtim Nazarko ka komentuar luidhur me samitin e Bashkimit Europian ku u ndal tek fjalimi i kryeministrit tonë për të cilin tha se Rama është shumë larg të të kuptuarit të politikave reale.

Ai tha se fjalimi i Ramës dëmton vendin tonë, ndërsa shtoi janë disa gjëra që si përcakton dot kryeministri por vetëm i zbaton ato. 

Sipas tij, kur Rama të flasë për Bullgarinë apo Maqedoninë duhet të jetë shumë i kujdesshëm sepse ai që prish këtë aks prish më tepër sesa mendon kryeministri, pasi aksi Maqedoni- Bullgari- Shqipëri pengon interesat e fqinjëve.

"Bullgaria ka atë drejtë. Siç e gjykoj unë fjalimi i Ramës është një nga ato 4 fjalimet e spikatura të shtetit. Nqs heqim paralele është e ngjashme me fjalën e Fan Nolit në OKB. Mendoj se si fjalimi i Nolit dhe Ramës mund të quhet një fjalim i shënuar, por Rama si Noli janë shumë larg të kuptuarit të vendit të vet. 

Konfliktet që kanë ndodhur atëherë po të kthehemi pas në kohë do shohësh se ato po ndodhin dhe tani dhe ajo që s’ka kuptuar Rama është se krijuesit e shtetit tonë austriakët janë krijuar dhe vetë për të penguar interesat tokësore të Rusisë të cilat përmes Maqedonisë, Shqipërisë kërkonin të pushtonin pjesën tjetër të botës, pra interesat kalojnë në Bullgarinë e djeshme dhe Shqipërinë e djeshme dhe të sotme. 

Pra ky aks që nis nga Shqipëria dhe shkon në Bullgari është aksi më i rëndësishëm europian që pengon interesat e Rusisë për të vazhduar . kështu aleanca më e madhe do të ishte forcimi i aksit Shqipëri – Maqedoni- Bullgari që materializohet si Korridori i 8. 

Mendoj se pavarësisht fjalimit elokuent të Ramës për mua është një dëm që i ka bërë vendit të tij. Mund ta duartrokas nëse do isha një njeri i palidhur me skemat por nisur nga interesat tona ndërkombëtare dhe besoj se e ka domosdoshmëri jetike që të mos prishte marrëdhëniet me Bullgarinë. Janë disa gjëra që si përcakton dot kryeministri por i zbaton ato. 

Siç e perceptoj unë këtë problem, prishja e aksit Shqipëri Maqedoni- Bullgari si intereson vetëm Rusisë por edhe Europës sepse nëse do na ndihmonte realisht kjo rrugë pengon interesat tokësore të Rusisë ndaj ambicieve të veta. Kur Rama të flasë për Bullgarinë apo Maqedoninë duhet të jetë shumë i kujdesshëm sepse ai që prish këtë aks prish më tepër sesa mendon kryeministri, pasi aksi Maqedoni Bullgari Shqipëri pengon interesat e fqinjëve", tha ai.

Sa i përket Ballkanit të Hapur Nazarko tha se ajo është një manovër që nuk të çon askund. Ai theksoi se kjo nismë është shumë herë më e vogël se sa mund të jetë krijimi i ‘Korridorit 8” sepse vetëm ky e bën vendin tonë partnere të denjë për Europën.

"Serbia ka një politikë të ngjashme me atë të Titos që kanë kancelaritë shtetërore të klasit të parë ndërsa ne përfytyrojmë. Mendo sikur vërtet të ndërtohet ‘korridori 8’ dhe në këtë aks armikun më të madh do të kemi Serbinë, Greqinë sepse pozicionet e tyre ngelen si zorrë qorre pas nesh. Në këtë sens besoj se Rama nuk po arrin të kuptojë se forma nuk pjell përmbajtje, por sqimë. 

Ne duhet të kuptojmë se historia e Ballkanit të hapur është shumë herë më pak me aksin e korridorit të 8 sepse ndërtimi i saj e bën një nga fuqitë më të mëdha në rajon. Mendoj që historia e Ballkanit të hapur është një manovër dhe Ramës i duhet më shumë se çdo herë edhe për shkak të marrëdhënieve me Europën apo ekonominë, i duhet të ndërtojë kancelarinë e shtetit. Ti bësh presion Europës me Ballkanin e hapur për mua është qesharake" tha Nazarko.

118 Komente

 1. I
  Injorant

  O mero mos e ule nivelin e gazetes me kete injorant

  1. V
   Vranakonti

   Edhe une dakord jam qe Nazarko si analist me bagazh,bene analisa selektive te njeansheme dhe interes personal. Fjalimi i Edi Rames ne Bruksel ishte brilant dhe me nje kritike shume te drejte ne interes te shqiperise. Fjalimi i Rames nuk eshte i mire vetem per non grata Sali Bdrisha.Zoti Nazarko nuk duhet te bjere ne preherin e Sali Berishes duke share Ramen.

   1. V
    Vranakonti

    Do ta fus ne bythë fjalimin e Ramiut në Bruksel...aq shumë më pëlqen

    1. A
     Adi

     Zoti Nazarko! Rama sikur ty nuk të tha je kazan dikur te Çani... por duket se tani ose nuk ke marre ilaçet ose truri ka bërë të vetën se elbete mosha vazhdon dhe pasoja do ketë. Unë nuk po të them se po e ngjyen te Berisha se mendoj se ke kaq burrëri të mos e bësh. Sidoqoftë, shko bëj ca plazh e lëri shkrimet për ca kohë se ke nevoj për pushim.

     1. S
      Sonila

      po ku I rreshtove o Mero keta dy budollenje njeri pas tjetrit. Fotot flasim me shume se shkrimet e tyre.

     2. F
      Flamur

      Ore ju palla që shkruani këtu për të fituar bukën e gojës is komentues me pagesë. Nazarko ka të drejtë kur thotë që nuk duhet të prishim mardheniet miqësore me Bullgarinë. Bullgaria nuk na ka vënë veto ne por Maqedonisë dhe ky leh kundër Bullgarisë sikur të jetë qeni I Maqedonasit. BE mund të na ndante nga Maqedonia por nuk e bëri, kundër tyre të kishte folur jo kundër Bullgarisë. Ky leshi flet kundër tyre më keq se Maqedonia pa patur arsye ndërkohë që ne duam të ndërtojmë korridorin 8 me këto vende këtë po thotë Nazarko.

      1. X
       Xha Boris

       Ti je shume i ceket në mendim. Nëse Bullgaria bllokon Maqedoninë, na bllokon edhe ne. Nuk ka këtu, ata s'e kanë më në, nuk na intereson. Nëse ata bllokojnë Maqedoninë, nuk do të thotë që në na duan shumë, përkundrazi. Kështu që, rama tregoi të vërtetën si është, Shqipëria dhe Maqedonia nuk janë vende langaraqesh e të lëpijnë bythën Bullgarisë, një shtet i zhytur në korrupsion ku nuk merret vesh kush është i pari dhe i fundit.

     3. b
      boll pellite Kazanit o hajvan fshatari i qelbet

      Nuk u bere ti mer fshatar i qelbet e anadoillak te diskutoshe Figura te tilla Kombetare ,sepse te mungon jovetem Truri por edhe Kultura qytetare o fshatre i qelbet . Oj te kan shty noj paraje ne bythe Qelbaniket e Sharlatanet e Lalzit qe shkerdhehen me greun e serbin - me bo zhurm Lavdise dhe Jehones qe beri Fjali i suksesit te KM Shqiptare ne Bruksel , dole i hajvani stanit me e zbeh Suksesin dhe po pordhon ktu ke Haleja e ymer bazit hahahahaahahah yyyyyyyyt rrace e qelbur fhstaresh injorante Kanceri i Kombit Shqiptare . Oj del gamori e pellet mes qytetit dhe thot ; Un jam Kangtari mo i mir ne Qytet ! hjjjjjahhahaaaha o te dhjefte dreqi trut o rrac qensh

      1. A
       Arjan

       Ore keta shoket e ramiut qekur jane bere vella me serbin kane filluar te trashin zerin.Nuk ua kundershton dot komandarin se te hidhen per gryke,thua ti kete nxjerre rahmuti nga bytha.O keshtu si themi ne o ska.Pyet europa per plehra si rahmuti dhe sheqerja.

      2. s
       shpendi

       Pirdh se lirohesh o Shpetim, ju beni shkrime per te mare klikime...

       1. t
        tosi

        prandaj eshte aty ku eshte se nuk merr vesh nga politika

        1. L
         Lea

         Rama eshte njeri me dinjitet e jo si puna juaj

         1. L
          Lea

          Rama përdor condom edhe kur shurron aq dinjitoz është. Prandaj është edhe koleksion sëmundjesh fizike dhe mendore

         2. t
          titi

          po ai e ka pranuar qe nuk eshte politikan dhe eshte njeri i thjesht kshu qe ......

          1. B
           Bledi

           Hahaha cjane keho fjale qesharake?!!! Duke nisur qe nga kreu lajmit shohim nje katrahur te fjaleve te nazarko

           1. M
            Miri

            Ky esht nje nga fjalimet me koti dhe te deshuar sidomos kjo fjali qe keni then rama esht i vetmi qe e ka cuar shqiperin para dhe ndjek politika te drejta dhe te sakta

            1. O
             Olti

             O ju jeni te semure o beni vete . A nuk shikoni cdo dite sesa po mundohet Rama per te miren e vendit tone

             1. I
              Ilir

              Ore kto analistet sikur sjame ne terezi mduket…sec japin ca argument bosh pa lidhje sikur po i beso kush

              1. L
               Laura

               Ju vertete e thoni kete por kjo eshte dicka komplet gabim dhe e imponuar qe ju ta thoni rama esht nje nga strateget me te medhenj dhe nje politikan mjaft i zoti

               1. F
                Flamur

                Po tmos dinte z.rama nuk do kishim pas kaq perparine si vend

                1. S
                 Suzana

                 Rama ka mbajtur fjalimin e duhur dhe ka thene gjera qe duheshin thene me kohe

                 1. G
                  Gezim

                  Fjalimi i rames ishte mese i pershtatshem dhe shume realist ndaj mendoj se ka folur sic duhet

                  1. t
                   titi

                   Rama ka ber nje pune shume te mire dhe te sakte ne vendin tone skan pse ta pergojojne keto lloj gazetaresh qe skane arritur gje ne jete

                   1. O
                    Olsiona

                    Rama eshte nje njeri i zgjuar prandaj po ben nje qeverisje te mire

                    1. R
                     Redi

                     Po ca po thoni ore budallenj Ju mire qe gjeni nj rast per te hedh balt mbi ramen Rama po ben gjen me t mire dhe po na perfaqeson me se miri

                     1. A
                      Alfred

                      ata qe nuk e njohin politiken jeni ju o t paafte.Me Ramen smerreni dot

                      1. M
                       Mondi

                       Shko o nazarko se ke pjerdh me kohe

                       1. B
                        Blerim

                        Cdo gje e permendur ne ate fjalim eshte shume e vertete dhe duheshin thene e permendur para te gjitheve

                        1. N
                         Nazarko Gamori Plak eshte Parkuar Gabim

                         cojeni mer kte Gamor Plak me kullose diku tjeter katundit se na qelbi Kazanin hahahahaha cer hajvani osht mer pu pu puuuuu ,c'eshte kjo rrace muti e sharlatanesh te pacipe te pafytyre !!!!

                         1. V
                          Vini

                          Vendin tome po e demtoni ju me shpifje dhe jo Rama

                          1. S
                           Shaqo

                           Pse nuk merr pushimet o Nazarko, leri politikat se je i ngarkuar negativisht.

                           1. F
                            Flamur

                            Rama kupton nga politika reale ndersa ju nga politika fallso

                            1. K
                             Kristina

                             Kur nuk keni cte thoni me mire mos flisni fare se nuk na genjeni dot ne si popull me gjera koti mos mbushni oren televizive kot

                             1. A
                              Alesia

                              Hahahah po e prisnim ket Nazarkon te komentonte dhe sigurisht negativisht sic ato dine te bejne me mire…Nje analist jo shume formal dhe qe nuk flet gjerat e sakta per cka ndodhin

                              1. b
                               bledar

                               fjalimi qe beri zoti Rama atje ishte shume i sakte, dhe beri mire qe e ngriti zerin per vendin tone, gje qe asnje tjeter sdo e kishte bere se skane guxim

                               1. M
                                Miri

                                Nuk kane guxim dhe nuk dijne as te flasin d as te me dojne jane komplet trulesha, vllajo!

                               2. M
                                Marjus

                                Analisti Nazarko sa here i jepet mundesia flet negativisht gjithmone per Ramen…Me keto fjale ju po i beni dem Shqiperise jo Rama,me vjen keq qe kemi analiste te tille ne vendin tone

                                1. R
                                 Rei

                                 Nazarko duhet te flasi pak me mire sepse fjalet qe ai thote lexohen dhe jashte vendit tone,me vjen keq qe kane rene kaq poshte dhe analistet e vendit tone

                                 1. a
                                  ardi

                                  cfare fare analistesh qe kemi ne o zot, jane bere per te ardhur keq. po ik o shpetim se nuk je per kete pune ti jo

                                  1. R
                                   Rizaa

                                   nuk e kuptoj cfare ka ky shpetimi me fjalimin e rames? cila pjese nuk i pelqeu atij. une e kam lexuar dhe them me plot gojen qe ka thene ate qe mendojn te gjithe shqiptaret

                                   1. D
                                    Dinamo TR.

                                    Hë Nazarko, po grumbulloheni ju skraparllinjët e skrapit kundër Ramës!? Duket se burri më i mirë nga Skrapari ka qënë qorri Fuat Çela. Ai ishte qorr nga sytë por, ju të tjerët, me në krye Ilir Metën, jeni të verbuar nga mendja. Jeni bërë si shpellarët e Tropojës me Sali Berishën, kryekriminelin e kombit.

                                    1. K
                                     Kakami

                                     Po cthua o nazarko pse flet kot e mkot u bet ju te jepni mend per ramen po ik o shifni naj gje te hajrit andej

                                     1. L
                                      Luli

                                      E njeh ti ne fakt politiken me mire se rama ja sa ti mbaroj mandat ty do te vem ne krye qe ta cosh vendi perpara

                                      1. R
                                       Rei

                                       Per te dhen mend jeni te vetmit ju po mos na boni shum te zgjuarin se ju qe hapeni m shum dilni deshtimi me i madh

                                       1. G
                                        Gagaci

                                        Rama aq kupton nga politika reale po ju duket juve se jeni msu me kohen e atij plakut qe smerrte vesh fare ne asnje krah

                                        1. T
                                         Tedi

                                         U bone ti me fol per rames se ti ne fakt e njeh politiken ne maj te gishtave dhe prandaj jep mend

                                         1. L
                                          Leda

                                          Aman o ku i paskemi pasur kaq mendje ndritur ne kete vend qe te hedin poshte Nolin me shoke. Ah medet ku ka perfundu gazetaria ..tamma kazan mir ju thot ai

                                          1. A
                                           Altin

                                           Po ty te priten Noli e Rama ti japesh men se pale ca do do kishin bo pa ty. Ik mor qyqe se lat nam me kto pallavra qe nxirrni mga goja

                                           1. E
                                            Erald

                                            Ky po ky esht alamet anal’isti ky fiks e ka gjet. Vaj me det per port’halet qe kemi

                                            1. G
                                             GEZUAR BAFTAJAR

                                             KY XHAJA THOTE TE DEGJOME BULKARIN QE BERI BULLGARE MIJRA SHQIPETARE DHE EDI NUK FOLI NE EMER TE ASAJ QE REALISHTT BULLKARI KA BERE SHUME HERE ME SHQIPERINE GABON MER XHAJE SE RAMQ NUK BEN POLITIKEN SHQIPETARE POR ATE AMERIKANE SEPSE KA MBESHTETJEN E TYRE NE CDO FJALE

                                             1. G
                                              GEZUAR BAFTAJAR

                                              KY XHAJA THOTE TE DEGJOME BULKARIN QE BERI BULLGARE MIJRA SHQIPETARE DHE EDI NUK FOLI NE EMER TE ASAJ QE REALISHTT BULLKARI KA BERE SHUME HERE ME SHQIPERINE GABON MER XHAJE SE RAMQ NUK BEN POLITIKEN SHQIPETARE POR ATE AMERIKANE SEPSE KA MBESHTETJEN E TYRE NE CDO FJALE

                                              1. G
                                               GEZUAR BAFTAJAR

                                               KY XHAJA THOTE TE DEGJOME BULKARIN QE BERI BULLGARE MIJRA SHQIPETARE DHE EDI NUK FOLI NE EMER TE ASAJ QE REALISHTT BULLKARI KA BERE SHUME HERE ME SHQIPERINE GABON MER XHAJE SE RAMQ NUK BEN POLITIKEN SHQIPETARE POR ATE AMERIKANE SEPSE KA MBESHTETJEN E TYRE NE CDO FJALE

                                               1. J
                                                Jari

                                                Ta jap nji sygjerim nga ana ime shko lej kto merru me naj gje tjeter shko andej nga varrimi sales bej naj qok se sjeni per te dhen mend ju

                                                1. D
                                                 Denis

                                                 Aman kur u bone me fol dhe ti per Ramen o zot i madh. Rri mbaj vendin tat mos flit kot

                                                 1. G
                                                  Genci

                                                  Rama eshte njeri punetor qe nuk merret me llafe si ju po merret me pune

                                                  1. F
                                                   Frenci

                                                   Aman shyqyr qe ju erdhi rasti me fol si plakat e lagjes se skeni pune tjeter

                                                   1. K
                                                    Klea

                                                    Rama e ka ber punen e vet sic duhet jemi te lumtur qe jemi perfaqesuar denjesisht nga ai

                                                    1. A
                                                     Agron

                                                     Po ku merr vesh ti or shok po ik. Ne vetem fal rames j3mi kaq pran integrimit ne BE. Dhe fjalimi i tij ishte i duhuri

                                                     1. U
                                                      Ushtria shqiptare e Natos.

                                                      Qenke out fare, pa fare si Rama i shallvareve. Jemi prane integrimit aq sa ishim prane NATO-s fale 1997 dhe Gerdecit. Dhe shefin e Shtabit te Pergjithshem te Ushtrise meqe e kishim mjek dhe e beme President, kesaj here do e bejme INFERMIER. Me kujtove dhe Presidentin me te mire te te gjitha kohrave, Ilir Meten qe e bene te tille Rama dhe PS. Llogarite qe nje piktor dhe nje mesues anglishte drejtojne ekonomine e Republikes.Piq miser e ti shesi Rama.

                                                      1. A
                                                       Agron

                                                       Jemi aq afer integrimit sa BE ka ngel jashtë ne jemi brënda. E tha Rama dje: falë meje na pranuan ne BE; tani ne ju themi JO ! Pranojme vetëm po qe se BE del jashtë. Boll mo !? Rroftë PPSh me shokun Pilo Peristeri ne krye!

                                                       1. U
                                                        Ushtria shqiptare e Natos.

                                                        Aaa, keshtu po.

                                                     2. S
                                                      Sami

                                                      Me sa mend del e flet ky per ramen qe gjoja njef politiken ky. Rama ka ber nje pun te shkelqyer si per vendin ton ashtu dhe me hapat qe ka ndjekur per integrimin ne BE. Fjalimi ishte shum dinjitoz dhe rama shum i pergatitur

                                                      1. S
                                                       Sami

                                                       Fale Rames ne kuptojme qe rendesi ka fjalimi dhe na plasi bytha qe sna pranojne ne BE. Vetem fjalimet na mbushin pordhët. Mjaftojnë pordhët e Ramës dhe ne jetojmë të lumtur. Po Rama duhet të dorëhiqet se la nam 12 vjet vetem fjalimomashtrime sikur u pranuam. Sa gënjekan këta të çmëndurit e Bregut te Pilos.

                                                      2. A
                                                       Arian

                                                       jo jo ai nuk merr vesh nga politika , shyqyr qe merrni vesh ju , po ikni mor gomere

                                                       1. f
                                                        frani

                                                        Nese nuk e njef edi rama qe ka kaq vite qeverisje dhe ka bredhur dhe degjuar gjithe shqiperine kush do dije saliu me shok apo ti me ato pijanecet e lagjes

                                                        1. L
                                                         Luan

                                                         kush eshte ky se nuk ja kam pare ndonjeher fytyren , se benka si mjeshter i madh

                                                         1. l
                                                          leo

                                                          jo ai nuk e njeh vendin e vet , e njeh ti , po ik o timo bej nai pun tjeter se vetem klikime doni late nam

                                                          1. E
                                                           Erta

                                                           Ju mduket shkoni sa per klikime

                                                           1. J
                                                            Jorgo

                                                            A tqr o shpetim nazarko qe nuk je per asi lojj gjeje nuk di cfar flet

                                                            1. M
                                                             Mondi

                                                             Po si nuk kupto more gerdap po mos te kuptonte nuk do ishte ne vendi qe eshte sot more lepur i saliut

                                                             1. M
                                                              Mondi

                                                              Ti je kokrra e injorantit nuk di cfare flet ju ka bere saliu te gjitha vegla te tij dhe luan me ju

                                                              1. A
                                                               Arian

                                                               Po ik futu me noi vend e kalo pleqërine se na hapet barkun kur bëni si të ditur t'i e shokët e tu si Lubonja,Ngjela etj .

                                                               1. E
                                                                Emira

                                                                Xhaxhi Shpëtim nuk është i përsosuri por sot për sot ngelet kryeministri me i mire faleminderit

                                                                1. E
                                                                 Emigranti

                                                                 O Nazarko,mos ja fut kot,kjo kjo historia e koridorit 8 qe thua ti ka qene gjitmone funksionale,ndersa sot problemi eshte qe kerkohet infrastrukture bashkekohore dhe keto projekt plane jane shume te hereshme. Problemi eshte qe duhen shume para per tu realizuar. Nuk mund te realizohet koridori 8 perpara realizimit te infrastuktures ushqyese qe kerkojne kohen e vete dhe mbi te gjitha Parate. Mos harro qe gjysmen e periudhes se demokracise kemi patur djallin Salih qe me shume dogji e shkaterroi ekonomine dhe vrau e preu shoqerine. Edhe sikur Shqiperise ti jepen keto fonde nuk eshte ne gjendje qe ti vere ne opera. Apo ti bejme si autostradat e Salihit qe akoma nuk jane ne parametra,mos te flasim per industrine nxjerrese e perpunuese qe eshte vetem per emer ????????????

                                                                 1. M
                                                                  M

                                                                  Përgjegjësitë politike,morale dhe ligjore se si bënë,ndjek,zhvillon ,qëndrimin,shprehjene mban ai, që është mandatuar për atë post të lartë ,që ndaj ka rreth vetes e që paguhen nga taksat e sovranit një duzinë me këshilltar dhe gjithmon vepron duke u këshilluar dhe mbështetur nga aleati strategjik perindimor deri sa arit si asnjëherë më parë në instancat më të larta si përfaqësimi në mënyrë dinjitoze në OSBE dhe në OKB. Pseudoanalistët heqin veten si astrolog,gjykatës,profesora për politikën duke u kthyer në të vërtet si llafazanë, persona të intrigave,në një kohë kur për ppolitikën ejashtme në mënyrë të veçantë analistat merren me zhvillimin e ngjarjeve dhe jo me karakterizimin e personave se si e tha, për se e tha ,fundi i fundit politika është lojë dhe në fund tregon rezultati që në këtë rast i dha të drejtë .

                                                                  1. C
                                                                   Cika

                                                                   Shpetim, Baza e shkrimit tend eshte se Rama prishi marredheniet me Bullgarine. Por kjo nuk eshte e vertete. Dhe ti si Andi dhe Qimja - genje, fantazo, shpif.

                                                                   1. p
                                                                    pirro prifti

                                                                    Nuk e njeh Rama politiken? Po qenke trap fare more Nazarko. E shikon se si doli rezultati i perplasjes me Bullgarine. Prandaj mos dil me neper gazeta.

                                                                    1. M
                                                                     Moisi Golemi

                                                                     Ik o Nazarko, ha ndonjë tas groshë e mos fol për gjëra që s'ti kap turi. Ti edhe portali yt idiot.

                                                                     1. A
                                                                      ARBEN

                                                                      po te shikosh te gjitha shkrimet e tij ,do te kuptosh se inteligjenca e tij eshte shume e ulet ,prandaj nuk ja vlen as qe ta komentosh.

                                                                      1. A
                                                                       Adriatik

                                                                       Shpetim ulu nen hije luaj shah.tjeter gje nuk ben dot.te mungon kultuta dhe njohurite.nuk ke vizion.kritikat ndaj Rames i ke tendecize.ke humbur shume nga te qenit realist.

                                                                       1. T
                                                                        Tomi

                                                                        U lodh ky vllehu tu mbrojt bullgarine

                                                                        1. V
                                                                         Virusi

                                                                         Nazarko ka teorine mos, mos se na prishen marrdheniet. E te cafte ujku o qyqar, leri keto shenja inferioriteti. Asgje nuk do humbim. Ato interesa qe thu ti do behen nese u intereson dy palve, jo ngaqe do i mbajme ison bullgarise. Rama ka te drejte se mbron vendin e vet, me fakte dhe realizem. Nese ne kete rast, ku bullgaret antare te BE tallin koqet me ne, po nuk foli kryeministri, kush do flas?

                                                                         1. e
                                                                          ezel

                                                                          Ti vish anash atij ti se sa gjysma e atij ta njifnin te tjeret

                                                                          1. L
                                                                           Lenci bira

                                                                           Nuk e prisja qe nazarko te bie ne nivelin e qim pekes, por kur uji u shterron natyrisht do kerkojne burime te tjera

                                                                           1. I
                                                                            I duruari

                                                                            Qe ke pjerdh me kohe kjo dihet ,por deri ne kete gjendje nuk mendoja se do arinje or Nazarko ,e ke kaluar moshen per te bere snaliza politike , per shah po

                                                                            1. f
                                                                             florjan

                                                                             Po pse flisni palidhje m se nuk ju kuptoj se si mund te jete kryeminister i shqioperis dhe te kete kaq vite qeverisje e mos te njofi vendin e vet

                                                                             1. L
                                                                              LORA

                                                                              Nazarko,je i vonuar per veten tende,,,,shume i vonuar per te dhene keshilla. Bej kujdes mos fundosesh ne kazan.

                                                                              1. F
                                                                               FCB

                                                                               Me ne fund dhe zoti Nazarko e kuptoi qe shpetimi i Shqiperise nga korrupsioni vjen vetem nga Prof.Doc. Sali Berisha.

                                                                               1. P
                                                                                Pilo Lala

                                                                                Me vjen keq z. Nazarko, kete radhe ja ke futur kot fare, me siguri i ndikuar nga berisha , mustafate e tj. Fjala e Rames ne Bruksel , ishte fjala e nje shtetari te madh, qe do bente krenar cdo shtetas te ketij vendi. Mos pranimi jesaj radhe ishte nje tallje me ndjenjat e nje populli te tere. Sa per Bullgarine mos u qederos as ti e as ndonje tjeter, sepse nuk ja u ka fajin kush , qe udheheqesit e tyre, flene gjume per me shume se dy vjete me radhe dhe zgjuhen para samitit per te kerkuar e vene kushte e veto shtetit te tyre fqinje per trashegimira e brockulla. Sipas jush KM yne duhet te falenderonte Bullgarine per veton e saja. Me sa kuptoj, ju jeni mesuar me qendrimet e berishes. Qe kurre dhe ne asnje rast nuk tregoi dinjitet, vec inferioritet e servilizem ndaj cdo te huaji.

                                                                                1. m
                                                                                 mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

                                                                                 kur kakaret dhe ky bythqiri spiun komunist qe mban dashnore 18 vjec tani qe rama i dha leke ptuuu spiun njerez muti

                                                                                 1. T
                                                                                  Tani

                                                                                  Prandaj ka mare mandatin e 3-t ai

                                                                                  1. I
                                                                                   Ilsi

                                                                                   Po thoni keshtu per KM qe arriti re halte neciociatat me BE per tu antarsuar

                                                                                   1. D
                                                                                    Dajti

                                                                                    Jo vetem Rama por askush nga qeveritaret dhe opozita nuk njohin politiken europiane. Ne duhet te jemi me modeste. Ne nuk kemi nje politikan qe te kete shpalosur filozofine e tij politike nw nje punim a ne nje veper. Aty shfaqet se c'eshte ne te vertete politikani. Une kam lexuar 33 vjet me pare kujtimet e Ismail Qemalit dhe aty pashe nje njohes te mire te Evropes, te ekuilibrave politike te kohes dhe te aleancave potenciale politike, qe me ka habitur me thellesine e mendimit, te analizes dhe te parashikimit. Le te jemi me modeste sdhe te pranojme se sot ne nuk kemi politikane te atij kalibri

                                                                                    1. F
                                                                                     Fizikant

                                                                                     keta vellezrit Nazarko jane dy rrota kari qe nuk i bo nona I njof qe ne 1987 Ky shpetim Nazarko kishte "shpik" nje teoreme qe me beri te dhjes gazit ...

                                                                                     1. S
                                                                                      Skenderbegasi

                                                                                      Eh more Shpëtim na je bër si mobilje antike.Si qenka jeta, ca plaken, ca piqen e ca te tjere pirdhen. Mendoj se je te të parët, se te të tretet dihet kur lidh kepucet. Nejse ëndrat dhe vitet nuk kan moshë. Po sa merak e ke ketë korridorit 8, thua se do bejme lufte me shpata? Je ne nje moshë që të kushtojnë me shume qirinjte se torta per ditlindje. Pale kur fletë per gabime strategjike te Edit, se mos te lexojne keta te NATOS se te cuan me njëherë këshilltar ne Ukrainë!

                                                                                      1. E
                                                                                       Ed

                                                                                       NAZARKOS I PELQEN SALIU E SHIKON.NE GOJE KUR FLET ME BYTHE. O SHPETIM EDI RAMA NUK ESHTE CAVE MAN DHE NUK PRET QE TI QE JE NJE COPE MUTI TA KUPTOSH RAMAN . KRYEMINISTER E KUPTON PJESA ME E MADHE.E SHENDOSHE E SHQIPETARVE QE E VOTOJNE. COPE MUTI JE NE KEPUCEN E EDI RAMAS. SA LEKE DO MARESH PER KETE SHERBIM QE PO I BEN SALIUT SERBIT.

                                                                                       1. A
                                                                                        Ad

                                                                                        Je genjeshtar i hidhur. Thua gjysme te verteta Shqiperia e fitoi Pavarsine jo vetem fale ndihmes te Austrise por dhe te Italise U vra nje kolonel italian gjate percaktimit te kufijve jugore

                                                                                        1. T
                                                                                         Toto

                                                                                         Shko mor budall, kur bën të mënçurin ti! Tërë jetën gomar, dhe ende s'ke mësuar as të pëllasësh.

                                                                                         1. P
                                                                                          Plaku

                                                                                          Nuk ka nevoje per te levizur gardhe kur flitet per hapje, perfshirje, bashkepunim. Bulgaria eshte e kapur ne nje levizje destruktive ne lidhje me sensin e duhur drejt se cilit duhet te levizin vendet Europjane. Rama, nje gjeni i pa perseritshem.

                                                                                          1. P
                                                                                           Patosi i Ri.

                                                                                           Ne jemi një vënd i vogël po shumë i vogël ama dhe nuk na pyet njeri. Jo vetëm kaq po as fëshëllimë nuk na bëjnë. Në se dikush na merr seriozisht të na rrisë mirëqënien mirë do jetë. Po jo nga këto qeveri të meta me shumë probleme. Drejtuesit shqiptarë bëhen megallomanë para popullit të vetë dhe servila ndaj të huajve. Qeveri koti ka qënë, është dhe do të jetë.....

                                                                                           1. s
                                                                                            sabri

                                                                                            rama eshte politikani me i zoti qe ka nxjerr shqiperia...fjalimi i tij ne bruksel ishte brillant.ne 110 vite shtet i pari km qe kritikon europen ne shtepine e saj.mire ja u beri.europa na ka denigruar gjithmone.sfut shqiperine ..per hir te duelit bullgari maqedoni.ksaj i thone per inat te sime vjerre do shkoj te fle me mullixhiun.prosllavizmi i europes eshte me te vertet i paimagjinushem.kshu qe rama ia beri te kuptonte ktyre me ate elokuencen politike qe se ka politikan.imagjinoni cfare ilariteti do kish..po te ish berish lopcari ne ate podium.ju qe perkrahni berishen o jeni qorra o budallenj o kriminel.rama nuk eshte shenjt po di te beje politikanin.kurse berish lopcari ishte dhe eshte thjesht nje politikan kanuni.

                                                                                            1. s
                                                                                             sabri

                                                                                             rama eshte politikani me i zoti qe ka nxjerr shqiperia...fjalimi i tij ne bruksel ishte brillant.ne 110 vite shtet i pari km qe kritikon europen ne shtepine e saj.mire ja u beri.europa na ka denigruar gjithmone.sfut shqiperine ..per hir te duelit bullgari maqedoni.ksaj i thone per inat te sime vjerre do shkoj te fle me mullixhiun.prosllavizmi i europes eshte me te vertet i paimagjinushem.kshu qe rama ia beri te kuptonte ktyre me ate elokuencen politike qe se ka politikan.imagjinoni cfare ilariteti do kish..po te ish berish lopcari ne ate podium.ju qe perkrahni berishen o jeni qorra o budallenj o kriminel.rama nuk eshte shenjt po di te beje politikanin.kurse berish lopcari ishte dhe eshte thjesht nje politikan kanuni.

                                                                                             1. V
                                                                                              Visi

                                                                                              Rama është aq antisllav saqë lexoi 45 rreshta proserbisë dhe vetëm 5 rreshta në plrkrahje të liberalizimit të vizave për Kodovën!!!!!

                                                                                             2. B
                                                                                              Bato

                                                                                              ca shkruan ky klloun i lushnjes?!

                                                                                              1. B
                                                                                               Bato

                                                                                               ca shkruan ky klloun i lushnjes?!

                                                                                               1. W
                                                                                                WTF was that?

                                                                                                Shqiperia eshte vend i korruptuar dhe Rama nuk ka bere asgje per ta luftuar .vetem disa arrestime apo shkarkime simbolike te peshqve te vegjel prej presionit te madh amerikan .Lartgjatesia e ka fajin vete se nuk ia ka mbajtur bytha te luftoje korrupsionin .

                                                                                                1. q
                                                                                                 qazim

                                                                                                 Dikur te lexoja dhe ndegjoja me interes por tashme je bere si ajo pllaka e krisur e gramafonit e cila sa here qe kalon tek gjelpera ngec.Je bere i padurueshem me ligjerimet e tua per koridorin tete se vetem per kete mendon se di gjithshka e duhet te japesh mend.Gjerat sikurse dhe politika ndryshojne sipas kohes dhe rrethanave o plaku mere.Te lutem hiqe pllaken e gramafonit dhe ver ne PC(nese ke) nje file me gjera te reja nese do qe te terheqesh sadopak vemendje.

                                                                                                 1. K
                                                                                                  Kush eshte ky Nastradin dhe kujt i flet ky pordh

                                                                                                  lajthitja tradicianale e muzllumutit ,ose do tradhetoje vendin e tij nqs ka dicka ne dore -ose do behet vegel e te huajit kunder vendit te vet ! Ky rrot kari i fishkur nga kemba e deri ne trut qe ka brenda atij Qypi ,thjeshte ben veglen e grekut ktu atyre qe e paguaj ,ben ere kunder Rames hahahahahahaha cer jan kto rob bythqima pa pik fytyre e dinjiteti yyyyyyyyyyyyyyyyyt brrac qensh Rama te dhjet ne koke ty dhe ata qe te nxoren ktu me pellit gomar plak

                                                                                                  1. Z
                                                                                                   Zeqina Sallajsha e llori hajdutit

                                                                                                   Une mendo se Rama foli si duhet! Per mendimin tim bravo i qofte. Dhe arriti tja ule hunden Bullgarise! Bullgaria ben si shtet i madh??? Pisa? Na kane nja dy vjet pas dere???

                                                                                                   1. S
                                                                                                    Stape Pashi

                                                                                                    Nazarko, të vlerësoj, por nuk po kuptoj se si ka mundësi, që nuk e kupton, që argumentat që jep kundër fjalimit të Ramës, në fakt shkojnë në favor të tij. Të lutem na thuaj, a ke ndonjë problem shëndetsor këto muajt e fundit? Mos ke marrë ndonjë sëmundje ngjitëse nga Qoftlargu?

                                                                                                    1. P
                                                                                                     POPULLI

                                                                                                     ZOTI RAMA BEJE KETE NAZARKON MINISTER TE JASHTEM SE KY QENKA ME I ZGJUAR SE NOLI DHE JU PASKEMI HUMBUR NJE TALENT DO TE KISHTE SHPETUAR SHQIPERIA. O NAZARKO TI JE PER TE RUAJTUR DERRAT.

                                                                                                     1. n
                                                                                                      nazarko ky pordh e qelbur gomari

                                                                                                      e shikojn veten ne pasqyr pordha te tipit nazarko ! dikush duhet ta ndihmoje pordhen e halese te shikoj veten ne pasqyre

                                                                                                      1. P
                                                                                                       Pollo

                                                                                                       Krejte Europa i duartroket, ndersa ketij hajvanit jo. Ky thote se deshti te sundoj si Tito. E more hajvan, se Titon e ka pranuar dhe desht tere bota.

                                                                                                       1. P
                                                                                                        Pollo

                                                                                                        Krejte Europa i duartroket, ndersa ketij hajvanit jo. Ky thote se deshti te sundoj si Tito. E more hajvan, se Titon e ka pranuar dhe desht tere bota.

                                                                                                        1. Z
                                                                                                         Zeqo Pilafi

                                                                                                         Ke rrjedhur komplet Nazarko! Të krahasosh Nolin me Ramën turpi kalon çdo kufi. Rama është thjesht një Enver Hoxhë i vogël. Di rëndësinë që ka Sërbia për pushtetin në Shqipëri dhe ashtu si Enveri i ruan mardhëniet me Sërbinë si sytë e ballit. Gjithë fjalimi i Ramës në Bruksel nuk është fare për interesin tonë për të qënë pjesë e BE. Çdo gjë që bënë ai e ka në funksion të marrjes dhe mbajtjes së pushtetit. Gjatë dy mandateve të para bridhte lartë e poshtë për të bërë ndonjë pedonale apo Lungomare, duke i pagëzuar me emrin bombastik Rilindja Urbane. Tani nuk ka më lekë. Drogaxhinjtë që investonin dhe pastronin paratë janë në hallë sepse po i sulmon drejtësia dhe ky nuk i mbron dotë; Evropa nuk i jep asnjë lekë, atëhere çtë bëjë? Sulm ndaj saj. Dhe sulmi bëhet për t'i dhënë ndonjë lekë, por e ka të kotë. I ka dalë boja fare, tani kanë filluar t'a tallin hapur për marrëzitë që nxjerr nga goja. Roboti, sidoqoftë e di mirë se ky popull të gjykon për ato që thua dhe jo për ato që bënë, ndaj ka filluar një diarre patriotike e paparë, ngaqë nuk ka lekë për të bërë gjë dhe popullit nuk ka çfarë t'i japi që t'i kërkojë votën.

                                                                                                         1. Z
                                                                                                          Zeqo Pilafi

                                                                                                          Ke rrjedhur komplet Nazarko! Të krahasosh Nolin me Ramën turpi kalon çdo kufi. Rama është thjesht një Enver Hoxhë i vogël. Di rëndësinë që ka Sërbia për pushtetin në Shqipëri dhe ashtu si Enveri i ruan mardhëniet me Sërbinë si sytë e ballit. Gjithë fjalimi i Ramës në Bruksel nuk është fare për interesin tonë për të qënë pjesë e BE. Çdo gjë që bënë ai e ka në funksion të marrjes dhe mbajtjes së pushtetit. Gjatë dy mandateve të para bridhte lartë e poshtë për të bërë ndonjë pedonale apo Lungomare, duke i pagëzuar me emrin bombastik Rilindja Urbane. Tani nuk ka më lekë. Drogaxhinjtë që investonin dhe pastronin paratë janë në hallë sepse po i sulmon drejtësia dhe ky nuk i mbron dotë; Evropa nuk i jep asnjë lekë, atëhere çtë bëjë? Sulm ndaj saj. Dhe sulmi bëhet për t'i dhënë ndonjë lekë, por e ka të kotë. I ka dalë boja fare, tani kanë filluar t'a tallin hapur për marrëzitë që nxjerr nga goja. Roboti, sidoqoftë e di mirë se ky popull të gjykon për ato që thua dhe jo për ato që bënë, ndaj ka filluar një diarre patriotike e paparë, ngaqë nuk ka lekë për të bërë gjë dhe popullit nuk ka çfarë t'i japi që t'i kërkojë votën.

                                                                                                          1. a
                                                                                                           artis

                                                                                                           Edi Rama @ediramaal Sapo mora një telefonatë nga @BoykoBorissov . Nuk mund ta falënderoja sa duhet për mendimin e tij të mirë që më thirri, por mund ta falënderoja për rolin e tij përcaktues në heqjen e VETO-s në parlament! Mik i vërtetë, lider i vërtetë. Partia e tij GERB dhe të tjerët shpëtoi fytyrën e Bullgarisë dhe BE-së! Tani BE duhet të veprojë shpejt! Një twit i Ed Ramës që vërteton të kundërtën e shkrimit të analistit .....

                                                                                                           1. A
                                                                                                            Anastasi

                                                                                                            Kur ke punuar ne nolin o trashamaku plaku nazarko?!?! IK e luaj domino ,o gomar qe e quan veten gazetaruc!.por kur mundohesh te thuash se mer vesh nga politika! O lamashi I myzeqese, ti ke qene gjithmone i rjedhur ,tani ke pjerdhur edhe flet brockulla ,mos I nervozo njerzit ,shkoi andej nga myzeqeja se Kane nevoje per ty, cobani I derave ka shkuar ne emigrim o larash I lyer gri........

                                                                                                            Lini një Përgjigje