Bullgaria heq më në fund veton ndaj Maqedonisë, reagon Rama: Partia e Borisov shpëtoi fytyrën e Bullgarisë dhe BE-së

24 Qershor 2022, 14:40Politika TEMA

Bullgaria heq më në fund veton ndaj Maqedonisë, reagon Rama:

Parlamenti i Bullgarisë miratoi një rezolutë që i hap rrugë Maqedonisë së Veriut në BE, për rrjedhojë edhe Shqipërisë.

Pas kësaj ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama.

Me anë  të një postimi në twttiter, Rama thotë se lajmin e mori një telefonatë e liderit të opozitës bullgare, Boyko Borisso. Kryeministri Shqiptar i bën thirrje BE që tani të veprojë sa më shpejt.

“Sapo mora një telefonatë nga Boyko Borissov. Nuk mund ta falënderoja sa duhet për mendimin e tij të mirë që më thirri, por mund ta falënderoja për rolin e tij përcaktues në heqjen e VETO-s në parlament! 

Mik i vërtetë, lider i vërtetë. Partia e tij GERB dhe të tjerët shpëtoi fytyrën e Bullgarisë dhe BE-së! Tani BE duhet të veprojë shpejt!”, shkruan Rama në Twitter. 

Parlamenti bullgar ka votuar pro heqjes së VETO- për Maqedoninë  e Veriut. Me 170 vota pro, 37 kundër dhe 21 abstenim, ligjvënësit bullgarë votuan që të heqin VETO-n sipas kushteve të propozimit të presidencës franceze Emmanuel Macron. 

Votimi për përfundimin e vetos së Bullgarisë kundër fqinjit të saj erdhi dy ditë pasi ligjvënësit bullgarë rrëzuan qeverinë e kryeministrit Kiril Petkov në një mocion mosbesimi.

66 Komente

 1. T
  Taras Bulba

  Nje veprim i drejte e parlamentit Bullgar ,negjithese i vonuar ,por eshte me mire ajo thenia ( me mire vone se kurre ) lajmin e gezuar na i dhe Z . Rama por nuk na the se si do veprohet mbas kesaj ,na sqaro ju lutem

  1. V
   Vranakonti

   Lajm i shkelqyer. Bullgaria paska hequr VETON. Merit e kembenguljes se kryeministrit Rama. Bravo.

   1. K
    Kalec Dega

    ...po te kishte media te lire dhe joTema ne Shqiperi do ta mesoje se u vonua heqja e votes sepse qeveria bullgare ishte ne krize (kryeministri). Vazhdoni hani bar nga ai i Surrelit...lol ==== ==== Sidoqofte Shqiperia e Gjigandit nuk eshte gati. Eshte akoma vendi me i korruptuar ne Ballkan me nje reforme drejtesie fallco...dhe kjo merite e shokut Edrahmani e kompani..

   2. S
    Shaqo

    Po pse ndodhi pas pilafit? A mos ishte gjuha e ashper e sarkazma therese e Edi Rames qe vuri ne levizje parlamentaret bullgare nje dite me vone? Ate qe nuk ua thoshin dot perfaqesuesit e medhenj te Europes, ua tha perfaqesuesi i madh i nje vendi te vogel. Bravo Edi, me.mire s'ka si behet, keshtu i do mushka drute.

    1. O
     Opq

     Duhet tu qish nënën, të të njohin për babë, ndryshe rri si i dhjerë tërë jetën.

   3. T
    Taulant

    Duhet te kishe hequr kepucen dhe te godisje tavolinen e me mbas ndoshta ate kokrrjepurin Michels e me kepucen tjeter homoseksualin Makron. Ata vuajn nga sindroma e Paktit te Versajes ne 1920 pakt i cili ndezi luften e dyte boterore. U desh ushtria Gjemane ne 1940 qe ti poshteronte dhe t'ju largonte supremacin intelektuale Franceze qe pretendonin. Ishte spektakolar kapitullimi dhe zbritja me kembe ne toke deri sa i cliruan Amerikanet ne 1945 (por ata nuk ja dijn per nder).

    1. P
     Para

     Cfare ndryshone deri ne dhjetor do dali nje tjeter kjo histori nuk mbarone shikoni ballkanin e hapur dhe zgjerohuni sa me shume kjo europe nuk te jep asgje

     1. P
      Po

      Po ca mutin ke pastaj qe na cave bythen me Bullgarine?

      1. p
       pjeter

       Hahaha ,ta paska ça shume si duket,sa te kan rrjedh trute!!!

      2. R
       Roberto

       Ramut jep doreheqjen . Je I deshtuar prej 10 vjetesh. Genjen si derr. Ti sdo BE. Ti do sulltanatin e llapes dhe hejbe plot oligarkë.

       1. R
        Roberto

        Hahahaaa tani kane filluar te perdorin edhe emrin. Po le ta bejne. Une idete e mija i kam te qarta dhe te pa ndryshueshme. Nuk e dredh si likja une. Hahhaha.

        1. V
         Vranakonti

         Roberto,qenke koqe gomari. Rames t'i rrussh topet,se ai e tundi dhe shkundi Europen. Kryeminister trim.

         1. V
          Vranakonti

          Rama mashtruesi te jape doreheqjen sa me pare

        2. N
         Nga Une!

         Per hajer!

         1. O
          O

          ???????????? hallall. I modh Edi

          1. A
           Aron

           Bravo Rama, bere mire qe tregove pak ashpersi, se jane mesuar me ne ulim kurrizin gjithmone.

           1. K
            KM Rama eshte nji Politikan Korrekt ...

            Eshte nji reagim me se Normal mes cdo njeriu e shoqerie Normale .

            1. R
             Roberto

             Mosssssssss po tani??????? Ca do thote Saliu???? Po Andi Bushati a do flase me?????? Ky eshte nje "lajm i keq" per Shqiperine. Poshte Rama,rrofte Berisha,Agush Meta,Andi Bushati,Agron Markagjoni dhe lukunia e qenerve te rruges qe lehin dhe do hungerijne deri sa te pelcasin nga inati.

             1. !
              !!!

              Ke harruar superkellirat Nesho, Zheji, E. Bytyci, etj., etj.

              1. T
               Tirana

               Ke harruar luçiano boçin hahahahahahaha

               1. R
                Roberto

                I gjati mori te gjatin. Para dhe mbrapa. Prandaj te shporret nje ore e me pare

              2. T
               Tajari

               Lajm i mire,le te presim çfar do te thote BE

               1. R
                Roberto

                Po BE nese eshte e sinqerte dhe priste te hiqej veto e Bullgarise ja ku e ka. U hoq tani. Te shpresojme se BE do mbaje fjalen.

                1. R
                 Roberto

                 Rama ma merr ne goje deshtak mashtrues. 5 here festuam hapjen e negociateve . Tani qerrohu ne Surrel dhe lesho satelitet. PS duhet te kthehet ne pushtet. Rilindja ne gropen septike te Surrelit

               2. E
                E verteta dhemb....

                Makron (corapekuq): mos u rrembe arapi mou,nje vend arab me 90%sunite nuk ka vend ne BE.....

                1. A
                 Alban

                 EU do ne gjirin e vet homoseksuale si greket o katunar 300 eurosh

                 1. Çobani i Livadhjase ne Gerqiu

                  Çoban, sot qenka dita e rroges mujore, dmth 300 evro (se nuk i thua dot Euro). Shko blej sapun per te hequr eren e stanit te dhive se Janulla do sume te paster. Per te qeshur qe nje çoban analfabet i jep keshilla Macron.

                 2. M
                  Mery

                  Jo vetëm Europa duhet të lëvizë shpejt z. Rama. I pari duhet të lëvizni ju e të bëni dy gjëra: -shkulni metastazat e KORRUPSIONIT në çdo qelizë të shoqërisë, duke filluar nga ata që të rrethojnë në parti, në qeveri, në administratë… -ktheju SHPRESËN atyre njerëzve që ende jetojnë aty. Bëj inveestime madhore, por bëj edhe minore, në rrugët e fshatrave, në shkolla e qëndra shëndetsore, mundësoju grumbullimin e shitjen e prodhimeve bujqësore e gjëra të tilla të “vogla”, ktheje rrjedhën e parave të emigrantëve, nga shpenzimet për ushqime e kafe, në investime të vogla e të mëdha dhe jepu emigrantëve të drejtën e votës. Sigurisht, ka dhe gjëra të tjera që ti i di më mirë, por të përmenda SHPRESËN se vetëm ajo ka mbetur gjallë e dihet që ajo vdes e fundit.

                  1. N
                   Neandertali shpellave bizantine te mesjetes

                   Keshtu i do mushka drute.....ndersa ketij me lart i shkon gjuha ku dhemb dhembi, i mbeti gjuha tek arapi nate e dite .....kushedi pse......

                   1. E
                    Ela

                    Nje sjellje normale,edhe pse ne nuk u beme pjese e Bashkimit Europian perseri nuk i heqim shpresat

                    1. I
                     Irla

                     Ne meritojme shume te behemi pjese e Be pasi kemi permbushur cdo nevoje

                     1. B
                      Bora

                      Me te vertet po me vjen shume keq qe po penalizohemi nga nje vend si Bullgaria sepse ne i kemi permbushur te gjitha kriteret per tu anetaresuar ne BE.

                      1. S
                       Semi

                       Nje vendim shume i padrejte sepse ne e meritonin te ishim pjese e BE

                       1. G
                        Genti

                        Këto quhen "kapërcime Pindarike" edhe në diplomaci pasi dje Rama pështyu mbi Bullgarinë ndërsa sot po e lëpin atë që pështyu duke i falenderuar. Kur nuk mer erë nga diplomacia dhe çështjet ndërkombëtare nuk ke pse e hap gojën e për më tepër të këpusësh kopaçe si ato për Bullgarinë. Kur nuk mer vesh nga politika e jashtme ke ministpr të jashtëm,diplomatë që mund ti pyesësh pa këputur kumbulla që dëmtojnë interesat e vendit. Me karagjozllëqe nuk bëhet diplomaci dhe kur këto dalin nga goja e kryeministrit janë na pasoja të rënda. Kërkoi ndjesë personale Bullgarisë pasi pooulli shqiptarë nuk ka asgjë ndaj bullgarëve veç mirnjohjes dhe miqësisë së fortë.

                        1. A
                         Aron

                         O idiot, ai u hoqi verrejtje edhe sot perseri politikes Bullgare para se te hiqnin veton. Pa diskutim, mbasi Bullgaria e degjoi fursturimin e Rames dhe reflektoi e moren vete ne telefon. Rama beri shume mire qe u tregua pak i ashper, per te treguar sepse ne edhe pse vend i vogel nuk kane pse te na terrheqin andej ketej kur ne u jemi pergjigjur sa here kane dashur.

                         1. G
                          Genti

                          O Karon u tremb Bullgaria dhe mblodhi parlamentin dhe ja hoqi Maqedonisë veton Hajde hajdar hajde. Po kur e paska ditur pse si shau me prag shpie bullgarët Rama para nja 4-5 vitesh që mos prisnim kaq shumë. Ik ere tutkun mos i haj kopaçet llokum.

                          1. G
                           Genti ku bir Putane Esadiste

                           Genti eshte nji Transvertit Antishqiptare - haaaaahahahahaahahaha si s'u ngope me Kar njiher mor bythqim lulishte

                          2. A
                           Aron [çifuti]

                           Rama patjeter duhet te jape doreheqjen. Ka 12 vjet qe desktop.

                          3. S
                           Shaqo

                           O Genti, ku merr vesh.ti nga pindariket, vendimi i sotem i Bullgarise erdhi si pasoje e shpullave qe iu dhane dje

                          4. F
                           Fatmir

                           Vendim i denje ndaj Shqiperise! Me ne fund po ndodhin gjera optimiste nga punet e mira

                           1. F
                            Fadil

                            Jemi ne pritje te vendimeve te mira ndaj anetaresimit ne BE. Sic kemi vazhduar deri me sot plot projekte dhe permbushje objektivash

                            1. G
                             Geri

                             Vendim shume i mire i cili do te ndikoj pozitivisht ne vendin tone

                             1. E
                              Esi

                              Me ne fund po ndodhin gjera kaq pozitive per vendin tone

                              1. F
                               Fredi

                               Ky eshte nje lajm i mire shpresojme te marrim pergjigje pozitive

                               1. A
                                Ana

                                Gjera pozitive dhe shpresojme te marrim lajme te mira

                                1. H
                                 Hasan

                                 Jemi ne pritje te lajmeve te mira qe vendit tone ti hapet serish rruga drejt be.

                                 1. M
                                  Marko

                                  Duke patur plotesuar cdo kusht, me vjen keq qe vendi im Shqiperia te penalizohet vetem prej Bullgarise.

                                  1. I
                                   Ina

                                   Presim te merren vendime te mira per BE. Shqiperia e meriton shume te jete pjese e saj

                                   1. I
                                    Iris

                                    Shpresoj shume qe te dalin lajme te mira dhe per vendin tone mos te dalin me asnje problem i tille

                                    1. I
                                     Iris

                                     Shpresoj shume qe te dalin lajme te mira dhe per vendin tone mos te dalin me asnje problem i tille

                                     1. A
                                      Alba

                                      Nje nga gjerat me te mira qe mund te kisjin bere bravo me ne fund do na plotesohen deshirat

                                      1. A
                                       Agron

                                       Ky lajm tashme nuk tingellon njesoj derisa te na hapen perfundimisht negociatat nuk besojme gjera te tjera

                                       1. A
                                        Andi

                                        Nje veprim shume i mire dhe ishte me se e drejte pasi nuk mund te dilte vetem Bullgaria kunder nesh

                                        1. K
                                         Klajdi

                                         Shume mire qe ju ra mendja ta hiqnin veton . Tani le te shpresojme per pergjigje sa me pozitive

                                         1. R
                                          Romario

                                          Per mendimin tim me mire qe u be heqja e vetos per maqedonine se ne kete menyre i krijohet mundesia dhe me shpejte Shqiperise per te hyre ne BE.

                                          1. M
                                           Marjusi

                                           Eshte per te ardhur keq qe edhe pas gjithe ketyre zhvillimeve qe Shqiperia ka pesuar gjate viteteve te fudit morem nje pergjigje negative.

                                           1. S
                                            Shullaku

                                            Jemi ne pritje te vendimeve te mira dhe ishte per te ardhur keq qe u penalizuam nga nje vend si bullgaria duhen marr masa per kete gje

                                            1. G
                                             GONI

                                             Ne e meritojme te behemi pjese e BE sepse i kemi mbushur te gjitha kriteret qe ata na vendosen dhe kjo ishte nje justifikim i gjithi

                                             1. V
                                              Vk

                                              Po spo kuptoj ça beket tani. Sdo maqedonia lexova.

                                              1. A
                                               A.G.

                                               Kjo puna e bullgarit eshte si "puna e komisarit".

                                               1. L
                                                Lenci bira

                                                Bravo Edo balle per ball me kurvat e europes,jetojne akoma me vesin e 1913 Gjuha e bute me keta hajdut eshte e kote Eshte 2021 ku kemi plot alrernativa dhe pa europen 105 te kthehet ne baze

                                                1. S
                                                 Sheqerka

                                                 Vetter qe z.Edi mund te them se eshte "klas"ne politik.Thoshim dikur i lodhi i beri vaj,ama dhe BE na ka lodhur.Eshte fate qe Edi beri proteste ne Bruksel. Non grada KA thirrur per protest per te shpetuar Bithen e vet.ky bastard kujton se populli eshte dele.Non Grad e more provimin ne Gj e Parisit. More k...ene ne st 8 po K....

                                                 1. G
                                                  Gesti

                                                  Nje lajm i madh per popullin shqiptar

                                                  1. L
                                                   Lali

                                                   Ceshtje proceduriale tashme antarsimi ne be

                                                   1. A
                                                    Aron

                                                    E mori provimin Vin Llapa? Karin mori Edvina, karin.

                                                    1. G
                                                     Gramoz

                                                     Plani i Makronit o trima fluturues me p...h ne b...eGramoz

                                                     Lini një Përgjigje