"Jeni një turp", Bullgaria i përgjigjet ashpër Ramës: Gjuhë e ulët dhe fyese, mëso të flasësh

24 Qershor 2022, 10:42Politika TEMA

"Jeni një turp", Bullgaria i përgjigjet ashpër

Bullgaria ka reaguar ashpër ndaj Edi Ramës pas deklaratave të forta në Bruksel lidhur me bllokimin e negociatave.

Në qëndrimin e Sofjas zyrtare, thuhet se:

"Bullgaria ka qenë gjithmonë ndër ato shtete anëtare të BE-së që mbështesin identitetin evropian të popullit shqiptar.

U ngritëm për perspektivën europiane të Shqipërisë dhe fillimin e negociatave të anëtarësimit në BE atëherë kur ishte shumë më e vështirë se sot.

Gjatë viteve, nuk ka pasur shumë zëra të tjerë me ne në këtë kauzë. Ne ende qëndrojmë për të sot, pavarësisht gjithçkaje, për hir të një të ardhmeje të përbashkët evropiane.

Si përgjigje, jo për herë të parë, kemi dëgjuar kualifikime të rënda të pa sfiduara, fyese nga një kryetar qeverie. Bile hedhjet në një regjistër kaq të ulët gjuhësor nuk mund të justifikohen më nga karakteristikat e karakterit dhe mungesa e aftësive komunikuese evropiane. Presim që kryeministri shqiptar të marrë parasysh mjetet e tij shprehëse në një gjuhë që i përshtatet një politikani nga një vend kandidat për anëtarësim në BE.

Në këtë nivel, më shumë se çdo gjë tjetër, ne insistojmë të ruajmë një ton të mirë komunikimi. Në këtë nivel, gjithmonë është dëshmuar nga ana jonë i gjithë respekti që kërkon pozita përgjegjëse dhe niveli i marrëdhënieve ndërshtetërore. Kemi një të ardhme të përbashkët përpara me Shqipërinë.

Politikanët po ikin. Kombet po qëndrojnë. Popujt tanë kanë një interes të përbashkët që nuk duhet të pengohet nga gjykimi i keq i një politikani. Është e papranueshme që marrëdhëniet mes vendeve të mbahen peng i ekscentricitetit të kryeministrit aktual shqiptar".

66 Komente

 1. E
  Entoni

  Pergjigje institucionale, nga ai lloj qe Shqiperise i mungojne. Edhe Enver Hoxha e leshonte gojen tek ditari disa vite pas ngjarjeve. Ne deklarata zyrtare ishte i kujdesshem. Ky trapi i gjate kujton se politika behet me batuta edhe pickellonja.

  1. P
   PARTIA

   Ky trap, eshte trap edhe per nje aresye tjeter AI TRAP KA LEJUAR TE SHPALLET MINORITET BULLGAR NE SHQIPERI, DUKE E BERE SHQIPERINE VEND MULTIETNIK, VETEM E VETEM QE TE MARRE OK PER NE EUROPE SIC KA BERE LESHIME PER GREKET ME VARREZAT MUXHAHEDINET ETJ TURP I MADH !!!!! I QUAJTURI DIKTATOR, NUK KA BERE TE TILLA

   1. E
    E Ulet eshte te ulesh breket para Makrronit

    bullgaret Ulin pantallonat para Makrronit dhe ngatarrojne Uljet e ngritjet hahahaah popull me te trashe ne Bote s'gjen

    1. K
     Kalec Dega

     Bullgaria i ka ba Shqiperise nder. Shqiperia akoma vazhdon si shtet komunist dhe diktatorial. Askush nuk dyshon reforma ne drejtesi ishte fallco si pikturat dhe zhgaravinat e piktorit.

     1. I
      Ishi i Zakarovës

      Ça nderi më??? Se kupton qe eshte intrige e perbashket me Francën ky muhabeti i bllokimit? Pastaj: CA MONGOLE TE PERZIER ME MUZHIKE SLLAVË QË TE VIJNE NE SHTËPI, TË THERIN, TË SHFRYTËZOJNË E PASTAJ PAS 500 VJETËSH TE JAPIN LEKSIONE SE ÇDO ME THËNË EVROPIAN....O ZOT O ZOT... Si mër plak nder?!?!

     2. B
      Bajrom RamSurreli

      Deshtak Edvin Rama duhet te jape doreheqjen se vetem pordha ka dhe si llumi i Evropes e ka katandisur ne Kandahar Shqiperine e bukur .

      1. V
       Vranakonti

       Bravo i qoft Edi Rames. Udheheqesit bullgar meritojn akoma me shu.e se jan treguar mosmirenjohes ndaj shqioerise dhe RMV. BULLGARET KERKOJN QIQRA NE HELL.

      2. D
       David

       Bullkaria, hape rrugen e mos na ca trapin.

       1. E
        ERTV

        Po,poo David prit se po vjen Goliath-i ! ( se me çarje trapi bëhet politika e jashtme)..

       2. D
        Detari

        jep mdoreheqjen o ramut

        1. S
         Shpellari Viçidolit e humbi virgjerin me dhine

         Te vij maloku ..hahaha Ik o rrot cari

         1. D
          Detari

          pse te vij maloku, apo kaq mend keni ju turqit e albanistanit

          1. M
           Mullixhiu i fshatit

           Dekari, feja nuk te ben race te paster apo me lart se racat e tjera. Te qenit Grek apo Serb apo çfar muti e quan veten (megjithese une besoj je shqiptar nag gjuha qe flet) nuk te ben me te mire se nje turk. Si çeshte Ballkani i ngaterur, nje surat nje race ( prape turku i beri lesh arapi), mundet qe stergjyshja ose gjyshja mund te jete shkerdhyer me ndonje turk ose "turk albanistani" The saddest thing about betrayal is that it never comes from your enemies.

         2. R
          Roberto

          Hahaha ja dhe Detari e gjeti arsyen per te thene jep doreheqjen. Sa djale i mire qe eshte. Shko o detar anijen tende dhe te atyre qe ke per zemer e mos fol budallalleqe.

          1. D
           Doni

           Mir Ramua esht kurv po kush te vi Sal karakurva ajd se kurva jan te gjith ka Lepirsa plot te PS e PD

           1. X
            XX

            Shprehja e Rames: Keni marre peng dy vende te NATO-s, eshte asgjesuese. Bullgaria nuk flet dot per veton dhe merret me fjalet.

           2. T
            Taulant

            Duhet te kishe kerkuar shkeputjen nga Maqedonia qysh ne muajin Mars. Perpara se te jesh peng i Bullgaris je i Maqedonis. Diplomatikisht ke deshtuar plotesisht. E pakta qe duhet te besh eshte te japesh doreheqjen perballe nje deshtimi te tille.

            1. A
             Ani

             Nuk kerkon ndarje se e di qe nuk ja hapin...maqedonia eshte justifikim....

             1. D
              Detari

              fiks, prandaj duhet te japi doreheqjen

              1. R
               Roberto

               Ramut jep dorëheqjen

            2. A
             Albani

             Si justifikimet e nje njeriu te kapur ne gabim te rende. Keto jane fasade dhe pallavra,ne kerkojme arsyjen e vertete pse Bullgaria del kunder negociatave,kete e duame drejte dhe troç.Bullgari shikoje gjerat drejte dhe me kembe ne toke jo me demagogji fallco. Kryeministri shqipetar eshte nje kryeminister nga me te miret ne Europe dhe me gjere si: ne llogjike ne komunikim , edukate, dhe mençuri. Ju mund ta kini zili por ketu nuk ju ndihmojme se eshte i yni i shqiperise me njehistori qe pak nga ju bullgaret e njihni. Haken duhet ta çojme tek i zoti dhe jo ta shperdorojme. Rrofte Shqiperia me Kryeminister Edi Ramen.

             1. B
              Bureto

              Bravo Albani! Po të plotesoj: Ndjehemi të fyer si komb. Nëse duan të na perdorin si lolo, kush duhet të na e percjelle deshperimin tone, perveçse kryeministri që perfaqeson vendin? Ja po e lëmë fare Shqiperine. Atehere, "Kurva Plake" pse nuk i heq vizat per shqiptaret e Kosoves, duke i mashtruar ata prej vitesh, kur me premtimin e tyre kosovaret, tjetersuan 8.000 Ha nga territori i saj?! Po per kete rast dhe dhjetra te tjere te ngjajshem, vetoja bullgare ua ka fajin? Kam pershtypjen se Rama më shume se sa me Bullgarine e kishte me burokratet e Brukselit dhe politikat hilqeare të disa shteteve si Franca etj, qe e kane shprehur hapur skepticizmin e tyre per zgjerimin e BE. Pse kur në Lindje te Ballkanit, u duhej krijimi i perdes antiruse, pranuan fët e fët dy vende të tij, si Rumanine dhe Bullgarine, edhe pse ne kohen e pranimit te tyre, ishin me keq se Shqiperia dhe Maqedonia sot? Po dje, pse po ashtu me nxitim dhe thuajse me vote unanime i dhane statusin e vendit kandidat Ukraines dhe Moldavise? Aa, sepse tani u erdhi veza te bytha dmth! Megjithate te shohim se mos ua bejne dhe atyre si Turqise qe ka 40 vjet qe pret, apo Maqedonise qe ka 17 vjet. Ne jemi vertetkomb i vogel dhe i varfer gjithashtu, ca per gabimet tona, por me shume se per fajet e Europes e cila qysh prej 110 vjet me pare na coptoi per llogari te vetat dhe te fqinjve tane aleate te tyre. A eshte normale qe poshterimi per shkak se jemi keta qe jemi te vazhdoje ende edhe sot? Ç'pune i prishim ne asaj? Zemerimi i rames ishte ku e ku larg asaj te pader Gjergj Fishtes i cili ne ato kohe të zeza kur coptohej Shqiperia, bertiti: "Ah Evrope ti kurv' e motit qe i ke rae mohi Zotit!". Europa, edhe pse duke shtrenguar dhembet, me shume nen diktatin amerikan, vuri disi në vend nje pjese të padrejtesive të saj (Londer 1913), kur çliroi Kosoven nga sundimi sllav (serb), duke thene me gojen e kryeministrit britanik Tonny Blair se: 'me nderhyrjen e NATO-s vume në vend një padrejtesi historike', mos ndoshta sot jane bere pishman dhe sillen ashtu siç i ka cilesuar Fishta yne, në mos më keq?! I vogli ka nevoje më shume per ndihme, t'i jepet dora dhe jo të gjunjëzohet. Në fund të fundit te hapen negociatat me Brukselin kerkohet, i cili qe prej tre vjetesh, vete pranon se i kemi plotesuar kushtet e tyre, pra dhe jo anetaresimi në BE, që kushedi se kur i vjen rradha. Pra le te tregojne vullnetin e mire se jane ndryshe nga ata me maska që na thone fjale te mira dhe gure në traste.

             2. B
              Bullgare ne Rolin e Peshtymes Franceze vs Alb.Maq

              Fodullet po i perdor BE-ja then me qarte Franca e cila i ka hyre ne thellesi ne maredhenjeve dy Paleshe dhe po i perdor si nji Kone e bindur per Politiken e vet ne BE. Se ke mbeshtetur Identitetin Shqiptare si shtet , kjo dote thote se nuk i ke bere asnji favor Shqiperise (hahah) sepse ky eshte nji Realitet Histoerike mbi te gjithe ,te cilein e njohin pothuajse te gjithe shtetet e Kontinentit Eu dhe Historia e Mretit Shqiptare qe mposhti Hirdhite Frikeshme Osmane versulur Europes kane shkruajtur Historiianet e gjithe Botes duke kaluar kufijte e kontinentit tone Europian . Pra , kjo gjuhe Kontra re Bull-it, vs reagimit te KM Shqiptare eshte aspak ajo qe duhet te ishte ,madje Komike ! Duket qarte se Bull-at ,e kan marre thell per Zemer - Rolin e Kllounit caktuar nga Regjizori i deshtuar ne France Makrron , i cili kerkon deshpirimishte shpetim nga ai deshtin ne France nji Ngushellim ne Politiken e BE-se duke ber Corb gjithcka e perfituar nga Presidentja Kukull di Lajen ! - Bulli -t na i duket vetja (hahahaah) mjaft Komik ne ate pozicion qesharak ne rolin e Pershtymes qe Franca i hedh Shqiperise dhe "Maqedonise" nji Loje teper Ordinere ,e cila qysh ne kte Bashkim Artificial "ne dukje " nga Arroganca e Klubit te BE-se (pa pyetur me pare anji Shtet ) filloj / nisi Komploti Qesharak - mbas se ciles Doli Peshtyma Bullgari !!!!!!

              1. R
               Roberto

               Ramut jep dorëheqjen dhe qërrohu. Dështove si askush.

               1. e
                edi ; ou Roberto Camcakizi cer suprize !

                Oh ,posiiiiiiiiii .Patjeter Robert Camcakizi ! Kur e do ta jap ? Vetem , te Lutem , laje gojen ,sepse kam alergji nga gjuhe ngjyr si te kafe Muti . Mos me keqkupto te lutem . E kam parim kte ,nuk ta fus ,kur ma kerkon vet pa plotesu kushtet . Dhe shpresoj ta kesh fytin ne thellesine e duhur sepse , c'kuptim do kishte pastaj ,mos ta plasja sprucon turinjve ?- pa ate Happy End ???

                1. S
                 Samari dhe Gomari

                 Shqiperia nuk antarsohet kurre. Arsyeja eshte USA nuk do, pike. Ne kete beteje ne kemi te gjithe kunder antarsimit, shkaqe ka dhe do kete gjithmone. Bjeri samarit kur s'ke byth ti bjesh gomarit

                 1. S
                  Sanco Panco !

                  Qe Usi do me e mbajt Magazi Tritoli Shqiperine kjo duket qarte nga qendrimi i gjithe Ambasadoreve te vet ne Shqiperi dhe gjithcka eshte sot Shqiperia ,ne Politike -Drejtesi -Institucione e rruge e kudo , duke shfrytezuar e njikohesishte abuzuar me mikrpitjen naive shqiptare dhe qe ne , e kishim deri me sot te pamundur ta kundershtojme , poooor ne , si shqiptare bejme ate qe mundemi te bejme , siedhe z.km rama e tjregoj ,te shpalosim vlera e dinjitet - aty ku na lejohet .

               2. I
                Ilirjan

                Jo mardheniet mes vendeve, por Shqiperia po mbahet peng nga VENDIMET È TURPSHME bullgare...TURPI vetem per Bullgarine.

                1. U
                 Unfortunately

                 Nuk kam asnje motive per te kritikuar Ramen se jam votues i tij por Bullgaria ka te drejte. Nuk mund te perdoret ajo gjuhe diplomatike. Rama sillet si femije qaramane qe nuk i dhane leje te futet ne disko. Nuk eshte turp te shfrytezosh mekanizma te mbrosh interesat e tua dhe Bullgaria kete beri. Perse nuk i tha turp Hollandes dhe Frances Rama qe bllokuan Shqiperine me pare? Padiskutim qe ajo qe ben Bullgaria eshte budallek por nuk ishte e pa pritur dhe as sekrete. Ne nuk po kerkojme te futemi ne BE, thjesht te hapen bisedimet dhe rregullat te jene njesoj per te gjithe. Boll me qurravitje dhe emocione. Edhe sikur te hapeshin bisedimet kjo nuk do ndryshonte asgje. Gjeopolitika eshte e tille qe nuk lejon rajonin te futet ne BE.

                 1. n
                  nga Deodorant ne nji Peshtyme "Bullgari"

                  nga nji Deodirant i trendafilae te KUltivuar nga Kultuvues Franceze ne fushat e Bullit ,dikur sot ne nji Peshtyme dal nga Goja e qelbur Franceze ! Cfar Kllounerie e papare . Ktu qendron Krenaria e Bullgarit ? hahahahah asht me i dhi ne kok .

                  1. E
                   ERTV

                   Fatkeqësisht kanë të drejtë... Ç'punë ka ky .... i gjatë me BG. Zgjidhë me 26 të tjerët nqs je i zoti. Mbyllje e bukur politikanët ikin. Popujt mbeten. Edhe këtu do ikin këta plehra që na mbytën 30 vjet përfshirë Edin, Salehun, Liken e company

                   1. L
                    Lymi

                    Për fat të keq po...erdhën keta mongoletë para shume kohësh këtej ...zunë miqësi e krushqi edhe me sllavët edhe ....na mbetën në derë Po kjo sdo me thënë që ne qënkemi të detyruar ti themi derrit dajë...derri mbetet derr dhe turpi i qeveritarëve tanë nqs na ulin hundën përpara derrave !

                   2. e
                    eDRAMA, Il Re degli Ignoranti

                    Bullgaria nuk do reagonte fare me Ramen sikur te shihte fotot e tij te dikurshme pa breke ne plazh publik!

                    1. I
                     Il Re della verita

                     aDRAMA e Sat'eme Nudo ! ---- po ta shikonte nudo mesiguri do i kishte shpallur Lufte Grekut - kush t'ja merrte Te Gjatin i pari ne goje ,pasi Makrroni i penetronte te dy nga pas njiher Grekun Micitaqis e njiher Pederastin Bullgare qe ra nga Podjumi

                    2. F
                     Fyese eshte te jesh ne rolin e Prostitiutes Bullga

                     Fyese eshte te jesh ne rolin e nji Prostitute ne Klunbin e Brukselit dhe te infektoshe qellimishte me Side Klientet e rinje te saj qe duan te frekuentojne Klubin .

                     1. T
                      Tirana

                      Ngjarjet e kane celesin e tyre ne histori.Bullgaret si serbet dhe greket kane qene dhe jane armiqte e Shqiptarve kete e tregon faqja e historise. Kryeministri Shqiptar eshte edhe i edukuar edhe largpames por koha kerkon vemendjen e saj. Bullgaria ne 1912 e perkrahu Shqiperine ne konferencen e Londres dhe me 1916 pushtoi Kosoven me serbet silleshin mire duke i konsideruar si Bullgare te Moraves. Me shqi[ptaret silleshin brutalisht,Sot nje shumice e politikaneve bullgare jane nen ndikimin rus. Por si vend i Natos dhe Evropean dhe ngjarjet e sotshme si edhe nderhyrja e Amerikes qe i ka dhene Bullgarise ne keto dite politika eshte si nje top i interesave ajo ndryshon perfundimisht nga njerezit e poltikes se nje vendi.

                      1. D
                       Detari

                       jane armiqt e turkut jo te Arberve. dallim i madh ky ta dish se ishin turkskiptaret ata qe masakronin Arbereshet e Greqise

                       1. A
                        AC\DC

                        O evgjit siriano pont. Turqit bejne ligjin ne Bullgari .partia pro turke eshte partia qe ka gjithe benefitet ka 30 vjet

                      2. A
                       Arli

                       Bullgarët historikisht kanë qenë filorusë dhe antishqiptarë. Në kohën e monizmit, rreziqet nga Traktati i Varshvës për Shqipërinë vinte vetëm nga Sofia. Prandaj, gjuha që ka përdorur Rama për bullgarët është plotësisht e justifikuar. Bullgarët hiqen si miqsorë, por nuk janë dhe nuk kanë qenë asnjëherë me shqiptarët.

                       1. l
                        labi

                        Nervozizmi i Rames nuk ishte me Bullgarine si shtet,ministria Bullgare reagoj ne nje menyre qe vetem Bullgaret reagojne,Rama thjesht i tregoj Europes se me te vertete jemi ballkan po jo budallej sa te besojme me te vertete qe Bullgaria i ka bllokuar dy shtetet Shqiperine dhe Maqedonine. Europa kurr nuk na ka dashur dhe nuk na do,besoj se ka ardh koha per nje politike realiste ne interes te Shqiperise e Shqiptareve.Ka ikur koha kur mund te shikoje hajrin Europes.Tani ne Europe jeton me shume se gjysma e Shqiperise ata qe kane mbetur me nje politike serioze nuk kanme nevoje te dalin,europa eshjte si puna kurves,sa me shume i shkon mbrapa aq me shume largohet,e sa me shume i largohesh aq me shume te ndjek.

                        1. M
                         Mondi

                         Ku eshte faji i Edit,or Detari,dhe ai tjetri qe thote bej doreheqje.Politika eshte politike,dihet,por duhet te kete dhe pak Burreri.Jo me shume,sa per histori te marredhenieve Shqiptaro -Bullgare:Para 2 vitesh,Kryeministri Bullgar erdhi ne Shqiperi per firmosjen e marreveshjes ku Shqiperia,sipas kerkeses se vazhdueshme te Qeverise Bullgare,e beri Miniritet,komunitetin e vogel Gollobordas(Bullgar),me pa te drejte,sepse nuk e plotesojne numrin per tu quajtur Minoritet,vetem per ti bere qejfin Mikut Bullgar,dhe shkembimi ishte Ndihma e shtetit Bullgar per ne Europe.A e kuptoni more Zoterinj,ku eshte mllefi i Edit,sepse Bullgaret per lojen e nje pale te trete na hengren ne Bese.Une e di qe politika eshte Kurve,por ne kete rast nuk eshte faji i Edit,qe Bullgaret ndoqen rrugen si te gjithe Orthodhoksit e tjere,Serb,Grek,Rus,etj,qe mbarojne pune dhe pastaj ta rrasin ne nje krah tjeter.Do dali dhe Saliu sot,Do dali dhe Likja,dhe do thone:Ky po na prish me Boten Moderne.Po u quajt Bullgaria Bita Moderne,atehere me mire rrime ku jemi,dhe jo te presesh Pordha dhe nga Bullgaret,tani.

                         1. D
                          Detari

                          politika eshte politike, rama u votua per BE dhe humbi ne politik, kaq e thjeshte eshte, te coj vendin ne zgjedhje dhe mund te behet prape KM nqs fiton prape por pakten te genjehet pak populli.

                          1. G
                           Gota

                           O Detari, Je nje rrote k@ri, Te direku anijes lidhu, E mos na çaj trapin, Po ik e pirdhu!

                         2. s
                          shqiptar

                          I ke te ndenjurat e forta nga USA . Bravo. Je shqiptari i pare deri me sot qe ke marredhenie kaq te fuqishme me USA.

                          1. B
                           Bredhi

                           Ik or derra Bullgar.Ju ini Turpin i europes.

                           1. G
                            Gerdeci

                            Dhe te mendosh se çfare beri Shqiperia per minoritetin bullgar..., ia njohu e respektoi dhe ato te drejta qe nuk i takonin per ate komunitet qe eshte..

                            1. K
                             KK

                             Nuk ka Veto Bullgare per Shqiperine, BE ka vendosur Veton dhe e trajton Shqiperine si shtet ne nje federate me maqedonine. Kot I shan Bullgaret Rama me gjuhe vulgare. Ata kane problemet e tyre me Maqedonine Ku eshte e keqja , Veto prandaj eshte. Ketu qe po flasim Rama eshte gabim me bullgaret. .. nuk eshte dhe shume Diplomatik po tregon ate qe njihemi Ne Bote. Kokefortesine. Nuk pjerdh Evropa per Ramen . Duhet te behet inteligjent per kombin se nuk eshte dicka personale. Vucic gjeti Ramen dhe e nxjerr para mikrofonit se e di qe Rama flet brockulla. Vucic qesh sa here flet Rama e keni ven re..Aty qe prisnim rradhen tani na dergoi ne fund fare turp per kete sjellje nga Rama

                             1. S
                              Shqiptar

                              Ha m*t tashti. Ne vend qe te kerkoje qe te ndahet procesi yne nga procesi maqedonas (pse dreqin duhet te jene bashke?), shkon e nis sherr me Bullgarine ne mbrojtje te nje shteti policor e rracist si Maqedonia qe i trajton shqiptaret si njerez shpellash. „Maqedonasit“ jane bullgare qe mbeten nen perandorine osmane kur pjesa tjeter fitoi pavaresine. Pastaj u futen ne Jugosllavi dhe ne 1990 u zgjuan si „komb“ me vete. Kjo eshte e verteta. Kane faj bullgaret pse thone te verteten?

                              1. q
                               qytetar

                               Dikur kur dikujt I thoshe BULLGAR. ..ishte fyerje.

                               1. A
                                Aldrin

                                po mor shkerdhate, tani te thuash shqiptar ne Evrope eshte nder, apo derr?

                               2. A
                                Ali Peza

                                Thenia troç eshte njelloj si thenia diplomatike me te vetmin ndryshim se eshte e kuptueshme per popullin dhe e sinqerte per diplomatet.Bullgaria eshte ne europe por nuk meriton as te jete ne afrike per nga zhvillimi.Ne shqiptaret duhet ta ndertojme te ardhmen tone ne shqiperi dhe te mos metemi peng i tekave te Bullgarise apo e kujtdo tjeter.EU eshte nje bashkim nese mund te quhet por i ndare ku sejcili sheh punen e vet.Keshtu siç eshte kurre mos ardhte;ne duhet te mesohemi te ua themi te verteten ne sy sado e hidhur qe te jete.Nuk na duhet meshira.

                                1. H
                                 Hasan Spahiu.

                                 Ka qe nje vita prepara qe Ka kerkuar shkeputjen nga paqeta e cigareve.Por Europa mban kete paqete pikerisht per te justifikuar qendrimin e saj antishqiptar,Duke e shkarkuar tek budallallekur bullgar.Ketij qendrimi te bullgarise Edi Rama i Ka kthyer nje pergjigjet dinjitoze,te prere dhe korrekte.

                                 1. a
                                  asi

                                  Edi duhet ta kishte menduar me thelle.Mos te njihte pakicen bullgare.Ta mbante peng.Sot do ishte rasti t'ja kerkonte ne kembim per heqjen e vetos.Zyrtare te qeverise te Bullgarise kane bere korrupsion te pa pare me dokumentat per shtetesi bullgare...

                                  1. G
                                   Greqia

                                   Shtet me Karaktere Kurvash qe nuk njohin se nga vijne e cilet jane , madje cfar do te thote rrespekt e karakter . Identitin e Shqiperise e njeh Historia dhe se e njeh apo duíkush tjeter , kjo ka shume pak rendesi per Shqiperine dhe ne shqiptaret . Kjo eshte nji Kontra prej Karagjozi e Bullgarise vs Reagimit te KM te Shqiperise qe e futi Kollacen andej nga doli ! Kisha tjeter mendim per BUllgarine dhe bullgaret ,pro ja te gjithe e tregojne dikur surratin e vertete por edhe Karakterin prej Karagjozi si kto dy Kollacet e BE-se Greqi Bullgari . Nji Cift mjaft simpatik .Edhe Bullgaria po i ngjason shume e me shume Greqise kohet e fundit mbas hyrjes ne BE . Pederastia ne nivele interesante edhe ne Bullgari sepse Kurvllikun e Prostitiucionin haaaaaaaa ja njohin mire Shqiptaret

                                   1. G
                                    Greqie sateme !

                                    Moderator i Halese Tema , -- ne Titullin larte ,un kam shkruajtur jo Greqia o ta shkerdhefte Afrika faren tate prej putane haleje , por dicka me shume qe fillonte me BULLGARINE e vazhdonte me Greqine . - Duket sekur te >Dhemb i imi e se pertyp dot peder Kazani

                                   2. g
                                    goni

                                    kujton se flet me gjuzin dhe murrizin ne parlament ska faj ......meqe problemi eshte bullgaria kerko te vecohemi ne procesin e hapjes se bisedimeve me BE nga maqedonia e veriut qe mos kushtezohesh nga problemet qe ata kane me bullgarine .......se veto bullgare ska te beje me ne por me RMV dhe ky e di shume mire .....

                                    1. B
                                     Beni

                                     Bullgaria vegla e frances u prek nga gjuha e Rames!

                                     1. L
                                      Likja

                                      Hani mut hani o bullgar te qelbur.

                                      1. K
                                       KM i Shqiperise ka Plotesihte te Drejte vs BE-s

                                       Eshte e vertet qe KM Rama kritikoj BE-ne per Lojen e saj e Politiken Perbuzese aspak te pranueshme per kte Shekull te Njeriut , e natyrishte qe ve ne dukje edhe rolin e Kondomit= Bullgari , te perdorur nga Francezi ,nji Lole banale dhe mjaft e dukeshme nga te gjithe ! Turp per BE-ne se ku ka degjeneruar .Aspak e besueshme dhe serioze nga Brukseli . Mendojne se po na imponojne qe ti bejnme leshime X pederasti me i leju te na preki bolet e Te Gjatin me dor etj etj ? JO te dashur nij Kurvash Jo me shqiptarin sepse ne sado na keni shkaterruar ne shekuj me Politikan tuaja te ndyra e Tinzare ,nuk do ja arroni ate qe bet me 1913 me teritorin Shqiptare ! -- Rama ka shume te Drejte se Putini - Rusia ja ka arritur tashme ta ile ne bythe Politiken e BE-se dhe i imponohet asaj . -- Permmendja e Min.Jashtem Ruse dhe e vet Putinin te Shqiperise - ishte nji Kod- Komunikomi me Be-ne pra nji sms i Rusise ne drejtim te brukselit bijve te Kurves Plake .Beni c#ju kerkojme ne , ndryshe do vuani pasojat

                                       1. G
                                        Genti

                                        Me deklaratat ndaj Bullgarisë Rama tregoi se është nul në politikën e jashtme dhe diplomaci. Bullgaria ka njo çështje identitare të pazgjidhur me sllavo-maqedonasit dhe Shqipëria nuk duhet të fus hundeët në të. Bullgarët janë një nga popujt dhe vendet mike me shqiptarët në mënyrë konseguente që nga Rilindja e deri sot. Janë nga vendet më të para që njohën pavarsinë e Kosovës. Është i vjetër rivaliteti me Serbinë që kur sajuan një shtet si Maqedonia kur dihet që nuk kanë një identitet kombëtar tjetër përveç atij Bullgar. Rama po bën me dashje ose padashje lojën e interesave serbe dhe për këtë duhet të largohet në mënyrë imediate nga qeverisja e vendit.

                                        1. S
                                         Skenderbegasi

                                         E verteta s'ka nevojë per elegancë, eleganca eshte prefesion i stilistave. Gjithmonë ne historin botërore shtetet e medha jane sjell si gangestera me popujt e vegjel, duke i gjymtuar, ndare e katandisur e bere edhe me te vegjel. Qe ne vitin 1905 Lenini ka qene mosbesues me Bashkimin e Evropes dhe ne behemi keq qe s'na pranuan ne Bashkimin Evropian, ne kohen qe Anglia e avancur doli nga unioni. Ky ngulmim me kujton disa persona qe futen para ne momentin e shperberjes se firmave piramidale dhe humbet keqas. Le te mos insistojme kaq shume, por ti japim me shume kohe vetes se te tjereve. Edi bene mire qe ndryshon kornizat diplomatike shabllon nder shekuj duke perdorur nje nje sarkazem theres per kete diplomaci qe po te mos ishte Amerika, Europa do kish filluar ta shkruante rusishte me mjakiznak. Asnje sjellje diplomatike nuk ka mundur te ndaloj luftrat botrore edhe ne ditet e sotme. Kur Edi flet per Maqedonine e Veriut flet dhe per nje nje pjese shqiptare te ndare nga trungu padrejtesishtë Me Ukrainen, Evropes nuk i ven keq per luften, por per kohen e paqes qe ta kene hambar prodhimesh per vete, por gabimi i sotem eshte premis per konflikt e neserm. Prandaj edhe ne kete raste Evropa gabon. Prandaj Evropianet e sotem nuk kan shume ndryshim nga gangestert e djeshem.

                                         1. v
                                          vaso

                                          Ky qe ka shkruar me siguri qe eshte shalqi bullgar....

                                          1. Z
                                           Zeqo Pilafi

                                           Perëndi!!! Të krahasosh shkretëtirën intelektuale të Edi Ramës në diskursin e tij politik e diplomatik më këtë formulim brilant diplomatik të bërë nga zyrtarët e një shteti me moshë 1350 vjeçare. Unë seriozisht besoj se Edi Rama gjatë këtij çerek shekulli, që nga koha kur u bë Kryetar Bashkie, nuk duhet të ketë lexuar qoftë dhe një libër të vetëm. Ndryshe nuk ka si shpjegohet që edhe sot referencat i gjen nga leximet në moshën e rinisë. T'i referohesh vetëm titullit të një libri të Arçibald Kronin sot, kjo vërtetë është mjerim intelektual.

                                           1. P
                                            Per Zeqo Pilaf - Pederin e Bythes se squt

                                            Zeqo Pilafi , ti je nji Pederast Greko - Shpellar , qe kupton /vlereson kur ngopesh me KAR ! Je nji pederasti peshtire dha kaq mjafton te kuptoshe se cfar je . Shko e qiu Haleve te Athines me nij zezak apo Pakistaneze

                                           2. D
                                            DREJTESIA

                                            Europa plake me huqe nuk e do Shqiperine se eshte nje popull i paster, i mencur dhe di te beje histori. Turp per te qe denigron nje popull te tere e vazhdon te tallet. Pse kjo eshte europa qe duam te shkojme ne. Jo nuk e metitojne ti duam kur sna duan. Jemi nje popull i vogel por nuk mbushim halet e europes. Ne preferojme Ameriken e cila na respekton dhe na ndihmon si vella i madh. Eshte me zemer te madhe per ne e distanca nuk na pengon. Nje bravo te madhe Z.Edi. Thyju turinjte kush na del kunder. Ne sjemi vegel e askujt, si Bullgaria qe ben amin para Frances. Ne shqiptaret e mbajne fjalen e dhene, nuk tallemi me jeten e dinjitetin e popujve. Europa ne kete rast po tallet por me shume po humbet respektin tone. Vjen nje dite dhe moj europe "kurve", te themi nga kembet syte. Ne jemi popull i paster jo i shartuar si pjesa me e madhe e juaja. Ne dite te veshtira dhe armikut i hapin dyert. Turp Turp Turp per ju, por dhe ju jeni plakur e kalbur.

                                            1. W
                                             WTF was that?

                                             Fol Edvin te lunte goja Fol e mbro te drejtat tona Bithen e vicit tregoja Populli???? Problemi eshte Lartgjatesia e tij ka harritur nje mut te madh ne luften kunder korrupsionit .13 miliarde $$ kane shkuar per lesh dhe asnje nuk eshte proceduar .reciprociteti eshte i qarte .edvini ka tallur bythen me kerkesat e BE ,i cile ne shkembim ka tallur bythen me te ,kuptohet ne kurriz te popllit shqiptar.

                                             Lini një Përgjigje