SHBA: Drejtësia në Shqipëri nuk i shërben më politikanëve dhe të inkriminuarve, po jep efekte ditë pas dite

24 Qershor 2022, 10:25Politika TEMA

SHBA: Drejtësia në Shqipëri nuk i shërben më

Zëvendës ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Demian Smith, deklaroi se sistemi i drejtësisë nuk i shërben më politikanëve dhe personave të pasur apo që janë të inkriminuar.

Kjo, pasi kanë nisur të shihen rezultatet nga arrestimet e politikanëve dhe zyrtarëve shqiptarë.

Lajmi u bë i ditur nga diplomati amerikan, duke cituar fjalën e tij gjatë konferencës së organizuar nga Inspektori i Lartë i Drejtësisë (ILD).

Konferenca e këtij institucioni titullohet “Interesi i publikut në administrimin e drejtësisë̈ dhe pavarësia e magjistratëve”.

Pjesëmarrës në takim ishin përfaqësues të qeverisë shqiptare dhe zyrtarë ndërkombëtarë.

“Shqiptarët kanë nisur të shohin rezultate nga arrestimi i politikanëve dhe zyrtarëve të korruptuar dhe kriminelëve të krimit të organizuar”, u shpreh fillimisht Smith.

Sipas tij, janë duke u vërejtur hapat e parë të një epoke të re ku sistemi mund t’i shërbejë shqiptarëve.

“Kjo është një pikënisje dhe duhet bërë më shumë, është po kaq e rëndësishme që ta përdorni për llogari të qytetarëve tuaj. SHBA-të iu inkurajojnë që të vazhdoni me punën pavarësisht pengesave që hasni. Po shohim efektin e një sistemi më të pasur drejtësie”, ravijëzoi në përmbyllje zëvendës ambasadori amerikan.

4 Komente

 1. T
  Triada - Toma Qifja Rraja

  Ka të drejtë shoku Damian Farkëtari. Drejtësia I shërben vetëm fondacionit okult "Vin Rama

  1. D
   Detari

   hahahaha gezuar ramazonin sunita!

   1. h
    haah doli Krimbi nga bytha e Kadavres janullatos

    Detari ; e para Kush kari je ti dhe kujt - cileve i drejtohesh me te tilla shprehje Fetare ktu ? Jeni ju me prejardhje Arabe ? Dhe c'do te thot kjo Bythe qe qit ti ktu Zbuluar .nderkohe qe s'eshte ajo Tema e as vendi qe deshiron te jesh !

   2. R
    Rrespekt Arvizu per Reagimin tat !

    Nuk eshte per tu cudit qe Shba i do te miren Shqiperise dhe vecanarisht ishAmbasadori Arvizu i cili e njeh mire nga afer ,si Banden e Lalzit e Kriminelet salih berisha e ilir meta etj zagare te tyre ,sepse ka qen Mik i afert e tyre vet dhe ka ngren ka pir e ka qire (me falni per sinqeritetin tim ju lutem Lexues ) ne Bordellot e Vilat e Bandes se Krimineleve ! Dikush mundet te thote se si mundet ne shqiptaret ti marrim seriozishte kto Lajme , kur dihet se Arvizu mbeshteti Banden e Krimineleva dhe Terroristit salih brrisha e basha e meta ,madje dy te paret i Dekoroj me Tituj si Pinochetin e Kilit dikur (mik i shaba-ve ) ne "Bura Shteti "

    Lini një Përgjigje