Erisa Xhixho: Sjellja e Ramës e papranueshme. Para se t’i kërkoj llogari Brukselit, të bëjë një vetëvlerësim të vetes

23 Qershor 2022, 21:40Politika TEMA

Erisa Xhixho: Sjellja e Ramës e papranueshme. Para se t’i kërkoj

Ditën e sotme në Bruksel u mbajt samiti i BE, ku pjesëmarrës ishin dhe kryeministri Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriu,  Dimitar Kovaçevsk, dhe presidentin serb Aleksandër Vuçiç.

Në një intervistë për  Ora News, deputetja e LSI-së Erisa Xhixho, u shpreh se gjuha e përdorur sot nga Rama dhe deklaratat nëse do marrë apo jo pjesë në samit janë të papranueshme.

Erisa Xhixho: Gjuha e përdorur nga Rama, dhe ai show për të vajtur apo të mos vajtur në samit, padyshim janë sjellje të papranueshme të një kryeministri. E gjithë konferenca për shtyp apo qëndrimet që ai mbajti ndaj kësaj situate të procesit integrimit evropian ishte faji i të tjerëve dhe aspak një analizë e faktit se edhe Shqipëria duhet të bëjë një analizë se pse në Paris Macron nuk e shkëputi Shqipërinë nga Maqedonia e Veriut.

Sipas saj është lajm i keq që ende nuk kemi një konferencë ndërqeveritare për hapjen e negociatave pasi sipas saj qytetarët meritojnë avancimin e procesit të integrimit evropian. Xhixho u tregua kritike ndaj qeverisë duke thënë se kjo e fundit nuk ka plotësuar kriteret që i kërkohen.

Erisa Xhixho: Është lajm i keq që nuk kemi një konferencë të parë ndërqeveritare dhe hapjen zyrtare të negociatave. Qytetarët shqiptarë e meritojnë avancimin e procesit të integrimit evropian dhe jo qeveria shqiptare sepse nuk ka përmbushur kriteret që kërkohen.

Ajo tha se theksi në koferencën e liderëve të Ballkanit u vu te nisma “Open Balkan” ndërsa shtoi se kjo është një iniciativë e Vuçiç e cila nuk është gjithëpërfshirëse.

Erisa Xhixho: Në të gjithë konferencën për shtyp, theksi më i madh u vu te Open Balkan. Është një iniciativë nga Vuçiç, një iniciativë e paqartë që nuk është gjithëpërfshirëse.

Xhixho thekson se pas agresionit rus në Ukrainë, qeveria shqiptare duhet të mbante një qëndrim të qartë se cilin krahë do të mbajë.

Erisa Xhixho: Pas agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës, qeveria shqiptare duhet të mbante një qëndrim, nëse është me Europën a Kosovën apo është me Rusinë dhe Serbinë. Që nga agresioni rus Shqipëria do duhet të kishte dalë nga Open Balkan. Ne kemi dërguar dhe një rezolutë dhe kemi kërkuar në mënyrë të argumentuar daljen nga Open Balkan.

E gjithë kjo nismë, synon fuqizimin e Serbisë në rajon dhe kjo është e ditur. Shqipëria në politikën e saj të jashtme ka pasur një parim. Parimin që në çdo iniciativë që do të përfshihet Shqipëria do të kishte diskutime me Kosovën.

Ajo tha se qëllimi në konferencë ishte për t’i bërë presion BE dhe për të treguar  se si alternativë kanë “Open Balkan” 

Erisa Xhixho: I gjithë diskursi ishte  për të bërë një preson ndaj BE se ne kemi “Open Balkan” si alternativë. Pra për të legjitimuar atë që kanë ndërtuar dhe për ta justifikuar në opinionin publik që shih se kjo është alternativa që mund të na çojë përpara. Fjalori dhe sjellja padyshim e papranueshme. Mos të harrojmë se Shqipëria  ka penalizuar Maqedoninë e Veriut me pa të drejtë.

Ajo tha se Rama para se ti kërkojë llogari Brukselit fillimisht duhet të bëjë  një vetëvlerësim të vetes dhe kritereve që ka.  

Erisa Xhixho: Mendoj se Kryeministri përpara se t’i kërkoj llogari Brukselit, duhet të bëjë një vetëvlerësim të vetes dhe kritereve që ka përmbushur karshi Brukselit. Mendoj se ndryshimi i Kursit që paralajmëron Rama është një thënie edhe një diskurs shumë i rrezikshëm për Shqipërinë.

16 Komente

 1. B
  Bardha

  Pordha e likes jep sqarim

  1. M
   Mesuesi

   'Vetvlerësim te vetes'? Apo vlerësim të vetes, ose thjesht vetvlerësim. Kur një juriste, pedagoge dhe deputete nuk di të shkruajë sakt gjuhën shqipe çfarë t'u kërkosh të tjerëve?!

  2. O
   Oh sa kom qesh

   Si ka mundesi qe te marresh mandat deputeti me 700 vota dhe te japesh mend kur s'ka per vete si Erisa Xhixho e edukuar nga gjyshi i saj pedagog tek Shkolla e Derrave te Partise Komuniste.

   1. E
    Emigranti

    Nuk e di kush ka te drejte Xhixho apo Rama.Por di qe ketu ne Greqi "kam 30-vjet ketu" po qe puna per politike te jashtme gjithe forcat politike jane me kryeministrin.

    1. P
     Prifti i varfer katolik

     Keshtu mendon ti,por ...une i jap te drejte.Madje e kritikoj pse nuk deklaroi nje referendum mbareshqiptare,per Bashkim e shqiptareve ne nje shtet te vetem.Kjo siguroni Edhe hapjen e kufijve ne ballkan

     1. P
      Prifti i varfer katolik

      Keshtu mendon ti,por ...une i jap te drejte.Madje e kritikoj pse nuk deklaroi nje referendum mbareshqiptare,per Bashkim e shqiptareve ne nje shtet te vetem.Kjo siguroni Edhe hapjen e kufijve ne ballkan

      1. P
       Prifti i varfer katolik

       Keshtu mendon ti,por ...une i jap te drejte.Madje e kritikoj pse nuk deklaroi nje referendum mbareshqiptare,per Bashkim e shqiptareve ne nje shtet te vetem.Kjo siguroni Edhe hapjen e kufijve ne ballkan

       1. U
        Uran Marku

        Ju kujtohet Erisa ?? Erisa qe mberthente hajdarin ne Jale dhe jepte te kuptonte .....Erisa pra qe do nxirte Ramen me force nga Kryeministria .....Erisa , shko dhe kapja pak pallen Edit ....laja pak llarin me goje ....

        1. S
         Salih

         Uran, tè lumte pena...!

        2. T
         Tirona

         E kuptoni kush analizon pse,si,qysh e tek per hapjen e negociatave?Erisa Xhixho.V.K.

         1. I
          I GJATI 700.000 EURO

          O XHUXHA SHKO E RRITU NJEHERE ,PASTAJ FUTI NJE TE RRUAR GOPIT SE TE KA ZENE ERE,PARA SE TE MERRESH ME POLITIKE. ME SHUME DASHURI E MIRESI ,I JUAJI - GJATOSHI

          1. T
           Tallavaja

           Cfare ka bere kjo per Shqiperine. Flet nje hic, qe nuk ka asnje rendesi. Jane bashkuar te gjithe hicet, qe nuk kane punuar fare dhe jane te gezuar qe Bullgaria nuk heq veton. Jane ne vete keta. Brukseli thote keni plotesuar gjithcka, keta thone jo. Asnjehere nuk do vijne ne pushtet, se jane provuar. Ne vend qe te bashkohen te gjithe e te thone qe turp qe mban peng Bullgaria, vend i Natos, mabn peng dy vende te Natos. Eshte pothuaj nje konflikt ushtarak. Nuk ka asnje ndryshim konflikti Greqi-Turqi nga ky. Brukseli beri nje veprim qe destabilizon rajonin.

           1. R
            Ramadan Mezini

            SHYQYR QE DOLLI NJE BURRE SHTETI NE SHQIPERI ME SHTYLLE KURRIZORE. EVROPIANET PERENDIMOR JANE SI ATA ZAGARET QE KUR IKEN TE NDJEKIN DUKE LEHUR DHE KUR U KTHEHESH BALL PER BALL IKIN ME VRAP DUKE KAUISUR. CDO NDRYSHIM NE POLITIKE APO JETE NE SHQIPERI NUK NDRYSHON ASGJE NE JETEN TIME, POR ME INDINJON PA MASE FAKTI SE KANE 30 VJET QE TALLEN ME SHQIPERIN ZAGARET E RRUGEVE TE EUROPES TE CILET QENDROJNE AQ POSHT SA KRENARIA E TYRE JANE MESHKUJT PEDERAST DHE GRAT LESBIKE. SHQIPERIA NUK DUHEJ TE BEGENISTE TE ISHTE PJES E ASAJ LLUMESIRE, NDAJ EDI RAMA TU TREGOJE DHEMBET ME ASHPERSI, NEVERI E VENDOSMERI.

            1. x
             xx

             PO MOJ LARASKE.Nuk ke faj ti kur therresin ty per te dhene mend.

             1. V
              VISI

              SHUME E ZGJUAR KJO KURVA E JALES

              1. L
               Luli

               Kush eshte Erisa?

               Lini një Përgjigje