Rama: Shkak i bllokimit të negociatave jo vetëm Bullgaria! Vizioni i zgjerimit po kalon në pengmarrje

23 Qershor 2022, 15:09Politika TEMA

Rama: Shkak i bllokimit të negociatave jo vetëm Bullgaria! Vizioni i

Kryeministri Edi Rama e konsideron veton e Bullgarisë si një pretekst për të mos hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në një konferencë për mediat nga Brukseli, Rama u shpreh se vizioni i zgjerimit po kalon në pengmarrje.


“M’u desh të fitoja një mandate të tretë për të pritur çeljen e negociatave për anëtarësim. Arsyeja nuk është thjeshtë Bullgaria. Bullgaria është gfatkeqësi, por është fryma e deformuar e zgjerimit. Bullgaria është shprehja më dukshme e saj.

Fryma e zgjerimit ka kaluar nga vizioni i një komuniteti, tek marrja peng e shteteve individuale. Sa herë ndodh një gjë në një shtet anëtar, atëherë vendoset në funksion ky mekanizëm. Është turp, ndërkohë që në oborr të Europës ka një luftë.

Më pas thonë, Vladimir Putini është shumë sëmurë. Ai mund të jetë mirë ose shumë sëmurë, por vendi këtu nuk është mirë. Agresioni rus kundër Ukrainës po merr një ndihmë bujare nga një vend i NATO-s, nga Bullgaria, për të destabilizuar një vend tjetër të NATO-s, Maqedoninë e VErkiut. Pra, nuk do të presim Godonë.


Unë e kam thënë më parë, më vinte keq për disa njerëz që thonin dje që po ia dalim. Nuk erdha këtu me idenë se do ndodhte diçka. Vladimir dhe Estragoni janë bashkë, Shqipëria dhe Maqedonia është bashkë. Vladimiri i thotë Estragonit, do lëvizim apo jo” – tha Rama.

29 Komente

 1. D
  Demagogu

  Prandaj i pashë Macronin, Michel, Draggin, që mbanin shënim kur ky po ju jepte leksione... Boji t'fala Salehu-t, edhe Likes Edo. Mbaj fort ata, se ata të mbajnë ty.. Dhe leri llafollogjitë dhe demagogjitë, hë artisto-pikturisto (vetëm skica në fakt).

  1. K
   Kalec Dega

   Cpaska ken ky armiku i jashtem...lol

   1. B
    Beni

    Po mire ja u bere kurvave eshte nje e vertete shume e madhe

    1. T
     Toni

     Piktor hap krahun se je deshtak i lindur.

     1. A
      Anita

      Zoti Rama gjithmone ka treguar qe punon shume per vendin e tij dhe do punoje deri ne momentin qe ne te anetaresohemi ne Be.

      1. S
       Soni

       Be duhet ta shohi situaten me mire dhe mos te lejoje qe vetem nje shtet te na penalizoj si vend.

       1. A
        Aldo

        Z Rama po punon fort per vendin ton dhe ne duhet ta perkrahim. Me vjen keq qe nuk u futem ne be

        1. T
         Tea

         Me punen q kemi ber e meritonim te futeshim ama nuk e di pse ndodhi kjo

         1. E
          Erg

          Shume shteta na kane mbeshtetur dhe se kuptoj pse duhet te degjoheshin veten pakenaqesite e bullgarise pa te drejte

          1. M
           Moza

           Ne do vazhdojme te ecim perpara edhe pa mbeshtetjen e bullgarise

           1. K
            Kristian

            Po shum e vertet analiz me vend qe duket ne budallikun e punes se bullgarise qe po na vendos veto

            1. K
             Kleo

             Kjo situate sesht aspak e mir be te zgjidh punen njeher e mire pastaj te merret me ne

             1. B
              Bledi

              Une mendoj se BE duhet ta shohe dhe nje here kete ceshtjen e Shqiperise dhe ti mendoje me mire gjerat pasi ne kemi punuar shume qe te futemi ne BE

              1. D
               Deni

               Rama ka treguar qe punon dhe do arrije ta fuse Shqiperine ne Be

               1. e
                ema

                ju kkeni bere shume pune per u futur ne bashkimin europian edhe psse gjerat nuk shkuan sic duhet

                1. N
                 Nardi

                 Ne po mundohemi qe te zgjerohemi si shtet dhe eshte e padrejte qe te penalizohemi qe po mundohemi per mire

                 1. V
                  Vali

                  Dhe Bullgaria veproi shume keq se nuk kishte arsye per vendin tone

                  1. A
                   Abdyli

                   Do te ishte mire sikur ti themi Europes Ku qe boll u tallet ,tashti nu do te bashkohemi me Kinen, Rusine, apo vendet Islamike. Mjaft u tallet

                   1. L
                    Ledio

                    Ne duhet te vazhdojme perpara dhe asaj bullgaris nenen ku ta ket duhet marr masa per kete gje qe nuk na pranoj

                    1. O
                     Olsi

                     Neve i kemi kryer te gjitha kriteret per tu antarasuar ne BE dhe asnjehere nuk do dorzohemi sepse e dim qe do futemi

                     1. D
                      Dario

                      Me vjen shume keq qe nje situate e tille eshte krijuar per shkak te bullgarise qe na u be ne si pengese

                      1. J
                       Jana

                       Megjithese na u pre rruga nga bullgaria kam besim se kjo pengese do te largohet shpejt dhe do te behemi pjese e be sa me shpejt

                       1. J
                        Jana

                        Megjithese na u pre rruga nga bullgaria kam besim se kjo pengese do te largohet shpejt dhe do te behemi pjese e be sa me shpejt

                        1. M
                         Marjusi

                         Eshte per te ardhur keq qe te marrim nje pergjigje negative per antarsimin ne BE kur i kemi kryer te gjitha detyrat qe na jane dhene. Por shpresoj vertet dhe besoj qe Rama ka per ta kthyer pozitivisht kete situate.

                         1. k
                          klodi

                          Edhe pse morem nje pergjigje negative nga Bullgaria per antarsimin ne BE. Shpresoj vertet shume qe shume shpejt te kthehet kjo situate ne pozitive per Shqiperine.

                          1. B
                           Bebi

                           Na kan lodh shum me then te drejten. Duket sikur po na e bojn kastile ket punen e antarsimit

                           1. K
                            Kingu

                            Ore edhe bullgaria e ka pjesen e saj ktu po prap sesi duket sikur na trajtojn keq dhe sdun tna fusin

                            1. Fjona

                             Z. Rama nuk ka perse te hapi krahun, sepse as ka vrare, as ka shitur detin..... Krahun duhet ta hapin qe vodhen floririn, shkaterruan Shqiperine , vodhen shqipetaret me Piramidat, Vrane njerez te pa fajshem per interesat e tyre , vrane ne mesin e bulevardit kater njerez te pa fajshem, dhe nuk ju eshte futur asnje gjemb ne kembe,,,,,,, dhe akoma po jetojne si (Miljarder) a thua se kane pasur ate (Prejardhje......) KRAHUN TA HAPIN KUSH E VODHI FLORIRIN, BERISHA, DHE ILIRI ME TE "Bukuren qe si e ka lindur nena "SIKURSE NA THOTE MONIKA,,,,,,,,,,!!!!!! FUNDI PO JU AFROHET,, ,,, NJE DITE DO TE FUNDOSENI, VERTET, SHUME VONE , PO EDHE PER KETE VONESE DIKUSH DUHET TE PERGJIGJET..

                             1. l
                              lexojini Prostitutat e Shqiperise si komentojne KM

                              KM i Shqiperise ka Plotesishte te Drejte ne Fjaline e tij thene mbi Bllokimin . Gjithe Ju bij Kurvash Esadiste e prostitiuta pa Atdhe duhet me dit ,se ky Kryeminister nuk eshte salih berisha me te cilin Talleshin Merkel etj shtrembronin turinjt kur fliste si Shpellar Primitive ,me (Anglishten e theksin e tij po Primitive ) qe ishte Trupi dhe Injorimi i Shqiperise para BE-se -- pooor KM Edi Rama , mbron te drejtat e Dinjitetin e Kombit te tij e vendit te tij dhe Lufton dhemb per Dhembe me Bijt e Kurves Plake - duke i treguar atyre se Ne Shqiptaret nuk jemi ata qe ju pelqen juve te na shikoni .---------- Mipro kush do kuptoje aty , ndjenjen e Dinjitetin Kombetare qe shpreh KM i Shqiperise Edi Rama ? - qent e Kryeputanes se Kombit salih hamutit te dyte ? Ata qe shpartalluan Shqiperise ,ish Ministrat e saleh Shkerdhates qe shkerdhehen sa me grekun e serbin - dhe shtremberojne cdo realitet Politike Shqiptare -thjeshte per te manipuluar Reaölitetin duke i rrejt mendja se mundet te kaüpin perseri Shqiperine ?????????? Mutin ne Hlae do kapni per qafe Te Gjithe ju bij Kurvash me salih hamutin dhe mut mutin zotin Muta ju Esadistet doni te gjithe Plumbin Ballit .Shqiperine e shpetojne sot nga kjo fare e shkerdhyer greko serbe vetem nji Parti Avni Rustem ! ---Flm z. Rama qent le te lehin dhe lepijne Bolet .

                              Lini një Përgjigje