Të gjitha “krimet” e Belind Këlliçit

23 Qershor 2022, 18:40Politika TEMA

Të gjitha “krimet” e Belind Këlliçit

Nga Astrit Patozi

Më dhimbset shumë Belind Këlliçi, tek e shoh të goditur e të sulmuar nga të gjitha krahët, pikërisht prej asaj ane, ku ai vetë ka pritur që t'i vinin, në mos gradat, të paktën duartrokitjet.

E marr me mend dhe habinë apo hutimin e tij, sidomos në fillim, por jam i sigurt se ai edhe tani është ende është i paqartë për arsyet e këtij rrebeshi të furishëm në mes të verës.

Dhe pyetja është se çfarë ka bërë Belindi i shkretë që të meritojë kaq shumë vemendje dhe armiqësi brenda llojit në një kohë kaq të shkurtër, në kushtet e një thatësire politike, kur foltores i nevojitej çdo kuakje bretkoce, prej çfarëdo pellgu që të vinte. Sepse mendoj që ajo nuk e ka luksin të zgjedhë në korin përherë e më të rralluar të dishepujve të saj.

Belindi nuk ka dashur apo nuk ka pasur mundësi që të tregojë ndonjë aftësi apo cen të veçantë deri tani, përveç pranimit pa vërtetim të revolucionit paqësor dhe të rikthimit të pluralizmit politik në Shqipëri, si filozofi udhërrëfyese e foltores.

Që do të thotë se nuk e akuzon sot për ndonjë gabim, për të cilin duhet të paguajë faturën, por edhe nuk mund t'i gjesh ndonjë vlerë të veçantë, që ta përfytyrosh qoftë edhe për një çast si udhëheqës të perspektivës.

Të paktën deri tani ai as nuk ka tradhtuar kënd, por ndoshta as i ka mbajtur kujt karrigen në parlament apo diku tjetër para se të ulet. Dhe mbi të gjitha mund të quhet si një politikan të ri, që ndoshta nuk i vjen mbarë të përdorë atë arsenalin e vrazhdë të retorikës politike për kundërshtarin e sidomos për armikun e brendshëm, që është edhe identiteti i formacionit, ku ai bën pjesë që nga fillimi.

Dhe paradoksi është se pikërisht kjo CV politike gati e panjollë është kthyer në një hall shumë shqetësues për Belind Këlliçin. Sepse normaliteti kthehet në problem të madh, kur i gjithë ambjenti është me dominancë anormale.

Është njësoj si të fusësh murgeshën në një shtëpi publike. Është e sigurt që do ta konsiderojnë në çast si më të përdalën dhe për pasojë edhe më të padëshirueshmen.

25 Komente

 1. L
  Lindi

  Ne fakt eshte e çuditshme. Belindi,ushtar i bindur,nuk i duhet asnjerit.Ka disa qe e ngrejne kot,sa qe e pompojne qe te kandidoje per kryetar bashkie ne Tiranë.E ka te sigurte humbjen,por duan ta paraqesin si kandidat te zotin.Belindi,si politikan,eshte fiks si Luli,d.m.th. zero.Si manxher eshte perseri zero.Nga qe i di dhe vete keto cilesi,puqet me njishat e partise,ishte me Lulin tani me Salen.E do i shkreti nje tutor,se aq kapacitet ka.

  1. V
   Vlora

   Shumë i sakt Landi.

   1. V
    Vranakonti

    Bravo z.Patozi,e ke mbrojtur shume mire evgjitin Klli.ci.

    1. S
     Shpenka pe Korçe.

     Vlerësim i denjë për këtë Këlliçin esmer !

     1. S
      Spak

      Te do Saliu derisa je budalla! U tregove pak i mencur je ne koshin e Patozit dhe te tjereve!

     2. K
      KASEM

      Jam dakord me analizen tende Z.Patos por une e kam keshilluar Z.Kellicin per te shikuar edhe nje here pozicionin e tij me ''rithemelimin.''

      1. Z
       Zeka

       Belind jevgu te bëhej krytar i jevgve dhe krytar i Sali Ram Berishoviqit

       1. l
        lenci bira

        Belindi nje kopje e keqe e djalit fari balliut, me kete njeri pd pushtetin kurre nuk e shikon, ishte nje Olldashi ate e vrau salih bin laden dhe i vendosen pd gozhdat e fundit Tani keta zagaret qe han mut le te vazhdojne,

        1. A
         Arian

         Hahahaha Belinda i shkretë,kështu është kur fluturon me pras në b... thot populli.

         1. P
          PO , PO

          Nga sa po shoh te shkruhet per te , do i shkonte me shume mbiemri Kerrici .

          1. T
           Tirana

           Ne fakt belinsi eshte sic politikanet duhet te jene. Por nje i edukuar si ai nuk e di cfare ben me funderrinat e riciklimit. Ose nga inati i bashes ose se eshte naiv nuk di ta them, por nje fje eshte e sigurte qe belindi nuk eshte shpellar

           1. r
            raul

            Belind kerrici eshte ai qe orkestroi me pompozitet grushtin e shtetit brenda pdse ne 11 dhjetor. Shpejtesia e marrjes se vendimeve ne stadium per te percare pdne ishte e ngjashme me nje kuvend te partise naziste dhe ne tribune te ndodhej dr. Gebelsi i Rajhut te Trete. Dhe Gebelsi do ta kishte zili Belind kerricin me pompozitetin dhe shpejtesine e votimeve ne 11 dhjetor.Tani te shkoje tek gabelt e bregut te lumit dhe ti fuse nja 4 dopjo me qofte se i ben mire. Dhe Belindi njihet dhe per djeg'jen e bunkerit ne Tirane me nje grup naziskinesh nen bekimin e spiunit te sigurimit Besim Ndregjoni.

            1. H
             Hysen Hajdari

             Belindi eshte magjyp o Astrito

             1. k
              km

              Ky Beulindi kerric,mos eshte komandanti i korpusit "Azem Hajdari"?ATA qe vishnin uniforme te zeze si rinia fashiste italiane,de?Nuk iu kujtohen kur parakalonin nga shQypi drejt bulevardit.Sikur do te shkonin ne paradat fashiste te Musolinit

              1. S
               Sadna babul ka bidai

               Politika eshte e veshtire po nivi duhet shikim

               1. D
                DEMOKRATI

                KERRICI ISHTE E ARDHMJA E FOLTORE NEVOJTORES DHE MORI NOC RROKUN KY ASHTE SALI KOMUNISTI SALI KRIMINELI TA MARIN VESH MIRE ATA QE I SHKOJNE NGA MBRAPA SE SALIU I SHFRYTEZON PER INTERESIN E TIJ QELBESIRA.

                1. A
                 Ali Pasha

                 Belindi eshte nje djalë i persosur dhe pikë. Patozit mos i vini faj, ka pas shume deshirë të behet kryetar dhe behet shume nervoz kur lë leket ne bigjoz, jet pa lek i shkreti mos i shikoni llaken e flokve, se eshte nga ajo i lira..

                 1. T
                  Tomori

                  Belindi, me nje fjale as mish as peshk. Po pse eshte tironc ai?

                  1. R
                   Red

                   Nuk na the gje o Patoz minatori ! Doja te dija ky Kellici eshte jevg apo jo ?

                   1. s
                    shelegura

                    Te nderuar lexus. (Ne kohet e kaluar neper fshatra haleja ishte jasht nga ora 10 i mbremjes doli gruaja me burin per tu shuritur por nuk vane ne banjo u shuriten ne hobor ,ithote buri kjo hene e mire per tevjedhur ,gruaja ithote blendit bej shuren dhe hyre brenda se sje per ate pune ti.

                    1. t
                     tori

                     Ik bej shporta ke bregu i lumit o krric

                     1. M
                      M

                      Bjeri sa është këlush se po urit e bëhet qen të ha kokën për të të rëmbyer vëndin. Non grata përfitoi nga ky për të përçarë skajet e shpërndara në të gjitha drejtimet dhe kur mori me dinakëri e dredhëri gëzhojën pa kapsollë i futi një shkelm bythëve që mos të ngrej më kokën të shikojë për lartë siç e kishte planifikuar se duke përfituar se non grata do shkojë për lesh do më ngelet çaparka e prishur dhe ata që nuk më duan do të mposhten për rolin që mëngecën për hatër të atijë që u ka dhënë privilegje.

                      1. T
                       Titi

                       Djale i keq Kellici. Pordhac i ceket. Patozi ja kupton hallin se dhe ate keshtu e flaken. Muhabet mediokrash.

                       1. r
                        robi

                        Ky Belind kerrici qe pi raki me qofte tek gabelt e bregut lumit doli me nje grup naziskinesh me uniforma kafe , te ngjashme me ato uniforma kafe qe sollen ne pushtet Fyrherin ne 1933 dhe me urdher te Kerricit keto naziskine me uniforma kafe dogjen bunkerin e Tiranes nen duartrokitjet e Vicidolit dhe te spiunit Besim Ndregjoni.

                        1. Z
                         Zeka

                         Belind Kelliqi është jevg Sali Ram Berishoviqi është magjup e faqezi

                         Lini një Përgjigje