Besnik Mustafaj: Sjellja e Ramës po i bën dëm Shqipërisë

23 Qershor 2022, 21:20Politika TEMA

Besnik Mustafaj: Sjellja e Ramës po i bën dëm

“Vuçiç sot në Bruksel ishte indiferent pasi interesat e Serbisë nuk ishin në lojë, por ata që deri diku gabuan me sjelljet e tyre ishin kryeministri shqiptar Edi Rama dhe ai i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovačevski.” Kështu u shpreh analisti Besnik Mustafaj, i ftuar pasditen e së enjtes në “Radari Informativ” në ABC.

“Pozicioni i Serbisë ishte delikat, por duke pasur një avokat si Rama, gjeti diçka të rëndësishme…Sjellja e Ramës ishte e dyshimtë, sepse aty nuk kishte asnjë të drejtë që të hynte te tema e sanksioneve ndaj Rusisë. Nuk hynte pjesë e preokupimeve që duhej të kishte kryeministri i Shqipërisë. U fut aty për t’i bërë nder Serbisë, dhe për protagonizëm.”

Kurse, duke u ndalur te Ballkani i Hapur “brenda samitit” në Bruksel, Mustafaj thotë se sjellja e treshes Rama, Vuçiç, Kovačevski ishte karshillëk ndaj BE-së. Mustafaj thotë se truri pas “Open Balkan” është lideri serb ndërsa shton se dy liderët e tjera janë duke u përdorur.

“OB ka gjetur mbështetje vetëm nga SHBA me një formulë të qartë: t’i shërbejë intensifikimit të marrëveshjeve ekonomike. E qartë që truri i kësaj lëvizjeje është Vuçiç. Po i përdor. Por edhe ata bien se një farë interesi e gjejnë.”

Sa i përket sjelljes së Ramës dhe ironisë së përdorur prej kohësh tashmë, Mustafaj thotë nuk i bën aspak mirë imazhit të Shqipërisë që ka nevojë për miq.

“Nëse liderët evropianë do t’i merrnin seriozisht ironitë e talljet e Ramës…Ne, imazhit të Shqipërisë që ka nevojë për miq, i bën shumë keq. Egos së tij të shfrenuar nuk i interesojnë pasojat që kanë mbi Shqipërinë.”

Megjithatë, analisti bashkohet me gjuhën që përdori kryeministri për refuzimin e liberalizimit të vizave për Kosovën.

“Kushtet janë plotësuar tashmë në Kosovë. Ka një lloj mallkimi që i pengon këto vende që t’ia bëjnë liberalizimin e vizave Kosovës. Mos harrojmë që janë edhe 5 shtete që s’e njohin. Mes tyre Spanja.” 

29 Komente

 1. S
  Sali karaxhici

  Ok ore plere ,njeri pa shtylle kurrizore....ne vend te behen grusht me njeri tjetrin, shqipot mendojne ta sulmojne njeri tjetrin, komb koti

  1. d
   denad

   Si nuk u be njeri ky derr maloku....

   1. B
    Bardha

    Koqja i vicidolit

    1. T
     Tironci

     Analist "bythe" dhe nje ish minister "old fashion"..... del dhe flet cfare ti vije ne mendje..... Konsideruar rrethanat te cilat sollen refuzimin,qendrimi i Rames ishte shume dinjitoz,i llogjikshem dhe ne fund te fundit tregoi qe Shqiperia dhe shqiptaret nuk jane pa dinjitet....... Vuri edhe gishtin aty ku BE'ja nuk funksionon,26 vende ,perfshire KE "Po" dhe nje vend "Jo",mund te vazhdojne ne kete lloj qendrimi pafundesisht !! Te gjithe lakejte,perfshire dhe kete patriotin e Sales,do dalin dhe hedhin balte mbi Ramen.Sot qendrimi i tij ishte plot dinjitet !! Edhe tjetra,kush eshte shprehur deri tani aq fort dhe i argumentuar per lirine e levizjes se shtetasve Kosovare ? Askush ! Tironci

     1. k
      k

      Keni të drejtë.Vetëm sjellja brilante e berishs,rrit prestigjin e kombit.

      1. h
       hik er bythqim Taliban .Lexon komentet tona dhe ho

       po kur u be dhe ky kokbytha te japi mend se si duhet te sillet Rama hahahahahahahaaha yyyyyyyyyyyyyyyyt shpellar i dhjere .Rama ka Dinjitet nuk eshte rropsi shpellaresh . hajt shko e ha mut duku tjeter kerma trapijane

       1. T
        Trapajansi

        O Beso nmdaje mendjen ate m..t kosove do ta bejme republike apo krhine autonom nen babain ten Serbine.Ptu letyra te neveritshme

        1. k
         kaso

         Kush je ti mor Pallosh qe te vetmen merit eshte nga Tropoja.

         1. t
          tasi

          Kush je ti mor Pallosh

          1. Z
           Zeni

           Ik mor malok marksist-leninist...

           1. B
            Babale

            C'po na ha mune ore Besnik i partise !

            1. S
             Salivirusi ppsh

             Ky ka mbaruar insitutin marksiste-leninistit dhe sot na del i djythte me te tille prezervative nuk funksionone demokracia

             1. T
              Tirana

              Ky Mustafai i shekullit te 19 jep mend per diplomacine e shekullit 21 ???!!!! C'po na degjojne veshet!

              1. L
               Luli

               Ky njihet si koqe, po Mero perse e citon?

              2. D
               DM

               Besnik Mustafai, thuaj nje rast te vetem qe ke qene i suksesshem. Cudi si te degjojne akoma

               1. B
                Bredhi

                Ik or legen,pa shtylle kurrizore.Je shume larg ne politiken e jashteme o servile i ndyte.Edi ka rritur reputacjonin ne politiken e jashteme.

                1. 2
                 2D

                 Dmth Besnik ER bëri gabim që nuk u tregua kokëulur, dmth bythëlëpirës siç ke bërë ti gjithë jetën, nga koha në Institutin Marksist Leninist, te koha kur ja pastroje- dhe vazdon dhe sot- Saliserbit të Viçidolit. Epo kjo botë ka dhe njerëz dinjitozë.

                 1. T
                  Taulant

                  O Mustaf ik e gjej ndonje gop per tu ngop, se vetem per te lidh ushkuret di ti!

                  1. D
                   Dinamo TR.

                   O Besnik, akoma gjallë qenke ti? Ik ore t'u shoftë dera, mbete duke lëpirë bythën e Berishës.

                   1. T
                    Taras Bulba

                    Po qe Tropojan te gjitha i han

                    1. k
                     korieri

                     Pjeter nuk ke goje te flasesh nese ndjek sadopak ti dhe kazani mediatik tashme i drejtuar nga Sokol Palla,gjithe mediat europiane ne debatet e ndryshme i japin te drejte qendrimit te Edi Rames dhe pergojojne "politiken kurve" te BE-se!Kjo eshte llogjika e ftohet e jo perfitimit te studiove televizive ku mungonte si i ftuar Sali Berisha tek Top Chanelli!Nuk e di sepse me kujtohet koha kur ne BBC-i ishte si gazetar nje fare Sokol Palla ku tentoi te bente çorap kete institut te fjales dhe perfundimisht morri ai leckat! Kalamani i pakonsoliduar "Palla" qe hedh shashka vetem per tu bere me i ndjekur se Fevziu akoma qendron ne moshen adoleshente pavaresisht talentit te gazetarit,ku deri diku e shfaq ndoshta sipadashur.Me rikthimin e tij ne Top Chanel eshte bere protagonist njelloj si ata vellezerit Veshaj ku siç edhe pat deklaruar dikur Sander Frangaj per Lulin ,nuk ta ngrefin fare!Siç duket emisioni i djeshem ishte pergatije per ti çuar nje mesazh "doktorit" te keaj kategorie qe kam marre Lelen prane per te te thene qe jam me Ju! Top Chanelli po degradon çdo dite e me shume ku do ishte e ndershme qe vehten mos ta quakte me TV Kombetar por nje stacion televiziv lokal me qender ne Tirane!Ndoshta kjo eshte edhe nje nga ato aresyet se perse ne nuk e meritojme qenien si anetare te familjes Europiane.Edhe nje sqarim per te ftuarin M.Thaçi:Vuçiçi ishte me i dukshem dhe favorizues se nga mbrapa ka Vladimir Putinin ku i gjithe B.Europian ka aleance te fshehte me te,ndersa Edi Rama kishte vetem dinjitetin personal !Ky ishte ndryshimi midis Aleksande Putinit dhe Edi Rames ne BE.dje!

                     1. B
                      Besniki

                      Besniki,diplomat,ambasador.VK.Kujt t'ja thuash,por ka qëne.Edhe shkruan libra Besniki Partise.Ky,sado te mundohet nuk behet i civilizuar kurre.Nga forma kokes, trupi,truni eshte si neanderthal.Ç'te besh duhet me degju Besnikin,ish diplomatin,ish ministrin e jashtem-i ka k'to ne CV.

                      1. S
                       Salih

                       Ok shpellar, fekale derri....

                       1. N
                        Nga Une!

                        B. Mustafaj je maskara! Njeri pa shtylle kurrizore. Edi Rama eshte realist, i mencur dhe dinjitoz!

                        1. f
                         fati

                         Dmth keshtu te ka mesuar drejtoresha e institutit te studimeve marksiste leniniste ku ke punuar per jo pak kohe. Sa te pa turp jane, po perse sala po nderon shqiperine!!! Sala, ti e soji juaj e shkaterruan plotesisht kete vend, gje per te cilen duhet te jepni llogari e jo te kerkoni llogari, ashtu sic po i kerkohet ish km vicidolas e familjes se tij. Ti si i kulturuar qe e heq vehten je kthyer ne origjine.

                         1. F
                          FATMIRI

                          KY MALOKU KUR SKA PUNE TE HA MUN RRAC E SHKERDHYER

                          1. A
                           AGUSH

                           THONIN QE TY TE KA QIRE SALEHU DHE QE TI NUK E HARRON TE QIREN E TIJ DHE QENKA E VERTETE.

                           1. A
                            AGUSH

                            THONIN QE TY TE KA QIRE SALEHU DHE QE TI NUK E HARRON TE QIREN E TIJ DHE QENKA E VERTETE.

                            1. A
                             AGUSH

                             THONIN QE TY TE KA QIRE SALEHU DHE QE TI NUK E HARRON TE QIREN E TIJ DHE QENKA E VERTETE.

                             Lini një Përgjigje