Tritan Shehu: Vuçiç kërcënoi me luftë. Rama nuk e do integrimin në BE, kërkon të krijojë një sistem autokrat

23 Qershor 2022, 21:50Politika TEMA

Tritan Shehu: Vuçiç kërcënoi me luftë. Rama nuk e

Deputeti demokrat Tritan Shehu, ka komentuar samitin e BE dhe konferencën e përbashkët të kryeministrit Edi Rama, presidentit serb Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut,  Dimitar Kovaçevsk

Në një intervistë për RTV Ora, me gazetaren Kostana Morava, Shehu u shpreh se Vuçiç përdori fjalë kërcënuese duke thënë se nëse Serbisë nuk do i jepet hegjemonia do të ketë luftë në Ballkan.

Tritan Shehu: Vuçiç tha sot një fjalë me peshë dhe shumë të rrezikshme. Tha nëse nuk doni të keni luftë në Ballkan duhet  Ballkani i Hapur. Pra nëse nuk doni të keni luftë, jepni hegjemoni Serbisë. Vuçiç kërcënoi me luftë nëse nuk do i jepet hegjemonia Serbisë.

Sipas Shehut Rama nuk e do integrimin evropian të Shqipërisë  pasi sipas tij ai kërkon të krijojë një sistem autokratik.

Tritan Shehu: Rama nuk do integrimin evropian të Shqipërisë në BE. Rama e shikon të ardhmen e Shqipërisë në Beograd, në Stamboll apo në Moskë, por e ardhmja e Shqipërisë është vetëm në Bruksel në familjen evropiane.

Rama nuk do sepse po kërkon të krijojë një sistem autokratik, gjysmë diktatorial. Por këto sisteme janë të papranueshme për Europën.

Shehu theksoi se Evropa është e bindur për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE, por problemi sipas tij qëndron te ne.

Tritan Shehu: Europa është e bindur për integrimin e Ballkanit Perëndimor, problemi jemi ne. Ne duhet të japim prova  se jemi në gjendje të integrohemi, dhe të përmbushim standardet. Shqipëria sot është në një udhëkryq, për faj të kësaj qeverisje, për aventurat e kësaj qeverisje. Nuk ka fatkeqësi më të madhe.

14 Komente

 1. K
  Kolaqi

  Foli ne ky kokrra e spiunit te greqise.Pos thuthuq je dh dement mendor o qole,ndaj ta beri mutin dhe Berisha

  1. A
   ARBEN

   po ik o te dhjefsha rracen o njeri debil sepse nuk eshte faji i EDI RAMES se pse nuk po hapen negociatat me ne ,por eshte faji i kesaj europe qe eshte bere per te ardhur keq sepse ka shume shtete qe nuk e meritojne jo vetem per te qene ne europe por as me derrat dhe nje nga keto eshte bullgaria rumania hungaria etj europa per mendimin tim ka marre fund me keta lider si MACRON ,ORBAN SCHOLLZ, etjdhe kjo duket me se miri ne sanksionet qe europa po i bene rusis ose ndihmen qe po i japin ukraines,domethene asgje vec llafe,kjo europ ka marr fund.

   1. F
    F-35 A

    Arben vellai, nuk iken dot sepse duhet te jashteqese corben qe i japin perdite ustallaret!

   2. V
    Vranakonti

    Ik more kafshe tropikale.

    1. v
     vang

     IK O TRITAN.Shiko mos kushedi te ndez prap ndonje biznes ''Shqiponja''

     1. p
      pjeter

      Ky zanatçiu,po u tregon shqiptareve me gjithe forcen e tij intelektuale,qe alternativa e Rames eshte preshi,eshte metoda qe njef me mire Tritani.

     2. G
      Genti35

      O Tritan, kur i the keto, kishe fut gje presh ne sume, apo po e mendoje.

      1. S
       Salih

       O pras, o RR.. K...O ÇTE PERMBAN PRAGU......

       1. f
        fati

        Preshi, me sa duket i ka levizur, idiot njeri.

        1. K
         K

         Laparak i degjeneruar.

         1. j
          ju dhjefsha Televizionet e Sharlataneve !

          po pse ala me kta Dallkauke shpreson ai popull te bej Politike ? - Nuk u ngopet me budalleqet e idiotesite , formulimi idiot i fjalive pa kuptim e qeshatake , si me qen ne hanin e hason surratpordhes se vicidloit je mer prostituta televezionesh ,qe nuk keni asnji far ndjenje kombetare dhe nuk dini perse jetoni e cfar beni ne ato Bordello qe i quani TV !!!!!!!!!!!!! Ky derr hani , eshte i vlefshem vetem si ushqim per pula ose per ne kazanin e plehrave ptuuu far e qelbet

          1. D
           Drejtësia

           Ky eshte idjot

           1. P
            PO , PO

            Nuk te degjojme po nuk nxore me pare preshin nga vendi i lig . Shumekush qe mund te ishte ne vendin tend do te kishte vrare veten , kurse ti vazhdon te vegjetosh ne politike , bile te japesh mend prej gomari qe i kane rene dhembet ! Saliu te mban prane , jo vetem si qen besnik , por edhe se i tille eshte edhe vete e nuk ka njeri me te kompromentuar se sa ti .

            1. F
             FATMIRI

             NE LUSHNJE BEN GABIM QE TE FUTEN PRESHIN TE KISHIN FUTUR NJE PLUMB TE SHKOJE NE GOP TE SATEME GAGAÇI MUTIT FISQIR

             Lini një Përgjigje