Edi Rama flet në mediat italiane: Brukseli nuk i ka mbajtur premtimet, ngërç i rrezikshëm

24 Qershor 2022, 10:02Politika TEMA

Edi Rama flet në mediat italiane: Brukseli nuk i ka mbajtur premtimet,

Ai thotë se i vjen keq për Bashkimin Evropian , jo i zhgënjyer. Megjithatë, dje në Bruksel, kryeministri shqiptar, socialisti Edi Rama , e kishte të vështirë të fshihte zhgënjimin dhe nervozizmin për një ngërç në procesin e anëtarësimit në BE që prek vendin e tij dhe Maqedoninë e Veriut . “Ishte një ditë e keqe për Unionin,” tha ai gjatë një interviste telefonike me Corriere della Sera .

“Sepse nuk ishte e mundur të lironim Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pengje vetëm të një vendi të BE-së, Bullgarisë, e cila është edhe anëtare e NATO-s njësoj si ne. E gjithë kjo përballë 26 shteteve të tjera anëtare që duken të pafuqishme dhe me një luftë te porta”.

Thjesht për çështjet e tyre të brendshme politike, asgjë më shumë”.

A prisnit një hap përpara për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut?

“BE nuk i ka mbajtur premtimet. Dhe nuk e them unë, të njëjtët drejtues të komunitetit e pranojnë që ne i kemi bërë detyrat e shtëpisë, por pavarësisht kësaj jemi ende të vendosur”.

Ju diskutuat me presidentin francez Macron, me atë të Këshillit Evropian Michel dhe me Komisionin von der Leyen, çfarë i thatë njëri-tjetrit?

“Ne diskutuam se si të dilnim nga kjo situatë dhe u thashë se mbështesim idenë e një komuniteti të ri evropian.

A duhet hequr unanimiteti nga vendimet e BE-së?

“Unë në të vërtetë mendoj kështu, 100%. Jam i vetëdijshëm se kjo është një çështje e ndjeshme për vendet anëtare, e cila ka historinë dhe rëndësinë e saj. Por ka ardhur koha për ta hequr atë”.

Keni folur për këtë me kryeministrin italian Mario Draghi?

“Sigurisht. Diskutuam këtë situatë, urgjencën e gjetjes së një zgjidhjeje. Diskutuam edhe ndikimin rus në Ballkan”.

A rrezikohet Ballkani nga infiltrimi nga Rusia dhe Kina me këtë ngërç?

“Nuk ka dyshim që zona përfaqëson një pikë të dobët të kontinentit për sa i përket rrezikut të depërtimit nga subjektet e tjera. Nëse shikojmë Rusinë, është e qartë se ajo ka mënyrat dhe kanalet e veta që e bëjnë Ballkanin të pambrojtur: kjo është arsyeja pse ne dhe shtetet e tjera të zonës po punojmë për Ballkanin e Hapur që pret të anëtarësohet në BE”.

Putini do të jetë i lumtur me këtë ngërç…

“Putini mund të mos jetë në gjendje të mirë shëndetësore, por Bashkimi Evropian nuk është më mirë”.

Pra, si kujdeset BE për veten?

“Nuk mund të them asgjë për këtë: ne nuk jemi ende brenda Unionit dhe nuk na takon neve të ofrojmë kujdesje. Por nevoja për të nisur një reformë të thellë të BE-së është shfaqur qartë mes liderëve të BE-së, diçka që ata e kanë thënë prej vitesh”.

A e mbështesni idenë e një BE me dy standarde?

“Unë mendoj se çdo gjë e re në BE është më e mirë se kjo situatë, por kjo status quo është e papranueshme.”

A e lë në hije fatin tuaj dhënia e statusit të vendit kandidat Ukrainës?

“Aspak. Janë dy skedarë të veçantë. Ukraina meriton të jetë një kandidate për anëtare të BE-së, edhe nëse statusi i vendit kandidat nuk sjell shumë më tepër, siç e dëshmon edhe historia e Shqipërisë”.

A duan ende shqiptarët të anëtarësohen në BE?

“Nuk mund të jap përqindje, por qëndrimi i shqiptarëve ndaj Europës nuk ka ndryshuar: duan të jenë anëtarë dhe protagonistë aktivë të BE-së”.

Kur mendoni realisht se Shqipëria do të anëtarësohet në Bashkimin Evropian?

“Sinqerisht? E pamundur të thuhet. Të parashikosh lëvizjet e BE-së është si të parashikosh fatkeqësi të mëdha natyrore”.

42 Komente

 1. t
  tosi

  ne i kemi plotesuar cdo kriter te vendosur nga beja dhe ato gjejn arsyje te kota per te na lene jasht bes

  1. t
   titi

   me vjen keq qe beja gjen arsyje te kota per te mos na futur ne ne bashkimin europian vetoja e bullgaris me duket nje justifikim

   1. G
    Gertian

    Bullgaria shteti me ropqim ne bote qe po mban peng dy shtete si Maqedonia e Veriut dhe Shqiperia dhe nuk po ju lejon te drejten e vetos qe mos befshin piken e hajrit asnjiher

    1. B
     BE-ja eshte ne Kolaps Politike e Krize

     Ne kto Situata BE-ja eshte ne renjen e saj me te ulet deri ne kto vitet e fundit . Duket qarte se mungon jovetem deshira per te avancuar Proceset por edhe Manovrimet Politike e Doplomatike te Drejtueseve te saj - ku ne menyren me te cuditeshme befasojn duke e hedhur topin cuditerishte ne Ukraine - Gjergji - Moldavi per t'i ikur coroditjes dhe absurditetit ne te cilen e futi , Politika pa Sens dhe Shkolla e Vjeter Politike e mosrrespektimit te te tjerve , e Arrogances prej Te Forti , duke treguar qarte se s'ka asnji gje Serioze per te afruar dhe shmangur Deshtimit ku coj Loja e Pist me vendet e Ballkanit . - Nji Politike absurde e ndikuar nga nji Diplomaci e cila nuk njeh Principe por Forcen ,pra then ndryshe nji Bande Fashistoide qe dal nga dale po shndrohet ne nji Diktature ! - Ktu Demokracia eshte flakur ne halen e Neofashisteve ,qe se cfar jane e tregojne qarte edhe ne surratet e qenien e tyre ,e cila thot tashme gjithcka .

     1. L
      Livion

      Bashkimi Europian duhet te marr masat e duhura per kete qe beri Bullgaria ne samitin e djeshem

      1. o
       olq

       shume e drejte cdo fjale qe thote zoti rama. per te ardhur keq kjo qe na beri bullgaria

       1. E
        Erald

        Turp i madh qe vetem prej bullgarise ngelim peng dhe ne per nje konflikt qe ska aspak lidhje me ne

        1. J
         Joti

         Kan vendos 100 kushte qe i kemi plotesuar e prap JO. Duhet te behet dicka sepse sesht e drejt qe te mbetemi mbrapa vetem prej nje vendi

         1. D
          Danjeli

          Smendoj qe kan bere levizjen e duhur me mbajtjen larg te vendit tone. Duhet te na pranojne

          1. T
           Titi

           Shqiperia ka bere punen e saj me se miri dhe e meritonte me shume se kurr antarsimin e saj ne BE pergjigjIa negative e tyre tregon nuk duan te na bejn pjes e saj alenace sado pune dhe detyra te kryejm ne

           1. T
            Tani

            Une e shqiperis eshte mjaft e dukshme nese ato nuk duan eshte e drejta e tyre ne di te gjejm rruge te tjera zhvillimi dhe bashkepunimi

            1. A
             Ana

             Brukseli beri padrejtesi ne e meritonim te ishim pjese e Bashkimit Europian

             1. A
              Andi

              Ju keni punuar shume qe ne te ia arrinim te antarsoheshim neBashkimin Europian

              1. r
               redi

               Shumw e padrejte sepse ne kemi punuar dhe kemi kaluar shume sfida per te permbush ato qe Be na kerkoj

               1. A
                Anila

                Bullgaria sesht asgje tjeter pervecse nje justifikim. BE duhet te rimendoje kete vendim sepse esht shum i padrejte

                1. A
                 Alfred

                 Nuk e meritonim kete pergjigje sepse kemi bere shume pune te mire per te arrit ne kete dite

                 1. D
                  Dritan

                  Cdo kusht nga ana jone eshte plotesuar. Kemi kaluar cdo pengese me qeverine tone dhe BE akoma nxjerr justifikime lidhur me ceshtjen e integrimit tone ne BE

                  1. A
                   Anila

                   Perderisa i kemi plotesuar kushtet duhet patjeter te anetaresohemi ne BE.Te gjithe shqiptaret i bejne thirrje te vendoset drejtesia ne vend.

                   1. g
                    gjera qe ndodhin ne jete ne rruge e siper

                    ishin vitet 1999-2000 (s'me kujtohet me saktesi por c'rendesi ka ) kur rastesihte hyra ne nji lokal ne Viene dhe pas meje ,dy gova Bullgare te cilet me pyeten nese jam i vetem ne Tavoline apo pres dike ? Isha vertet vetem dhe vapa perveluese e Vienes ato dite te nxehta Korriku , ben qe te freskohesha me noj shishe birre te ftohte Austriake . - Jam vetem i thashe . Uluni nqs deshironi .Prania juaj ,sigurishte qe s'me shqeteson . Qeshen dhe me dhuruan nga nji ( Flm ) duke zene vend . Mbasi i erdhi porosia dhe uruan gezuar edhe me mua natyrishte , kishin deshire per me shume . Biseduam dhe u prezantuam nga jemi te gjithe ne tavoline dhe biseda u ngroh deri aty sa bjondja e cila ishte shume e interesuar per te vazhduar biseden me thot: Po s'kishit ndonji Plan per sot ,hec ne apartamentin tone dhe festojme .Kemi kohe qe na mungon ajo gje . Buzeqesha dhe i thash aty per aty . Perse jo ! Ju jeni kaq miqesore sa un do ta kisha te pamundur t'a refuzoja propozimin dmth kte ide te kendeshme . Me pas ......... i pyeta ; E beni ju kte art Festimi si Profesion ,apo ndodh keshtu thjesht Spontan ! - Jo me buzeqeshi Bjondja e embel qe dukej mjaft e apasionuar mbas atij qejfi . Un s'e bej asgje ne jete per Para sot . Babi im eshte Politikan dhe nji nder me te pasurit ne Sofie Bull. E bej se e ndjej ,me pelqen te jetoj te mirat e jetes ,paraja s'ka vler per mua . Rrespekt i thashe .Bravo qe ju jeni thjeshte Qeflleshka ,qe doni ta shijoni jeten .Desh gabova dhe mendova se ishit Prostituta . Hahahahah qeshen te dyja me te madhe . Pse ne jemi Politikanet e Bullgarise ?!

                    1. A
                     Anisa

                     Rama ka te drejte te revoltohet dhe te kerkoje drejtesi nga ana e BE. Duhet te na anetaresojne sa me shpejt sepse kushtet jane plotesuar nga ana jone.

                     1. A
                      Anisa

                      Rama ka te drejte te revoltohet dhe te kerkoje drejtesi nga ana e BE. Duhet te na anetaresojne sa me shpejt sepse kushtet jane plotesuar nga ana jone.

                      1. C
                       Ceni

                       Bullgaria antare e BE, duhet te shtyje proceset para, jo ti pengoje. Rasti tregon se ajo nuk dominohet nga fryma evropiane po nga sherret ballkanike. Po ka ceshtje me maqedonine, ato le t'i zgjidhe gjate rruges jo te stopoje ecurine e dy vendeve.

                       1. A
                        Alban

                        BE u tregua shume e dobet ne kete samit nuk e meritonim

                        1. Z
                         Zabit

                         Bullgaria nje vend i prpambetur qe mundohet te lere pas vendet e rajonit se ka frike se mos fuqizohemi me shume se ato por ne jemi me te fuqishem se ato edhe pse nuk jemi ne BE

                         1. a
                          albozi

                          Ketu ka dicka qe spo na antarsojne dhe spo na fusin ne be , nje gje e piset po luhet

                          1. F
                           Flamur

                           Turp per Brukselin qe nuk u tregua transparent dhe nuk e vleresoi progresin qe ne kemi bere nder vite

                           1. G
                            Gazi

                            Nuk e kuptojme pse Brukseli nuk na vleresoi kur detyrat e shtepise i kishim bere sic duhej, duhej te tregohej me transparent dhe i drejte me ne

                            1. I
                             Ilir

                             Samiti i BE-se duhet te gjeje nje zgjidhje per kete sepse smund te mos anetoresohemi vetem prej Bullgarise,turppp!

                             1. D
                              Dori

                              Shume keq po me vjen qe nuk mund te anetaresohemi vetem prej Bullgarise!

                              1. S
                               Selena

                               Ka shume te drejte te jete i xhindosur kjo qe ndodhi ishte nje turp shume i madh ndoshta be ka frik nga shqiperia per shkak te historise dhe faktit qe ka gjuhen me te vjeter ne bote

                               1. S
                                Sara

                                Eshte shume turp te ndodhi kjo sepse BE e ka par perkushtimin dhe kembenguljen e shqiperise NUk duhet te ndodhte kshu

                                1. K
                                 Klaudio

                                 Sbehet keshtu be mbahet dhe per transparenc esht turp duket sikur na ven ne loj mos hiqni dore zoti rama

                                 1. H
                                  Henri

                                  Bullgaria e vetmja qe spo na lejon qe te anetaresohemi ne BE dhe ishte nje zhgenjim shume i madh

                                  1. G
                                   Gentjan

                                   Shume shtete na dhane mbeshtetje pervec Bullgarise e cila po nxjerr thjesht justifikime

                                   1. J
                                    Joel

                                    Ne i kemi plotesuar te gjitha kushtet dhe kemi punuar shume qe te arrijme ne kete pike thjeshte duan te na stresojne dhe lodhemi qe te futemi ne BE

                                    1. K
                                     Krist

                                     Be duhet te ulet dhe ta mendoje dhe nje here kete gje pasi po gabojne shume duke mos na futur ne Be

                                     1. B
                                      Bardha

                                      Turp hajdeni e Shikoni bullgaret ne euvrope ,mizerje,shteti ma i korruptua’ ne globe,njerze kot e kane ulur pazarin me 5 euro bullgaret e tani bajne edhe te fortin,kujdes prapa ketyre shkerdhatave fshihet dikush,por kurva evrop pret sic i plasi Ukrahina,tani keta shkerdhata na dashkan Edhe maqedonin e kurre kush se hape gojen ose bajne qe nuk kuptojne.AJo Bulgaria prendimore ashte projekti i tyre dhe prezentimi qe i beni Rama km te N.Maqedonise kancelarit gjerman nuk ishte pa qellim ne mos edhe gjermania ashte perzier ne kete corbe te prishur bashke me Francen.Tani shikoni ne ballkan kane fillua forcat e destabilizim te udhhequr nga persona me nje te kaluar te errte.Euvropa duhej te kishte eleminua konfliktin ne Ukrahine,te perkrahte forcat progresiste e jo fashiste e mos ta conte punen deri ketu pse euvropa nuk permende ma marrveshjen e Minskut e tani bane spektala te pa pranushme dhe te dhimbeshme per popullsin e vet

                                      1. K
                                       Katia

                                       Ne kemi plotesuar cdo kriter qe te jemi pjes e be eshte nje shtyetje e kote kjo qe po na behet

                                       1. M
                                        Marsela

                                        Nje turp qe bullgaria po na mban peng per tu mos ber pjes e be

                                        1. O
                                         Olsi

                                         Hipokrizi e madhe ajo qe po ndodh sot.BE aleanca qe simbolizonte lirine gje gjithpeefshirjen ne fillimet e saj po ndalon 2 vende qe kane bere gjithcka duhej te hyjne ne rradhet e saj

                                         1. Y
                                          Ylli

                                          26 vende pranojne dhe 1 i fundit prish gjithcka.Si gjithmone BE nuk arrin te beje punen e saj

                                          1. E
                                           Ervin Qerimi

                                           Po po ashtu eshte , nuk i kane mbajtur premtimet . Por sot shko ruaj pulat , neser shohim e bejme .

                                           Lini një Përgjigje