“Procesi si pilulë kundër depresionit”, Rama për France24: Nuk jemi ne ngadalë, por BE-ja

24 Qershor 2022, 22:00Politika TEMA

“Procesi si pilulë kundër depresionit”, Rama për

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për ​​France 24, ndërsa një ditë më parë u mbajt samiti i BE-së, ku Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk morën sërish një përgjigje pozitive për negociatat.

Si pilulë kundër depresionit e ka cilësuar kryeministri rrugëtimin e gjatë të Shqipërisë që nga marrja e statusit të vendit kandidat për në BE. Rama ka theksuar se nuk është Shqipëria ngadalë me progresin, por BE-ja është ngadalësuar shumë drejt së ardhmes së saj.

Media franceze shkruan se Rama është bërë gjithnjë e më i frustruar nga mungesa e progresit për procesin e anëtarësimit të vendit të tij në BE: fillimisht duke kërcënuar se nuk do të vinte në takim, më pas duke njoftuar më pas se procesi po “rrëmbehej” nga vetoja bullgare mbi procesin e pranimit të vendit të tij dhe Maqedonisë së Veriut.

Shqipëria ka statusin e kandidatit për në BE që nga viti 2014. Kryeministri tha se “nuk është se Shqipëria ka bërë progres të ngadaltë drejt BE-së, por se BE-ja është ngadalësuar shumë drejt së ardhmes së saj”; megjithatë ai thotë se nuk është më “i frustruar”, por më tepër i trishtuar nga dështimi i BE-së për të “përmbushur premtimin e dhënë Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut”.

“Rama vazhdoi duke e përshkruar statusin e kandidatit në BE si “një lloj pilule kundër depresionit për të rritur moralin e vendeve, por tha se ai e ndjente “të drejtë të njihte ukrainasit si një komb që po bëjnë shumë për ne, sesi ata parandalojnë avancimin e kundërreformës më të frikshme në botë që Putin dëshiron të vendosë”, raporton France24.

2 Komente

 1. H
  Histori e vertete

  Nje histori e vertete .Ngrihem ne mengjez per pune dhe shikoje ne ( place Paris ) pasi banoje aty vendosur dy flamuje nje i vendit tjetri Shqiptare thashe do kete ardhur dikushe nga Shqiperia dhe ne mbremje vendosa te shikoje lajmet , filluan lajmet asgje mbaruan lajmet nje séquence sportive kur ne funde te lajmeve Berrisha uuuuu i veshur si kllufe apo préservatif me ikjen e tije shtremtas fillone te flasi française frengjishte haaaaaa estrade humore nuk kishte as nivelin 1 apo échelon 1 donte te fliste frengjishte dhe tha po e perseris te perafert cfare donte te thoshte : Ne nuk e lem Shqiperine te behet Afghanistan qe te vije droga ketu . Po nuk te pyeta per kete tha gazetarja dhe e mbylli cfare turpi kur shikoje nje dallksuk injorant te perfaqesonte Shqiperine. Me Edi Ramen Shqiperia ka filluar te mari frymarje nje fare autoriteti nje lloje prezamtimi nje lloje krenarie .....

  1. s
   sapa

   Dhe ti mendon se me kete histori qesharake po i rrit vlerat Rames?po flitet shqip ne cdo rruge evropjane sepse ka ikur Rinia shqiptare kompet!dhe kjo eshte merite e ketyre qe jane ne pushtet dhe Rames.Neqoftese se Saliu e prishi shtetin atehere ky karagjozi qe ka 10 vjet ne pushtet erdhi per te bere shtetin po nuk po i mbetet kembe njeriu aq sa po sjell bangladeshasit por edhe ata ikin prej shqiperise se duan te jetojne ne perendim dhe jo ne vendin e krimineleve.Neqoftese se ti jeton ne France atehere nuk paske perfituar nga kultura politike e ketij vendi asnje gram po paske mbetur prapa!

   Lini një Përgjigje