Arian Çani: E keni të vështirë ta kapni Ramë në afera të mëdha, ai nuk është naiv të lërë gjurmë

25 Qershor 2022, 09:22Politika TEMA

Arian Çani: E keni të vështirë ta kapni Ramë në

Gazetari Arjan Çani, komentoi zhvillimet e fundit në parlament, ku ministrja e Jashtme Olta Xhaçka mbrojti bashkëshortin e vetë Artan Gaçi për një investim me status investitor strategjik në bregdet.  

Çani tha se çështja nuk duhet shtruar a duhet besuar apo jo, por a është trafik infuluence hoteli që Gaçi ka marrë në jug.

Duke folur për MCN, ai tha se SPAK gjithsesi nuk ka një hapësirë lirie kaq të madhe sa të vendosë vetë për fatin e një ministreje e një personazhi publik të një rëndësie të tillë.

"Loja është më e madhe të gjithë ata njerëz në pushtet me ose pa përgjegjësi janë në listën e Ramës për tu djegur, do digjen. Nuk e shoh Xhaçkën te lista e kuqe e Ramës, ka profil modest politik.

Nuk besoj se do e digjte kaq kollaj pas akuzave të politikës. Bashkëshorti i sotëm i Xhaçkës, Artan Gaçi, ka qenë biznesmen që në vitet ‘90-të, nuk hyn te ata personazhe që hapin një NIPT 3 muaj pak përpara.

Mendoj se duhet parë më me detaje nëse ka shkelje apo jo. Në vende me standarde demokratike ku standardi i demokracisë është shumë i lartë, në Gjermani apo Francë, do ishte një ngërç për çdo ministër, nëse do dilte një lajm i tillë.

Në vende si Shqipëria apo Italia e jugut, në vende të Europës ku ka shumë diell, këto gjëra nuk është se janë shumë tabu. Brenda kontekstit shqiptar, nuk është ndonjë skandal i madh", tha ai.

Lidhur me akuzat e deputetit demokrat Agron Shehaj i cili shprehet se këtë akt nuk e lejon Kushtetuta dhe se ministrja është në konflikt interesi, Çani deklaroi se këtu rrezikohet mandati i çdo ministri nëse Rama vendos ta djegë:

"Këtu ka vetëm një njeri të plotfuqishëm dhe pas tij vjen Veliaj, të cilët kontrollojnë drejtësinë. Është Rama dhe pastaj Veliaj.

Nëse Rama mendon se Xhaçka nuk i duhet më, e djeg, me apo pa përgjegjësi, jemi në këtë nivel.

Disa nga personazhet që sot janë ose në burg ose me procese të hapura, janë personazhe që Rama i ka lëshuar."

I pyetur nëse do zbardhen ndonjëherë pasuritë e politikanëve dhe nëse do të ketë sekuestroa ndaj tyre, deklaroi se është tentuar kjo gjë të bëhet në Itali, kur hyri në një epokë të tmerrshme të luftës kundër korrupsionit me dy prokurorët të famshëm, por shtoi se nuk është se ka ndryshuar ndonjë gjë e madhe:

"E shoh shumë të vështirë. Këtu mund të ketë gjueti shtrigash, që njëri klan për të goditur tjetrin i çon në SPAK. Kjo bëhet se këta mund të zihen me njeri tjetrin.

Kjo mund të ndodh nëse rivali i Ramës, Veliaj a ndonjë tjetër. Nëse Rama ndjen rrezik, atëherë do veprojë drejtësia, për të marrë flamurin e anti-korrupsionit.

Qëllimi pse bëhet kjo nuk është aspak fisnik, por politik.

Politika në Shqipëri është një xhungël ku në momentin që rrezikohet karriera personale e liderit, përdorin drejtësinë si një zgjatim në forma represive i politikës".

Sa i takon Saimir Tahirit, Lefter Kokës apo Alqi Bllakos që janë në burg dhe që kontrolli i pasurive nuk iu është bërë, Çani tha se në një vend si Shqipëria mjafton ideja që një ministër apo ish-ministër është në burg dhe me kaq mjaftohen të gjithë:

Vetëm nëse një nga këta personazhe do fliste gjëra, atëherë prokuroria do verifikonte pasurinë e tyre. E gjitha varet nga sjellja e tyre.

Unë të dënoj të fus në burg, por nuk mbaron me kaq. Ndaj sillu mirë! Dimë dhe këtë muhabetin atje. Nuk mund të ishte ndryshe."

Ndërsa argumentimi i përgjegjësisë personale, sipas Çanit është i vetmi argument me të cilin mund të luajë Edi Rama.

Sipas tij, është i vetmi argument që Ramën e nxjerr të pa lagur:

"Vërtetë është i plotfuqishëm, por nuk është kaq naiv sa të lërë gjurmë, edhe nëse ka bërë shkelje me bashkëpunëtorët e tij.

Është shumë vështirë të kapësh Edi Ramën në gjëra kaq të mëdha. Të kesh mundësi ta shantazhosh liderin me fakte dhe prova mua më duket e vështirë".

73 Komente

 1. j
  ja paska pallu ene ktij ped grekofil Grun Ramo e !

  bravo zoti KM qija e mos i len vrym pa ja shty Te Gjatin gjith bijve te kurvave esadiste

  1. B
   Babale

   Kur te kam qire gruan o Cani ti si ankove te spak kështu që tani do te qi edhe miun e murit

   1. T
    Taulant

    Tipik mentalitet shpellari, a thua se gruaja eshte prone e Canit. Nese ke kryer marredhenje seksuale me gruan e Canit pse e paske qire ti dhe nuk te ka qire ajo ty o shpellar? Fakti qe ka shkuar me ty, ose fakti qe te ka qire ty, do te thote se Cani eshte me keq se ty, pra me i peshtire se Babalja!

   2. V
    Vranakonti

    Fjalet e Arjan Canit jane si pordhet e gomarit.

    1. L
     Lenci bira

     Kur ben dhe analiza politike arian kurva flaka le ti dal shqiperis Kjo eshte katastrof qe keta horra pe interesa xhepi duan ta shkaterrojne kete vend Juve analistave dhe pjeses me te madhe te gazetareve eshte i mire vetem denimi me vdekje

    2. t
     tosi

     po ik o llumi i medjas shqipetare u bo ky te flas per politik

     1. t
      titi

      po cani po kur flet dhebky oer politik aman meqafsh se kpt si e thrasun ket per te fol per politik

      1. R
       Rildi

       Akoma vazhdon e flet ti more i mbaruar?! Nje shkrim pa argumenta e la pasur nje baz reale se kahu me fjale ee tgjith merren

       1. I
        Ismail

        Mbyllja me pelqeu sepse pas gjithe nje argumentimi pa fakte kuptove qe z.rama eshte plot nivele lart teje. Gjynah

        1. a
         albozi

         Nuk mund ta kapesh me dicka qe hamendeson ti , thjesht ti cani nuk ke ca te besh se emisioni te ka ik per lesh edhe merresh me ramen

         1. B
          Bubuzhel Berati

          Cani ushtari i non grata Berrisha spak duhet te kapi ty Berrishan Meta ju qe keni vila cfare do kapi te Rama te gjatin ai dhe nje bunkier qe ka e ka ndertuar ne fshate ne tokat e gruas .Rama eshte artiste dhe artisti nuk mendone pasuri kush artiste ka vdekur me vila ? Caravage ,Vangoge , Gauguin kush.... ne kabinetin e Rames dikush munde te kete bere korrupsione po Rama asnjehere filozifia e tij e jetes nuk eshte leku mendoni nje njeri qe nuk ka patente per makine dmth nuk e enderon makinen . Rams eshte njeriu duhur per Shqiperine ata qe e sulmojne jane ata qe kan vjedhur edhe vesi vjedhes eshte i keq nuk harrohet kur nuk ka drejtesi njerez si ky pronviciali Cani do pasurohen

          1. L
           Lenci

           Rama di gjithmone se si ti realiZoje gjerat dhe di se cfare duhet te beje ne situata te caktuara Por Cani nuk po di te pushoje qenka fryr nga ata t opozites mduket

           1. K
            Klea

            O cani rama nuk ka ca gjurmesh le, ai po punon per vendin tone dhe gjerat i ben shum hapur ska frik nga askush se sben asgje te keqe per te then qe sle gjurme. Puna e rames esht e persorsur

            1. S
             Semi

             Inceneratoret? Ne bate iken per lesh per 1 te dhjeten dhe ka firmos....

             1. .
              ................

              Semi ! Por ketu vriten 26 vete dhe hidhet nje fshat ne ere. Dhe ti Semi nuk e jep doreheqjen.

              1. E
               Eni

               Futi brenda. Delijorgjit lejet e ndertimit kush ja jepte mbasi doli nga Burgu?... meqe u kape me Gerdecin...une di se nga 20 vete ben burg deri 25 vjet...me vdekje ste denon kush o trim....pra te gjithe me rradhe dhe Sala per dje dhe kta per sot...se jane leket e Shqiptareve qe po marrin rruget e nuk gjen nje qe nuk do te iki..jo per buke por se ky vend eshte I padrejte...2000 zyrtare jane bajraktare e te tjeret dore e trete.

               1. M
                Mitera

                400 milion eshte di te vrasesh nje popull te tere me borxh 10 Mije euro per koke....me keq se 26 vetet e Gerdecit....nuk jemi kondra gjeni fakte e mos flini e brenda dhe ata qe sjane denuar per fshatin we thua ti...por se bejne se nuk duan te hyjne vete brenda neser....korbi korbit nuk ja nxjerr syte....mjere Shqiptaret...

             2. A
              Andi

              Rama e tregoj veten me se miri ne ate samit dhe na beri krenar te gjithve dhe pse shumices nuk i pelqeu

              1. K
               Klaus

               Po ik o Cano fto ujkun e cerrikut atje ne emision se aq potencail ke ti ,mos u merr me ramen se ngele duke komentu cdo gje qe ben ai

               1. T
                Titi

                Arian te gjithe e din qe ti je klyshi i PD por ta dish qe me te mire e me te zot se rama skeni per te gjetur ndo nje here

                1. F
                 Fredi

                 Ky cani ska pun tjeter vetem te flase per Ramen,hale nsy e ke mor burr sjeton dot pa u marr cik me Ramen

                 1. R
                  Redi

                  Rama e tregoj se kush ishte dhe sa i zoti eshte ne samitin qe u zhvillua.Eshte padyshim nje politikan i cili nuk ka konkurenc nga askush dhe ate qe ka e thote pa ju dredh qerpiku

                  1. K
                   Kleo

                   Te ka falimentu edhe emisoni o Canooo po fillo bej ndonje gje me funksionale ne jete

                   1. A
                    Alfred

                    ARJAN TI QENKE NJE TRAP QE SDI SE KU KE KOKEN.RAMA JUA U FUT TE GJITHEVE PA PERJASHTIM SIC JA FUTI EDHE EUROPES

                    1. A
                     Agron

                     Rama ka vepruar gjithmon me drejtsine dhe haour per te gjith popullin. Cdo gje eshte ber e ditur per te qen me transparent me ne dhe asnjher nuk kemi pas nje shkelje nga ana e Rames

                     1. M
                      Mondi

                      Ndonjehwre eshte teper i revoltuar rama por ceshte e verteta ka fol shume mire dhe sakte ne samit duke i treguar europes qe ne sjemi t dobet

                      1. A
                       Alesio

                       Sjellja e rames ne samit ishte mese normale per situaten e krijuar nga vet be ato nuk mund te tallen me ne dhe te na zvarrisin

                       1. S
                        Sami

                        Rama e ka ber punen e tij sic duhet ne cdo moment ska nevoj as per gjurm as per gje sepse esht transparent dhe nuk ia ka friken askujt se ska ber shkelje e per me teper ty o cani. Nuk e di ca te duhet politika ty po shko bej ate emisjonin e degjeneruar qe ben perher

                        1. S
                         Semi

                         Inceneratoret Firma kudo....uroj mos ta gjeje gje

                        2. L
                         Lenci

                         O cano lej kto se sje per keto pune ti fto naj lek plepi ne emision se rama ka bere me te mirat per vendin e tij dhe seshpejti do futemi dhe ne BE

                         1. F
                          Fredi

                          Mos fol kot per ramen i ke par te gjitha te mirat qe ai ka bere se te ishte per ate shokun tat nongrada pale ku do ishim sot me korrupsion e me te gjitha

                          1. a
                           agon

                           Rama eshte nje njeri qe i ka dhene shum rendesi ketij shteti nuk ka pse te perflitet nga nje pseudo gazetar si arjan cani

                           1. l
                            lisa

                            cani vetem fjale i ka, ska pas ndonjeher fakte

                            1. i
                             inva

                             sikur mos te kishte njerez te till si puna e ketij gazetari do ishim shum me mir sec jemi

                             1. o
                              oriola

                              Ku eshte tema kryesore e kesaj jave e ku te rref ty o cani hajde pk hajde

                              1. O
                               Olsi

                               Po u be me fol ky karagjozi te flasi per ramen si ka par ai ata shoket nga pala tjeter ngeli duke folur per ramen qe po e lulezon vendin po e ben me standarte europiane.Po ik o cano shif emisionin se je i mir ne ate sport.

                               1. G
                                Gazi

                                Ate nuk e kapni dot ju ngaqe eshte mjaft i zgjuar . Dhe ai di vetem te punoje per te miren e vendit dhe jo budalliqet qe thoni ju .

                                1. S
                                 Seleni

                                 Rama nuk eshte kapur sepse nuk ka se me cfare te kapet e nisim qe ketu njehere zoti cani

                                 1. A
                                  Albert

                                  Si nuk u bere njehere tamam ti o Cani sa njeri negativ qe je

                                  1. M
                                   Maria

                                   Shume po perflitet per ramen por po perfliten thashetheme te kota eshte nje turp qe mediat ti hidhen ne fyt kryeministrit te vendit

                                   1. K
                                    Klajdi

                                    Po ku ke fytyre ti te flasesh per Ramen mor legen

                                    1. G
                                     Gezim

                                     Mos beni gjullurdira kot me deklaratat qe beni sepse hapni shume polemika te kota

                                     1. E
                                      Eni

                                      Shqiperia ka gazetare miliardere si ky ndaj eshte ne kete gjendje...se gazetare te pasur me 2 milion banore nuk ka shans te ghesh....eshte pjese e sistemit qe e do Shqiperine ne kte situate....

                                      1. G
                                       Greku hedh ne sulm kunder KM banden e Kazanit

                                       Menjiher pas Suksesit te Fjalimit Spektakolare ne Bruksel te KM te Shqiperise Edi Rama , i cili beri nji Jehone te pazakonte ne Opinion ,brenda e jashte Shqiperise , Grekut i thartohen Turinjte dhe hedh menjiher ne Sulm Plehrat e Kazanit Shqiptare , te bejne Pis sadopak mendjet e budallenjeve e injoranteve ne Opinionin Shqiptare ,duke i rrejt mendja se po Zbehin Suksesin e Gjigandit ! - Qeshatake , infantile , Karagjozlliqe alla Greqresh ,te cilet u nxine ne surrat me keq se i ka nxire Zoti kur i qiti nga pas ne Toke !!!!!!!!!! ------- Shperthejn Plehrat e revoltuara nga Suksesi i KM Shqiptare dhe hidhen ne aksion me urdher nga Greqiret ne Athine ! -- Menjiher mblidjhen ne Halene e stanit te bazit - Shkerdhatat Esdiste e filogreqirat [ Nazarko fshatari anadollak - Fisqiri Grek Cani - Fshatari i Corovodes shkerdhehet ne Halene e vet me Kurdistanin A.Brace etj Hajvan te Tufezuar ne Hale e Shqiptareve -me qelb Atmosferen e Opinionin Shqiptare !!!!!!!!!! ja pra ,se kush jane Jashqitja e ktij Vendi te cilet duhet ne nji menyre apo tjetren , te zhduken nga Toka e Shqiptareve dhe shkojne e jetojne ne Hale me Greqiret ne Athine

                                       1. B
                                        Beni

                                        po shko m cano boj naj emision me ato far te ftuarish qe ke ti, mos u merr me ramen se nuk kapesh dot

                                        1. b
                                         besmir

                                         kur ben dhe ky cani si i zgjuar o zot i madh, duket me ato lloj lloj prerjesh qe fto ne emision

                                         1. d
                                          demir

                                          po normale qe nuk kapesh dot me Ramen ti o cano, se je shume mbrapa tij. Ti mund te kapesh me ato te ftuarit qe merr ne emision se ato jane niveli jot

                                          1. G
                                           Gesi

                                           Po ik o Can se kuptoj si mund te flasesh negativisht ,si Rama asnje nuk ka eshte unik ne drejtimin qe ka marre!

                                           1. F
                                            Feri

                                            Rama nuk ben padrejtesi ai po mundohet cdo dite per ta zhvilluar vendin tone!Nese investimet qe ka bere Rama qe kur ka ardhur ne pushtet te ishin bere qe ne kohen e Saliut tani do ishim ne Europe…por Saliu skishte ndermend te conte Shqiperine perpara po te mbushte xhepat e tij duke vjedhur popullin

                                            1. G
                                             Geri

                                             Me vjen shume keq tani qe po lexoj keto fjalet e Arjan Canit per Ramen…Rama eshte i vetmi lider qe e ka cuar Shqiperine perpara dhe qe mendon per mireqenien e popullit shqiptar

                                             1. A
                                              Albi

                                              Po ky me politiken ca lidhje kan. Rri bej noj emision te degjenerum ti ate bej

                                              1. t
                                               tirona

                                               Edhe Arjan edhe grek !!!!! Po u lodhe mbreme more cani duke theksuar qindra here maqedonia e VERIUT se kishe hallin e grekeve qe te paguajne ne cdo emision te besh propagande bashke me currin teologun e madh qe ka mbaruar ne athine !!!!!!!!

                                               1. A
                                                Ardi

                                                Aman o foli ky i degjenerumi. Ske pun me politik ti o vemje ti meru me ujkun e cerrikut andonj shok te atij

                                                1. A
                                                 Andi

                                                 Ky ka dashuri per Ramen o plak i ngeli Rama ne goj gjith diten sdi me fol gje tjeter

                                                 1. O
                                                  Olsi

                                                  Ky Arjani te marre ato te mbaruarit neper emisione se ska pune tjeter

                                                  1. L
                                                   Luis

                                                   Me Edin merru ti. Ai super lider ti rri merru me llafe si ato grate e lagjes

                                                   1. K
                                                    Krist

                                                    Rama Rama Rama gjith diten ky. M duket se e ke fiksim Ramen edhe i ngeli Rama n goje

                                                    1. A
                                                     Alban

                                                     Arian gjytyrymi flet per politike , po ku merr vesh ti mer burr

                                                     1. A
                                                      Arian Konomi

                                                      A ste vijne me ujqerit ne emision dhe ke fillu te meresh me politike o cani

                                                      1. C
                                                       Cekja

                                                       kur ben edhe ti sikur merr vesh nga politika vaj medet ku ka shkuar gjendja ne shqiperi , mduket se ste del rroga ke emisioni jot e ke fillu t behesh analist

                                                       1. J
                                                        Jorgo

                                                        Ti je gazetari me i degjeneruar ketu ne Shqiperi o cani nuk te ka ngelur ty me komentu

                                                        1. E
                                                         Elson

                                                         Aman i ngeli canit te flasi per politiken

                                                         1. M
                                                          Mondi

                                                          Ah more plehre muti qe vetem me ramen di te kapesh se kur behet fjale ndonjeher per Berishen rri si lepur

                                                          1. M
                                                           Mateo

                                                           Cani kalo nga zon e lir se sesht fusha jote kjo

                                                           1. L
                                                            Landi

                                                            Po shko mor trap te paska ngelur ty me u marr me pasurite e te tjereve o i degjeneruar qe e ke degjeneru klanin me ate emisonin tend vl

                                                            1. C
                                                             Cimi vlora

                                                             O Arjan kur nuk e kap dote Ramen, ca mutin do qe shkruan.Po te gradoj prap me medalien Trap!

                                                             1. F
                                                              Fabian

                                                              Shko boj naj bised me ate grekun tjeter qe mer n emision se ske t drejt ti t komentosh politiken ton

                                                              1. m
                                                               mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

                                                               ktij do qire ish gruaja bashke me dashnoren in a deepthroat threesome

                                                               1. l
                                                                lluka

                                                                O Arjan eshte e vertete pretendimi i Blendi Manes se jot eme ka shkuar me te atij e Blendit?Se me thene te drejten nuk e ke pergenjeshtruar ate dhe se dyti ; po qe i ngjan shume,flas per nga traplleku se keshtu bira k....... jeni qe te dy!

                                                                1. T
                                                                 TOTO

                                                                 More, Mero Peshtanaku, po pse nuk i pranon, po i fshin kometet e Totos a i vrarë...Ç'të kam bërë derman?! Po unë kam qënë dhe kufitar me Lulon o zabërhan...Kufitar në Peshkopi...Ishim me biografi të mirë xhanooo...

                                                                 1. P
                                                                  Pollo

                                                                  Ky eshte nje gomar grek qe ka per qellim te ngatrroje shqiptaret per interesa greke. Eshte nje armik I perbetuar I shqiptareve. Jam I sigurt qe ky punone per ndonje organizate armiqesore.

                                                                  1. P
                                                                   Pollo

                                                                   Ky eshte nje gomar grek qe ka per qellim te ngatrroje shqiptaret per interesa greke. Eshte nje armik I perbetuar I shqiptareve. Jam I sigurt qe ky punone per ndonje organizate armiqesore.

                                                                   1. Z
                                                                    Zeqina Sallaksja që qelbet erë

                                                                    Na hape barkun o Arjan? Po ku mer vesh ti nga kjo pune? Ja me keta monstra mbahet një pjesë e mirë e medjave tona? Me këta lloj analiztësh? O ZOT??

                                                                    Lini një Përgjigje