Ukraina mori statusin kandidat për në BE, Rama: Është si ilaç kundër depresionit, i mirë për hormonet por të mos kenë shumë iluzione

25 Qershor 2022, 15:10Politika TEMA

Ukraina mori statusin kandidat për në BE, Rama: Është si

Kryeministri Edi Rama thotë se është shumë i lumtur që Ukraina ka marrë statusin e vendit kandidat për BE, po u shpreh se shpreson që ukrainasit të mos kenë shumë iluzione, pasi Maqedonia e Veriut ka 17 vite që pret.

Pasi sipas tij, statusi kandidat për BE është si një ilaç depresioni, i mirë për moralin dhe hormonet.

“Jemi shumë të lumtur që Ukraina mori statusin e vendit kandidat, shpresoj të mos kenë shumë iluzione, morën një ilaç kundër depresionit që është mirë për moralin dhe hormonet për njëfarë kohë. Më tej ju duhet të përballen me realitetin të cilin përballet Maqedonia. 

Shpresoj që ukrainasit të marrin në konsideratë e të hedhin sytë nga Maqedonia, 17 vjet kandidate, mënyra më e çuditshme për të qenë kandidat, mund të jesh kandidat kur flet.

Ky status kandidat është shpikur për këtë gjë të bëjë të të ndihesh që je kandidat por të ët lërë në porritje për të folur. Ata ndryshuan edhe emrin. Shqipëria pret 8 vite. Është një udhëtim që duhet ët japësh rezultate, të reformohesh”, tha Rama.

31 Komente

 1. I
  Indinjata

  Tur-qia ka plote 35 vite qe eshte kandidate,pasketaj vjen Makedonia me 17 vite pritje dhe e pasojme ne me 8 vite ku nga te tre shtetet vetl ne e meritojme kete vonese !Nuk ka vend ne bote se ne Europe jo e jo qe pensioni te jete 8700 leke te vjetra.Ndaj mos te ham lendere se boll jemi te ngopur ,kur vellai i Munikes merr rreth 4200 Euro ne muaj si konsulent!Ne mendojme se Europa nuk i di keto.Me ç'fare standarti duhet te shkojme ne Europe ku paga e nje Ministri eshte 12-16 here me e madhe se nje punetor!Kapaciteti mendor padyshim i njejte.Psh.merrni per nje moment dhe krahasoni U.Manjen me qytetarin me te thjeshte per nga intelekti ku sikur ti besh nje test te gjitha shkallet e testit do te dalin pozitiv! Kjo eshte ajka e shoqeris sot ku llumi i kesaj shoqerie flet per "karperata" dhe e dini se sa merr kjo fyçke si ishdeputete :plot 8 here me shume se nje punetor i nivelit me te ulet ,nga taksapaguesit shqipetare.

  1. J
   Jonida

   Fakti qe Rama beri te pamunduren per hapjen e negociatave tregon se eshte nje lider diplomat dhe di te gjeje zgjidhje stratege per te miren e vendit

   1. T
    Taulant Kristali

    Ke te drejte Jonida. Duket qe te pelqen Gjatoshi. Shqiperia kurre nuk ka qene gati te jete pjese e familjes Evropiane. Fakti qe per shekuj dhe sot aktualisht ,Shqiperia i ka syte akoma nga Turqia. Shqiperia kreu nje reforme fallco te drejtesise. Shqiperia vazhdon te jete nje vend diktatorial qe i pershatatet komunistave te Surrelit dhe Cepanit dhe Laberise lemerise.

   2. G
    Gjigandi

    Bravo gjigand më pak fjalë the atë që duhet në kohën e duhur. Je i madhë...botë iluzioniste...botë furcash..por Europa përdor pompë për lyerje

    1. B
     Brunda

     Qeveria i ka kushtuar nje vemendje te rendesishme antarsimit te vendit ne BE dhe jam e sigurt qe kemi per tia dal.

     1. B
      Brunda

      Qeveria i ka kushtuar nje vemendje te rendesishme antarsimit te vendit ne BE dhe jam e sigurt qe kemi per tia dal.

      1. O
       Oltjon

       Te pakten e paskan marr nje vendim t hajrit! Por le te jemi optimist sepse me e mira do vi !

       1. G
        Geni

        E vertete sepse eshte shume e dhimbshme te presesh 17 vite per tu anetaresuar

        1. E
         Eni

         Nese BE do ishte transparente dhe te merrte vendimet e suhura do i duartrokisja por spo ndodh ashtu

         1. T
          Titi

          Ukraina thjesht mori nje lajm te mire per momentin por do ju duhen shume vite per tu anetaresuar

          1. T
           Tarzani

           Ballkani ulërine si Tarzani në xhungël. Kush e dëgjonte Tarzanin? Europa bënë sikur e dëgjone!! Mos ka ardhur koha diplomatike e Ballkanit, d.m.th. të lërë Europën të bërtas dhe ballkani të bëjë sikur e dëgjone dhe të vazhdojë rrugën e "Ballkanit të hapur"

           1. D
            Demagogu

            Ja përsëri ky! Gjiganti global. Thua se Ukrainën e bëri ky, ky e luan dhe ky e ka në dorë. Janë ato qe thashë dje i ka hyp vedi n'qejf dhe tani i duket vetja lider global. "Mos të pretendoj shumë Ukraina thotë" Dmth ky i ve vulën. Ky i di të gjitha.

            1. l
             lenci bira

             Vetem Mul moka, saljani dhe grida suma me perkrahjn e salih bin ladenit munden me na fute ne europe Edo shterngohu se like floriri dhe gerdalla plak po thurun plane, kane llogaritur qe me 7 korrik te vrasin te pakten 30 veta dhe te marrin pushtetim me bathoren dhe keneten

             1. A
              Artur

              Ne flasim per be-ne , kur qe nga 90 e deri me sot jemi vendi me i varfer ne bote , jemi vendi nr 1 ne bote, per korrupsion, te gjithe te rinjte kane vetem nje mendim ne koke, te ikin sa me pare te jete e mundur, me lloj lloj menyrash, vetem te ikin. Te gjithe politikanet qe kane bere vjedhje , vrasje, dhe kane prona me miliarda, qe nga firmat piramidale, nga hapjet e depove te ushtrise , dhe shitja e armeve, shkaterrimi i te gjithe ushtrise , me mijra te vdekur , me ngjarjen e gerdecit, etj, etj, dhe asnjerit nga keta gjoja politikane nuk u ka hyre gjemb ne kembe. Ku sot e kesaj dite te gjitha vendet e punes ne shtet sidomos, nuk i jepen atyre qe e meritojne por fusin njerez te paafte qe paguajne ose me miqesi, per mos te folur per Infrastruktur , vendi i fundit ne evrope dhe ne bote, pa rruge, pa sistem hekurudhor, edhe Somalia ka sistem me te mire hekurudhor se ne, mos te flasim per ujerat e zeza, dhe per papastertine kudo , per pronen dhe apartamente qe shiten 2 apo 3 here. Ne duhet ne radhe te pare ta bejme vendin tone, me ligje te forta , me Infrastruktur nuk po them moderne por te mire , ne fshat dhe ne qytet , sistemi hekurudhor eshte shume i dobishem per cdo shtet. Por keto gjera duhet ti bejme vete, jo te presim nga te tjeret, be-ja aty eshte, nuk iken. Ne kontinent me ata jemi. Kur te jemi ne rregull , do vine vete te na thone , qe te hyme ne be. Por me gjithe keto mangesira, qe kemi, dhe ata e dine shume mire qe sidomos sistemi ne drejtesi ka bere nje vrime ne uje, nuk kemi shanc. Keshtu qe ne , duhet ta bejme shqiperine, jo per kushtet qe na vene , por per veten tone ne radhe te pare, eshte gabim te mendojme qe duhet te bejme kete qe te futemi ne evrope, duhet ti bejme gjerat edhe pa u futur ne be, jo per be-ne por per veten tone per te ardhmen e femijeve tane.

              1. T
               Tani

               Ukraina kaloi nje kohe te veshtire dhe me vjen mire qe eshte mare ky vendim per te per ti treguar dhe mbeshtetje

               1. J
                Joni

                Nje lajm shume i mire ky per Ukrainen pas asaj krize lufte qe kaloi

                1. a
                 anila

                 ky eshte vendimi i duhur sepse ata e kane shume te nevojshme anetaresimin ne BE per shkak te luftes dhe Rama gjithmone e ka mbeshtetur ukrainen ne kete pjese.

                 1. S
                  Sara

                  Shpresoj shume qe be te hedhe syte dhe nga ne qe kemi punuar kaq shume qe te beheminpjese e saj

                  1. E
                   Erta

                   Rama gjithmone e ka mbeshtetur Ukrainen ne kete pjese

                   1. E
                    Eri

                    Nje gje e mire per Ukrainen pas kesaj krize qe kaloi

                    1. K
                     Keti

                     8 vit ene pritje dhe ende asgje. Shume e padrejte sepse kemi punuar shume te vijme deri ketu sot

                     1. l
                      lisa

                      Urime per ukrainen mu be shume qejfi sepse ne keto kohe kaq te veshtira eshte shume e nevojshme kjo gje.

                      1. A
                       Arnoldi

                       Na kan bo me paranoja. Ashu sic kan trajtu shqiprin edhe ukrainen ashu do e trajtoj.

                       1. P
                        Parma

                        Ishalla po e ndihmojn nga 1 cik ukrainen se gjynah. Me mbaru kufta duhet me bo cdo gjo

                        1. S
                         Senti

                         Nese Be do ishte kaq e drejte tani ne do ishim pjese e saj por ja qe po bejne padrejtesi tek ne

                         1. A
                          Albi

                          Kemi punuar kaq shume vite dhe po bejne nje padrejtesi te madhe kundrejt nesh dhe uroj te gjejme nje gjuhe te perbashket te gjithe

                          1. K
                           Klajdi

                           Per ukrainen eshte e rendesishme te hapet statusi si kandidat per shkak te situates se veshtire qe eshte ndersa per shqiperine eshte e padrejte ajo qe ndodhi

                           1. k
                            koli

                            8 vite na u shperblyen me asgje , e padrejte kjo gje ishalla ju vijne mendte o hutaqe te be

                            1. M
                             Marjo

                             Ne kete moment te veshtire per Ukrainen i duhen te gjitha llojet e ndihmave qe mund tia japin shtetet e tjera.

                             1. T
                              Toni

                              Shpresoj qe BE te bej zgjedhjen e duhur duke e ndihmuar me antaresimin shtetin e Ukraines.

                              1. H
                               Hermes

                               Rrofsh o Ram, qe po ia ngre moralin ukraines. Ata per pak sa su gzun per lajmin. Shyqyr qe ia bone ti tqart punet. ku do ishte europa dhe bota pa ty?

                               Lini një Përgjigje