"Maxhoranca e njollosur nga skandale", si i përgjigjet Edi Rama gazetares franceze

25 Qershor 2022, 17:20Politika TEMA

"Maxhoranca e njollosur nga skandale", si i përgjigjet Edi Rama

Kryeministri Edi Rama për median “France 24″ ka deklaruar se në Shqipëri ka sot një sistem drejtësie që ka nisur të bëjë hetime.

Teksa gazetarja u shpreh se “maxhoranca e tij është njollosur kohët e fundit nga disa skandale”, kryeministri shqiptar tha se njollosje është fjalë shumë e madhe.

Ai shtoi se aktualisht në Shqipëri ka një sistem drejtësie, i cili mund të bëjë hetime dhe procese gjyqësore për cilindo.

“Njollosje është fjalë shumë e madhe. Jo, bëhet fjalë për një vullnet, vullnetin tonë. Ne kemi marrë përsipër sfidën e madhe për të reformuar sistemin e drejtësisë dhe e kemi thënë. Nuk e reformojmë për të thënë tanët janë të paprekshëm e tuajët janë të dënueshëm. 

Kjo reformë është për të gjithë. Për këtë arsye në Shqiperi ka sot një sistem drejtësie që ka nisur të bëjë hetime, por nuk është ende ne standardet e një vendi të BE-së, siç është Franca. Ka një sistem drejtësie, i cili mund të bëjë hetime dhe procese gjyqësore për cilindo’, u shpreh Rama.

54 Komente

 1. V
  Vito mashtruesi, shoku i Nikos

  Je duke vjedhur fukarane o Lider i BE-se dhe kush vjedh fukarane eshte legen.

  1. k
   k

   Sikur të ishit kaq "evropianë" nuk do kishit nevojë për dajakun e ambasadores amerikane dhe departimentit te shtetit amerikan dhe tju detyronin te firmosnit reformen e drejtësisë së korruptuar si çdo gjë tjetër në shqipëri.

  2. Z
   Zateni

   O Vito je koqe

   1. A
    Agu

    Gjithmone Rama ka treguar sesa pune ka bere per vendin tone ne meritojme tw behemi pjese e BE

    1. X
     XhaBraho

     Rama eshte lider boteror! Keto francezet i marrshin te keqen. Ai duhet te jete lideri i BE. TA MARRIN VESH EVROPA SE SI KOMANDOHET! Rama e di se cfare ben! Ai do e coje vendin tone nga fitorja ne fitorje! Vetem me nje lider si rama ne do mundim te gjitha betejat. Do ti tregijme botes se cfare jemi nw gjendje te bejme!

     1. K
      Kalec Dega

      Qe te vleresosh GJIGANDIN, nqs je mi wc- je, nuk arrin dot or "Xha Braho"

    2. K
     Kle

     Ne sduhet te ndikohemi nga Bullgaria per tu bere pjese e Bashkimit Europian

     1. K
      Kle-ptomani

      Hahahahahahahshahahahahahaaaaa

     2. A
      Arnoldi

      Mazhoranca e tij i ka burgos edhe deputet qe kan dal te implikuar me krimin po se merr njeri parasysh

      1. L
       Loki

       Z.Rama ka treguar gjithmone qe punon shume per vendin e tij dhe do punoje gjithmone

       1. G
        Gallate

        Pirdh o prift ne prill pirdh

       2. S
        Servio

        Ne jemi nje popull puntor,mikeprites dhe jo i pabese si europa prandaje krenohemi me ju kryeminister

        1. v
         vlonjati

         Mbi te ggjtha o Servio duhet te jete Europa te na lutet ne sepse ne jemi populli me i repektuar ne bote dhe kemi ne krye liderin boteror qe di mire ç'do fjale qe flet dhe ç'do veprim qe ben.

        2. H
         Hensi

         Ps eshte e vetmja qeveri qe ka bere gjithe keto pune dhe po e zhvillon Shqiperine shume dita dites

         1. K
          Klaus

          Vetem me qeverine tuaj do zhvillohet ky vend

          1. F
           Fati

           Shohim qe fale punes suaj keni mbajtur cdo premtim te dhene dhe keni permiresuar vendin ne cdo fushe

           1. a
            alesia

            Po si mund te shani mazhorancen kur ka qene ajo qe e ka sjelle shqiperine ne kete nivel zhvillimi qe eshte sot. Mos flisni kot pa baza sipas mendjes tuaj.

            1. ?
             ?

             alesia (sufllaqja) pash Zotin ku po e shef gjithe kete zhvillim o shoqe?

            2. l
             lisa

             Po te mos ishte per maxhorancen Shqiperia do te kishte mar fund me kohe.

             1. S
              Sokol

              Z.rama jemi krah jush gjithmon ne cdo vendim tuajin sepse jeni krah se drejtes

              1. B
               Bora

               Qeveria ka punuar per te permiresuar vendin tone dhe njera prej fushave ka qene drejtesia e cila permes reformabe te saj ka goditur krimin ne vend

               1. r
                redi

                Po PD eshte e njollosur koke e kembe nga kryetari deri tek pozicioni me i ulet qe eshte aty

                1. Z
                 Zoi

                 po ca merresh me pd se nuk ia vlen se ata jane kok e kembe te njollosur

                 1. O
                  Osman

                  Rama mban pergjegjesi per veten e tij jo per budalliqet e te tjereve

                  1. F
                   Flavio

                   Ai qe i ka bere skandalet te mbaje pergjegjesi

                   1. T
                    Tomori

                    Presidenti amerikan Harry Truman ka lene nje shprehje te famshme: "The buck stops at my desk" qe e perkthyer shqip do te thote "Une jam pergjegjes per gjithshka te keqe qe ndodh ne Amerike". Por mund te kesh me shume te drejte ti Falvio.

                   2. B
                    Beni

                    Ju doli boja. Keni vjedhur sa keni dashur. Tani ju plasi muti sheshit e po qelb dynjanë. Dhe ky do që BE të hapë dyert ..

                    1. a
                     ana

                     Beno po te ishte keshtu sic po thua ti, pra qe ka plasur muti sheshit e po qelb dynjane, liderat e shteteve respektive te BE, te pakten njeri do ta kishte deklaruar. Apo jane skutha si puna jote qe hedhin gurin e fshehin doren? Mer bythmut, dhe shume bythmuter te tjere qe gdhiheni e ngryseni me urrejtje per ta pare shqiperine te eci perpara- hajde shkoni e rruajani njehere Ed Rames!

                     1. Q
                      Qytetar

                      Beno, per nje gje te jesh i sigurte , se ndermjet Berishes e Rames , populli zgjedh Ramen sepse nuk ka alternative tjeter. Po su zhduk Berisha e keqja historike e ketij vendi nga skena politike bashke me kryemafiozin Meta , Rama do te vazhdoje per shume kohe dhe kohendejtja e gjate ne pushtet nuk eshte gje e mire.

                      1. H
                       HAJDUTI BAGDATIT

                       Dhe ti "qytetari"je njeriu me i kenaqur qe Rama mbetet ne pushtet edhe se po na i zbraz xhepat jo vetem ne qe jetojme ketu por dhe refugjateve sepse me rritjen e çmimeve tek ne qe ja kalojme dhe EU jane te detyruar te na sjellin ndonje lek me shume qe te mbijetojme.

                     2. F
                      Francezet njihen ne Bote per Gojoret e tyre specia

                      Ja bon edhe Te Gjatit nji gojore pas Fjalimit . Rama duhet te ket ngel mesiguri i knoqun nqs gjithcka ka kalu pa noj incident - ku dhembet te mos jen ndjer aspak mbi Te Gjatin gjate procesit e gojores

                      1. R
                       Rama ke thana

                       Qeveri hajdute. I njeh gjithe bota

                       1. K
                        Keta nenpunes mendojne per kete vend apo per rroge

                        Komentues ( nenpunes te qeverise ). Bertisni me te madhe sa te doni per virtytet e kesaj qeverie, por prap se prap veset e kesaj qeverie jane shume me teper se virtytet e saj. Qeverise tuaj nuk i rruhet per kete popull por vetem per imazh, gje per te cilen e ben jashtzakonisht mire.

                        1. K
                         Klimax

                         Sipas Ramës, drejtësia shqiptare nuk është në standartet europiane, atëhere kush e ka fajin që BE-ja nuk ndez dritën jeshile për Shqipërinë? Mirë, ok, hajde të mbyllim një sy dhe të lëmë mënjanë drejtësinë, mund të thotë dikush se çfarë standarte plotëson Shqipëria për të qenë në familjen europiane?

                         1. T
                          Tersi

                          Harram rrogat o parazit! Po ç'janë këto komente për faqe të zezë ! O kristalorë! Po pse në mbledhjen e koprativës jeni dhe përdorni të njëjtën furçë me radhë dhe po të njëjtën bojë? Po pse ore kryetar koprative është udhëheqsi ynë!.

                          1. D
                           Deni

                           .....por nuk është ende ne standardet e një vendi të BE-së..... Atehere i nderuar,perse kerkon te futesh ne BE kur e pohon vete qe sistemi i drejtesise nuk eshte ne standartet e duhura.NE MOMENTIN QE NUK KE SISTEMIN E DREJTESISE ATY KU DUHET NUK KE PLOTESUAR STANDARTIN KRYESOR PER TU BASHKUAR ME BE-NE.

                           1. G
                            Gerdeci

                            Beni me Viton koqe kane qene e koqe do mbeten neper pantallonat e Saleh Karaxhiçit.

                            1. L
                             Llogje Kavaje

                             Si tha ai mandravellua para se te hypte ne pushtet ne kohen e vjedhjeve te Berishe: ... "dhe mbi te gjitha nuk do te vjedhim kaq hapur"... hahaha duhej ta kishin zhdukur nga politika ate vemje ndersa keta i dhane dekoraten e kryetarit te komisionit parlamentar, pra qe ne startim u duken se do ishit te gjithe vemje pa perjashtim

                             1. K
                              Keti

                              Shteti yne ka bere te pamunduren qe te permiresoje vendin ne cdo aspekt

                              1. A
                               Ah moj Keti

                               Hahahahahahahahahaaaaaa (Qesh se nuk ka nje onomatopei per qarjen)

                              2. D
                               Dario

                               Rama ka treguar qe e meriton te jete ne krye te shtetit sepse ka punuar shume per kete vend

                               1. N
                                Niku

                                Po me po këtu funksionon ligji cjafut kot ky..

                                1. U
                                 Ubama

                                 MBRETI SALI BIRISHA asht pa njolla. Ai asht qelibar fare. Rrofte Sali Berisha

                                 1. A
                                  Agjit-Prop

                                  Sot paska plas sufllaqja sheshit, badjava, po… pak me shume fantazi o rrogtare te Drejtorit te Agjit-Propit

                                  1. L
                                   Lloji

                                   Sistemi me i parealizueshem teknikisht eshte ai i reformes ne drejtesi, sepse i bie qe te paret qe mbyllen ne qeli te jene po ata qe e kane votuar, e si pasoje e mosndershkimit te cilido x person pason efekti zinxhir duke pasur parasysh qe “nderi duhet te kthehet” pra duhen dekada ose junte ushtarake qe nuk eshte gjithsesi zgjidhja ideale…. Le te mos behemi naiva e dime se EU na njeh ne DNA nuk e meritojme Bashkimin Europian, te jesh njeri i mir e zemergjere mikprites etj etj nuk eshte ajo qe i duhet Europes, asaj i duhet Ligji, shteti i se drejtes kaq, ketu fillon DEMOKRACIA sipas mendimit tim!!!

                                   1. A
                                    Asd

                                    Here e akuzojne per "njollosje" e here per "lavatrice", Rama nuk po i kupton europianet!!

                                    1. S
                                     Saliu dhe Meta ne burg

                                     Eshte Vetem Nje militant bythelepires qe nga mengjesi deri ne darke vetem lavderon Ramen!Vazhdo o militant se kjo tregon se sa pak perkrahes kane mbetur sepse populli e shikon qe sa me gjate te jete Rama ne pushtet aq me jetegjate jane ata qe duhej te jene ne burg!

                                     1. S
                                      Saliu dhe Meta ne burg

                                      Eshte Vetem Nje militant bythelepires qe nga mengjesi deri ne darke vetem lavderon Ramen!Vazhdo o militant se kjo tregon se sa pak perkrahes kane mbetur sepse populli e shikon qe sa me gjate te jete Rama ne pushtet aq me jetegjate jane ata qe duhej te jene ne burg!

                                      1. A
                                       Arti

                                       Keta vazhdojne akoma me mentalitetin komunist re na roje partia .Onjerez dilni jashte dhe shikoni se si jetojne ne europe .Ne jemi si breshka ne ferr dhe ju vazhdoni akoma se jemi me te miret.Ketu jeton me mire vetem keta politikane hajdute qe per 31 vite kane vjedhur e po vjedhin akoma kete vend qe per 2 milion qe kane mbetur duhet te ishte nje Zvicer e vogel .Po vazhduat keshtu duke thene se ky eshte me i miri i te gjitheve mbaheni edhe 20 vjet ne pushtet por mos thoni se jemi ne demokraci se ne demokraci pushtetet ndrohen te pakten cdo 8 vite ndersa kjo qe po ndodh tek ne eshte njelloj si enveri qe kur vdiq u largua nga pushteti dhe sa me shume te rrish ne pushtet aq me hajdut behesh.

                                       1. Z
                                        Zeqo Pilafi

                                        Është interesante se sa shumë dëm i bëjnë Edi Ramës një numër i pambarimtë komentesh të porositur, që thjesht janë shabllon ku lëvdohet qeverisja e Ramës. Nëse kjo bëhet në mënyrë të organizuar nga ana e opozitës, atëherë duhet vënë në dukje se është një zgjidhje brilante. Por nëse është nga bodrumet e PS dhe Edi Ramës, zor se mund të ketë gabim më të madh politik. Në këtë rast nuk bënë të neveriten vetëm kundërshtarët politikë të opozitës, por sidomos përkrahësit e shumtë të arsyeshëm brënda mazhorancës qeverisëse. Në të dyja rastet kjo është një goditje që i bëhet figurës kontraverse të drejtuesit të "Rilindjes" së dytë.

                                        1. Z
                                         Zeqo Pilafi

                                         Është interesante se sa shumë dëm i bëjnë Edi Ramës një numër i pambarimtë komentesh të porositur, që thjesht janë shabllon ku lëvdohet qeverisja e Ramës. Nëse kjo bëhet në mënyrë të organizuar nga ana e opozitës, atëherë duhet vënë në dukje se është një zgjidhje brilante. Por nëse është nga bodrumet e PS dhe Edi Ramës, zor se mund të ketë gabim më të madh politik. Në këtë rast nuk bënë të neveriten vetëm kundërshtarët politikë të opozitës, por sidomos përkrahësit e shumtë të arsyeshëm brënda mazhorancës qeverisëse. Në të dyja rastet kjo është një goditje që i bëhet figurës kontraverse të drejtuesit të "Rilindjes" së dytë.

                                         1. K
                                          KORÇARI

                                          Do u vij ora siç i erdhi saliut nje lope i dhievi keta bajga,,,,,,ppsh eja

                                          1. K
                                           KORÇARI

                                           Do u vij ora siç i erdhi saliut nje lope i dhievi keta bajga,,,,,,ppsh eja

                                           1. K
                                            KORÇARI

                                            Do u vij ora siç i erdhi saliut nje lope i dhievi keta bajga,,,,,,ppsh eja

                                            Lini një Përgjigje