Bamir Topi rrëfen njohjen me bashkëshorten dhe dasmën brenda mureve të shtëpisë: Ai bulevard na mori në qafë

21 Prill 2024, 09:47Politika TEMA
Bamir Topi rrëfen njohjen me bashkëshorten dhe dasmën brenda

Ish-presidenti Bamir Topi gjatë rrëfimit të tij ndryshe në emosionin “S’e Luan Topi” në Top Channel, tregoi edhe momentet e veçanta gjatë risinë së tij dhe njohjen me bashkëshorten.


Topi tha se njohja e tyre kishte qenë në bulevardin kryesor të kryeqytetit, aty ku shumica e banorëve të Tiranës dilnin për t’u shkëputur nga izolimi i lagjeve ku jetonin.

“Ai bulevard na mori në qafë për shumë gjëra. E thashë në sens mataforik, sepse ai boulevard na ka sjellë gjëra shumë interesante që lidheshin me rininë. Por më pas ai boulevard na dha emërtime shumë të rënda që lidhen me ngjarjen e 21 janarit. Por e lëmë politikën. Ai bulevard për ne ishte një moment relaksi dhe dalje nga nga ai izolimi i lagjeve.

Pra gjithë Tirana vërshonte në bulevard. Më duket se ishte në tru para se në zemër. Fillimisht është fiziku që e tërheq njeriun, pastaj edhe elementë të tjerë që njeriu tenton t’i zbulojë hap pas hapi. Por nuk mund të them se njohja në mosha të hershme është e kalkuluar. Kemi qenë të rinj. Unë diku të 19 ose 20 vjeç, ajo më e vogël”- u shpreh Topi.

Më tej ai rrëfeu një detaj shumë interesant sa i takon dasmës së tij, e cila ishte bërë një vit pas vdekjes së diktatorit Enver Hoxha dhe për këtë fakt, ishte detyruar që festimet të ishin brenda oborrit të shtëpisë pa shumë zhurmë.

“27 korrik 1986 në oborrin e shtëpisë time. Nuk ishte dasmë e madhe sepse kushtet ishin të tilla madje në 1985 pas vdekjes së Enver Hoxhës, nuk u lejuan dasmat. Por edhe në 1986 ishte inercia e ’85-ës.

Ne e kemi bërë dasmën me një impiant muzikor që ma huzaoi një miku im që ishte me studime në Itali. Doli një dasmë shumë simpatike, shumë e bukur por brenda mureve të oborrit të shtëpisë, duke qenë shumë të kujdesshëm”- rrëfeu Topi ndër të tjera.

9 Komente

 1. L
  Lymi Tutit

  Bamir,sikur e egzagjerove......... dasmat ne Tiranen e asaj kohe,per nivelet e familjeve mesatare,zakonisht beheshin tek Hotel Arbana,por dhe ne ato pak lokale qe kishte ne ate kohe......Dhe dasmat ndoshta nuk u bene disa jave,pas vdekjes se Enverit,por nuk u ndaluan,aq me teper ne kohen e dasmes tende,gati nje vit e gjysem pas ndodhise........ Por edhe shprehja "lagjet e izoluara",sikur nuk qendron ....... Tiranen edhe ne ato kushte,kur kthejme koken mbrapa,e kujtojme si nje qytet te gjalle....... mos harro "Broduej'in" qe fillonte tek shtepia e Petrel'save deri tek "dyqani i Luleve",apo rrugen e Durresit e kafe Floren ....... Te gjitha llojet e sportit dhe bile shume masivisht,qe ushtronim,por edhe muziken qe degjonim dhe jo te "izoluar" por te pakten ne shoqerite tona,jo dhe aq te "vogla" ....... le te jemi pak me realiste,se brezi i lindur dhe rritur pas viteve 90'te,por edhe te ardhurit pas ketyre viteve,kane krijuar nje perfytyrim shume te gabuar per jeten tone te asaj kohe,te "varfer" por shpirterisht shume te "pasur" ....... Librat dhe letersia qe qarkullonte ,por edhe qe ishte botuar,e shkrimtareve klasike dhe nga me te miret e letersise boterore,na "mbushte" me "tepri" .....Ne ke rast,pyet politikane,bile edhe drejtues emisionesh,te te thone cfare libra nga autore klasike,kane lexuar ? I bindur qe nje shumice,nuk e kane "numrin" dy shifror ..... Mund te flasim edhe per shume aspekte te tjera ....... Eshte e vertete qe shume,shume nga brezi yne,njohjet apo ngacmimet e para,i kemi perjetuar ne gjimnazet,rruget e Tiranes.... edhe ne xhirot e Bulevardit,por njohjet nuk perfundonin ne "tavolina dasmash",por fillimisht ne takime dashurie,bile edhe ne kohe te "zgjatur",pra,vertet periudha njohjesh shume me vlere dhe te verteta,deri sa "uleshim" ne tavolinat e dasmave,natyrisht sipas "takatit" te cdo familjeje ! Jo gjithmone "Dasma" pasqyronte realitetin ekonomik te familjes ! Per dasmen e femijes,familja vertet sakrifikonte,duke bere nje "feste" pertej mundesive ........ Lymi Tutit

  1. T
   Tironci

   Bamir mos u qaj je njimij her me bukur se tek rogneri ne kte dasem shpie , rrespekte .

   1. B
    Ballukja

    Po mire mer burre por dhe per dasmat genjeni......!!!???? Dasma jane bere dhe ne 85'. Dhe te medhaja. U dha urdher bile qe te mos pengoheshin dasmat. Edhe ktu do me dale i persekutum....!!!!???? Ti qe shkove per specializim ne Itali kur te tjeret qerroheshin duke pa Domenica in....!!!??? Legen burre

    1. L
     Lymi Tutit

     Bamir,sikur e egzagjerove ..... Dasmat ne Tiranen e asaj kohe,per nivelet e familjeve mesatare,zakonisht beheshin te Hotel Arbana,por edhe ne ato pak lokale qe kishte ne ate kohe .... Dhe dasmat,ndoshta nuk u bene disa jave pas vdekjes se Enverit,por nuk u ndaluan,aq me teper ne kohen e dasmes tende,gati nje vit e gjysem pas ndodhise ....... Por edhe shprehja "lagjet e izoluara" sikur nuk qendron .... Tirana edhe ne ato kushte,kur kthejme koken mbrapa,e kujtojme si nje qytet te gjalle .... Mos harro "Broduej'in",qe fillonte tek shtepia e Petrel'save deri tek "dyqani i luleve",apo rrugen e Durresit e kafe Floren ...te gjitha llojet e sportit dhe bile shume masivisht qe ushtronim,por edhe muziken qe degjonim dhe jo te "izoluar",por te pakten ne shoqerite tona,jo dhe aq te vogla .....Le te jemi pak me realiste,se brezi i lindur dhe rritur pas viteve 90'te dhe te ardhurit,pas atyre viteve,kane krijuar nje perfytyrim shume te gabuar,per jeten tone te asaj kohe,te "varfer",por shpirterisht shume te "pasur" ....Libratdhe letersia qe qarkullonte,por edhe qe ishte botuar,e shkrimtareve klasike dhe nga me te mirert e letersise boterore,na "mbushte" me tepri ... Ne ke rast pyet politikane,bile edhe drejtues emisionesh,te te thone,cfare libra nga autore klasike,kane lexuar ? I bindur qe nje shumice,nuk e kane "numrin" dy shifror ..... Mund te flasim edhe per shume aspekte te tjera .... Eshte e vertete qe shume,shume edhe nga brezi yne,njohjet apo ngacmimet e para,i kemi perjetuar ne gjimnazet,rruget e Tiranes ... edhe ne xhirot e Bulevardit,por njohjet nuk perfundonin ne "tavolina dasmash",por fillimisht ne takime dashurie,bile edhe ne kohe te "zgjatur" ,pra,vertet periudha njohjesh shume me vlere dhe te verteta,deri sa te "uleshim" ne tavolinat e dasmave,natyrisht sipas "takatit" te cdo familjeje ! Jo gjithmone "Dasma" pasqyronte realitetin ekonomik te familjes ! Per dasmen e femijes,familjavertet sakrifikonte,duke bere nje "feste" pertej mundesive ..... Lymi Tutit

     1. s
      sofi

      PO pse more te duket cudi ; dasem brenda mureve te shtepise.Ca doje ti more shok ta merte vesh edhe gjermania.Aman se na lodhe shoku ish president.Bukuri ashtu i benim dasmat atehere brenda mureve te shtepise.

      1. I
       Iliri

       Ja fut ot dhe genjen. Un jam martuar ne gusht te 85 dhe e kam ber te hotel Arberia ku sot eshte eshte ministria e drejtesis Dasma qe e madhe dhe me muzik e hare!

       1. E
        Emil

        Ky është kulmi! Gjatë Diktaturës komuniste : Një vëlla ,gjithë jetën në RTSH me rubrikën " Trupi dhe shëndeti"! Një tjetër vëlla ,regjisor në Televizion dhe aktor filmi Bamiri vetë dërgohet për specializim dy vjeçar në Torino , Itali . Përfundimi - Familja Topi,e persekutuar e Regjimit!!!!!!!

        1. K
         Kot fare

         Pse si botoni komentet o kurva?

         1. B
          Bami ibythes

          Si Luli dhe ky mashtrus ….edhe Lulin e ndiqte sigurimi i shtetit se degjonte rok e roll dhe nuk e zini dot , nuk zinte sigurimi Lul bythen ….ja keshtu dhe ky mashtrusi ….te pakten ne Sarande lejoheshin regullisht , dhe nuk te thosh njeri plac …bile qe te jem akoma me i sakte …nje familje me emer ne Sarande ajo Stefani diten qe Enver Hoxha vdiq ata vune aheng dhe muzike ….dhe nuk iu drodh qerpiku ….hapnin llafe servilat dhe fuksat vec orientim nga Tirana nuk eshte dhene …u le ne deshire te cdo kujti , si ta ndiente cdo kush ….vec ky me s duket do kete qene enverist i terbuar , si Sli demokrati qe rasi nje dyzi me shoke e miq ne burg per interesat e partise ……mashtrusa , jepini fund genjeshtrave dhe mashtrimeve , nuk ju beson me asnje …..keni mare fund ….

          Lini një Përgjigje