Deputetët demokratë i kërkojnë “llogari’ Bardhit për Federatën e Opozitës: Pse nuk na informove?

22 Shkurt 2024, 20:26Politika TEMA
Deputetët demokratë i kërkojnë “llogari’ Bardhit

Gazment Bardhi në nisje të mbledhjes së Grupit Parlamentar të mbledhur një ditë më parë ka falënderuar të gjithë për angazhimin në protestën e 20 shkurtit.

Në diskutimet brenda grupit, qe i ka siguruar gazetari Osman Stafa, ai u ka kërkuar kolegëve të tij angazhim në terren dhe takim me qytetarët, ndërsa thotë se aksioni do të vijojë.

Sipas tij, dy janë arsyet se pse nuk votojnë amnistinë penale, e para aksioni parlamentar dhe e dyta ata nuk janë në dijeni se çfarë përmban drafti.

Ndërkohë deputeti Luan Baçi i ka kërkuar llogari Bardhit se pse nuk i ka informuar për Federatën e Opozitës. Si përgjigje, Gazment Bardhi ka dhënë këtë shpjegim: “Federata është një projekt politik opozitar, nuk është koalicion elektoral. Ai mund te jete nesër një koalicion elektoral, por ende nuk jemi ne atë faze”.

Gazment Bardhi: Faleminderit për angazhimin për protestën e 20 shkurtit. Duhet te interesoheni për protestuesit e zonave tuaja qe jane arrestuar, ne dijeninë time janë 6 te ndaluar. Gjithashtu, ju kërkoje te vijoni me intensitet angazhimin ne terren dhe takimet me qytetaret ne zonat tuaja gjate ditëve ne vijim. Sa i takon seancës se nesërme do te vijohet me aksionin. Është ne rend dite ligji i amnistisë, qe ne situatë normale duhet te jete ligj konsensual. Ne nuk e votojmë, për dy arsye: E para jemi ne aksion ne parlament dhe e dyta nuk kemi asnjë dijeni për draftin se çfarë përfshin. 

Nga media jemi njohur qe kane heq ndalimin qe te mos përfitojnë subjektet e SPAK apo ato qe deklarojnë pasurinë. Kjo është e papranueshme për ne. Kane tentuar dje, edhe për te zhvendos vëmendjen nga protesta, qe t’ja faturojnë Bledionit. S’ka asnjë lidhje amendamenti i Bledionit me këtë qe kane propozuar. Sqarimin e plote për këtë jua dërgova ne grup. Ne fund, pas nje ore mblidhet byroja e kuvendit, do shkojmë atje per te mbështetur koleget qe protestojnë.

Luan Baçi: Pse nuk na informoni për Federatën e Opozitës. Dhe tjetra, a do te jene aleatet neper listat tona? Nuk kemi asnjë informacion.

Gazement Bardhi: Federata është një projekt politik opozitar, nuk është koalicion elektoral. Ai mund te jete nesër një koalicion elektoral, por ende nuk jemi ne atë faze.

6 Komente

 1. T
  T’ë lumtë Z Baçi , çirja MASKËN !

  Ja dhe esenca e “PROTEST FEDERATËS” e tha vetë Z Baçi , LISTAT do jenë të RITHEMELIMIT apo FEDERATËS , me një fjalë ju protestues protestuat jo vetëm për Doktorin , por dhe për t’ë siguruar emrin në LISTAT për DEPUTET të organizatorëve (DONATOREVE) për zgjedhjet e 2025-sës .

  1. g
   gaze toro.villja

   Surrati e nje skIzofreni kronik qe haloperidoli e ben te ndihet si kryetar kooperative dhe innjeksioni 2me1 pasi permendet, si zootekniku i foltores. Vetem surratin vezhgojani ( pastaj beni nje pushim 48 oreeh)

  2. K
   Klevi jam kerrici i koke paces .

   Gazmentes po i kerkojne llogari se , pse ka nxjerre bythen ne shitje pa lejen e PDse.

   1. S
    Sadiu

    Po ky vrasësi i Elbasanit nuk i vjen turp që llomoçit. U mbulofsh me turp o klysh i Nongratës.

    1. B
     Ben

     ...nuk ka budallenj sot...keta non grata duhen shkerdhy mire,mire se nuk vene mend...edhe une isha me 5 shoke ne proteste ...kjo nuk do te thote te Votoj Non Gratat...kurre...kurre...kurre...

     1. h
      henri

      Nga PD u kthye ne PDH mbushue me BQ.

      Lini një Përgjigje