Dhjetë vite drejtues i vendit, keni plane të vijoni? Ja si përgjigjet Rama për BBC Radio

23 Mars 2023, 15:17Politika TEMA

Dhjetë vite drejtues i vendit, keni plane të vijoni? Ja si

Gjatë intervistës në studion e programit “Today” të BBC Radio 4, kryeministri Edi Rama foli edhe për marrëdhëniet me homologun e tij britanik Rishi Sunak.

Ndërkohë i pyetur nëse do të vijojë në drejtimin e vendit edhe pas 10 vitesh, Rama u shpreh: gjithçka ka të bëjë me zjarrin brenda dhe për sa kohë e ndiej këtë zjarr brenda, nuk do të ndalem.

 -Nuk di çfarë do të thonit lidhur me Kryeministrin britanik, z. Sunak, si ju duket marrëdhënia me të, krahasuar me paraardhësin e tij Boris Johnson?

Kryeministri Edi Rama:  Dëgjo, mos më ço aty, se nuk më takon mua t’i përgjigjem kësaj pyetjeje sinqerisht. Më duhet të them që me Borisin kemi pasur një marrëdhënie të mirë miqësore dhe më vjen shumë keq për të. Do të doja të mos e kisha parë siç e pashë dje. Është vërtet një moment i vështirë për dikë që ka qenë në krye të politikës britanike. Ndërkohë, kur bëhet fjalë për z. Sunak, nuk e kam takuar ende. Kemi pasur një bisedë mjaft të këndshme telefonike. Do kem një mendim timin pasi ta kem takuar.

-Këtë shtator shënoni 10 vjet si drejtuesi i vendit tuaj, sa gjatë keni në plan të vazhdoni dhe cilat janë përparësitë e detyrës suaj?

Kryeministri Edi Rama: Siç ju thashë,  kam qenë shumë i frymëzuar nga laburizmi i ri. E kemi parë të funksionojë shumë mirë. Sa më shumë ndërlikohet bota, aq më shumë mendoj se përgjigjet e laburizmit të ri janë të duhurat dhe po e shohim këtë. Nga ana tjetër, gjithçka ka të bëjë me zjarrin brenda dhe për sa kohë e ndiej këtë zjarr brenda, nuk do të ndalem.

54 Komente

 1. 1
  1

  Enveri e kishte zjarin brenda 40 vjet dhe iu shua kur e thiri allahu lart qe te jepte llogari per bemat e tij.Edhe ti vazhdo se ke dhe 30 vjet akoma.Sa mjeran eshte populli yne,me mjeran se fiset zulu se dhe ata e ndryshojne prijsin ,ne mbetem me SALI,ILIR,RAMA.Ti gezojme

  1. S
   Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

   Diku ne evrope a me gjere do te mblidhje kanoce, m'Albanistan mund te tallesh kart(me sunitet) edhe 50 vjt..... gezuar ramazonin dhe hashurret e nevruzit

   1. S
    Shiitet

    Largo shpellarin tend, dhe nuk do e kesh me…

    1. i
     iliri

     Nuk eshte shellare ! Eshte Grekidhier .. Nje majmun i ndidhur ne Europen e qytetruar.. Por nuk transformohet,, jetojne me endrrat e friken e femijerise......

    2. A
     ABC

     Ti ke te drejt te flasësh kështu se Enveri ju mbajti ne pellembe te dores. Minoriteti grek jetonte me mire se sa pjesa tjeter e popullsise. Por duhet tju kishte shkerdheur me rrop e sorrollp ju grekofoneve atere kur i lepinit bolet.

     1. C
      Cubi

      Kujto se nuk e kan ber??????? Bile ata qe e kan kryer me mir ,gjith keto vite ja kan lepir sali ziut. Dhe do vazhdoj se ja kan mare doren aq shum sa s'din te bejn pun tjeter.

     2. T
      Tom

      Sllavo/Grek/Arab. Janulla, sa kohë e ke brënda ???????????????? gjithmonë do rënkosh. Je katamdisur që edhe muti qesh me ty ????????

      1. i
       iliri

       GREKISSPEDERASTISS ..PIRDHU ne QIPRO ! cfare te duhet me shqiptaret o majmun i pa transformueshem !

       1. b
        beni

        pirdhuni ne qipro...keshille e mire e z Ilir

       2. e
        edhe 1 paska zjarr qe i poston komentet 2 here

        o 1 saliu e ka zjarrin brenda edhe jashte me cecenet,prandaj po lufton edha alibashat e tij.

        1. P
         Pilo Lala

         Sapo te largohet Saliu dhe Ilir meta, brenda 2 muajve do iki vete Edi Rama. Per sa kohe nuk ka futur ne burg dy armiqte e medhenj te Shqiptareve, nuk ka aresye te largohet Edi i pari.

         1. V
          Vranakonti

          Shume mire zoti Kryeminister Edi Rama. Me zjarrin qe ke, ec perpara dhe digji e perveloi te gjitha ata qe te pengojn dhe beje shqiperine aq te begat sa te lumturohet populli dhe te pullcasin ata qe jane non grata dhe ata qe nuk jan non grata. Leri qent te lehin,ti vazhdo perpara se populli shqipetar po te vjene pas ne rrugen tende te ndritur.

          1. D
           Draper dhe Çekan

           Po thuj nje here karit a ka ndermend ta fus Brenda saliun me liken , apo do edhe 3 mandate te tjera. Apo , apo e ka spak spurdhjaku ceshtjen , ju bythqira keni vetem qeverine.

          2. q
           qingji

           Ore "1":Po me mire te kesh nje te ngopur se sa disa te pangopur siç dhe ishin bisha kriminel Berishe dhe haduti Meta!Apo ti e ke fjalen qe vodhi dhe Enveri!Bene edhe analize dhe del edhe ne perfundim qe populli yne qenkerka mjeran!Ne fakt ka qene qe kur mbajti mbi shpatulla nje mega hajduto-kriminel si Sali Berisha me suiten e tij.Shqiperia ore "1" do jo edhe 30 vite qe te rindertohet por mos me shume me gjemen qe bene ujqerit e maleve qe me te zbritur ng pylli vodhen gjithçka ,zaptuan gjithçka dhe shkateruan gjithçka qe u doli perpra.Se fundi ti demokracine apo rendin kapitalist e konsideron qe bene rrokade ç'do kater vite,ndaj edhe rezultati eshte i tille!

           1. A
            Arjan

            PRIT SE S’KENI PARE AKOMA SALIU KA 30VITE QE DREJTON KURSE KY CORAPEKUQI 20VITE KA QE UDHEHEQ .DO DURONI EDHE CA SE RAHMUTI E NISI NE MOSHE ME TE RE ,KUR TE SHKOJ KY CARI SA SALIU S’DO KETE KEMBE ROBI NE SHQIPERI.ATEHERE DO HAME ME LUGE TE FLORINJTE.TE RROJE SHOKU EDVIN .

            1. k
             k

             Rama ka ardhur në pushtet me zgjedhje dhe ka detyrim të drejtojë qeverinë. Problemi moral i demokracive liberale qendron tek fakti që mjaftojne dy legjizlatura per të ndryshuar pushtetarin por jo domosdoshmërisht partinë që fiton zgjedhjet edhe përjetësisht,por prapambetja shqiptare e shikon lirimin e karrikes si tragjedi të madhe. Pushteti shkatërron atë që e ka .

            2. 1
             1

             Enveri e kishte zjarin brenda 40 vjet dhe iu shua kur e thiri allahu lart qe te jepte llogari per bemat e tij.Edhe ti vazhdo se ke dhe 30 vjet akoma.Sa mjeran eshte populli yne,me mjeran se fiset zulu se dhe ata e ndryshojne prijsin ,ne mbetem me SALI,ILIR,RAMA.Ti gezojme

             1. U
              USA

              O TRIM I RRALLE ,O SKANDER BE I KOMBIT SHQIPTAR. JU RADHITENI NE POLITOIKANET ME TE MIRE NE BOTE PER SHQIPERINE . JU PO JA ZBARDHNI FAQEN SHQIOERISE . PRANDAJ VAZHDO ME HAPIN TEND GJIKAND . JU NA BENI TE JEMI KRENAR KUDO QE NDODHEMI . JU BENI NJE POLITIKE PAQESORE KUDO QE SHKONI . JU KENI VLERA PER TE DREJTUARE NJE VEND SHUME ME TE MADH SE VENDI JONE I SHTRENJTE . TE UROJME JETE TE GJATE DHE SUKSESE NE POLITIKEN TUAJ BRILANTE . RESPEKTE PER JU I MADHI UDHEHEQSI I MADH EDI RAMA.

              1. T
               Taulant

               Bo bo. Bo, kesaj i thone kulti individit. Perendimi e ka kaluar shume kohe me pare kete manine shpellare per mrekullite e individit dhe ka kaluar ne qasjet kolegjiale dhe gjithperfshirese. Ty o vlla te ka ngecur zhvillimi i trurit dhe me te tenden je akoma tek Enveri. Kalofsh mire vllau tem, shyqyr qe nuk te njoh.

               1. V
                Vizionari

                Nuk i shuhet “zjarri” pa e bere Albanian si UK, multiracial, multikulturor, gay-friendly, etc, etc! Per ta bere nje gje te tille, duhet zbrazur njeher vendi…

               2. B
                Beni

                I vetmi lider qe po punon kaq shume per kete vend,bravo dhe keshtu vazhdoni.

                1. B
                 Berat

                 Si ste vjen turp qe servilosesh kaq kot. Si ste vjen turp per shqioerine nen thundren e nje qeveria kaq hajdute e me kaq krim shteteror ku vjedhin me kg euro sa qe edhe pastrueset me kg ua vjedhin. S ste vjen turp kur e dine qe Shqiperia ka ardhurat. niiveli i moldavise ne und te evropes. si ste vjen turp qe po shpopullzohet vendi rinia pa pune ikin rinia kurse qeveritart e rilindjes plaqkitsin miliona e miliona...vec ne incenerator fiktiv ua olaqktiten 220 milion euro... ...Kaq shume servil jane shqiptaret, e pamundur, servilizem i peshtire. ka 30 vite qe plaqkisin shkaterrojn kafshet e egra primitive si: Nano, Berisha, Meta e Rama dhe argatet e tyre faqezinje.

                2. A
                 Anjeza

                 Shpresoj qw te qendroni akoma edhe me shume ne krye te ketin vendi,se i keni sjellur nje zhvillim shume te madh ketij vendi.

                 1. A
                  Ani

                  Populli i beson pasi eshte i vetmi qe punon per kete vend

                  1. E
                   Eno

                   Ska pse te ndalet pasi eshte i vetmi qe mund ta coj kete vend perpara

                   1. U
                    Une pjatalaresi i perendimit

                    Edhe une jam krenar qe jam pjatalares i perendimoreve fale Saliut ,Metes Rames e gjithe plehrave 33 vjecare.Ka lezet kur e degjon si flet :ky eshte mentaliteti i injoranteve qe fshijne bythen e botes perendimore dhe prape lavderojne perdhunuesit e tyre!As perendimi nuk i civilizon dot edhe sikur te jetojne 100 vjet atje!

                    1. D
                     Dani USA

                     Jame plotesisht dakorte me komentisin USA po kame nje vrejte ne drejtime te drejtesis qe nuk e ka vendosur akoma ka gjyqtare me kursin e plepave pa u vendosur drejtesia zhvillimi i Shqiperis do jete i ngadalet ne nje shtet qe ligji eshte i neperkembur populli nuke eshte i lire dhe keshtu do kemi largime te njerzve me shumic.Mos thoni qe drejtesia eshte e pa varur ne te vertet eshte e pa varur te bei punen po kur se bene i jepe llogari Qeveris dhe palamentit.

                     1. E
                      Enis

                      Patjeter qe do vijoje qendrimin e tij ne pushtet. Derisa te iki dhe shqiptari i fundit nga Shqiperia.

                      1. B
                       Ben

                       Ai zjarri qe ke brenda, ishalla te shkrumbon e te bën hi !

                       1. T
                        Taulant

                        Sa te kesh Sorosin dhe Karagjergjovicet rrotull qe per te shtypur Shqiptaret ne troje punonin per nje Shqiperi te varfer ne mjerim e krim do mbetesh gjate ne pushtet.

                        1. R
                         Refugjati

                         Pyetja me mire per Alibaben do ishte dhe sa vito don ta cfasesh e ta shuash si popull ,te vjen per te vjell kur lecon cfare shkrua ky shpellari usa

                         1. D
                          Dhembeli

                          Pashë ëndër un’ fakiri, Po haja me lugë floriri. Komisar ! Të lujti gishti, Po lugës i humbi bishti! Lugë druri, lugë kallai, Llaj çoban e çoban llaj. Komisari më i miri, Na doli qafir qafiri, Pas çlirimit vdiq në burg, E qava me lotët çurkë! U dogj zjarri , mbeti hiri, Mbeti ëndërr “lugë floriri” Mos ngjaftë kështu!

                          1. P
                           Pirdhni se liroheni.

                           Te droguarit gjithnje zjarr kene perbrenda, po kujdes nga mbidoza se do te lemerisesh Zahon......

                           1. E
                            Emiljano

                            Vazhdo lideri suprem se ne Shqiperi nuk ju fiket zjarri kurre as ty as non grates as kok qepes tjeter.Juve mor plak vetem kur tua fiki zjarrin zoti se ndryshe nuk levizni nga kolltuku

                            1. D
                             Drini

                             Krenar po te dhjere, qe marrim arratine neper gomone si afrikanet

                             1. I
                              Idioti

                              Jemi i vetmi vend qe kemi kryeminister me korrespondence(mbase Jo te gjithe ekuptojne)

                              1. A
                               Arjan

                               O I madhi skender be ti marrsh nga ditet tona.mbahe ngritur shpaten me fal zjarrin se na zgjohet saliu.

                               1. R
                                Realisti

                                Të lumtë!! Vendi ka nevojë për ty.

                                1. E
                                 Eni

                                 Rama i ka dhene zhvillimin e duhur vendit tone

                                 1. F
                                  FCB

                                  Rama i ka dhen karin popullit tat. Debile

                                  1. I
                                   Ina

                                   Hahahahahahha sa kam qeshur ….. tjetra do kete nevoje per syze hahahha …. Debilja nuk e kupton qe jane leket e emigranteve qe sponsorizojne te mbajne familjet , …. Injorantet mendojne se Rama pjerdh per popullin ….

                                 2. S
                                  Soni

                                  Cdo dite ju po beni investime ne vendin tone

                                  1. s
                                   shoqeruesi i Spiropalit

                                   Pse e censuroni deklarimin e plote te kryeministrit? Me tej vazhdon "...une jam Skenderbeu i shekullit 21! E kam te konfrmuar nga me mencurakja e Rilindjes, Erisa..."

                                   1. H
                                    Himarioti

                                    Meqënse nuk kemi tjetër më të mirë dhe, duket se për shumë kohë nuk do të kemi, uroj të qendroni sa më gjatë në krye të pushtetit.

                                    1. r
                                     rapsodi popullor

                                     I mbushi ne qeveri ky Rama 10 vjet, kudo Varferi anembane komplet / Del e trego perralla trego barcaleta, pret ti thone njerezit "Rama tungjatjeta" / Derdellit si trap perdite e per gjithcka, vec per Ekonomi te flase bythka nuk ja mba / Fukaralleku i bere Mullar rinia perdite largohet, si gjeli maj plehut Ram-pushti lavderohet / Sa kohe te jete ky koke Bosh ne Pushtet, vec Fukarallek ka per kete Milet /

                                     1. u
                                      uskania

                                      I ka ndryshuar faqja Shqipërisë.Fatkeqësisht, në proporcion me zbardhjen e faqes së vendit, disave nongratistë dhe rrumpallistë, sa vjen dhe u nxihet surrati.

                                      1. V
                                       VLORA

                                       ky figura per mua eshte Enver Hoxha i moderuar.3 figura jane ne historine tone. Ismail Qemali . Enver Hoxha me te mirat dhe te keqijat e tij dhe Ed Rama.

                                      2. S
                                       Sotpersot Rama eshte me i miri kryeminister!

                                       Ithtareve te salihut dhe te like banditit mos tu vije keq, se Rama ende vazhdon te drejtoje qeverisjen e vendit. Keta barbare jane urrejtja kombetare dhe duhen shporrur nga ekranet, nga gazetat, nga pushteti dhe e mire e te mirave eshte burgosja dhe sekuestrimi i mbipasurise marramendese, qe e kane bere me korrupsion, duke shfrytezuar postin. Keta balashe u zhveshen lakuriq nga falsiteti ne saje te Edi Rames. Kur keta te vendosen ne pozicionin, qe meritojne, atehere Rama eshte i lire ta dorezoje detyren dhe te shikoje punet e familjes. Nese Rama akuzohet me fakte per korrupsion e vjedhje, edhe ai do te kete fatin e sahaleut me likedudumin e monikes. Pikë! Deri atehere duroni, o ithtare dhe truthare!

                                       1. D
                                        Dulla komunisti

                                        Ishte fat për Shqipërinë dhe Shqiptarët që Edi Rama u bë kryeministër në ato momente të vështira të vendit. Se si è katandisi Partia. Demokratike me ne krye Sali rrempallen Shqipërinë per 22 vjet më rradhe dihet nga të gjithë. Nuk po i përmend se tashmë dihen e jane përsëritur me qindra herë të gjitha bëmat e tije. Imagjinoni të ishin akoma në pushtet do të të ishin kundra të gjitheve siç janë edhe kundra Amerikes sot por edhe kundra djallit vetëm e vetëm për interesat e tyre dhe placken që i kanë vjedhur popullit bashkë me Ilir Meten e gruan e tije Shqipetareve. Prandaj EDI RAMA i duhet e dhe nja 10 vjet të tjera Shqipërisë derisa të zhduken këta kërma i hijena që uzorpuan Shqipërinë dhe vendin duke e plaçkitur ndër vite çfarë ju dilte përpara.

                                        1. G
                                         Grey

                                         Rama duhet te qendroj deri...., kur te lagohen perfundimisht Nongrata dhe Spiuni. Eshte per momentin e keqja me vogel. Sigurishte mbas ketyre te dyve, fillon gjyqi I Rams, me kusht qe Opozita duhet te gjej nje Lider te ri, karizmatik si Rama. Tung!

                                         1. R
                                          Real

                                          Kur degjon keto qe thote ky pallosha ndjen vec dhimbje dhe zhgenjim deri ne pafundesi se ku ka arritur bashke autori i “ Refleksionet” . Shpresuam para 10 vitesh qe me ne fund erdhi ne drejtim te qeverise nje njeri ndryshe nga soji qe drejtuan kete vend . Por ishim genjyer ma zi se ne fillim te 92-me doktor rrumpallen. Dhe pasojat ja ku jane te servirura nga bota ku ka plas deshira e te gjitheve per te ikur nga ky vend ,nuk po them i mallkuar por i nemur sepse ka humbur besimi. Dhe ky del e tregon perralla qe mos na e paragjykoni popullin shqiptar si miksim i kriminelave. Jo ore hajdut nuk e paragjykon kush popullin si te tille por po verteton se ju klasa politike ne pushtet jeni nje te pandare ne vjedhjet e shqiptareve qe ne mungese te alternativave kane shperthyer drejte emigrimit. Dhe jane faktet gjalle qe zevendesat e tu ne qeverisje jane hajnat me te frishem. Dhe ju mundoheni qe te bindni popullin qe pergjegjesia eshte personale. Po kete e dine edhe kalamani me i vogel moj bole. Po na trego se cfare pergjegjesie ke ti ketu. Dhe na keni krijuar nje sistem ku Pamela promovon, Belinda nuk ndalon vjedhjet me frikshem se zevendesi yt i meparshem, dhe gjithe qeveria eshte kthyer ne nje taborr kap cfare te kapesh. Dhe e gjithe kjo fale jush qe rrini vec duke mbajtur radhen se kush te arrestohet. Dhe me e keqja eshte qe thoni se nuk me ka ikur akoma ky zjarri qe kam mbrenda.

                                          1. C
                                           Cubel Breca

                                           Harxhova pak koh dhe i lexova me kujdes dhe cte lexoj. Nivel shum i dobet. Une jam dakort me disa komentues qe Rama spaska ber ndonje gje te madhe!!!!!!!!!!! Mbas sipas nje pjese si takon te jet kryeminister,por po bej pyetjen kujt tja lem kete kodosh shteti???????????????????????? Qenit nga vucidoli, spiunit ilir dreqi,noke marangozit,Medi gerdecit e sa e sa te tjer emra se ka ti ngarkosh me lopate dhe smbarojn. Detyrimisht ky ngelet me i miri le te rrij sa ska te tjer.

                                           1. a
                                            animas

                                            Me te mire kryeminister ska patur asnjehere ky vend, me thoni nje kryeminister qe te shkoje ne nje vend e te mbroje popullin e tij sic ka bere ky per te gjithe ata Shqiptare qe kane emigruar ne bote, si per Shqiperine ashtu dhe per Kosoven.

                                            1. R
                                             Realist

                                             Mua më çudit shprehja farfëri e madhe. Kjo i shkon nihilistëve.nuk shikojnë që të gjithë qytetet kanë ndryshuar për mirë, ju ka hikur ngjyra gri dhe vezullojnë me ndryshimet e bëra, Kjo duket nëTiranë, Vlorë, Korçë, Sarandë Gjirokastër e tjera. Ata që nuk e shofin këtë ndryshim, sikur shqipëria të bëhet më e mira në botë do thonë nuk ka bërë gjë, detyrën ka bërë.Ju ka mbetur në mëndje varfëri e madhe.nuk e di ku e shohin, ku kafe janë plot, restorantet plot me njerëz, Megjithtë tregues janë zgjedhjet, shumica nuk gabon, pavarsisht pakicës që thtë varfëri e madhe,çpopullime të tjera budalliqe.Lehni sa të doni, karvani ecën përpara .Kush janë hajdutë dhe kriminelë e vendosë drejsia. Pëllisni sa të doni, ky është kapitalizmi, shumica vendos, Mbase nuk është rendi më i mirë, por më të mirë nuk ka.

                                             Lini një Përgjigje

                                             Blog Tema