Rama-britanikëve: Ashtu si ju nuk jeni vetëm "Mr. Bean", as ne nuk jemi vetëm “Taken"

23 Mars 2023, 13:49Politika TEMA

Rama-britanikëve: Ashtu si ju nuk jeni vetëm "Mr. Bean", as

Kryeministri Edi Rama ka udhëtuar drejt Britanisë ku do të takohet edhe me homologun britanik Rishi Sunak.


Vizitës së kreut të qeverisë në Britaninë e Madhe i kanë dhënë zë disa media britanike në vazhdën e “incidentit” diplomatik të disa muajve më parë mes dy vendeve për emigrantët shqiptarë.

Mail Online ka zbardhur intervistën që Rama ka dhënë për “Today” të BBC Radio 4, këtë mëngjes.

Gjatë kësaj interviste, siç përcjell Mail Online, Edi Rama dënoi retorikën e përdorur nga politikanët e vendit ndaj emigrantëve shqiptarë në Britani.

“Ashtu si Britania nuk është James Bond apo Mr. Bean, edhe nuk jemi vetëm “Taken”, u shpreh Rama duke iu referuar filmit të Liam Neeson ku shqiptarët portretizohen si trafikantë të qenieve njerëzore.


Kujtojmë se deklaratat e Suella Braverman në tetor të vitit të shkuar shkaktuan përplasje diplomatike mes dy vendeve pasi, gjatë një fjalimi në Parlament, ajo foli “për kriminelë shqiptarë që po lejohen të futen në Britani.”

“Gjakrat” mes dy vendeve u qetësuan pas nënshkrimit të një marrëveshjeje dypalëshe mes Ramës dhe homologut Sunak në dhjetor, me anë të së cilës synohet trajtimi i emigracionit të paligjshëm në Britaninë e Madhe.

35 Komente

 1. K
  K

  Ky do I japi leksione politikës angleze? Kthehu ne ha le se Po të vjedhin atje në shtetit ditën për dill.

  1. A
   Aron

   Kujt politike, te asaj bythzezes? Ajo ka mentalitet Indian, sado qe ka lindur ne Britani.

   1. g
    gjuhetari

    Me vjen mire se ke zgjedhur pseudonimin qe te pershtatet

    1. R
     Realisti

     Nata me ditën ndryshim midis Ramës dhe pmerës Berisha!! Jepi drejtim kryeministër se nderon një komb të tërë.

     1. D
      Draper dhe Çekan

      Edhe ti se ke keq pseudonimin gjuhetari. Besoj se me kupton. Apo Jo llapa Po merru me karin qe ne angli do te jete ne anen e mire te shqiptareve kurse ne shqiperi eshte ne nje linje me sali kurven dhe ilir bythshkerdhyerin.

     2. L
      Lala i Mezeqesë malok si Ju

      Kja gërma "K,, vjen nga kar, me syze besoj.

      1. D
       Draper dhe Çekan

       Ne shoqeri perdornim nje shprehje, A ta fus nje here lalen o shpirti.

       1. k
        k

        Po,është edhe dhuratë për motrën tëmde.

       2. R
        Referendum per arrestimin e koleres sali

        dikur anglezet komandonin e drejtonin indine,sot indianet drejtojne qimekuqet angleze qe vetem pijne drog nga ajo qe kultivojne e tregtojne TAKEN e tropojes qe sali komunist revolucionari i dergoi me qellim per te permbysyr regjimin indian se kete te rames vetem po endet rruges dhe leh

        1. K
         KM Shqiptare eshte ne te drejten e tij

         K, qe mbrosh interesat e popullit tend para kujtedoqoft qe abuzon me politen prej te forti ,un sdo ta quaja aspak ashtu si ti, se po i jep Leksione dikujt ,jo ! Po i thot nji te vertete ,qe shqiptaret jane europian dhe fitojne rrespekte edhe nga nji indiane britanike

         1. k
          k

          Nëse KM ka për zemër interesat e popullit të vet,ndërton shtetin ligjor .Nuk lejon vjedhjen,korrupsionin,grabitjen e pronave,jep pencjone dinjitoze qytetarëve,krijon shendetsi per të varfërit,mbron gratë dhe shtresën me te dobët te popullsisë etj. Shqiptarët nuk janë Evropianë në asnjë aspekt.Ishin me jturqinë,ugosllavet,rusët,kinezët,serbët arabët ,por kurrë me Evropën (kurvë) siç e quajnë kur ja kujton të vërtetën.Shqiptarët janë vetëm interesaxhi.Kur ja do puna bëhen gjithshka, për ti sharë kur mbarojnë interesat. Nuk behet dipllomacia me arrogancë,fodullik dhe mendjemadhësi,por me edukatë ,thjeshtesi dhe respekt aq më tepër kur flitet me shtetet qe kanë krijuar demokracinë moderne.

         2. a
          arrifi

          Ky i gjati ngatron Llazin me Llozin.I duket sikur humor me disa argumenta qe nuk kane lidhje fare me njera tjetren.

         3. ?
          ?./

          Bravo Rama. Të paktën ke guximin tua përplasësh në sy të vêrtetat këtyre gjasme britanikëve me origjinë nuk e di se nga ku. Pêr këtë të heq kapelen.

          1. d
           demokrati i vertete.

           ?./ Mos u bej rracist! Se pari gjithe njerzit kane qene ne levizje qe nga koha e gurit...Thone qe gjithe evropianet jane me origjine afrikane...Nejse, ajo qe dua te them eshte se me sa duket nuk e ke hequr ne kurris rracizmin. Ne nga jugu sali berisha na hoqi nga punet kur mori pushtetin, vetem e vetem se nuk ishim nga veriu dhe hunden nuk e kishim si te Sali Berishes. Pra po fole per dallimet dhe jo per te perbashketat do kethehesh ne nje Sali te dyte, pra ne nje vampir te rraces shqiptare....

          2. Y
           Y.H

           Koplimente per guximin e mbrojtjen e qytetareve shqiptare.

           1. L
            London

            Well prepared well done for Mr Beans

            1. P
             Personazhi

             Krahasime idioteske pasi te dy peesonazhet qe permend nuk kane imazh negativ .Thjesht personazhe .

             1. B
              BABO

              O ''Personazh'' që bën të zgjuarin, lexoje dhe kuptoje mirë, atë që është thënë...Nuk është krahasim ''idjotesk'' po shumë i goditur, që nënkupton se jo të gjithë britanikët janë pozitiv, si Xhems apo Ben, por ka edhe të tjerë kriminel, vrasës, rracistë, pedofil etj...etj...Ky është kuptimi i thënies së tij...

              1. A
               Amo Babo

               O Babo ja paska thene ne menyre inverse me spond po na fal se aq e kemi kutin e mendjes dhe ashtu e kuptova .Dmth thote Babo qe ta merrni vesh : Ashtu si keni ju te keqinjte pervec Bind

              2. G
               Gazetari i mcefet

               me idiot dhe anapollo se ky mender argumenti yt nuk mund te gjendet ne eter.Ku ka deklaruar Rama qe James Bond dhe Mr Bean jane personazhe negativ.Apo futja pordhes gri sallate sa te marresh dy byreket me gjize

               1. P
                Personazhi, ka nji kendveshtrim # nga KM

                Krahasimi eshte i goditur dhe shoqerohet me tone ironie ,qe natyrishte jo te gjithe kan aftesite ti kuptojne . __________ Ashtu si Ms Bean (qe realishte eshte nji Figure e gjetur e Regjizorit aspak Reale ,pra nji Fantazi ) __________ashtu eshte edhe Filmi "absurd _Taken " qe tenton ne nji Politike Regjizoriale :deformimi / Prishje Imazhi te Shqiptareve ne Bote , sipas nji Fantazie te Semure -Anti Shqiptare (Eshte Film i Paguar ng Qarqe AntiShqiptare ) _Si nuk kan imazh Negativ te dy Personazhet ? Cfar thua o njeri ! - Rama nuk ironizon Karakterin e Personazheve por ben nji Analogji midis Personazheve ,ku as njeri nuk eshte nji Figure Reale e Shoqerise Angleze (Ms Bean ) - dhe as Filmi "Taken " i cili i referohet Shqiptareve Nuk eshte aspak Real per shoqerine Shqiptare . _Nji Shoqeri nuk identifikohet asnjiher ,ne asnji rast ,me X individe .Ky eshte thelbi Krahasimit nqs arrin te kuptosh .

                1. P
                 Personazhi

                 Me fal sa % e personazheve ne kinema,tv etc. jane trill e sa real apo vetem keta qe perdor KM jane trill (Bond,Taken,Bean)?Edhe ajo ngazellimi qe kish hyre ne ndertesen historike i jep po aq madheshti vogelsise dhe inferioritetit te tij si kryeplak fshati ne qytetit e madh me drita vezulluese.Me kaq i lexuar dhe me gjetje qe eshte KM, gjithe KM e botes po me duken analfabete .Pasi rropen popullin e tyre kane sindromen e te qenit famoz po harron se parate nuk te bejne famoz showbiz pavaresisht se mund te blesh Rembrand

               2. T
                Taulant

                Kryeministri i popullit ne eksod mbeti rrugeve.... Peme pa kokrra. Fatkeqesisht per Shqiperin qe ne 10 vjet pushtet bastardi mbolli vetem krim varferi mjerim e shpopullim.

                1. A
                 Ana

                 Ana Well done prime minister!!!

                 1. K
                  Komunisti skandinav.

                  O Burra , turruni tani dhe shani Ramen. Sigurisht, nuk shahet padroni. Gutnajt

                  1. s
                   sali bolleku per familjen e tij

                   kete gutnajt e ke shkruar mire,i thuaj rames,si njohes i mire i anglishtes tropojance,qe te te thote ndonje fjale te mire per saliun qe ti hiqet nongrata dhe te shkoj per te org mitingje me tropojanet e tij ne Londer

                  2. T
                   Tropoja

                   Diçka do flase dhe ky.Rri e rri e ha ndonje.Ky i pa fytyre se nje kminister tjeter fo ndjehej shume down i fyer i turperuar,per pa sftedine e tije te bej shtet e te siguroje minimumin e jeteses per pa bukesat e vet

                   1. …..

                    Tropoja nuk rri dot pa ngrene m… nga njeçik si gjithmone, e çuditshme pse s’keni te ngopur me m… ju tropojanet?

                   2. L
                    Lin

                    Inglezve leshoju naj batute te forte dhe te mbajn mend per kohe te gjate, perndryshe sta varin shume. Sa per ate Indianen eshte normale qe tmerrohet nga shqiptaret sepse ju marrin kuotat e emigranteve indopakistanez...

                    1. f
                     fredi

                     Ua paska bere tete me dy si Enveri ne Moske Lideri yne global.

                     1. s
                      sapa

                      A nuk do ishte mire qe Rama tju thoshte shqiptareve se politika se bashku me mua ju kane bere qe te merrni rruget e botes se sa te beje "mbrojtesin"e shqiptareve?cili eshte ai qe kenaqet kur i shkelin shtepine?demagog i ndyre!

                      1. B
                       Bravo..Bravo..Rama

                       Mbase duke ia treguar me Filmat dhe lojen aktoriale te "James Bond apo Mr. Bean" , apo te “Liam Neeson”, eshte mesazhe shume i forte diplomatik dhe nga me te goditurit qe kam pare ne politiken tone. Sepse u degron mesazhe alternative, ashtu sic bere me Ekspoziten ne Greqi ku the secili ti lexoj pikturat e mia sic deshiron, ku le te kuptoje se dhe mendimi juaj nuk eshte i njejte me tuajen. Je vërtet politikan i lexuar

                       1. P
                        Politike te kam dhjerre

                        Cfare komentesh bejne keta koqet mosaprovues mor jahu!Te pakten merr guximin e perballet edhe ne ka 1 perqind te drejte,jo si ata bolet e meparshem kur Berluskoni zere se ja kerkoi Xhozit dhe ai matufi perbindeshem qeshte si i zene ne faj.Ky eshte dallimi qe spjerdh ke ka perballe.

                        1. e
                         eDRAMA, Il Re degli Ignoranti

                         Edvini sot si si Enveri dje - Leh e degjohet sa Qeni ne Hene se e di qe nuk ja ve veshin tja degjoje askush ham-ham et.

                         1. P
                          Para Mbrapa

                          Rama (Shqiperia) para britanikeve (Sunakut) duke dhene leksione duket shume qesharak. dhe ne fakt britaniket qeshen, qeshin me Edi Ramen me Sali Berishen me Ilir Meten me kasten politike te viteve 90-t vitet e "demokracise" dhe korrrupsionit! Beritaniket jane shume diplomatik, te godasin me pambuk! Po fodulliku te Rames nuk kane cfare ti bejne, se nuk duan qe ta fyejne popullin shqiptar!

                          Lini një Përgjigje