"The Guardian": Rama, artisti i botës së votimit që përzien ngjyrat me politikën

23 Mars 2023, 09:50Politika TEMA

"The Guardian": Rama, artisti i botës së votimit që

Kryeministri shqiptar, Edi Rama, do të kthehet në të parin kryetar qeverie të Tiranës, i cili viziton godinën e famshme kryeministrore britanike në “10 Downing Street”, ku do të diskutojë me homologun e tij britanik Rishi Sunak, çështje me rëndësi themelore për të dyja palët, mes të cilave edhe ajo e shumëpërfolur e emigrantëve.

Mirëpo, Rama, nuk është një kryeministër i zakonshëm dhe i rëndomtë, pasi me përzierjen që ai i bën artit vizual me atë të politikës, veçohet prej të tjerëve.

Pikërisht mbi këtë, prestigjiozja britanike “The Guardian”, i ka kushtuar një artikull, ku përshkruan se si në dy ditë, Rama vetë kalon nga prezantimi i një ekspozite në Athinë, me skicat e tija shumëngjyrëshe, tek takimi kokë më kokë me Sunak dhe zyrtarë të tjerë të lartë në Mbretërinë e Bashkuar.

Artisti i botës së votimit: Kryeministri shqiptar Edi Rama mikson ngjyrat me politikën

Kur lideri i Shqipërisë Edi Rama shkarravit në zyrën e tij kryeministrore, ai konsumohet nga ajo që ai e quan shpirti i tij artistik. Akti i skicimit mbi fletë letre me madhësi A4, në printime, shënime dhe protokolle të përdorura, jo vetëm që i vjen natyrshëm një njeriu që kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij të hershme duke mësuar artin, por gjithashtu thotë se e ndihmon atë ta mbajë të fokusuar ndërsa diskuton çështjet e shteti.

Është një stil unik pune, i shpalosur në Athinë këtë javë, ku ekspozita e tij e parë në Greqi, “Improvizimet”, u hap në Zappeion magjistrale nga ministri i Jashtëm i vendit dhe ku mori pjesë homologu i tij grek, Kyriakos Mitsotakis.

“Ndihem shumë më tepër si një piktor, është e vërtetë,” tha ai për kalimin e tij nga artist vizual në politikan, duke treguar imazhe të tavolinës së tij të mbushur me art në telefonin e tij celular. “Nuk e kisha imagjinuar kurrë se do të punoja në një zyrë dhe jo në një atelie, por arti më ndoqi ndërsa vazhdoja të bëja shkarravina gjatë takimeve të mia”.

Rama, i cili ktheu fasadat e ndërtesave të rrënuara, në të lyera në mënyrë të bollshme si kryebashkiaku i Tiranës, ka të ngjarë të sjellë të njëjtën frymë, kundërthënëse dhe jokonvencionale, në bisedimet me kryeministrin e Britanisë, Rishi Sunak, kur të enjten ai bëhet lideri i parë shqiptar që viziton 10 Downing Street.

“Unë do të flas gjuhën e së vërtetës,” tha udhëheqësi 58-vjeçar për Guardian. “Ajo që kemi parë dhe dëgjuar në Britaninë e Madhe ka qenë një turp, kjo veçim nga një komunitet dhe shoqërimi i të gjithë shqiptarëve me kriminelë”.

Shpresohet se stili unik i Ramës do të largojë nxehtësinë e një takimi që ka të ngjarë të dominohet jo nga bisedat diplomatike, por nga politika reale, në një kohë kur lidhjet anglo-shqiptare janë lënë në hije nga kalimet me anije, trafikimi i qenieve njerëzore dhe krimi i organizuar.

Çmontimi i stereotipeve do të jetë kyç, thotë Rama. Retorika nxitëse që anëtarët e lartë të qeverisë konservatore i janë dhënë pas Brexit-it, jo vetëm që kishte tronditur shumë në vendin e tij, por edhe shqiptarët që i binden ligjit, taksapaguesit – një komunitet që tani mendohet të jetë 150,000 – në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Pohimi i sekretares së Brendshme, Suella Braverman, se brigjet jugore të Anglisë po shenjtëroheshin nga emigrantët – shumë të rinj shqiptarë – që synonin të organizonin “një pushtim” kishte qenë veçanërisht shqetësuese.

“Fatkeqësisht ajo që kemi dëgjuar nuk ishte thjesht një lloj lapsusi, gjëra që dolën nga goja si një gabim,” u ankua ai. “Është pjesë e një shpirti të tërë që është krejtësisht në një rrugë përplasjeje me frymën e Britanisë së Madhe, Britaninë e Madhe për të cilën kam një respekt të tillë.”

Më shumë se kurrë, këmbënguli ai, ishte e rëndësishme që “shqiptarët normalë” të ndaheshin në mendjet e politikëbërësve dhe zyrtarëve nga “mollët e kalbura” të përfshira në rrjetet kriminale.

Prej disa kohësh ne kemi punuar dhe luftuar së bashku kundër bandave kriminale që nuk janë ekskluzivisht shqiptare, por ndërkombëtare”, shtoi lideri shqiptar. “Dhe ne duam ta forcojmë këtë bashkëpunim, por ajo që është kaq shqetësuese është lidhja që shpesh bëhet mes të qenit shqiptar dhe kriminalitetit. Shqiptarët padyshim nuk e kontrollojnë Kanalin (La Manche). Kjo është absurde.”

Ramës, djalit të një skulptori dhe basketbollisti në rininë e tij, nuk i humbet fakti që në Greqi shqiptarët dikur ishin stereotipizuar nga një komb i detyruar të përballonte ardhjen e dhjetëra mijëra azilkërkuesve që kalonin nëpër qafa malore. shembja e sundimit komunist. Për vite të tëra, të ardhurit u përshkruan nga mediat lokale si të papërshtatshëm dhe ngatërrestarë dhe shpesh të barazuar me kriminalitetin. Tre dekada më vonë, afër një milion e kanë bërë vendin shtëpinë e tyre me zyrtarë që e përshkruajnë komunitetin shqiptar si një pjesë integrale të shoqërisë greke.

Duke theksuar këtë pikë, ministri i Jashtëm i Athinës, Nikos Dendias, inauguroi ekspozitën e Ramës duke thënë se vendimi për ta pritur atë në Zappeion ishte marrë sepse qeveria donte të dërgonte “një mesazh të fortë dhe të qartë” miqësie ndaj një kombi fqinj që, shpresonte se do të gjithashtu së shpejti bëhet anëtare e Bashkimit Evropian.

“Marrëdhëniet tona kanë ndryshuar në mënyrë dramatike,” tha Rama duke përshkruar se sa emocionale ishte të udhëtoje me autokolonë drejt ekspozitës së tij në një ndërtesë historike në Athinë. “Shqiptarët kanë lulëzuar jashtë vendit. Në të kaluarën, njerëzit në vendin tuaj, Britani, migruan në Australi dhe Amerikë. Njerëzit kanë të drejtë të ëndërrojnë për diçka që është më e madhe dhe më e mirë. Ju nuk mund ta ndaloni ose parandaloni atë. Unë u habita plotësisht kur një deputet pyeti se pse njerëzit po kalonin kanalin me varka dhe nuk vinin me avion. Ishte e vështirë të besohej kur e vërteta është se edhe ministrat e qeverisë në Shqipëri hasin vështirësi në marrjen e vizave për në Mbretërinë e Bashkuar”.

 

36 Komente

 1. O
  Ori

  jo vetem nje politikan i zoti por dhe nje artist i madh.

  1. A
   Artur

   Shko e meri nje gojori o Ori , qe te behet akoma me i math

  2. K
   Klevi

   kjo gazete ka thene fjalet e duhura per Ramen. I zoti ne shume fusha

   1. D
    Dori

    i vetmi kryeminister qe eshte dhe artist ne te njejten kohe.

    1. A
     Arjan

     Shume I zoti eshte prandaj dhe shqiperia po boshatiset dhe borxhi I jashtem po rritet se kemi timonier te Zgjuar.Bishti qenin bisht qeni mbetet,sado ta drejtosh ai prape kthehet ne vendin e vet .

    2. T
     The Guardian is a Bullshit !

     Nuk mendoj se KM Shqipeise Rama , ka dicka kunder ngjyrave te qeverrise Britanike edhe pse ato nuk jane me te preferuarat e tij :) . Kjo vjen edhe nga ajo se ne si Shqiptare duam ti ruajm Origjinale ngjyrat dhe votat te pastra , ndryshe nga Britaniket ku ngjyrat e Erreta pezjejne gjithcka duke hsmetuar Origjinalen ,duke deformuar keshtu ne menyren me komike Origjinalen .__________________ (jam kurjoze se si do komentohej nji Pikture e KM Rama nga The Guardian ,nqs ai do i nkishte dhuruar ksaj Medie nji Tabllo me nji Vile Moderrne rrethuar nga Kopeshtet Famoze te Londres , me nji Korbe dhe nji Sorre qe kakarit maje Catise se Viles ! )

     1. T
      Tropoja

      Kryekari i pare dhe per faqen e tije te zeze,po e viziton i pari downing stre

      1. R
       Realisti

       Të dhjefsha ty dhe Salë krye non gratën hajdutin vrasësin tënd. Shpellar i qelbur!

      2. T
       Tropoja

       Kryekari i pare dhe per faqen e tije te zeze,po e viziton i pari downing street dhe shpresojme te jete ktyeministri fundit qe thirret per llogaridhenie dhe te siguroje Britanine qe ky pis kminister te marre pergjegjesine per shtetasit e tije taleban.

       1. t
        tetovari2

        Dhelpra nuk arrinte dot rrushin, u largua duke thënë :I thartë është ende nuk është pjekur. Sali ziu yt as në ëndërr se sheh dauning street,e jo më të jetë aty.

       2. G
        Gimi

        RAMA ESHTE ARSYEJA QE SHQIPTARET PO DYNDEN NE ANGLI SI TE ISHTE VITI 91 O LEGENAT SOCIALISTE TE THE GUARDIAN.PO SHUHEMI SI KOMB DHE NEVE DHE JU NGA KELYSHET E SORROSIT QE DUAN TE KRIJOJNE QYTETARIN GLOBAL DHE TE SHKATERROJNE BOTEN E CIVILIZUAR.DHE MOS KUJTONI SE JAM ME SALIUN SE I KAM QIRE ROBT DHE ATIJ.NJESOJ JANE.ARMIQ TE SHQIPERISE.

        1. V
         Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

         Megjithate ne ne Shqiperi e mbajme si HAJDUT dhe si burrin e Lindes.

         1. j
          joni

          artist dhe ne piktur dhe ne qeverisje

          1. j
           jori

           nuk ka me mire djal artist dhe artist ne shpirt

           1. A
            Artur

            shko meri nje gojore o Jori

            1. H
             Hito

             Priteni ne aroport dhe niseni me gomone halene se ndoshta frymezohet dhe ben ndonje vizatim te bukur.

             1. Z
              Zitto !

              Hito , Rama eshte nji Kryeqytetare dhe jo nji Klandestine apo nji Malok ,i arratisur prej shpelles se tij per t'e jetuar ne mes Qytetareve ! E kuptoni ju dot ndryshimin ? E shkreta lope ne stan vu lotet saher ju largoheni me gomone

              1. A
               Arjan

               Hito e forte kjo,me ke be me qesh.Duhet pak humor por mos e sha shume kete idiotin tone km,se idhnohen rilindasit e rinj te P S.

              2. D
               Dardani i Ri

               Bravo Rama! Vërtetë je më i miri dhe më i afti nga të gjithë kryeministrat që ka pasur vendi i ynë. Ka edhe shumë shqipfolës antishqiparë që nuk të duan. Vazhdo punën, respekt!

               1. D
                Drini

                Po sju ha nje mortje o legena. Kur thoni rama me i mire, e shqiperia po shkon per lesh Rama eshte nje kokerr muti i barazvlershem me sali nongraten dhe ilir cepanin, filorus. Ju e meritoni te hani mutin e rames per mengjes

               2. A
                Anglezeve do t'i pelqente nji Piktur Gey-sh

                Fajin e ka KM i Shqiperise .Ai duhet te kishte Pikturuar dy Angleze duke bo seks ,njeri i zi - tjetri i bardhe mbi nji krevat mbuluar prej votash.

                1. T
                 Taulant

                 C'merreni me 'kryeministrin e popullit ne eksod' ? Shkollepaku po te ishte i afte do kishte zhvilluar vendin e jo ta kthente ate ne braktisje krim e shpopullim.

                 1. D
                  Dakord

                  Ti ndajme ca gjera Taulant. Eshte populli i saliut qe iken se prit e prit per nje vend pune ne dogane, UKT etj, por aha nuk i leshojne socialistet. Ikni te gjithe, shtroni bythen ne pune e mesohuni pertej detit se buka fitohet me djerse e pune e jo me vjedhje, grabitje te prones se tjetrit. Dhe ti meso te shtrosh pllaka dhe he ik, ça rri kot ketu. Kthehuni pas nja 10 vjetesh te lare e te edukuar se do t'ju votojme pastaj.

                 2. e
                  eDRAMA, Il Re degli Ignoranti

                  Hiqeni kete goje vrime-by.. ne foto se na tregon popull qe qeverisemi nga psikopatia funksionale.

                  1. R
                   Rrrespekt KM i Shqiperise Rama

                   E para , Rama pefaqson Qytetarine e Shqiperise ,thene ndryshe_ (nqs nji fosile shpelle si ty Papagall I lar ne Shurre ,do ta kishte te veshtire te kuptonte ) _ perfaqson pjesen me inteligjente te shoqerise Shqiptare , vjen nga nji Familje Artistesh e Kryeqytetaresh me nji Kulture puro Qytetare , ndryshe nga c'e shikojne syte e kafdsheve te shpelles ose bithqirat e Janullaros . Perandori i injoances nuk eshte Mbreti jot o testo di merda

                   1. P
                    Per ty KM (kokrra matufit)

                    or Rrrr...Shko e meso te shkruash shqip qe te mos vdesesh injorant funksional pas by...te nje injoranti pervers qe i ka postuar te atit atesine e te birit.

                  2. V
                   Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

                   Disa komentues me kujtojne minjte e haleve qe perpiqen te bejne pis XIXON e madh. (Nje poeme nga D Agolli: Miu qe kerkon nuse nje xixellonje)

                   1. I
                    Injoranca sheshit.

                    Vito, je sa mashtrues, aq edhe injorant (si te gjithe socialistet e Rilindjes, xhanem). Nuk ishte miu, por Pleshti ne poemen e Driteroit. Ta kane thene gabim, sepse duket qe nuk e ke lexuar.

                   2. B
                    Bravo

                    O Mero po vazhdon të njëjtin gabim si me Salen, mu s'ma ha shumë të kemi idhull personin,individin, duhet te funksionoje shteti, po ti je mësuar me lepi e di vazhdosh.

                    1. T
                     Tani

                     E kam thene , Mero dhe ne goje ja merr Rames po ta lyp nevoja.Merr dhe famikjen ne ndihme,Gazetaret e kohes se Dulles jane mesuar me gojore familjare.

                     1. A
                      Arjan

                      DOLI PRAPE KJO FYTYRE ,BOH BO NUK NA BEHET TE LEXOJME GAZETAT.MENDON KY CARI SE SHQIPOT MESI PRESIN TE SHOHIN KETE DORDOLEC.

                     2. M
                      Mondi

                      E keni treguar qarte vizionin qe keni per ta cuar sa me perpara kete vend

                      1. A
                       Arjan

                       SI THA ME 2013 KY ARTISTI I MADH QE DO HAP 300,000 VENDE PUNE ,DHE E MBAJTI FJALEN DERI TANI 800,000 SHQIPTARE JANE PUNESUAR JASHTE SHQIPERISE..TE NA RROJE RAHMUTI.

                       1. g
                        gezim

                        Ska me mire edhe artist edhe politikan

                        1. d
                         doni

                         Perfekte pra ska asgje te keqe

                         Lini një Përgjigje