Berisha kujton 22 marsin e 92-it: Isha i frymëzuar nga Regan, Basha na prishi partinë

22 Mars 2023, 18:20Politika TEMA

Berisha kujton 22 marsin e 92-it: Isha i frymëzuar nga Regan, Basha na

Nga Konferenca Doktrina e së Djathtës, Sali Berisha akuzoi paraardhësin e tij në krye të Partisë Demokratike se e largoi këtë forcë politike nga vlerat konservatore dhe boshti i saj ideologjik.

“PD vendosi në themelet e programit të saj, liritë dhe të drejtat e qytetarëve. PD nën drejtimin e mëparshëm u shndërrua në një OJF të majtë, u largua nga shtyllat e saj kryesore”, tha ai.

Duke bërë një rezyme të së shkuarës të periudhës së diktaturës, Berisha tha se ishte i frymëzuar nga Regan dhe se grupi që erdhi në pushtet në 92-in, ishte në kushte të vështira, por ai i atribuoi vlera PD-së, duke u shprehur se brenda 1 viti bëri pronarë shumë familje shqiptare të apartamenteve të tyre, ku asnjë vend nuk është marrë ndonjëherë një vendim i tillë.

“Hiperkolektivizmi ekstrem kishte vendosur shumicën e shqiptarëve në regjimin e një urie kronike. Izolimi total kishte vendosur shumicën e shqiptarëve ndër një indoktrinim të pashembullt të një vendi tjetër.

Lufta e egër e klasave, kasaphana e saj, kishte krijuar në Shqipëri klimën më të frikshme, më të rëndë. Karl Jaspers, një intelektual i madh dhe filozof gjerman, që u mor me studimin e nazizmit dhe qëndrimin e shoqërisë gjermane ndaj nazizmit, i shërbeu kombit gjerman me veprat e tij.

Njëra prej të cilave ishte ‘Faji gjerman’. Në aspektin e shtypjes, Jaspers thotë: Gjatë luftës, gjatë sundimit të Hitlerit, të mendoje të kundërshtoje, do të thotë të hapje varrin tënd. E vërteta është se pak a shumë e njëjta ishte gjatë paqes gjatë diktaturës së Enver Hoxhës.

Cila ishte hapësira dhe krahësimi që i bënë Hoxhës? Për opozitën Enver Hoxha ngjahësonte shumë me Hitlerin. Shqipëria doli në vitin 91, kjo ishte shoqëria shqiptare. Grupi që erdhi në pushtet në 92-in, në kushte të vështira ka një meritë arsyet e së cilës duhet t’i studiojnë politologët. Isha i frymëzuar nga Regan, për antikomunizmin e tij. Ai ishte burrë vigan. Ai përdori fuqinë e vendit të tij për të shërbërë dhe ndihmuar ata që luftonin kundër komunizmit. 

PD sot është në momente të vështira. Por brenda 1 viti bëri pronare shumë familje shqiptare të apartamenteve të tyre. Në asnjë vend, dhe në vendet më private, një vendim i tillë nuk është marrë ndonjëherë. U përpoq me tokën, që për fat të keq shkelën të drejtat e pronarëve”, tha Berisha.

18 Komente

 1. F
  FATMIRI

  KE QEN I FRYMZUAR NGA PPSH TE QIFSHA OBORRIN E SHTEPIS O FUNDURIN EQELBUR

  1. K
   Kalec Dega

   Komunisti Berisha eshte i frymezuar vetem nga djalli bolshevizem ashtu si komentuesit e Temes se Meros. = LoL

  2. E
   Edi

   Ik pirdhu Sal! Komunisti Sali i frymezuar nga kreu i imperializmit në botë! Shaka tropojane kjo! Shkatërrove cdo gjë, por dëmin më të madh e bëre që prishe ëndrën e shqiptarëve për liri, demokraci, pronë e atdhe. Këlysh i kuq!

   1. o
    o robt ne pidh shpellari politikan hej !

    mer poza ky Jashteqshitja e Njerzimit si Politikan , e na flet per Reagn etj haaaaaaaaaaaaaaaaaahaaaaaaaaaaaaaaaa rbt fara e Mutit te Halese atij vendi .Po s'ka faj ky Sharlatan rritur mes kakardhiqesh dhish , me karlliqet e tij , por Bordellua Dreqesise ne ate vend e cila qellimishte nuk vepron kunder ktij Kryeshkedhate AntiNjeri , qe shqiptaret te largohen nga Shqiperia . _ne halene qe ngrihet mbi varrin e ktij Muti ,ka me dhi tan Bota

    1. M
     Muzaka i Ri

     O lamash burr, o krye mashtrues, po c'Regan mor aman obobooo fatkeqesi kush ka qene kryeminister. Po ne ate kohe kur thua qe u inspirove, ti merje erzin po te mos qelloje foton e Reganit ne tabel te qitjes ,o legen burr.

     1. D
      Diagnose "Paranoja " .

      Ore ha eshte ne vete ky. ! Po frymezimin nga Ramizi dhe Titulin Penecilina he e haroje ky. ?

      1. k
       k

       Regani komunist i partisë punës.

       1. F
        Fevziu artopoland i familjes kriminale Berrisha

        Si komunist ishte frymezuar nga Praga Si demokrat ishte frymezuar nga Regan kur te behet konservator do frymezohet nga Kujtim Gjuzi. Mire ky ka pjerdhur dihet ka kohe po keta qe i shkojne pas a kan pak turpe nje media serrioze kete te semure psiqike ( skizofren).e injorone

        1. E
         Epoka

         Epo nuk u lodh ky karagjozi me emrin Sali Berisha!

         1. P
          Pt'huuu nji gelbazë shkerdhatë, hajdut, tradhetar.

          O Don Kishoti i Viçidolit, 99.99.9 % të komenteve që kam bërë për palljet e tua të gomarit, i kam shkruar gjithnjë vetem 2 - 3 fjalë, gati të njëjta siç do shkruaj sot : Të shkerdhefsha rracen, familjen dhe haremin e pederave që të rrethojnë. Majko Shiqerja jote, kurva e katundit Viçidol e meriton vendin fitues të nderitnë BBV e Shqiperisë që 30 vjet, sepse Shiqerja është e vetmja kurvë kombetare e njohur nga 99.99.11% e kombit Shqiptar, kurse kurvat dhe pederat e tjerë që luajnë sot në BBV, janë si xixat e xixillonjave, të cilat shlyhen nga memorja popullore pas 10 ditësh. Një fjalë popullore Franceze thotë : të komentojsh thashethemet, është njësoj si ti konfirmojsh. Të komentoj gogsimat, gojoret, baglat dhe mutin që ti, kopili i kurvës Shiqere, nxjerr çdo ditë, është njësoj si ti aprovoj. Pra, po e mbylli si një demokrat dumbabist : Ta shkerdheftë krejt Amerika rracen, me Lirien dhe Argiten në grumbull.

          1. Mashkullori

           Shume i " mencur" politikisht ky Salih Ram Berisha: Ju deshen 9 vjet qe te kuptonte se KOP-isti i per zgjedhur prej tij dhe i rekomanduar nga e bija,Lulash Basha po i shkateronte partine.... Zgjuaresi e madhe! E pra,nje Lider si ky pinjoll nga Vucidolli, per nje vit kur u vu ne krye te shtetit,nuk kish fare haber se ceshte Demokracia,Ekonomija e Treguat dhe Shtetit i te Drejtes. Tani ne pleqeri,mbasi ka shkateruar cdo gje,ja vrare dhe prere qindra e mijra njeres,ka percare nje popull te tere,ka vjedhura pasurite e popullit,premton se po ta bejne dhe nje here nuse,pra kryeminister,nuk do beje me te tilla faje,se nuk jane gabime... Ata qofshin qe i shkkojne pas nje te rroituri,I cili gjate 32 vjeteve,per te njejten ceshtje ndryshon 10 here akuzat.... Besojeni po te doni,me qafe paci veten....

           1. V
            Valixhja

            Te perbashket me Reganin ke stemen e agjentit se edhe ai si ti kur ka qene aktor ishte nen sherbimin e CIA-s ,ndaj ne kete pike ngjani si dy pika uji!Ky eshte frymezimi qe ke patur nga ai por nuk e thua te plote!

            1. D
             Dardani i Ri

             Basha nuk mori parti nga ti, o kriminel shepllar. Ai mori një çetë shpellarësh dhe kriminelësh , nga Tropoja dhe veriu i vendit.

             1. T
              Tironci

              Saliu nuk ka asnje lidhje me konservatorizmin e djathte ! Eshte thjesht nje "Populist" me tipare "Naziskine" ! Meqenese i ref Hitlerit,tridhjete vite pas perfundimit te luftes se Dyte Boterore,Gjermania u be nje nga vendet me te industrializuara dhe fuqite me te medha perendimore ! Mosha 20-60 vjec kishin qene te tere ushtare ne sherbim te fashizmit dhe Hitlerit,duke kryer edhe krimet me makabre ne historine e qyteterimit modern ! POR ne vitin 1945 i vune "kapakun" te shkuares dhe nisen rrugetimin qe i ka sjelle ne nivelin qe jane (mund te imagjinoni sot nje familje gjermane te mos kete pasur gjysherit apo prinderit fashiste ?!).Ne tashme i kemi kapercyer tridhjete vite jetese ne nje shoqeri te lire,por qe ende nuk eshte ndare nga "Ballistet apo Partizanet dhe nga Komunistet" !? Faji natyrisht eshte i te gjithe shoqerise,por ne vecanti i klases politike qe nuk u nda nga e kaluara dhe ketu merita me e madhe i takon Sali Berishes ! Ky po eshte thjesht nje Populist Naziskin ! Tironci

              1. N
               Noci

               Tani nuk eshte me i djathte,tani e quan vehten konservator.Fajeson Bashen se i kaloi majtas po Keta rrena nuk i ha askush se Basha nuk ka ngreje bukur pa lejen etik.A mund te na thote konservatori Baresha se çfarë ideologjie e lidh me te majtin Meta qe po dashurohen aq shume

               1. a
                american22al

                Ky eshte genjeshtar dhe mashtrues pathollogjik dhe habitem si vazhdon te dali ne media , po njerezit e pafytyre nuk e kane per gje .... ndyresire....

                1. r
                 robi

                 O ty jarebi o Lugati i vucidolit te rafte panuklla ne gjuhe po si nuk u lodhe 32 vjet duke nxjerre helm, vrer, shpifje, kercenime, sharje, mallkime, genjeshtra duke ja kaluar disa here dhe Fyrherit te Rajhut te Trete qe shkaterroi Europen me luften e dyte boterore.

                 1. A
                  Arjani

                  O hajvan vicidoli po ku e ke njohur reganin o plehr tropoje ti ke jetuar aty ku nuk ha pula gurr ,ti se ke njojt radion jo me televizorin, ske njohur as pjata as filxhan se shpellar je jastek ke pas drurin , ne universitet ste linte enveri te shikoje as reganin, as bushin dhe asnje , po kaq mashtrus je mor b.q tropoje qe felliqet vendin ,ti ke njohur vetem dashnoret e plakes tende qe te ngjizi me qoft largun dhe doli surrati jot nga lloj lloj sperme prandaj ike nga fshati i turperuar dhe nuk dilje ,ty duhet te te conte enveri ne spac dhe te te denonte me vdekje burr karakurv.

                  Lini një Përgjigje