Situata në PD, Bamir Topi: Një histori e turpshme, pa asnjë shpresë për të riun dhe të vjetrin

22 Mars 2023, 09:10Politika TEMA

Situata në PD, Bamir Topi: Një histori e turpshme, pa asnjë

Ish-presidenti Bamir Topi thotë se situata në PD është një histori turpi dhe pa shpresë. Sipas tij, shpresë nuk ka as te lidershipi i ri dhe as te i vjetri, pra as te Alibeaj dhe as te Berisha.

“I ngjan një anekdote. Një histori e turpshme që vjen në pikën fundore. Të them që kanë shpresë, nuk kanë asnjë shpresë. Nuk ka shpresë as i vjetri, as i riu. Mos mendoni se kam ambicie për tu kthyer në atë ambient.

Kur flasim për opozitë nuk kam parasysh ata batakçinjtë por njerëzit që kanë nevojë për një opozitë por nuk e kanë. Kur ndërtohet një opozitë në këto kushte e kam vështirë ta them. Nëse kjo do arshivohet do të lindte vetë nevoja nga poshtë”, ka thënë ai në emisionin “Ora e Betit”.

Bamir Topi thotë se nëse opozita humbet qendrat e mëdha urbane, ka humbur zgjedhjet në kuptimin politik të fjalës.

“Është jashtë çdo lloj imagjinate ku Shqipëria funksionon në monizëm. Nëse fiton një bashki këtu, një atje, çfarë vlen? Nëse një parti politike humbet qendrat e mëdha urbane ka humbur në kuptimin politik të fjalës.

Zgjedhjet lokale janë tregues por ajo që e përcakton janë zgjedhjet politike dhe nuk janë larg. Dy vjet janë shumë pak për këtë gjendje që është opozita”, vijoi ish-presidenti.

18 Komente

 1. r
  raul

  Vetem ty te kemi patur president ne kuptimin e plote te fjales o Prof. Dr. i nderuar Bamir Topi. Je burre shteti qe e ke shkruar me nder historine tende shkencore akademike profesionale publike e politike. Ju admiroj per kthjelltesine e madhe te mendimit dhe vizionin Tuaj politik. Ju uroj jete te gjate dhe suksese ne jeten tuaj akademike e shkencore.

  1. P
   Pensionisti i Porcelanit

   Bamir Topi e shkroi vete me turp historise e postit te Presidentit duke marre rryshfete nga emerimet e gjyqtareve te Sali Berishes. raul, dil nje here nga shtepia-kala qe ka ngritur Bbamka tek Porcelani...

   1. V
    Vranakonti

    Ata qe shajn dhe ofendojne Bamir Topin jane njerez patru dhe turpi i shtetit tone. Bamir Topi eshte nje intelektual i shkelqyer,njeri me edukate te lart dhe po ta degjoni me vemendje,ai bene percaktime dhe analiza politike shume te llogjiksheme. Fjalet e tija zene vend dhe ngulen si nje gozhde e trash me mur. Por budallenjet e Saliut,nuk kan aq tru sa te vleresojn inteligjencen e Bamir Topit. Ai me qartesin e tij politike dhe me zotesin qe ka,e meriton te udheheq opoziten shqipetare.

   2. K
    Kosove

    Bamir Topi ishte ne cilesi te ishpresidentit kur vraponte me entuziasem te perqafohet me Goran Bregovićin je Tirane. Legenit Bamir Topit cka i duhej ai servilizem. Ky Bamir Topi vertet legen njeri. Shqiptart nuk e harrojne kete gjest vazal te Bamir Topit.

    1. P
     Pal Melyshi

     Doli ky hajduti , mashtruesi Presidenti i boleve te Berishes sa turp ky kok vic ne vend te turit ka zhavorr lumi. Stalljeri i lopeve te Mulletit. Njeri me te trashe nuk e gjen ne Glob. Ky kishte keshilltare Spiuna Sigurimi si p.sh . Tasim Mema klojkare Ruzhdi Keci veterinare ne Puke Gimi i Dires Bedri Hajdarin bacevan....Ka tall trapin Saliu me kete rrote kafi se keshti donte Berisha si Bomiri turp...

     1. O
      Osmani

      Doli perseri bamke qyrollari..politikani me i shpifur.. jep mend duke u krekosur se di shume nga politika..vetem cilesine e pacase dhe pilafit di ky... po pse ike nga partia qe krijove vete more qafir..apo more nje dore te thata nga Rama nepermjet Shkeqim Hajdarit.. ik ore kellire

      1. T
       Tironsi i Vorrit Bomit

       O Bomir zhduku fute ne ndonje hale se je turpi i botes. Shko ne zanatin tend pas ndonje Jevge si ke bo gjithnje. Ke Shok vetem Jevgjitin e Bregut Lumit Cim Hajdari si shok e bere Prokuror te madh, mrtja qe s'ju o pleh..

       1. B
        Bureto

        Të drejta janë të gjitha ato që thua, por nga goja tënde do ishte më mirë të mos ishin thënë. Nuk kanë asnjë vlerë, sepse kur ishe aty brenda, duke bërë skuthin, ashtu si veprove dhe kur u ule në kolltukun presidencial. Aty 'ndihmove' vetëm me të famshmen shprehjen tënde (vetëm kjo ka ngelur në zhargonin politik shqiptar nga ty): " Unë flas me heshtje?!? Domosdo karakterit tënd, kjo të ka shkuar për shtat, me këtë taktikë, e mole mirë atë parti, fitove aq sa në ëndrrën tënde më të bukur nuk e kishe parë, por kontributi yt, ai që do të duhej të ishte në të mirë të asaj që shqiptarët aspironin të kishin nga demokracia dhe shteti i së drejtës, është Zero. Të shesësh sot mend, ose siç thotë populli 'pas pilafit' është kollaj, por jo nga ti, që ke qenë nën kryetar i asaj partie dhe president i Republikës. Salehu i sotëm, nuk u bë sot i tillë, ashtu ka qenë qysh kur Ramizi ua vuri në krye dhe ua bëri peshqesh shqiptarëve. Për atë fillim nuk je fajtor, por kur e njohe atë nga afër minimalisht të bëje (por jo vetëm ti) atë që bënë dikur komunistët Bedri Spahiu apo Liri Belishova, etj. Për ato që kishin bërë dhe nuk kishin bërë, në kohën e duhur, duke i shërbyer Enverit, dhe, atëhere kur duhej të flisnin, me heshtjen e tyre e ndihmuan atë të fuqizoj pushtetin e tij personal dhe të instalonte diktaturën, mu për këtë faj, ata, u kërkuan botërisht falje shqiptarëve. Me vuajtjet e tyre, por sidomos me 'mea culpa'-n e tyre, ata të paktën për një pjesë të shqiptarëve, e shlyen një pjesë të mëkatit. Nga ti, në kushte krejt të tjera, sigurisht më të favorshme për ti, deri më sot nuk e kemi dëgjyuar ta bësh këtë. Në është rasti ta thuash edhe njëherë shprehjen tënde steriotipe, 'flas me heshtje', ajo do ishte sot, kur për ti nuk ka më nevojë askush. Ha, pi dhe gëzo konfortin që të siguroi 'heshtja' e gabuar në kohën e duhur. Dhe mos na bë të na vijnë zorrët në fyt, kur me cinizëm na siguron se nuk ke më ambicje të kthehesh përsëri aty. Larg qoftë! Na arrin dhe na tepëron e përnderuara Jozefinë, homologia tënde, të dy si zëvendësa të monstrës famëkeq që ishit.

        1. V
         Veterani

         Rrespekte shumë saktë ja the. Por kujt ja the?

        2. Z
         Zot fali ! BAMKEN.

         Bamke nuk lahet m.... me sh...... Je pjese e fatkeqesise kombetare me mikun Bisha....HORR BULEVARDI.

         1. N
          Nusja e vjeter kujton Dasmen..

          Ho Top te besojme se ske Ambicje per ty kthyher. ! se edhe po te kthehesh nuk ke cfare te japesh...Gezimi ato pasuri qe i more ku shume Qytetare akoma mbajne rradhe per ti mare.. Futja nje Pace dhe je ne rregull..

          1. N
           Nusja e vjeter kujton Dasmen..

           Ho Top te besojme se ske Ambicje per ty kthyher. ! se edhe po te kthehesh nuk ke cfare te japesh...Gezimi ato pasuri qe i more ku shume Qytetare akoma mbajne rradhe per ti mare.. Futja nje Pace dhe je ne rregull..

           1. N
            Nusja e vjeter kujton Dasmen..

            Ho Top te besojme se ske Ambicje per ty kthyher. ! se edhe po te kthehesh nuk ke cfare te japesh...Gezimi ato pasuri qe i more ku shume Qytetare akoma mbajne rradhe per ti mare.. Futja nje Pace dhe je ne rregull..

            1. E
             Emigranti

             O Bamke ke qene vec nje top muti i Saliut qe vec te dhiste e ti u rrite u bone pres(horr bulevardi)ident e ti nuk e pate njehere guximin ta hapje nje here gojen se ta zinte me mut e nashti te ka ardhur goja si ata qente prapa gardhit . Batmut pd nuk u be sot ne ate dite qe eshte por prej kohesh , sa e sa figura te tjera ka perzene Saliu me ndihmen tende bile shume me te mire se surrati jot e ti nuk guxoje , atje ne ate hale ku ke jetuar ti gjithkush ka te drejte te flase vetem ti jo , jo , jo nuk i ke lene vend vetes se shkove ne karrigen me te larte te shtetit ne menyren me te turpshme prej asaj haleje qe ti at’here na e quan te mire tani qe te perzuri Saliu e quan te keqe , te pakten bylle hale se ke qene krahu i djathte i qoftelargut Sali .

             1. a
              arsyeja

              haaaa burre kurve sali berisha pagoi 5 deputet socialist per ta bere president pershembul paulin sterkaj etj dhe ky i doli kundra ky eshte tipik shqipetar qe han buken e te permys kupen e ben si i mencur se ka maru shkollen ne bari jo por ishte spiun prandaj e quan jashte shteti ptyyy mut.

              1. B
               BARCALETA.

               Bamir je politikan i rene nga vakti nuk te mbeshteten demokratet se te majtet jo dhe jo kur krijove partine tende .Ne se ke pretenduar se ke folur me heshtjen tende vazhdo te heshtesh se kur flet e dhjet

               1. B
                BARCALETA.

                Bamir je politikan i rene nga vakti nuk te mbeshteten demokratet se te majtet jo dhe jo kur krijove partine tende .Ne se ke pretenduar se ke folur me heshtjen tende vazhdo te heshtesh se kur flet e dhjet

                1. X
                 XYZ

                 Bomiri edhte burre muti , nje burre qe lyen floket me boje eshte as me shume as me pak Pederadt. Turp i madh kur ben dhe ky surrat politiqenin, shko ke Parukjerja e Lagjes Naxhija te qeth te kreh si homoseksual krihesh vetem burre sje o Bomkemuti. Vodhe sa u lodhe ne cfo raast ke surrat shan berishen kur kujton Breshen nga ftiks shurron breket o Legen.

                 Lini një Përgjigje