Artan Fuga, kandidat i PD për kreun e Akademisë së Shkencave

21 Mars 2023, 18:29Politika TEMA

Artan Fuga, kandidat i PD për kreun e Akademisë së Shkencave

Partia Demokratike ka shprehur hapur mbështetjen për akademikun Artan Fuga në kandidimin e tij për kryetar të Akademisë së Shkencave, i cili ka si rival kryetarin aktual Skënder Gjinushi.

Në një deklaratë për mediat nga selia blu, deputetja Ina Zhupa ka ripërsëritur edhe një herë akuzat se mazhoranca po tenton të kapë dhe Akademinë e Shkencave me ndryshimin e ligjit që favorizon rizgjidhjen si kryetar të Skënder Gjinushit, ku sipas saj, ky i fundit vazhdon të jetë kryetar i Akademisë së Shkencave.

Zhupa ka hedhur akuza dhe ndaj dy deputetëve socialistë Petro Koçi dhe Ismet Beqiraj, të cilët kanë qenë nismëtarët e ndryshimit të ligjit.

Deputetja e PD u shpreh se për të adresuar në mënyrë institucionale shqetësimet ka kërkuar në komisionin e edukimit që akademiku Fuga dhe akademik të tjerë që kanë ngritur shqetësime publike të dëgjohen në një seancë dëgjimore në komisionin e edukimit.

Ajo shtoi më tej se është rekord i zi se si në 4 vite kryetari i Akademisë së Shkencave nuk ka shkuar asnjëherë në kuvend për t’u pyetur dhe për të raportuar. Sipas saj, beteja për Akademinë nuk është betejë për emra, por betejë për shkencën, për historinë, për dinjitetin dhe ligjshmërinë.

22 Komente

 1. N
  Noke

  Ka aq tru kjo qyrramanka te zere e te perflase emrin e Skender Gjinushit . Gjinushi edhe shurren kur ben vlen me shume se kjo psikopate . Na dashka Fugen qe sa here flet leshon brockulla .

  1. V
   Vëzhguesi

   Kjo Zhupania e Progonate kërkon të vejë në krye të Akademisë së Shkencave një njeri defiçent si puna e Saliut dhe vehtes së saj . Asaj i duket vehtja si profesoreshë dhe del e flet në parlament broçkullat e Sali non gratës . I duhet që në Akademinë e Shkencave të kenë një njeri që përcjell teoritë e mbrapshta të foltores. Le të ëndërojë deri sa të zgjohet.

   1. S
    Sotira Qirjaqidhi

    Nuk është turp kjo puna e PD-së ? Pse ore edhe Akademinë e Shkencave do ta mdajnë në të PD e në të PS ? Në të gopit të sëmës, në të motrës, më të gjyshes, në të tezes, hallos dhe në vetë gopin e Ina Zhupës - proletares pa brekë në bythë kur erdhi në Tiranë.

   2. I
    Ilir

    Po pse ne krye te akademise do vendosin nje budalla.Ai eshte rryp gomari do te beje te mencurin duke thene gomarlleqe.

    1. p
     ppa

     A Fuga pak te thuash -eshte i lajthitur; ndersa kjo vemja Zhupa eshte deputetja me plehre e kuvendit.

     1. P
      Pilo Lala

      Eshte kthyer ne nje femer telendare, pa frena.

     2. k
      komisioni

      Ky Fuge mavria eshte me trap se Sazan Guri

      1. q
       qukapiku [email protected]

       Obobo......edhe ky duhej!....Derdimenet e prlamentit qe jetojne permes qokave...

       1. T
        Tironsi i Vorrit Bomit

        Dy plera Neobllokmene pa asnje vlere , vetem se jeni nga zona e pare Opertive e luftes civile te drejtuar nga kryekrimineli Hoxha.

        1. Qafkuqi

         Pse jo Sazan Guri?

         1. B
          Buda

          Foltorja me gojoren Ina Zhupa e ka shprehur hapur mbështetjen për akademikun Artan Fuga në kandidimin e tij për kryetar të Akademisë së Shkencave, sepse eshte autori i shkrirjes se instituteve te saj ne vitin 2008, sipas orientimeve te Sali Berishes dhe deshires se Serbise.

          1. F
           Fuati nga Skrapari

           Artan Fuga është njeriu më kot në botën akademike. Ai nuk plotëson kushtet për të qënë njeri normal në jetën sociale. Vetëm kandidimi i tij është fyerje e madhe për akademinë dhe popullin tonë.

           1. A
            Aman

            Aman ----- U shua shqiperia per intelektual , dhe emera te rinj per kryetar te AKADEMISE SE SHKENCAVE !!! Por doemos duhen te jene te njejtet edhe pas tridhjete e tre viteve ....

            1. N
             Noci

             Neqoftese do te shohesh varferine intelektuale ne PD mjafton te degjosh kete deputeten e cila per çdo problem apo argument qe ngre ka vetem shpifjen njelloj si i zoti.Kjo duket edhe per personin qe bejne tifo ku Gjinushi qendron shume me lart se Fuga pa le kur permend shkencën qe kur ishte Berisha i madhi mbylli te gjitha institucionet shkencore te vendit dhe akademike e ktheu ne seksion te PD

             1. D
              Donika

              Akademia eshte shndruar ne kakademia. Shifni listen e antareve dhe flisni. Tipa anonime, qe gllaberojne nga 50000 LR cdo muaj, shtese mbi rroge a pension. Dhe pyetja eshte: pse? Pse hane keta paret e shqiptareve, nga Gjinushi te Fuga? Te shkoje SPAK atje dhe do dalin tere horrliqet e kakademise qe qo qelbin vendin. E thote edhe Apolloni, hahaha. E thote edhe Pinguli, oi oi. E thote edhe Efigjeni, obobo. Pa le kur e thote edhe Rexhepi, tralala. Pika ne shkence, pa ne bythe ju ka rene me kohe.

              1. G
               Gota

               Une mendoj qe kryetari i Akademise se Shkencave duhet te jete Nard Ndoka qe I ka dhene ketij vendi perlat e filozofise Nardiane si psh: po nuk qe dite, eshte nate! Ky Fuga delirant nuk i vjen as te maja e thoit Nardit, bile logoja e Ak. Se Shkencave te jete fotoja e famshme e Nardit duke bere banjo dielli me breçkat e gruas!

               1. L
                Ladi

                Po çfar mut akademiku eshte ky budallai.Ky,Sazan Guri,Nard Ndoka ti vet kandidatura per kreun e akademise te lajthiturve.Dhe ky fiton se eshte me budallai.

                1. P
                 Populli.

                 Me sa di une skademia e shkencave do njeres me spaleta te renda shifni spaletat e Skenderit qe me sa di une i njehen formulat e teorit ne shume universitete te europes dhe shihni spaletat e Artanit.Nga do te anoje me shume kandari atij i takon ky pozicion. Po ta bejme gare partie pastaj tja heqim tabelen akademi e shkencave dhe tja veme akademia e shkerdhatave.

                 1. K
                  Komunist me Rolex

                  Cilat teori i njihen Skenderit ne Europe më thuaj 1 ??

                 2. P
                  Pal Melyshi

                  C'merreni me keto plehra te historise , njeri djali i kriminelit Et'hem Gjinushi bllokmen tjetri djali i Veres kushurires se Enver Hoxhes. Te privilegjuar dje dhe sot Akademike pa nje artull shkencor te botuar 30 vjetet e fundit. Jemi me keq se ne diktature mjere populli....

                  1. S
                   Skenderbeu

                   Artan Fuga I biri I hajdutet te kooperatives bujqesore te Hocishtit kerkon te vje dhe Akademine e shkencave nepermjet zhurmuseve te Sali qoret. Ky do z use me hyje nga akademia sepse i sherben interesave te armiqve te Shqiperise.legen llapaqen.

                   1. A
                    Akademi leshi

                    Po normal trapat trapin duan ne krye te akademise . Nese ju vjen keq per Fugen le te krjojne nje dege te tyre le ti mbledhin se kane radhet e tyre me tituj doktora shkencash plot me radhet e tyre e dashamires si Sazan Guri , Cakua , Bojonja , Ylli Rakipi etj .

                    Lini një Përgjigje