VIDEO/ Rama nxjerr pamjet nga ekspozita në Greqi: Kurrë nuk jam ndjerë kaq shumë i emocionuar

21 Mars 2023, 12:16Politika TEMA

VIDEO/ Rama nxjerr pamjet nga ekspozita në Greqi: Kurrë nuk jam

Kryeministri Edi Rama çeli në Athinë ekspozitën me krijimet e tij artistike.

Punimet e kryeministrit u ekspozuan në Zapion Megaron të Greqisë. Në fjalën e tij, ndërsa falënderoi bashkëpunëtorët për realizimin e kësaj ekspozite, Rama ftoi të pranishmit të shohin punimet e tij, ndërsa tha se arti nuk ka nevojë për përkthim.

“Ajo çfarë do të shihni sonte, shpresoj të flasë vetë. Nuk dua të flas shumë për të. Nuk mendoj se arti ka nevojë për artistin ta përkthejë. Arti fletë vetë. Siç ka thënë edhe Edgar Degas, arti nuk është t’u tregosh njerëzve atë që sheh, por është t’u tregosh atë që nuk shohin, kështu që, çdokush është i lirë të shohë çfarëdo që dëshiron.

Arti im është abstrakt, me disa kujtime aty-këtu dhe është mjaft demokratik, në kuptimin që i lejon gjithsecilit të mendojë e të shohë gjithë çfarë dëshiron”, u shpreh Rama, ndërsa nuk kurseu as batutat në fjalen e tij, kur tha se: 

"Meqë ra fjala, unë jam artisti më i mirë ndër kryeministra dhe padyshim kryeministri më i mirë ndër artistë".

Të pranishëm në këtë ceremoni ishin personalitete të larta të politikës greke, si kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, ministri i Punëve të Jashtme Nikos Dendias, si dhe artistë dhe politikanë të tjerë.

Fjalimi i plotë i Ramës

Do të doja të flisja disa fjalë greqisht dhe do të më pëlqente shumë t’i drejtohesha këtij auditori përmes kësaj gjuhe kaq të bukur e të lashtë, një gjuhë që është folur nga njerëz, të cilët i sollën kaq shumë mrekulli kësaj bote dhe që folën aq bukur për artin dhe të bukurën. Po, për fat të keq, nuk e flas, kështu që po ju drejtohem në anglisht, sepse e di që edhe shqipja juaj nuk është fort e mirë.

Dua të them, para së gjithash, se jam shumë mirënjohës për këtë pritje të mahnitshme dhe për këtë ngjarje kaq të veçantë. Nuk është ekspozita ime e parë artistike, por është e para herë që vizitoj një vend si Kryeministër dhe në çantë nuk mbaj vetëm shënimet, por edhe artin tim. I jam thellësisht mirënjohës edhe Nikos, i cili pati rol kyç për ta bërë të mundur realizimin e gjithë kësaj, pasi vizitoi zyrën time dhe i lindi dëshira ta sillte këtu. Kështu, Niko më solli edhe mua bashkë me zyrën, sepse ajo që do të shihni sot është një variacion i asaj çfarë e përbën zyrën time: vizatimet mbi tryezë, skulpturat e mia, disa prej të cilave varen në zyrë dhe letra e murit që është kompozuar me vizatimet e mia.

Dua po ashtu të falënderoj Katerinën, e cila është treguar shumë e duruar, sepse është një kuratore tejet profesioniste dhe nuk ka punuar kurrë më parë me një Kryeministër. Meqë ra fjala, unë jam artisti më i mirë ndër kryeministra dhe padyshim kryeministri më i mirë ndër artistë. Katerina është mësuar të jetë ajo kryeministre sa herë merret me subjektet e saj, kështu që kjo ishte një përvojë ndryshe, sepse i duhej koha ime, unë kohë nuk kisha; i duhej vëmendja ime, po mendjen e kisha tjetërkund, pikërisht siç ndodh kur vizatoj, sepse kur vizatoj në zyrën time, vëmendja nuk është tek ajo çfarë bëj me duar, por i lë sytë të lëvizin bashkë me duart, ndërsa mendja është plotësisht e përqendruar te çështja që diskutohet me bashkëpunëtorët e mi ose te bashkëbisedimet telefonike ose teksa peshoj vendimet që duhen marrë kur jam vetëm.

E përjetoj vërtet me shumë përulësi që pritem në këtë pallat të mrekullueshëm që ka një histori të jashtëzakonshme dhe më lini të ndaj me ju diçka shumë personale. Dje, kur isha në makinë duke shkuar drejt Vuliamenit, m’u kujtua një taksi që kisha marrë një vajtje-ardhje për në Vuliameni dhe më pas në Sandro të Athinës, ato ditë të hershme të lirisë sonë, kur vendi i parë që vizitova si njeri i lirë, jo si sportist që përfaqësonte një vend që nuk ishte i lirë, por një vend si njeri i lirë, ishte Greqia dhe Korfuzi. Nga Korfuzi, ku më pritën disa kushërinj të nënës sime, fluturova për në Athinë, ku më pritën disa kushërinj të tim ati. Jeta është e pabesueshme. Kurrë nuk ma kishte marrë mendja se do të pritesha në këtë pallat, se do të vija me një makinë me autokolonë dhe se mikpritësi do të ishte një ministër i Jashtëm. Ç’të them?! Jam vërtet falënderues dhe mirënjohës.

Ajo çfarë do të shihni sonte, shpresoj të flasë vetë. Nuk dua të flas shumë për të. Nuk mendoj se arti ka nevojë për artistin ta përkthejë. Arti fletë vetë. Siç ka thënë edhe Edgar Degas, arti nuk është t’u tregosh njerëzve atë që sheh, por është t’u tregosh atë që nuk shohin, kështu që, çdokush është i lirë të shohë çfarëdo që dëshiron. Arti im është abstrakt, me disa kujtime aty-këtu dhe është mjaft demokratik, në kuptimin që i lejon gjithsecilit të mendojë e të shohë gjith’ çfarë dëshiron.

Me këtë rast, dua edhe t’ju them se kjo ekspozitë dhe shumë nga ajo çfarë bëj nuk do të kishte qenë e mundur pa një mik shumë të dashur e të ngushtë timin, i cili është këtu. Quhet Adi Dule. Është edhe ai vetë një artist. Ka një studio qeramike dhe është ai që vendos temperaturën e furrës, është ai që përgatit baltën e duhur për mua dhe materialet e përshtatshme për porcelanin; është ai që merret me shndërrimin e formave të mia në bronz dhe ai që, në fund, sigurohet që ajo që shihni të varet si duhet, në të kundërt do të ishte thyer.

Dua të falënderoj edhe një mike tjetër të shtrenjtë e të afërt, Albën, e cila është këtu gjithashtu. Ajo është bashkëshoqëruesja ime në transformimin e vizatimeve në letër muri, në kravata, në shalle dhe jam i sigurt që e ardhmja do ta sjellë të bëjmë edhe më shumë gjëra në këtë drejtim, sepse shpresoj se ka jetë edhe përtej politikës.

Së fundi në radhë, por jo nga rëndësia, dua të falënderoj gjithsecilin prej jush që ndodhet këtu për praninë tuaj dhe uroj shumë që të mos pendoheni që keni ardhur e do të kaloni disa momente me ne dhe kur them “ne” ka shumë rëndësi. E dini, modestia nuk është pika ime më e fortë, por më duhet ta pranoj publikisht se nuk do të isha ky që jam pa dikë që kujdeset për mua, që më duron, që më ndihmon me durim të bëhem një njeri më i mirë. Ajo është Linda, gruaja ime, e cila e ka fituar deri më tani garën midis të dyve si artistë, sepse ka krijuar Zahon, që është një kryevepër, për të cilën jam i sigurt që edhe Fidia do të ishte xheloz për Lindën e jo më unë.

Faleminderit. Më duhet të rrëfej, përpara se të mbyll fjalën, se me kaq shumë fjalime sa kam mbajtur, në kaq shumë raste, kurrë, thuajse kurrë nuk jam ndjerë i emocionuar kaq thellë, por sonte jam thellësisht i emocionuar dhe kjo nuk është një fjalë prej politikani, por një rrëfim prej artisti.

 

79 Komente

  1. x
   xha Beqo

   ......sepse e di që edhe shqipja juaj nuk është fort e mirë.....

   1. S
    Shqipfolesit e tredhur

    "sepse e di qe edhe shqipja juaj nuk eshte fort e mire...." tha ...por ,te siguroj KM , qe shqipja e disave aty nuk eshte aq e keqe ,pavaresisht se klandestine.....

    1. f
     fjala vjen

     Sa e mençur fjala e Edi Rames: "sepse e di qê dhe shqipja juaj nuk eshte forte e mire"...qe do te thote se ju shqiptare jeni por nuk e flisni mire shqipen: sakte; thelle dhe vertetuese pa asnje reagim.

    2. E
     E verteta dhemb....

     Corapekuq,je mes adherfia orthodhoxe normal qe do te ndjehesh i lumtur...e jo mes shurrsave turkoshqipfoles,nje ndryshim madhor mes drites e erresires arabe

    3. k
     kur fqinjet ndihen nen nje cati

     Urojme te jene te sinqerta keto fjale dhe Babe Rexhepi,te kete perjetuar nje termet ne pallatin e tij gjigand sulltanor.

     1. R
      Rrapush Xhaferri

      Golik, vëlla, mos na e vono këngën, hë të kam Rixha.....

      1. R
       Rrapush Xhaferri

       Golik, vëlla, mos na e vono këngën, hë të kam Rixha.....

      2. t
       tosi

       suksese rames e meriton

       1. M
        Mese e drejte por !

        Tosi mese e drejte ,por ne Evrope kure nje ish Ministre mori me vete Djalin e saje ne nje udhetim Vizite ne nje shtet tjeter .. Menjehere beri doreheqjen mbas Ankimeve te Qytetareve ne Shtetin e saje. !

        1. M
         Mese e drejte por !

         Tosi mese e drejte ,por ne Evrope kure nje ish Ministre mori me vete Djalin e saje ne nje udhetim Vizite ne nje shtet tjeter .. Menjehere beri doreheqjen mbas Ankimeve te Qytetareve ne Shtetin e saje. !

         1. P
          Plaku Xhuxhumaku

          Tosi ky në Greqi si ndihet si katolik apo ortodoks, sepse shkon në gjermani, austri itali francë thotë jam katolik, besoj se këtu thotë jam ortodoks, sepse sulltanit të Turqisë Erdogan i thotë jam myslyman sepse gjyshin nga babai ma kanë quajtur Ahmet

         2. y
          ylli

          shpirti i artistit nuk do i shkeputet kurr

          1. S
           Shqiptari

           Kujdes se mos te japin kalin e Trojes dhurate.

           1. a
            ana

            nje ekspozite qe cdo shqiptar qe ndodhet ne athine duhet te shkoje ta vizitoje

            1. A
             Ana aktivistja

             Une mendoj qe jo vetem shqiptaret e Athines.por te gjithe Greqise duhet te shkojne. Madje edhe nga Shqiperia, Kosova, Maqedonia,Mali i Zi. Edhe nga Italia e me gjere kush te mundet.

             1. A
              Arjan

              Po ANA cdo shqiptar duhet te shkoj ta vizitoj ekspoziten e Skenderbeut tone dhe te bej nje mut te madh,sa rama ne kembe se e meriton.

               1. M
                Mondi

                Nuk eshte nevoja te lodhen shqiptaret te bejne ate qe thua ti o Arjan arixhiu.Te kemi ty mutin me te madh qe egziston.Mjafton te te ngulim ty diku aty prane dhe nje rruge e dy pune.Dhe ty te plotesohet deshira,dhe syri I keq rri larg.

                1. f
                 fjala vjen

                 Arjan, paske dhe emer shqiptar por ate mutin haje vete se te ben mire, o qelbesirat e atij vendi qe i nxorret bojen ju bastardet; s'ka se si te jete tjeter: ju jeni sperme majmuni sepse nenat tuaj jane fekonduar me majmuna rrugesh qe kane nxjerre juve. Pocaqi gjallese!

               2. e
                elisa

                nje art abstrakt ku cdo kush mund ta kuptoje

                1. S
                 Spirokari

                 Ti Elisa Spirokari ne menyre te vcante

                2. p
                 poni

                 Respekte per ate organizim perfekt te bere nga ana e grekeve

                 1. z
                  zhaku i pamposhtur

                  Heheheeee...greket normalisht qe do ta 'respektojne' kryeministrin tone 'artist' sepse nuk I thone shaka qe te fitosh gjithe ate det pa shkrepur asnje pushke.. ndersa kryeministri yne 'artist' u be avokat I greqise dhe nuk ngurroi te deklaronte se eshte e drejta e GR per tu zgjeruar...keshtu shpjegohet 'respekti' grek sepse ky kryeminisri yne e ka mbushur jugun shqiptar me varreza te ushtareve imagjinare grek te rene ne 1940 u njohu Himaren si minoritet u mban Janullaton si nje donkishot ne mes te tiranes..mmmmm e shikoni pra qe ky kryeminister 'e meriton' respektin grek?

                  1. p
                   pa emer

                   havash o zhak, po ty kush ta la yt ate apo jot emee detin e token!

                 2. h
                  hendi

                  Pritje mese e merituar per Ramen sepse e ka treguar se cfare njeriu eshte

                  1. k
                   keli

                   Vazdhoni perhere ne kete menyre ED Rama sepse gjithe shqipnin e ke bo krenare

                   1. G
                    Gezimi

                    Shko ne pune or Gallof se u bone si Ver Llapa. Shqiperine e ka mbyt fukaralleku e po zbrazet perdite e ky Zarbo karagjoz tenton te beje Garipin.

                    1. R
                     Rezi

                     Gjynah që quhesh Gëzim, duhej të quheshe thartim e inatçi. Të shau njeri? Pse përdor të tilla epitete? Kushdo qoftë s’meriton të shahet, vetëm se do ti!

                     1. A
                      Arjan

                      Rezi le te pellcase ARMIKU moj kala e kuqe.He tja rruash partise ti,me fal ti rrosh partise.

                    2. R
                     Remo

                     Hej patronazhiste,, meqe eksozita e kumandarit behet ne Greqi,,sot keni sufllaqe falas pa kufi...

                     1. P
                      Per artistin medioker !

                      Tufa e Aktivisteve qenkan ngutur ta urojne ARTISTIN E MADH . Jane aq qyqare ne levdatat e tyre saqe te bejne te ndjesh keqardhje per ta . Duket qe dhjeteshja e pare eshte e njejta dore me emra te ndryshem. Titi , Tosi , Ylli , Ana , Elisa , Poni, Hendi , Keli !! Bythlepirja vazhdon.

                      1. I
                       Ina

                       Bravo Edi , Je artist , je politikan , je vizionar , je atdhetar , je gjithanshem , kudo je i respektuar . Ju jeni model , i ngritet vlerat Shqiperise ..

                       1. ?
                        ????

                        Bravo je pid’hsame

                       2. C
                        Caci jam

                        Tahir lluku papashta.

                        1. B
                         Bera

                         Ekspozite e mrekullueshme,suksese te metejshme nje lideri si Rama

                         1. T
                          Tea

                          Po na beni krenar sa here me keto vepra qe beniEdi,ekspozita paska dale fantastike

                          1. P
                           Perla

                           Vepra arti qe te kenaqin syt,kushdo qe eshte ne Greqi te shkoje ti shohe nga afer

                           1. N
                            Nandi

                            paska dhe bythqire te Salih Non grates qe komentojne ketu !!!!

                            1. K
                             Koli

                             Edhe une jam i emocionuar. Ne fund te fundit u bere Kryeminister qe te “ beheshe” piktor.

                             1. D
                              Drilon

                              Hajde lexo raportin e DASH per Shiperine pastaj sillu neper Greqi sic bente Gadafi ne Itali.

                              1. P
                               Per ate pun jeni ne Politike ju te gjithe

                               me kenaq trapin tuaj .Kush me vjedh e shpartallu Shqiperine ,kush me bo karierere e me bo emer , pra ajo qe ju bashkon gjithe ju Politikaneve (Rama ) dhe FakePolitikaneve (salejh hamutaj) jane plotesimi i ambicjeve tuaja personale ,secili sipas Karakterit te vet , ndersa per popullin e kte shoqeri as qe doni me dit :Flas pe KM Rama i cili eshte nji Qytetare ,eshte i votuar nga ky popull ,eshte Njeri ,sepse nga DyKafshet Primitive qe i ngjan Ciftit Aliente -Pinochet -( edhe pse ishin kundershtare te Dy Kilianet ) s'i llogarit kush ne asgje e jo me per Politikane jane thjeshte zrraxhinjt e Politikes qe Dikushi i futi gishtin ne bytje dhe i uli ne Presidence pe te shkaterruar Shqiperine . Ata ,qe po tallin trapin sot me Kosoven .Jane te njejtit Regjizore . _ Pra, qe te kthehimi ke Kryeministri zbavites ,jepi Komandat , zbavitu sepse per ate pune je aty ,nderkohe qe kjo shoqeri e ky popull nuk i shkon ndermend te zbavitet sepse s'e len hallet lere pastaj per Kultue apo dicka te ngjashme s'i keni len me asnji hapsire .Greqiret i kan hyr me themel Shqiperise ,ne gjithcka ,institucione ,kulture ,medie _nderkohe qe ti gjen kohe per zbavitjete e tua .Hipokrite te ndyre

                               1. S
                                Souvlaki me qepë

                                Nga Greqia po shkon ne Angli te takoje Cherie Blair gruan e Tonit t'i thote udhezimet si do e fali ujin e detit se tabanin ka kohe qe e ka shpuar greku per nafte. Se per pak u habitet nga lajkat dhe spo e kuptonit pse. Keshtu kur hani sufllaqe ju dhjamoset truri si ketyre me lart.

                                1. A
                                 Andon

                                 O cecen na thuaj ku dhe sa nafte paska gjet greku qofte ne taban qofte ne det . Qofte edhe nje cm shpim o nje liter nafte . Nuk jam me Ramen i cili mgjths quhet eurosocialist po ben hapur politike e propagande ne favor te Mitsotakis qofte takimi i Himares e Dropullit qofte kjo ekspozite e pakuptimte qe te vetmim qellim ka qe Shqiptaret votues te votojne djathtas por ama jam me te verteten . Na thuaj ku u gjet kjo nafte se cpimet ne det adriatik e Jon u bene per 20 vjet dhe u gjet nje mut e ka 10 vjet qe kompanite nga me te medhate e botes hoqen dore perfundimisht

                                 1. S
                                  Souvlaki me qepë

                                  Andoniqi ja ku e ke. Mos ha shume sufllaqe se te dhjamoset truri. https://greekcitytimes.com/2022/04/13/six-areas-greeces-gas-exploration/

                                2. n
                                 nje shok

                                 rama ka harruar shatin, dhe merret me sulltan muratin

                                 1. P
                                  Patriot

                                  Ore kur do te mbarojne keto budallalleqet e shqiptareve. Kryeministri ne detyre hape ekspozite personale ne Greqi. Konflikte i paster interesi. Me leket e taksa paguesve ( vizite zyrtare) hape ekspozite private, dhe servilat lume levdatash. Se sa I zoti ishte si piktore e tregoi kur ishte ne fillim ne France si emigrant. Ju personazhiste duhet ta mbani mende more kur Fatos Nano I tha " te mora nga Franca me thonje te pa prera". Vetem nje pune beri te mire atje qe doli me bythe perjashta nje soje si Enveri po ne atje. Kote nuke thone qe histroria perseritet. Ne rregjule jeni ju se per edhe nje 20 vjete te I keni te siguruara suflaqet. Rrofte udheheqesi yne legjendare.

                                  1. V
                                   Vlora.Vlora

                                   Eshte e drejta jote o lider i ballkanit te hapesh cfare te duash ,por jo kur je kryeminister,sepse kesaj i thone te perfitosh nga pozita qe je ,ne rast te kundert ,asnje s do ti hidhte qurret zhgaravinave te tua ,vendi ka gjithe ato probleme ,qeveria jote akuzohet cdo dite per afera korruptive ,shume jane ne proces nga SPAK dhe ti na hapke ekspozite ,kesaj i thone bota digjet dhe kurva krihet ,,do kesh nje fund si ato 1milion shuplka

                                   1. S
                                    Shqiptari

                                    Me duket z.kryeminister se i that diçka ne vesh micotacisit per qamet.

                                    1. r
                                     raul

                                     Je gjigand o Edi Rama. Ke bekimin e plote te popullit Shqiptar per te vazhduar mandatin e 4 te dhe tashme ke hyre ne histori si kryeministri me i sukseseshem Shiptareve ne 110 vjet shtet . Ti nga mendja do te krahesoheshe vetem me perandorin e famshem Napoleon Bonaparti qe pa dyshim mbetet njeriu me i madherishem qe ka lindur njerzimi. Ec perpara o gjigand, qente le te lehin kurse ti bejua shqiptareve vendin cdo dite e me te zhvilluar e te jetueshem me mire.

                                     1. S
                                      Santuco

                                      Jepi , jepi , Raul. Dhe pak se ja lave bithen me lepirje . Mos ndal o shejtan , ja dhe pak . Ne fund thaje me peshqir . Po si the , si the , pas napoleon bonopartit? Je legen-d . Ti meriton nje furce dhe nje paste dhembesh. Here tjeter nje crem per bithe te reshkas kollaj.

                                      1. r
                                       raul

                                       O Santuco o hunderro i shkofsh prapa ne ferr perbindeshit te vucidolit dhe spiunit te pazarit te ri qe te keput ne mes por qe me ne fund eshte shfryre si tollumbace dhe e ka marre rrugen e mutit per ne haremin e Nafije dybekut ne Jale.

                                     2. S
                                      Satër

                                      ...po fole nonjë llafē për çamërinë , fole ... se edhe idrizit i duhet për fushatën zgjedhore por veçse me terezi o kumandant se mo na u ngel qefi miçove !.

                                      1. P
                                       Padova

                                       Aty po shkon Allvania Londineze ti thua Camurja,,, Thirrini mendje se na kane kthier ne dele. Keta tani Tallinn trapin si te duan ne te gjithe Allvanoset.

                                      2. F
                                       FCB

                                       Leket e Termetit tashme nuk gjenden me vetem neper tuba aspirimesh por edhe neper zhgarravina , mbi 20 mije familje te demtuara nga Termeti i Nendorit enden si cifutet ne shkreteire se skane marre kokerr leku per ndertimin e shtepive, ky ben ekspozita , mjere ai vend ne dore te kujt ka rene ,sekti i Rilindjes .

                                       1. L
                                        Lomy

                                        “Arti” i ketij si muti n’shi

                                        1. j
                                         jetimet e 21 Janarit

                                         Te shpallet kerkim nderkombetar,jo per ta burgosur,per ti bere:TRAJTIM SANITAR TE DETYRUARRRRRRR!

                                         1. b
                                          bir Selman i nenes

                                          Tosi e ngryste naten dhe hapte diten me xhin tonic dhe kazino................................................... Sala e ngryste ne zyre duke thurrur plane per eleminimin e kundershtareve politike................. Like Floriri, nate e dite bente plane ku e si te vidhte me shume................................................... Ky i sotmi e ben punen e shtetit duke pikturuar breshka dhe kerpudha...................................

                                          1. f
                                           fredi

                                           Ky kari qe ngeli duke ekzpozuar te ata qe u jep tendera te keta qe u jep ndonje copedet akoma mendon se eshte piktor ky? Ky te ish piktor kishte shitur kur ish njezete a tridhjete vjec. Tridhjete e kusur vjec e kam pare ne france qe shiste portrete (fast food) per 30 Franga....mjere idiotet komentues te renditur me larte qe se kuptojne se ky gjoja art dhe gjoja sukses eshte nje tregues i : me shume vjedhje, me shume grabitje dhe me shume luks per znjen Ina dhe princin e kurores Zaho.Kjo familje po ju ha te gjalle sa dyfishi i familjes Berisha e meta sebashku dhe ju akoma e duroni. Ju keni lind e do vdisni skllever.le ta themi, gjaku shqiptar eshte nje perzierje e sklleverve te perandorise Osmane te lene ne mes te kater rrugeve.

                                           1. M
                                            Mos kritikoni kote ne hajer .

                                            Kush e hofendon ne kete raste. ! Hofendon nga Xhelozia... Se fundja ky ka punuar dhe e ka bere Shqiperine kudo me aqe mundesi sa ka e ka ndritur ,,nga zhuli qe sollen ish Spiunat ish komunista dhe ish tepabeset qe leshuan Enverin dhe moren RamizSalen...rini urte se skeni Arsyhe te kritikoni ...

                                            1. M
                                             Mos u nxito

                                             Me avash me germen "h". Mbaje bute...

                                             1. H
                                              Hahahahaaaaa

                                              Hahahahahaaaaa

                                            2. M
                                             Mos kritikoni kote ne hajer .

                                             Kush e hofendon ne kete raste. ! Hofendon nga Xhelozia... Se fundja ky ka punuar dhe e ka bere Shqiperine kudo me aqe mundesi sa ka e ka ndritur ,,nga zhuli qe sollen ish Spiunat ish komunista dhe ish tepabeset qe leshuan Enverin dhe moren RamizSalen...rini urte se skeni Arsyhe te kritikoni ...

                                             1. U
                                              Une kritikoj, hajt! per hajer

                                              Shko n’klas te pare filloje shkollen nga e para se qeke ku bi qameti lol, lol, lol

                                             2. D
                                              DinPaku

                                              Nje ngjarje shume e bukur e Kryeministrit tone artist! Edhe fjala e tij ishte fantastike, jo se fjalimet e mepareshme ne takime me personalitete te huaja nuk kane qene te mira, por kjo e sotmia megjithese e shkurter, foli shume me teper, ne saje te thjeshtesise e dinjitetit, te lirshmerise dhe fisnikerise elitare, ne saje te diplomacise te shprehur ne menyren me te larte artistike. Duartrokitjet u bene te teperta nga perzemersia e pjesemaresve .

                                              1. A
                                               Arjan

                                               DHE THONE PSE S’ECEN PERPARA SHQIPERIA,RAMA ESHTE LIDER BOTEROR ,BEN DY PUNE NE TE NJEJTEN KOHE EDHE PIKTOR EDHE KRYEMINISTER .NUK KA FAJ RAHMUTI QE POPULLI NUK ARRIN TA KUPTOJ .PRANDAJ EDHE EKSPOZITEN E HAPI NE GREQI SE JANE POPULL I LASHTE ME KULTURE TE MADHE .DUHET TE LARGOE POPULLIN QE TE ECE PERPARA SHQIPERIA .RAHMUTI ESHTE GJIGAND JO SI SALEHU QE E KA HARRU PUNEN E DOKTORIVT KA FILLU PUNEN E KASAPIT SI TA SHKATERROJ SA ME MIRE SHQIPERINE DHE BASHKE ME TE EDHE PARTINE DEMOKRATIKE.TUNG .

                                               1. A
                                                Arjan

                                                DHE THONE PSE S’ECEN PERPARA SHQIPERIA,RAMA ESHTE LIDER BOTEROR ,BEN DY PUNE NE TE NJEJTEN KOHE EDHE PIKTOR EDHE KRYEMINISTER .NUK KA FAJ RAHMUTI QE POPULLI NUK ARRIN TA KUPTOJ .PRANDAJ EDHE EKSPOZITEN E HAPI NE GREQI SE JANE POPULL I LASHTE ME KULTURE TE MADHE .DUHET TE LARGOE POPULLIN QE TE ECE PERPARA SHQIPERIA .RAHMUTI ESHTE GJIGAND JO SI SALEHU QE E KA HARRU PUNEN E DOKTORIVT KA FILLU PUNEN E KASAPIT SI TA SHKATERROJ SA ME MIRE SHQIPERINE DHE BASHKE ME TE EDHE PARTINE DEMOKRATIKE.TUNG .

                                                1. s
                                                 sapa

                                                 Ku ka fytyre ky pleher!Cdo njeri i ndershem per vete kushtet qe ka ky vend nuk duhej ta bente kete.Fshati digjet kurva krihet!

                                                 1. I
                                                  I

                                                  Dhe Saliu di te pikturoje dhí

                                                  1. E
                                                   Emigranti

                                                   Kush po paguan për hapjen e kësaj ekspozite, ku po merr pjesë dhe Kryeministri i Greqisë?

                                                   1. N
                                                    Nje pensionist shqiptar, banues prej vitit 1993 ne

                                                    Rama viziton Greqine dhe eshte shend e vere,porqeveria Greke i trajton Shqiptaret si dore e dyte dhe i diferencon ata nga te ashtuquajturit Vorioepirote,duke bere dallim dhe diferencim racial ne baze te kombesise persa i perket pensioneve duke zbatuar ligjin famekeq 4387/16 te qeverise Cipra. Sipas ketij ligji ne thelb racist vendasit, por tani e tutje dhe Vorioepirotet do marrin pension te plote kombetar prej 384 euro plus ;sigurimet shoqerore te derdhura prej tyre, kurse Shqiptaret dhe te huajt e tjere me kombesi jo greke penalizohen ne mes te dites duke u dhene,sepse ashtu u pelqen, pension te pjesshem kombetar prej afersisht 220 euro plus kontributet e tyre shoqerore ne baze te viteve te qendrimit ne greqi , i cili ben qe i gjithe pensioni i tyre te jete rreth 360 euro, qe eshte me i vogel edhe se pensioni kombetar,qe supozohet se perfaqeson nivelin me te ulet jetik te varferise dhe qe duhet ti mbroje qytetaret nga varferia, nga diferencimi social dhe nga diskriminimi ekonomik, qellimi i te cilit ishte dhe aplikimi dhe reforma e sigurimeve shoqerore qe u be me ligjin e famshem 4387/16 te njohur ndryshe si ligji Katrugalosi qeverise Cipra. Vjet zoti Micotaqise modifikoi ligjin por vetem per te ashtuquajturit Vorioepirote dhe la perseri jashte shqiptaret e te tjere ne kategorine e tyre ,duke u pergjigjur zyrtarisht se "modifikimi i ligjit nuk perfshin shqiptaret e ardhur pas 1990 pavaresisht perfitimit te pasaportes dhe shtetesise se tyre greke. Perse?!Kete nuk e thone por e lene te nenkuptuar per kedo qe ka mendje ne koke dhe i kupton lojerat e qeverive nacionaliste greke.Megjithese nga 1990 deri ne 2016 behen 26 vjete, shqiptareve u kerkohet banim ne Greqi 40 vjete dhe sipas llogjike Cipra, Micotaqis e ministrave te tyre qe te perfitojne pension te plote kombetar shqiptaret duhej te kishin ardhur ne Greqi apo to 1974,kur e dine mire se kjo arithmetike nuk behet as nga filloristet e matematikes.Si mundet te ndodhe kjo ne nje shtet qe quhet Europian, anetar i BE-se ?Kuptohet qe kjo eshte e qellimshme dhe synon jo mbrojtjen e tyre nga varferia dhe perjashtimi social, por synon diskriminmimin e tyre social dhe ekonomik dhe trajtimin e tyre te diferencuar, kur kete pension e perfitojne te plote dhe te burgosurit kur dalin ne pension dhe kur aq sa marrin pension shqiptaret aq jane dhe asistencat sociale ne Greqi dhe pas disa ditesh edhe asistenca per papunesine do te jete mbi 400 euro kurse pensionet e shqiptareve do te vazhdojne te jene nen nivelin e varferise qe supozohet qe eshte pensioni i plote kombetar prej 384 eurosh,duke qene ne kundershtim si me konventat nderkombetare te firmosura nga Greqia ashtu dhe me ligjshmerine e BE-se qe parashikojne njehsimin e plote me vendasit per perfitimin e plote te ketij pensioni pas 5 vjetesh banimi ne vend dhe sipas konventew nderkombetare te punes pas jo me shume se pas 20 vjetesh pune e banimi ne nje vend te BE-se dhe jo pas 40 vjetesh.Dhe kete nuk eshte se nuk e dine qeveritaret greke por thjesht nuk zbatojne ligjshmerine europiane sipas parimit te trajtimit te barabarte te qytetareve ne nje vend europian dhe bejne diferencim social e ekonomik thjesht me kritere etnike te races, duke lozur me karten e vorioepirit e te vorioepiroteve.Dhe shteti shqiptar i informuar per keto probleme sociale te ketij shteti qe e quan veten anetar te BE mbyll njerin sy dhe i thur lavde kryeministrit grek qe eshte inisiator dhe pergjegjes i ketij diferencimi racor ndaj nesh pa guxuar te pakten ta shtroje si problem e duke u pershtatur me te gjitha kerkesat e zotit Micotaqis per minoritaret ne Shqiperi,me apo pa te drejte sipas parimit se peshku i madh e ha te voglin.

                                                    1. K
                                                     Kujtim

                                                     E shite Himaren?

                                                    2. s
                                                     shqip

                                                     pse mos emocionohesh o Esat Pasha i shek te 22. pasi shite gjithcka te greket dhe serbet,pasi zbraze Shqiperine per ta mbushur me antishqiptare,pasi ua ke dhene ne dore filogrekeve dhe filoserbeve dhe shqiptaret i ktheve ne skllever ne vendin e tyre,ke pse te krenohesh te greket.Bastard greko-serb i ndyre.

                                                     1. B
                                                      Bektash Çepele

                                                      Urojme qe kjo pritje te mos perkthehet ne shitjen e Himares. Ti jepet bashkia P.B.D.NJ. me Fredi Belerin, nje antishqiptar I deklaruar. Greket asnjehere nuk japin diçka pa marre ate qe su takon. Nese ne Himare fiton KY antishqiptar, atehere Himaren e ka shitur Edi Rama dhe do jete nje njolle qe do I ngelet Tere jeten. Por nuk besoje te kete arritur Deri ne kete pike, megjithse vizita e Micotaqit ishte nje paralajmerim ogurzi.

                                                      1. b
                                                       banori i Surrelit,

                                                       kryeminister i tredhur, ushtar i bindur dhe peng i megallomanise se tij qe nuk i behet vone per bashkepatriotet e tij dhe tall b.... Micotaqisi me te. Turp i madh! Vetem er te tallur me opoziten e cakorduar shqiptare eshte i afte se kur vjen puna tek qevria greke e mbledh s....

                                                       1. v
                                                        vlonjati

                                                        Me te vertete mendoni ju se Rama do guxoje te ngrere kete problem te emigranteve shqiptare ne Greqi tek Micopaqi? Mos o zot. Kush e beson kete e ha sapunin per djathe sic thone dhe Vlonjatet.Nuk ja mban!

                                                        1. B
                                                         Bektash

                                                         Ja shtruan Edi Rames, I Ben qejfin dhe Tani duan kusurin, fitoren e antishqiptarit Fredi Beleri ne Himare. Nese ai fiton, atehere dijeni se kjo eshte tradheti, dhe Edi Rames do I ngelet njolle e erret turpi per Tere jeten. Vete fakti qe lejoj Micotaqin per vizite ne Himare me bind se Himara eshte shitur. Uroj te mos jet keshtu.

                                                         1. K
                                                          Kritik amator i artit figurativ të artistit serioz

                                                          Gjatë vizitës së fundit të kryeministrit qirie Qirijakos në Shqipëri, Edi Rama, aktori që përveç rolit shekspirian të dajës në filmin "Fuck Tropoja" të Mamaqit, po luan me sukses rolin e kryeministrit të munguar të Shqipërisë në filmin e tij non stop "Fuck Shqipëria, fuck shqipëtarët" , me takt, në prani edhe të kriminelit paramilitar në shërbim të shovinizmit antishqipëtar grek Fredi Bejlerit i drejtohet qirie Qiriakos "Edhe unë jam tradhëtar si Fredi Bejleri" duke ofruar vehten haptazi në shërbim të Greqisë njëlloj si Fredi Bejleri, duke patur parasysh sikurse duket edhe deklaratën e ish ministrit Kocias që ministria e punëve të jashtëme greke ka 100 miljon euro në dispozicion për qeveritarët e vëndeve të huaja, edhe ata shqipëtarë, që do bashkpunojnë si duhet për të forcuar miqësinnë me Greqinë. Natyrisht qirie Micotaqis e kuptoj si duhet ofertën dhe nga Derviçani mori krah që të vraponte në Himarë me kolegun e Edi Ramës, Fredi Bejlerin që të deklaronte shqipëtarët himarjotë heronjë të helenizimit të shqipëtarëve dhe Shqipërisë për krijimin e asocacionit të pamvarur Vorio Epirot grek në Shqipëri. Dhe ja, familja e ardhme mbretërore multi miljardere e New Dubait arap turistik të Europës, përfshir edhe princin e ardhëm të kurorës, vogëlushin Zaho, gdhëndur me artin e Fidias nga "skulptorja" Linda, vete të përfitoj nga "honoraret" shumë miljonshe të ministris së jashtme helene, sikurse përfiton dhe kolegu Fredi Bejleri, nën koperturën e ekspozitës së "artistit serioz", kusarit më të mirë piktor kryeministër gjer më sot në glob, me kryeveprat ku paraqiten kuçedra, gjarprinjë, zhaba, breshka.........ngjizur me art në ateljen e tij personale, ish ndjespastë ndërtesa e dikurshme e kryeministrisë, duke dëgjuar dhe parë modelet e tij frymzuese që pozojnë me nurin dhe hiret e tyre, ministreshat Spiropali, Xhaçka, Krifca........... ndërsa ai, sikur deklaron edhe vetë para qirie Qirijakos, me përkushtim vetëm pikturon e pikturon duke shndrruar me teknikën e artit abstrakt, si kusar piktor kryeministër më i mirë dhe i përkushtuar që është, nurin dhe hiret e ministreshave simpatike në nurin dhe hiret e kuçedrave , gjarprinjëve, zhabave , breshkave .......që mahnitën qirie Qirjakon , qirie Dediasin e të gjithë artëdashësit helenë që "panë në këto kryevepra atë që nuk shihet", marrëzin e kusarit, piktorit dhe kryeministrit më bastard, liderin e njerëzve më primitivë e më pavlerë në glob, turp i kombit shqipëtar , për më tepër, sikurse e pohoj vetë në Derviçan pa pikë turpi ai është thjesht koleg i Fredi Bejlerit subjekt i krimit të tradhëtis, objekt hetimi për SPAK..

                                                          Lini një Përgjigje