Edi Rama vizitë në Britani, takim me Rishi Sunak, ja për çfarë do diskutohet

21 Mars 2023, 09:52Politika TEMA

Edi Rama vizitë në Britani, takim me Rishi Sunak, ja për

Kryeministri Edi Rama do të udhëtojë nesër drejt Britanisë së Madhe. Rama do zhvillojë një vizitë disa ditore, ndërsa do të takohet edhe me homologun britanik Rishi Sunak. Ky do të jetë takimi i parë zyrtar mes Ramës dhe Sunak.

Ndër çështjet më të rëndësishme që do të diskutohet mes Ramës dhe Sunak do të jetë ajo e emigrantëve të paligjshëm shqiptarë.

Duke qenë edhe takimi i parë zyrtar mes Ramës dhe Subak do të diskutohet edhe për thellimin e bashkëpunimit dhe marrëdhëniet bilaterale mes dy vendeve.

Në këtë vizitë, kryeministrit Rama do të marrë pjesë gjithashtu në një aktivitet të rëndësishëm ku pritet të diskutohen pikat e mëposhtme:

Si po i përgjigjet Shqipëria agresionit rus dhe cili është qëndrimi i saj ndaj Ukrainës?

Ku beson Tirana se Kina përbën kërcënimin më serioz?

Si mund t'i përgjigjen më mirë vendet evropiane migracionit të paligjshëm dhe të kontrollojnë më mirë fluksin e njerëzve?

Si ndikohet rajoni i Ballkanit Perëndimor nga lufta në Ukrainë dhe si mund të kontribuojë në sfidat e sigurisë të paraqitura nga lufta?

 

16 Komente

 1. V
  Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

  Linden do e marre me vete se ate ka ne axhende keto dite mbas daljes se emrit te saj ne takimin e Shtatorit 2017 ne New York me ate garipin e FBI-se?

  1. L
   Loni ish dashnori i Grida Sumes, oh jo, Dumes

   Ty te paska pjerdhur truri, vella...shko ruaj delet ose laj pjatat se nuk ke tru ti te merresh me kryeministra

   1. B
    Babo vrima

    O Vito Po gjithe ato Dyqane te Londres ,jane vendi i duhur te pastrojne ca mijera euro ,,se Babo ka gusto eshte artist qe shkarravit ne Mutin qe Po i ben Shqiperise…vajti e futi hunden ne bythen e Grekut dje..nuk ka as krenari as burreri..Shqiptaret rrahen si Qente ne Greqi e Babo reklamon shkarravinat e tij sikur eshte VanGog …..Ky eshte bastardh me i keq se Enveri

    1. r
     ramo do takoj gabelen braverman e ja rr...i te gja

     vito ,nuk e di cte ka bo ty rama , por je duke e tepruar me kto qe shkruan ! kritoka po por jo fyerje ne familje . jam i sigurt qe rama nuk te ka vrare ty asnji familja si berisha ka ber me shume shqiptare . pra pak njeri duhet te tregohemi .

     1. r
      rreziku anglo amerikan per sali komunistin

      vito si mashtrus qe je,thuaj shpellarit tend sali komunisti se rama do i thote anglezeve qe ti heqin non graten kriminelit sali,por te nxjer faktet (saliu)qe ambasadori eshte i korruptuar.

      1. d
       donika

       ceshtje shume te rendesishme qe na prekin te gjitheve

       1. o
        olsi

        nje takim shume i rendesishem qe duhej bere kohe perpra

        1. f
         flamur

         shqiperia ka mbajtur nje qendrim te mire ne lidhje me ceshtjen e ukraines dhe rusise

         1. B
          Besi

          Shpresojme te kemi lajme te mira nga takimi i Rames ne Londer

          1. A
           Arba

           Si gjithmone ne krye te shqiptareve kudo qe ndodhen te shpresojme sa me shume lajme te mira

           1. A
            Ari

            Te shpresojme qe ceshtja e emigranteve ilegale te zgjidhet sa me pare e te kemi lajme pozitive

            1. m
             mondi

             Nje ceshtje e zjarrte dhe vertete duhet diskutuar,,, Respekte per Ramen i cili po ben gjithe keto hapa kaq te duhur

             1. a
              anduela

              Sa mire q do te diskutohet per emigrantet dhe Rama ka per ti treguar edhe njehere tjeter se cfare do te thot shqiptar

              1. n
               noldi

               Respekte per Ramen qw mendon per cdo shqiptar anemban botes

               1. X
                Xyz

                Jeni i madh z. Rama

                Lini një Përgjigje