Alfred Lela i kërkon llogari PD-së zyrtare: O debila, pse nuk ju pëlqen Ilir Meta ju, që nuk e doni në koalicion?

21 Mars 2023, 10:35Politika TEMA

Alfred Lela i kërkon llogari PD-së zyrtare: O debila, pse nuk ju

Zëdhënësi i Sali Berishës, Alfred Lela është revoltuar pse PD zyrtare nuk pranon të bëjë koalicion me Ilir Metën, siç ka bërë edhe Sali Berisha.

Sipas tij, grupi i Alibeajt flet me gjuhën e Ramës, kur përmend Metën apo dhe Berishën.

Shkrimi i Lelës

Në stonaturën e përgjithshme që krijon në publik ‘grupimi Alibeaj’, një qëndrim politik kërcet më shumë se të tjerët. Aversioni apo padurimi që ata deklarojnë për Partinë e Lirisë dhe Ilir Metën. Ky qëndrim, që niset për të krijuar etikë dhe moralitet, kthehet kundër vetes duke dëshmuar një kolaps, sa etik aq dhe politik. Në planin etik, të njëjtët personazhe e kanë pranuar, pa bërë zë dhe as dhënë dorëheqje, koalicionin e Partisë Demokratike me PL (asohere LSI), vite më parë. Pra, nuk kanë pse përbuzin një gjë që u ka shijuar dikur.

Në planin politik, duket sikur nuk kanë agjendë fitoren, dhe nuk bëjnë ç’është e mundur për të mposhtur Ramën, duke u tubuar edhe ata ‘me të gjitha qelbësirat’, siç bëri Rama vetë në 2013, kur lëpiu gjithë të pështyrat për Metën.

Në planin e komunikimit, ata harrojnë ose bëjnë sikur, se gjuha e tyre përputhet me të Ramës. Nëse e shmangim me gjithsejt akuzën e Berishës dhe të medias, se pozicioni i Aliebaj & Co vjen për faktin se janë vegla në duar të Ramës, çka nënkupton një ujdi financiare, mjafton njëjtësimi i gjuhës politike me kryeministrin për t’i kualifikuar ashtu.

Kushdo që rimerr një prej blloqeve kryesore të komunikimit të kundërshtarit politik, edhe nëse nuk është i lidhur me të, i kryen një shërbim. Nëse nuk paguhet, aq më keq: I bie që të jetë debil politik.

Madje, për të qenë të saktë, Alibeaj & Co. rimarrin dy blloqet kryesore të komunikimit politik të Ramës. Përveç anatemës për Metën, nuk e heqin nga goja as pengesën që u jep Berisha për të qenë ‘opozita e vërtetë’ me statusin non grata. Pra, ua hedhin të huajve fajin që ata vetë tingëllojnë si Rama, sepse as nuk thonë dot se Berisha e meriton non gratën, por përsërisin ‘e dinë amerikanët’. Ja, edhe një moment tjetër merhumësie politike. Në politikë kur mban qëndrime dhe mezi bie në sy; ata që komunikojnë gjysma-gjela pikëpamjesh pikasen për anti-politikë: si mbledhës indulgjencash të vogla.

Në terma më të shkoqur, kjo gjuhë dhe veprim i lë pa identitet. Nëse qeveria e mbulon mungesën e identitetit pikërisht me një fushatë permanente negative anti-Berishë dhe anti-Metë, skena politike nuk ka nevojë për një shtesë në katin e kësaj përsëritjeje, dhe as për një indentitet tjetër të munguar. Kush përdor të njëjtat mjete është një slitë qeveritare që sheshon me gjuhë që del nga goja e ‘opozitës’.

Edhe përpjekja për të krijuar apo imagjinuar një ndryshim nga PD e Berishës, nuk se ka çelur kokrra. Pa fushatë, pa kandidatë, pa protesta anti-qeveritare dhe pa njerëz, Alibeaj & Co i ngjan një OJQ që, për të marrë fonde nga donatorët e huaj bën sikur rri në mes dhe kritikon, si qeverinë edhe opozitën.

Ata që votojnë më 14 maj duhet ta kenë parasysh këtë. Nëse në Shqipëri, jo rrallë zgjedhjet kanë qenë mes së keqes më të vogël dhe më të madhes, këtë herë kanë edhe vibratorin pa bateri të një surprize. Në lista do të jetë një grup kollovarësh politikë që bën si Partia Demokratike, por nuk është asgjë. E shumta që mund të mbahet mend: disa rozadobë që pastrojnë haurët e qeverisë.  

 

35 Komente

 1. g
  gjalle ky kok prezervativi

  foto flet vete,no coment

  1. n
   niko kalemi

   Or idiot ,ato ne rradhe te pare nuk duan kualicion me Sali Kriminelin (jo se duan me Ilir Hajdutin) por ti je hileqar per te mbuluar refuzimin me Sali Berishen na prrallis historira me Ilir Hajdutin Ilir Meta duhet te spjegoje sa dollar harxhoi Monika ne Amerike per nderprerjen e procesit per tu shpall nongrata

   1. e
    eksperti nr-1

    Mire ju thote Debila,pasi ju nuk e qini,nuk ja plotesoni deshirat qe lexoni ne syte e tij te lengezuar per penis me xhunga.Reflektoni he vellezer,pastrojani oxhakun

    1. A
     Ali hoxhe , hoxhe Ali

     Haaa ju kujtohet si thoshte diktatori Hoxha ( rrugaçe politike) ky pédérast i etiketone debila dhe Alibeu e konsideron Ramen armiku ku eshte diferenca ?

     1. A
      Anri

      Partia e Lirise? ahahahahhahahaha...Ore jane mire keta apo cfare?

      1. A
       Ariu pa lesh

       Si ka mundesi qe qeni qe ndron ne krah te majmunit qe quhet "majmuni lela"

       1. M
        Mara emigrante ne Itali

        Dy fytyra njesoj lel qen

        1. M
         Mara emigrante ne Itali

         Dy fytyra njesoj lel qen

         1. C
          Coli

          Ouuuuuu paska vella binjak Alfred Lela. ......... Sa ngjakan si dy pika uji

          1. V
           Vranakonti

           Ky koke gjarperi Lela,gjithemon nga bytha flet. E ka ves nga Sali mortja.

           1. F
            Fatmiri

            O debil !E djathta konservatore ,qe propogandon komunisti antikomunist Berisha,nuk mund te beje kuslucion me te majtet!

            1. L
             Loni ish dashnori i Grida Sumes, oh jo, Dumes

             Nuk late rrote kari pa nxjerre ne gazete, mor...

             1. S
              Skraparliu

              O lela fli me qenin se ai miku nuk te punon aktiv ke sumen keshtu nuk jep mende se leket e zenit nuk ta sherojne semundjen qe ke se bjen ere berut e tritole leket e tij dhe kete e di por ben sikur nuk e di o lela bjen ere gjaku o pederast n.q.s ata jane debila ti je pederast.

              1. D
               Durresi i bukur.

               Si gjithmon ti je nje sahanlepires dhe plehre,Lela.Po si ka mundesi ti dalesh ne mbrojtje saliut dhe ilirit,njeri kri.inel dhe hajdut dhe tjetri hajdut dhe maskara.Besoj se vetem ti arrin ta besh kete.

               1. K
                Km

                Tu thuash te tjereve "o debila",nuk eshte kerkesen llogarie.Eshte fyerje nga nje debil qe i Shehu te tjeret si vehten.Qendrimi i tyre "i debil me qen",eshte qendrimi ligjor.Ju ,foltorhaleja e debileve,nuk iu njeh as ligji,ndaj po' shkriheni me P...in e Lirise ,te Metes.Edhe per koalicion jeni te jashteligjshem,sepse KQZ do t thote"keni futur te jashteligjshem,dmth...kopile ne koalicion,ndaj nuk pranohen asnje koalicion me te paligjshem,dmth,aleance kopilesh.

                1. K
                 Kush është KOLLOVARI ???

                 Ky Lela flet për KOLLOVARË por , për kë t’a ketë llafin vallë ?!!! Se Alibasha është në shtëpinë e tij .

                 1. 1
                  19

                  Ky eshte nje pederast i vogel po lereni se gjynaf .ka kohe qe se ka qi njeri .dhe po vdes nga marazi

                  1. K
                   Kristi

                   O Mero, Po cfare i drejtohesh ketij kerrici... Ky eshte nje ngordhalaq qe ben si gjel.. Lere derdimenin te kenaqet..

                   1. M
                    Muli

                    Doli dhe ky ylberi i ferrave te foltores,qe jane te zot,per gojore dhe haltore

                    1. L
                     Likja

                     OOOOO SA KOM QESH,,,PO KU E GJETE KTE FOTO O MERO,,,MOS VDEKSH KURR,,,KOKRRA E BEQIRIT,

                     1. D
                      Demir hunderi

                      Lela na hengsh trecerekun e gjysmes se hajdarit.d

                      1. S
                       Shqupisti

                       Mbasi ja bene sumen cop cop kesaj Alfredes ne Amerike ,e mbasi ja shqyen cecenet te shqupi ,tani e ka rradhen te Partia Pylli Lirise ,Alfredina shendet e bythe te forta ,paç

                       1. Vjosa

                        Nje pyetje kam për kete koke dardhen, me bizhama ka dale në foto.

                        1. r
                         robi

                         O Lelo hunderri po nuk mund te bashkohet Alibeaj nje intelektual.i spikatur me spiunin Agush dhe particken e haremit te Jales qe e ka marre rrugen e mutit qysh me 24 korrik 2022.

                         1. U
                          Urani_A

                          T'thuet mot'indulent për si ky i sotmi e pëfillja si cërma m'përshkon brinjët , indolent ?! I plogët , e moti jo , i lagunisun , i dasht'hun për si ky kërmijtë pas reshjes , edhe thonet . Pa dhe thomë , edhe , indivis për gjithaq , a dy në njësi , individe . Nuk bie shi .T'rëndat re shkrehen , e nuk na shter stera ! Leini të bien ........

                          1. E
                           Emiljano

                           Leshoje qenin se e ben pis kok loqe

                           1. N
                            Noci

                            Ne 2013 siç kishte ardhur situata Rama do te fitonte vetem por gjuetari i pushtetit Meta u largua per t'u futur atje.Meta futej ne familjen e tij dhe nuk eshte njelloj me sot kur hyn ne bllok me kundershtaret ideologjike per te perfituar pasi nuk ka votues dhe ne opozite per poshtersi te Berishes ,Meta do dali me i fituari

                            1. s
                             spata

                             Ndoqa para ca ditesh nje debat TV ne studjo me disa analiste lesh e li .Ky Lela filloje te fliste ,qe ne kohe diskutonte nje tjeter dhe spushonte duke lehur si qen gjahu. Dikush murmuriti e nxori nga goja shprehjen, qen bir qeni . Tani qe shikoje kete foto kuptoje se ai dikushi kishte te drejte .Me thuaj me ke ri te te them kush je !

                             1. U
                              Ushtari.

                              O Lela bravo ja arrite dites qe te tallen te gjithe me ty.Kalo nga mbrapa tek lulishtet e gintashit ose poshte ures se lanes. Do kesh sukses.

                              1. A
                               Artibr

                               Po Ike Lela se u bere nastadin fare njeher keshilltar i bashes tani je ber gomari nastradinit tregoe bythen ta fshikulloj nastradini je legen komplet po karakter.

                               1. A
                                Artibr

                                Po Ike Lela se u bere nastadin fare njeher keshilltar i bashes tani je ber gomari nastradinit tregoe bythen ta fshikulloj nastradini je legen komplet po karakter.

                                1. M
                                 M_K

                                 Ja të i'a çoi në tredhjetë e ca , se , tipi , frymëzojka , si një lamdha i eksitum , një kapa pra , K , sa ti hipiopë pulishtit këmbac . Në amphorat vjetra ,♡ , ka nga këto shëmbëllesa kaligrafiko - alegorihorake në kapacit , ♡ . Ka mund pak sa realizimi në gurr , por për një boj sa ti ke mbi dhe , e s'xunem sa hije bën në pik ti me caninon , n'se sur -prise , për si që e mart'është , mbi të , pra , dhuratë për n'sallon , a për lulishten - n'se peisazhi e pasionon - mund të frymosh mbi skulptë sa ke fuqi , mbi një K pra mbi një fin piedest , sa shkallari pas republiçkës bardhimë me shirrit - jo ay i zorrës , paraziti - mbi tët'kry , në këmbesë të surprizës mekane por jo dhe aq për leleputa . Fundja , për xhentilesë , surpriza , si dhurata s'është , ndaj , skartë jotia ka një çmim , tjetra pasqyron një kosto t'artë e stricitet . Think about it . Kënaqëime ! Qënësime ! Individualitet ! Unikale !

                                 1. U
                                  Ushtari.

                                  O Lela sa i ngjan nje buqeje qe kalon andej nga lagja jone.Te lutem mos hajde nga lagja jone se do futesh ne sherr gjithe zagaret e tjere.

                                  1. G
                                   Gjovani

                                   Po cfare idioti eshte ky, a per kend punon ky idiot, A ndegjuat ,kete fundrine, kur thote, qe Rama lepiu ate qe foli per Meten. Po a ka sy ky idiot, qe cdo dite mundet te shiqoj sharjet ne mes te Berishes dhe Metes para kohe, ndersa tani lepijne peshtymen e njani tjetrit. Gjithkush e din se eshte fake, por interesi dhe friga e burgosjes, per hajni dhe vrasje te kundershtarve politik. Reci eshte duke pritur me dere hapur per keta dy kriminela.

                                   1. F
                                    Fotografi

                                    Ky eshte njeri nga debilat dhe nuk ben asnje perjashtim nga ata, te cilet ky i gudulis. Perfundimi: E gjithe shqota e pedhese eshte nje tufe budallenjesh, ku njeri i bie gozhdes dhe tjetri i bie patkoit. Gjeja me e mire, qe bejne debilat, eshte pafytyresia ne vjedhje, shpifje, shkaterrime, falsifikime, tjetersim apo grabitje pronash, vrasje dhe ''hidhja fajin tjetrit''! Shikoni kete qenin e vogel, qe e mban lelua ne krahe? I zoti do ta beje si veten, idiot! Kelliçi si kerriçi, Balliu si i ati dhe saliu, shifeni ne kete foto, meit ne kembe, duke vuajtur per pëdënë!

                                    Lini një Përgjigje