Rama takim me presidenten e Greqisë: Jam optimist, do t’i zgjidhim të gjitha çështjet e lëna pezull

21 Mars 2023, 12:17Politika TEMA

Rama takim me presidenten e Greqisë: Jam optimist, do t’i zgjidhim

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me presidenten e Greqisë, Katerina Sakellaropoulou në ditën e dytë të vizitës në shtetin fqinj.

" Marrëdhënia e njerëzve të zakonshëm është e shkëlqyer, kjo na ka ndihmuar që ta shihnim njëri tjetrin me sytë e njerëzve të zakonshëm.

Jam shumë optimist se pikërisht në këtë klimë do të zgjidhim më së miri të gjitha çështjet e lëna pezull mes dy vendeve. 

Edhe dakortësia për t’ju drejtuar një pale të tretë për zgjidhjen e detit tregon se jemi në rrugën e duhur për t’i dhënë zgjidhje problemeve", deklaroi Rama. 

Ditën e dytë të vizitës në Athinë, Rama e nisi agjendën e tij politike me takime në parlamentin helen, ku u takua me  kryetarin Konstantinos Tasoulas.

Tasulas pasi i uroi mirëseardhjen delegacionit shqiptar, vlerësoi miqësinë mes dy vendeve dhe urat lidhëse mes dy popujve, siç janë minoriteti grek në Shqipëri dhe emigrantët shqiptarë në Greqi. Tasulas përsëriti qëndrimin e Greqisë për mbështetjen e vendit në Bashkimin Europian, ku siç tha ai, vendet anëtare gëzojnë benefite.

 

20 Komente

 1. t
  titi

  keshtu hecet perpara

  1. t
   tosi

   gjithmon e me shume afer njeri tjetrit

   1. y
    ylli

    shume mire cdo gje duhet zgjidhur

    1. m
     monika

     jemi te sigurt qe cdo ceshtje do te mare zgjidhjen e duhur

     1. l
      like

      Bashkebisedimet jane cels suksesi dhe kete po e ben Rama nga dita ne dite

      1. e
       ela

       kemi nje miqesi te mire me shtetin grek dhe kjo eshte fale mardhenies qe ka krijuar rama

       1. m
        mondi

        Kjo eshte menyra me e mire per te permbushur cdo lloj ceshtje te len pergjys

        1. a
         afrim

         Keto takime sjellin ne vemendje te gjitha ato pune te lena ne mes te rruges //// respekte edo

         1. r
          regi

          ne si shqiptare jemi ndjere te mirepritur gjithmone nga shteti grek duke na mbeshtetur gjithmone kur kemi qene ne veshtiresi

          1. L
           Labi

           Regi ca ke pire sot? Po te ishte raki e mos te shkoje shume larg mjafton sa Shqiptare jane vrare ne kufi midis dy vendeve,ku te shkelesh skelete Shqiptaresh gjen.

           1. S
            S'jam Optimiste sepse i referohem Historise

            regi , _ nuk kan pasur te gjithe shqiptaret ate mbeshtetje nga shteti grek .Ndoshta ju shpehni ktu thjeshte eksperiencen tuaj personale ,por ka shume shqiptare qe kan perjetuar dhune fizike e verbale .

           2. E
            Eni

            Te shohim...deri tani sje zgjidhur gje..as ligjin e luftes, as pronat, as detin....ke 1o vjet

            1. M
             Mara emigrante ne Itali

             Moj Monika qe te rafte pika po ceshtjet zgjidhen me bisedime dhe jo me lufte ,apo ju te pd doni vetem lufte se me lufte i keni zgjidhur problemet ?jo jo ju ja dhuroni grekut ne tavoline kufinjte e shqiperise mos haro .

             1. A
              Ada

              Takimet qe ju beni per te zgjidhur ceshtje te shumta ne vend sa vijne e po shtohen edhe me shume,keshtu vazhdoni Edi

              1. G
               Gena

               Me nje lider si Rama te gjitha ceshtjet do te zgjidhen

               1. R
                Rea

                Me bisedime zgjidhet cdo gje ,ju lumte kryeministrit Edi qe ne asnje moment nuk lodhet

                1. $
                 $$$$

                 O gjatosh....problemet dhe ceshtjet shqiptare do te zgjidhen vetem kur ...tanket dhe ushtria shqiptare...te hyne ne Janine e tu tju vene cizmen ne fyt koloneve snadollake qe kane zbarkuar ne ato toka.....dhe jo duke bere lloqe me ....camen saqellari....

                 1. K
                  Korrekt .(Patriote deri ne Fitore )

                  $$$$ me se e vertete . Asnji shanc tjeter s'ka .

                 2. J
                  Jam Optimiste thot ! Hohahohoooo medet o milet

                  Un s'jam fare si KM . Optilesh

                  1. a
                   anti25642654censurë

                   Rama "Jam optimist, do t’i zgjidhim të gjitha çështjet e lëna pezull "po po do na dalë gërku komshi me malazezt dhe do fillojë kërkime nafte në grykë të bunës!!

                   Lini një Përgjigje