Dendias: Shqipëria një mike e afërt, shpresojmë që së shpejti të jetë pjesë e familjes europiane

21 Mars 2023, 14:02Politika TEMA

Dendias: Shqipëria një mike e afërt, shpresojmë që

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias u shpreh se “Shqipërinë e shohim si një fqinje, një mike të afërt dhe shpresoj së shpejti si pjesë e familjes sonë të përbashkët europiane”.

Gjatë çeljes së ekspozitës personale të kryeministrit Rama në Athinë, Dendias u shpreh se përzgjedhja e “Zappeion Megaron”, e cila është pjesë e trashëgimisë kombëtare të qytetërimit grek, për të çelur këtë ekspozitë, mbart një simbolikë shumë të fortë dhe të qartë.

“Ky është pikërisht vendi ku në vitin 1979 u nënshkrua Traktati i Anëtarësimit në atë që ishte Komuniteti Ekonomik Europian asokohe.

Isha një student shumë i ri i Universitetit të Athinës, që ndodhet diku atje, përtej kolonave, që shihja Georgios Ralis dhe Konstantinos Karamanlis që hidhnin firmën pikërisht këtu.

Kështu, ky është pasqyrim i mënyrës si e shohim Shqipërinë, një fqinjë, një mike të afërt dhe, më lejoni ta them, shpresoj, së shpejti, si pjesë e familjes sonë të përbashkët europiane”, u shpreh Dendias.

 

 

5 Komente

 1. a
  american16al

  Per cfare “mike” e ka fjalen ky… kur ka viza te kuqe ne problemet me te mprehta midis vendeve tona, ky eshte standart klasik grek qe e trajton Shqiperine si oborrin e saj, Gabon…..

  1. K
   Kurr sa te jet Jeta s'do beht Shqiuptari mik me Gr

   Qe te behesh mik me Te Pabeset Greke ,duhet te jharrosh Historine ,krimet e pabesa ,gjenocidin Came ,pafaytresine e diktaturen Greofshasite kunder Arvanitasve ushtruar nga qeverrite Greke ,mohimi i gjuhes Shqipe ,madje ndalimi i saj me Urdher te Djallit te Zi te Kishesh Terroriste Greke ,qe ka nji Histori teper Kriminale ne Shqiperi ku luftonte me zjarr e thike te pabesi Shkollen Shqipe ,gjithe Politikan e ndyre krimanele e Grekut ndaj Emograbnteve Shqiptare ,vrasjet jovetem ne kufije por ala sot ,burgjet qe kane mbushur me shqiptare dhe vrasjet qe i bejne shqiptareve ne Burgjet greke etj etj etj . Un Ortdoksi Shqiptare jame kunder cdo maredhenje Miqesore meShtetit me Shkerdhate ne Bote . Ne shqiptaret s'mundet te kapercepjme poshte Poshtersite Greke te Historise midis dy vendeve e dy popujve edhe pse e gjitha eshte Opera del Diavolo e Satanit te ksaj Bote . S'arrij te kuptoj me cilin surrat ,e deklarojne dicka te tille ! Apo mos vall i reen mendja se mundet te mashtrojne Ramen e marrin Detin Shqiperise ? Harrojeni Bastrade Azie

   1. M
    Mike e afert Shqiperia per ju Greket ?!

    Kur ? Ne cilen Epoke ? Ne cilen Maredhenje ? Ku jane Faktet e Miqesise ? Ne cilen Politike ? Ky i leshoka Fjalet si Pordhet i themi ne Epiriotet_ Shqiptaret e harron se ke ka perballe . Sussssssss Gjaprinjte e Ballkanit . Merreni Gjaprin Janullatos e groposeni diku ne Athine ,mos me na qelb Token Shqiptare ,vetem keshtu na jepni ndonji shenja "Miqesie" !

    1. P
     Pukjani

     Mendoj qe ka ardhur koha qe marredheniet me Greqine me ne fund te normalizohen, tashme armiqte i kemi ne lindje(Rusi Iran etj) duhet ecur ne sinkron me kohen

     1. @
      @@@@

      Hahahahahaha....humor grek....i rradhes..ik ore b...zi na u hiq qafe...se nuk te pjerdhim as per ne hale e jo me per "mik".....klloun.....

      Lini një Përgjigje