“Marrëveshja Beograd dhe Prishtinë?!”, Rama kërkon sqarime nga OKB: Gabim serioz apo lapsus?

22 Mars 2023, 09:02Politika TEMA

“Marrëveshja Beograd dhe Prishtinë?!”, Rama kërkon

Kryeministri Edi Rama kërkon shpjegime nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për një deklaratë zyrtare në lidhje me marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë, që është cilësuar si “marrëveshja mes Beogradit dhe Prishtinës”. 

Rama shkruan se OBK duhet të japë shpjegime të menjëhershme për termat e përdorur. Në tekstin e deklaratës thuhet “Beogradi dhe Prishtina”, kur në fakt duhet të jetë Serbia dhe Kosova.

Rama kërkon që kjo të sqarohet, nëse është një lapsus, sepse ndryshe do të ishte një gabim serioz.

“‘Beogradi dhe Prishtina’?! Një gabim serioz apo një lapsus. Emërtimi zyrtar i saj është “Marrëveshja drejt normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi” dhe do të ishte e papranueshme nëse Sekretari i Përgjithshëm nuk e ka përdorur qëllimisht emërtimin e duhur. Ju lutem, jepni menjëherë sqarim”, - shkruan Rama. 

46 Komente

 1. F
  Fener Zizi

  Bravo Zoti Rama, kete duhet ta bente Kurti me Vjosen, Rrespekt.

  1. B
   Bureto

   Ambasadori ynë në OKB, veçanërisht sot kur Shqipëria aty ka dhe një karrike si anëtare e Këshillit të Sigurimit, në emër të qeverisë shqiptare, t'i dorëzojë zyrtarisht Sekretarit të Përgjithshëm z. Guterres, notën që Ministrija e Jashtme, tashmë do duhej t'ia ketë dërguar Misionit tonë në OKB, që kryesohet nga ambasadori Ferit Hoxha.

   1. F
    FENERI PRISHUR.

    BRAVO I THUHET GAMARIT KUR DEL NGA BALTA O RIPJELLES I ZI.MERU ME UJKUN JO ME GJURMEN ,KESHTU EDHE RAHMUTI DUHET TE DALE NGA BALLKANI I GATUAR SERB DHE TE QENDROJ ME KEMBE NE TOKE ,JO TE FLUTUROJ ME PRAS NE B- -h.SE I KEMI DHENE VOTEN TE MBROJ BOTEN SHQIPTARE DHE JO TE NA FUSE NE JUGOSLLAVI.

    1. A
     Anti fener

     O fenerbahce robte ku ti kesh or shpirtzi

    2. K
     Kosove

     Rama eshte shkaterruesi i Shqiperise dhe popullit te saj. Kur te zgjoheni nga gjumi do ta kuptojne edhe gjumashet e fjetur. Legen kryeminister qe doli nga votat e legenve. Tash po e kuptojme sa legte paskan sunduar ne Shqiperi te huajt dhe diktatura. Leht eshte te sndosh kur ka nje legen popull qe braktis vendin per te bredhur rrugve te botes.

     1. K
      Kosove = Nickname e 1 antishqiptari

      Kosove _ nuk e di tamam se kush je ti ,se je nji Krymb i janullarosit qe jeton ne ket Hale mediatike , por nji gja kuptojme qarte ne kte Komentit tand prej serbi Antishqiptare ,se vetem Shqiptare nuk Je !

     2. K
      Kosove

      Rama eshte shkaterruesi i Shqiperise dhe popullit te saj. Kur te zgjoheni nga gjumi do ta kuptojne edhe gjumashet e fjetur. Legen kryeminister qe doli nga votat e legenve. Tash po e kuptojme sa legte paskan sunduar ne Shqiperi te huajt dhe diktatura. Leht eshte te sndosh kur ka nje legen popull qe braktis vendin per te bredhur rrugve te botes.

      1. S
       Sali Ramut Berisha

       "Kosove" Sa qef e paske legenin O Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanitito

     3. V
      Vuco Pasha dhe fansi i tij Ram jevgu

      Mirekuptojeni Ramen! Eshte i detyruar te beje sikur kerkon "sqarime" ne OKB, ...sepse ato Sqarimet (Direktivat, me mire), ja japim kur te na vije ketu poshte tavoplines se Open Ballkan!

      1. F
       Fener Zizi

       Vuco pasha ,Ti je Klyshi Xhaxhait tend ,apo i Dajes tend( incest) mos komento mo se na çave @arin

       1. F
        Fener leshi Te goja tek veshi ta ngjeshi.

        Po ti feneri zi kelyshi rahmutit je ,plehre.pionieri xhaxhit.

      2. A
       Adi

       po ku çpun ka , shif shtetin tat mos u merr me te tjeret.

       1. b
        bedriu

        Ky eshte ne delir...a mo ranxhopamxho, po fluturon si udheheqes global..shif kte vend ktu more derezi qe e ke katandisur si mos me keq...

        1. V
         Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

         Po pse nuk te pyeten ty more LEGEN kur e bene kete pazarin?! Shume cudi ! IDIOT

         1. M
          Miku i orneles

          Jo po do te pyesin ty nga tastjera e kompjuterit. Hajvan

         2. S
          Shqiptari

          Nuk eshte pa dashje z Rama.OKB e njeh Kosoven me rezoluten 12 44.

          1. P
           Papi

           Por marrëveshja nuk eshte e OKB ...dhe autoret nuk e kane quajtur ashtu sic e quan ai Escobari i OKB... Pse duhet te tejkaloje detyren e kompetencat e veta ai karafili me erë????? Kush e detyroi????

          2. a
           adi

           Qashtu o baci Rame se sa per keta Arpanxhikat tane e murre Serbi prap Kosoven

           1. A
            Ani

            Si gjithmone ne mbeshtetje te vellezerve tane

            1. E
             Eno

             Shpresojm qe cdo gje te regullohet edhe serbia te njoh kosoven si shtet

             1. T
              Teo

              I vetmi qe inka dal ne mbrojte kosoves ne cdo kohe e meoment

              1. a
               anti-analfabetizem

               Shko meso shqip para se te komentosh o Teo, se ato lavdet tua me me shume gabime ortografike se fjale e leqendisin fort gomaricen e Surrelit.

               1. F
                Fener Zizi

                E Shikon Veten o Analfabet. Sa Gafa ke bërē. Idjot.

                1. Z
                 Zot na fal cfare ke krijuar !

                 Anti...... ! Teo mind te jete me njerezor.

               2. m
                mania e madheshtise anadollake

                Si gjithmone Edi Rama,kerkon te ekspozohet si nje figure teper e rendesishme politike dhe patriotike ne arenen boterore,kur vendin e tij e ka per ibreti halem.Se fundmi dhe DASH-i ja vuri pasqyren para surratit,ku pame dhe ndjeme dhe nje here nje Shqiperi ne nje gjendje teper te shkarravitur: Korrupsioni shteteror ka dale mbi catine e Albanistanit,reforma e gjyqesorit nje deshtim i plote,po ata ingranazhe te ndryshkur,qe nuk levizin asnje dhemb,per te shtypur boset e medhenj te krimit dhe korrupsionit sali-meta,ja dhe pak me tej Spartak Braho,na riperserit ate qe ne e njohim prej kohesh,ku Rama tall bythen keq me institucionet e larta te sigurise kombetare,ku vete dhe emeron ne krye te saj Vishon,veglen e Saliut,ate qe Saliu e thirri nga emigracioni kanadez dhe dhe e vendosi ne krye te shikut si kryespiunin e tij.Rama jo vetem qe e la aty pjestarin e bandes se saliut,por dhe kur i mbaroi afati ne shik e dergoi me detyre ne institucionin e larte europian.,etj,etj,pa fund bemat e edushit te ketyre aneve. Fakti eshte qe ketij njeriu nuk i intereson perparimi i vendit,por thjesht karriera e tij e semure,dhe vazhdimi i saj behet lehte lehte duke pasur dy karikatura ne opozite si sali-meta. Dhe ja ku del perseri,si kaposh maje plehu,dhe mbasi me pare u ka ´´treguar vendin Europes dhe gjykates se Hages´´ vazhdon me OKB,llogarine e tij te ´´super lideri´´ boteror,se perse OKB-ja nuk perdor emertimin Serbi dhe Kosove,por Beograd dhe Prishtine. Dhe ne dime qe ne praktike OKB-ka ndjekur nje politike pozitive,pro Kosoves,por piktori-kryeminister duhet te dije rregullat elementare si funksionon ajo,per deri sa ka shtete qe nuk e njohin ate,kosova vazhdon te mos perfaqsohet,ne forme zyrtare si shtet as ne organizaten e OKB-es as ne institucionet europiane. Mirpo Rama vazhdon symbyllur te cjere bythen me thonj,qe ta pranojne si ´´lider´´ dhe andej nga Kosova,duke marre pozicionin e nje servili ´´patriotik´´

                1. A
                 Andi dhe Mehdi Bushati

                 "mania e madheshtise anadollake"! Ja dhe nje hajvan tjeter anadollak ne sherbim te osmanlliut Sahale Brrrrrrriiiiisha. Si nuk u ka dhene Zoti aftesine dhe deshiren qe te perdorin trurin dhe doren e tyre? Sinqerishte jam shume i trishtuar nga keta shqipfoles qe koken e kane te mbushur me fekale derrri.

                2. P
                 Pejani UCK

                 Rrespekt BAC , KM i Shqipnise Rama , lufton me Pushke Atdhetarit e duhur qe tingello Shqip

                 1. N
                  Noci

                  Respekt per kerkesen e Rames per kete çeshtje sepse eshte njelloj sikur OKB te mos e njihte shtetin e Kosoves por sikur po bejne marreveshje dy qytete serbe.Nuk eshte nevoja te shahen as Berisha as Rama kur kerkojne nje te mire per kombin

                  1. s
                   saleh brrisha Krytradhetari i Kombit

                   Noci , gjuha jote e Gjaprit e ka vendin ne Hale . berisha eshte nji pjes e Halese ku lepin ti etj AntiShqiptare si ty . lepija pelija se ke me u knoq

                  2. D
                   Draper dhe Çekan

                   "Vuco Pasha dhe fansi i tij Ram jevgu"; "Adi"; "bedriu"; "Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit"; jane qe te katert 2 koqet e vyshkura te Sahale Ramut Berishes.

                   1. a
                    arrifi

                    Vendosja e pikave mbi i eshte shume e rendesishme ne deklarata te tilla.

                    1. S
                     Shkullaku po fshihet ka frike nga Peka

                     Gjigand e ke gabime per OKB kosova eshte nen rrezoluten 1244 pjese e territorit Serbe dhe nuk mund ta konsideroje si shtete kur nuk eshte shtete por nje shpallje te veteshtetsise unilaterale Brsoje se e ke bere per konsumim te brendeshem.

                     1. E
                      Era

                      Duke qendruar prane miqve tuaj kryeminister,ju lumte

                      1. O
                       Ona

                       Le te shpresojme te dale e verteta per kete ceshtje dhe Serbia ta pranoje Kosoven

                       1. B
                        Besa

                        Te dale e verteta mbi kete ceshtja dhe Serbia ta pranoje Kosoven sa me shpejt

                        1. D
                         Dardani i Ri

                         Bravo z. Rama! Nëse ka një mendje të zgjuar në poltilkën shqiptare, ajo është në kokën tuaj. Nëse ka një patriot, të mençur, të ditur dhe të guximshëm në politikën shqiptare, jeni ju. Shikoj këtu disa komente nga tipa idiotë, kundër jush. Janë injorantë, idiotë të vëertetë.

                         1. S
                          Shqiptari e ka memorjen sa te pules

                          Nderhyrje shume e sakte , ate qe bejne te gjithe kur ju preket interesi kombetar. Nuk ka asgje te rastesishme ne kete bote te qelbur

                          1. M
                           Mondi

                           Serbia duhet ta pranoje kosove sa me shpejt te jete e mundur

                           1. D
                            Drini

                            Bravo Rama Do te ishte e pafalshne nese Alvin kurti Nuk do kishte kerkuar sqarime

                            1. I
                             I PASHKOLLUARI

                             Akoma Shqiptaret nuk e paskan kuptuar se OKB KOSOVEN akoma nuk e ka antare te saj por e njeh si pjese te Serbise dhe qe administrohet nga OKB sipas REZOLUTES Nr1244.Togfjaleshi BEOGRAD PRISHTINE nuk ka asnje vlere juridike detyruese.

                             1. R
                              Rrnofte LEXHENDA !

                              Gjunah per shqiptaret sa te u urrejne vellai vellaun. Rrnofte BISHA qe ua futi ne gjak urretjen per njani tjetrin. Ju beri dhurate vitin 1997 qe ju dha armet te vrisni vellai vellane. Rrofte BISHA ....vrasessi i shqiptareve.

                              1. s
                               saleh hamut brrisha ka lshu qent kunder Kosoves

                               jan shlu qent e shpellarit me shajt Ramen e Ksosoven ,tu i rrejt mendja se po influencojne ke Opinioni shqiptare i cili (sado me honger mute banda antishqitare ktu ) ju a njeh mir surratin Prostitutave te Kombit dhe Patrioteve te Shqiperise . Te vetmit ata qe i ngaterojne te dy palet jane bij e kurves Esadiste dhe sigurshte gjaprinjte filogrek e filoserb qe ushqehen prej vitesh ne kte Hale . I hongshi Te Gjatin KM Shqiptare dhe Kosoves _te gjithe ju lehsit e Bushtres Esadiste

                               1. N
                                Noci

                                Militanti S.Ty te takon atehere te lepish Ramen se je kokrra e injorantit e nuk di as te lexosh .Nuk me intereson as Rama as Berisha por po t'a perseris duhen respektuar kur bejne diçka te mire per kombin, por ju keni vetem partine

                                1. S
                                 Shqiptar

                                 Hahahaha nje tufe qolesh me L te madhe komentojne e shajne kryeministrin edhe pse ai flet si shqiptar,pasi kane marre urdher nga Sali Muti e Ilir Kaka per te erresuar gjithcka qe shkon ne favor te shqiptarise.Spiunet duhen vrare e jo perkedhelur e debatuar me ta

                                 1. Z
                                  Zyko

                                  Ky eshte i vetmi k/minister qe merret me formen e jo permbajtjen. Prandaj shqiperia duket e bukur por e varfer dhe e korruptuar deri ne palce. Keto reagime jane palacolleqe.

                                  1. N
                                   Niko Shpiragu

                                   Une mendoj ( mundet te jem gabim) se kjo nuk eshte bere per te ulur rendesinee Kosoves, perkundrazi per ta ngritur ne nivel te barabarte. P.sh. kur themi Pekini e Moska rane dakort for..., kjo nuk tregon se njeri eshte me i rendesishem se tjetri por jane perfaqesues te Kines dhe Rusise. Ne kete rast Prishtina njihet si qytet qe perfaqson Kosoven dhe Beogradi nga ana tjeter perfaqson nje shtet tjeter, Serbine. Pra, Prishtina nuk eshte e nje niveli me qytetet e tjera, por eshte perfaqesuese e nje njesie tjeter, ne kete rast te nje shteti qe eshte Kosova. Te dyja variantet jane njelloj: si te thuash Serbia e Kosova eshte e njejte me Beogradi e Prishtina. Mendoj se kryeministri e zmadhon kete ose per faktin qe nuk e ka kuptuar drejt ose per tu dukur si atdhetar i madh. Do te ishte nje gabim i madh te beje zhurmen me te vogel per kete, pa le te beje qametin. Kjo na kujton Shekspirin "shume zhurme per asgje". Persa u perket disa komentuesve: disa e quajne kryeministri te lig, tradhetar dhe perdorin fjale shume te ulta sikur ai po ben akt tradhetie. Ky eshte nje turp dhe kuptohet ata jane perfaqsues te Sali gjynaqarit te madh dhe nuk duhet te meren parasysh nga lexuesit: disa i japin shume te drejte dhe e quajne atdhetar shume te madh, bile te vetmin ne Shqiperi. Ne se nuk kemi te drejte ta qujme tradhetar, kemi te drejten te themi qe ne kete rast ai nuk po ben ndonje gje shume te madhe per te mbrojtur Kosoven qe ta ngrem ne qiell, vetem po flet per tu dukur si i vecante nga te tjeret. Kjo nuk eshte e hijeshme per te, por nuk eshte edhe ndonje krim i madh qe ta shpallim armik sic e duan bashibozuket e Sali Karaxhicit.

                                   Lini një Përgjigje