Artan Fuga thërret në një debat titanësh, Petro Koçin: Të sfidoj, më dil përballë dhe mos u fshih

22 Mars 2023, 18:58Politika TEMA

Artan Fuga thërret në një debat titanësh, Petro

Artan Fuga ka thërritur në një debat publik deputetin socialist Petro Koçi, pasi kërkon të bëhet kryetar i Akademisë së Shkencave.

Sipas Fugës, Koçi ka propozuar një projektligj që i jep mundësinë Skënder Gjinushit që të rikandidojë sërish.

“Edhe njëherë thirrje për deputetin Petro Koçi dhe një lutje miqësore për mediat televizive!

E kam ftuar në debat televiziv deputetin Petro Koçi për të ballafaquar argumentet lidhur me iniciativën e Tij ligjore për të ndryshuar ligjin në fuqi për akademinë e shkencave!

Unë e sfidoj duke i thënë që ato ndryshime që z. Petro Koçi ka propozuar janë për ta përshtatur ligjin për persona të veçantë! 

Se me ato projektligje shkel etikën parlamentare dhe procedurat e ndërtimit të ligjeve!

Se po bën një ndërhyrje brutale të politikës ndaj shkencës dhe kulturës! 

Se si deputet ka detyrë diskutimin me faktorët e interesit që e kundërshtojnë dhe jo të "fshihet" pas mureve dhe portave të ndërtesës të Kuvendit!

Dil në debat zotëri!

Ftoj gazetarët dhe drejtuesit e informacionit në televizione që mundësisht t'i drejtohen zotit Petro Koçi me pyetjen se përse nuk pranon debatin, pse hesht, përse vepron pas krahëve të akademikëve?

Mua nuk më përgjigjet, po mediave a do t'u përgjigjet sikur gazetarët ta presin nesër para seancës parlamentare për ta pyetur dhe rregjistruar përgjigjen e Tij?

Gazetarë lutem ndihmojeni një akademik që e kundërshton arbitraritetin përballë një deputeti që hesht kur i drejtohen publikisht!

Nuk është për mua, nuk kam pasur kurrë ambicje për poste, por për të mirën publike, është etika minimale në hapësirën publike”, shkruan Fuga.

22 Komente

 1. P
  Pilo Lala

  Fuga eshte per llogje mediash, nuk ka asnje te dhene akademike, aq me teper te nje drejtuesi Akademie. Akademia nuk eshte Estrada e Tiranes, eshte institucion me peshe. Fuga eshte Sazan Guri, pelivan, karagjoz, sharlatan.

  1. N
   Nari

   Sipas ketij trapit,te cilin e beri akademik Sali Berisha dhe nuk u zgjodh nga anetaret e akademise se shkencave si gjithe te tjeret,kryetar i akademise nuk mund te zgjidhesh kur je mbi 70 vjec,ndersa Sala mund te pretendoje per t'u bere kryeminister ne 2025 kur do jete fiks 81 vjec !!!

   1. A
    Akademiku.

    Fuga ty ne akademi nuk te do askush.

    1. S
     Shaalatani Fuga do rras Shiringa Kokes

     Nuk eshte aspak Rastesi nxitja e ktij Idioti - Fillozof i Pafytyresise Njerezore , qe provokon nji Kandidim te tille absurd . Te tjere Gjaprinj qemndrojne pas ktij Te Semuri Mendore qe sinqerishte ,eshte e pakuptueshme perse nuk merret me Force e rraset ne Psiqiatri sepse perben nji rrezike real per shoqerine shqiptare . Ky Sharlatan i paprecedente ,mundet te konkuroj brenda cdo Psiqiatrie per cfar te doje ky por kurr ne Institucionet Shqiptare e akoma me pak nji Akademie , e cila nuk eshte vendi i duhur per tu tufezuar Sharlatanet si ky surrat i ndyre . I kan then te futet e kerkoje te Kandidoje ( Gajprinjet qe Financojne Degradimin e Institucioneve ne Shqiperi Sjeti Grek ) me qellimin e thjeshte jovetem injorimin e Akademise Shqiptare ,(si kan luftuar ne shekuj Gjuhen e Historine sot ) por me shume per ta vene ne nji far menyre ne pikepytje Vleren e saj si Akademi per ta ber dmth te Dyshimte veprimtarine e saaj - duke i afruar nji Sharlatane si ky Idioti Fillozofi Sharlatan i Marrezise , pra duke i qasur kte Surrat Qeni rrugesh tentojne te c'vleresojne Akademine . Eshte njni Histori e njohur e Shtetit Shkerdhate grek ,Politikat e tija kunder cdo Zhvillimi te Shqiperise .

     1. C
      Coli

      Mos qenka nxef fuga Dhe kur nxefet ky i thyen te tera me pjata e filxhan. ......... ik or torollak se na çate trapin. .........plera

      1. F
       Fugace

       Fuga je budalla askush nuk meret me ty cfare debati kerkon kur nuk ta vare njeri po bene si nongrata qe i lutet Rames

       1. f
        famemadhi topemadh

        O Fuga je komplet rrot ashtuje,je kthyer ne personazhin e trete te njejte me Jovan Bregun,i pari eshte ai reali, i dyti Lulzim Basha qe vdiq per tu bere kryeminister dhe i treti je ti qe po e tund kemben per tu bere kryekar i akademise

        1. h
         hektor

         Fuga eshe i luajtur mendsh, coheni te slitali 5.

         1. O
          Oh sa kom qesh

          O Tani je idiot i lindur dhe per shendetin tend eshte kujdesur yt ate Myqeremi, ish Minister ne kohen e diktatures se "Xhaxhi" Enver qe te ka mbajtur ne preher, duke te derguar per operacin ne koke (ne tru) jashte shtetit me paret e shtetit shqiptar. Shenjen e ke pas kokes je njeri pa ekujliber, bej nje foto dhe nxirre ne fb. Ore toc ti je tek te shtatedhjetat ne moshe, Akademia kerkon njerez te rinj me energji dhe jo pleq qurramene dhe grindavec per te shtyre ditet e pleqerise se thelle me pampers dhe me parfum ne xhep per te larguar eren e gazrave qe leshon pa vetedije..

          1. E
           Ese

           Ne nje debat me nje njeri te kulturuar mund te fitosh ose humbasesh, por ne nje debat me nje idiot si Fuga, nuk fiton kurre .............ha, ha, ha, ha .

           1. F
            FATMIRI

            KUSH E BERI AKADEMIK KETI TRAPIN KY ESHTE KOKRRA E GOMARIT

            1. U
             Ujku i Cerrikut

             Nese Petro Koci pranon te dali me ty ne debat me nje budalla si puna jote duhet hequr mandati .C’do budalla nuk e njeh veten deri ne c’fare shkalle arrin budallalleku i tij po ti ke nje te mire se je budalla me shkolle bile me grade shkencore nga nje tjeter budalla si Saliu me titull akademik filloozof pe leshi . Saliu prishi tere akademine pa per ty nuk e kishte problem te te gradonte po tani ty te duket vetja fllozof pe verteti . Tano mblidh ca shoke si Sazan Guri , Fari Balliu , Tos Lubonja e Yll Raqipu beni nje dege me vete te . . . . . . . . .

             1. P
              Populli.

              Kam patur respekt per ju Artan kuptohet nga mbiemri por ti paske ikur per lesh bubi.Lum ne ca akademikesh kemi.Ta qafsha moj shege se ngeli planci varur i thone kesaj punes tende o Tano.Tan tw rrofte mbiemri.Por edhe kete duhet te dish ta ruash e mos ta perdhosesh.

              1. A
               Antoni

               Qe ky fuga eshte eshte kokra e debilit ,kete e dine te gjithe.por kush e mban ate kriminelin gjynush atje!?!? Kjo eshte cudia ......ky ministri I enverit ,ky plakush 73 vjecar , akoma ne akademi ?!?! Ku e ke partine o lamash ,ja white doshit?!?! Por ti vetem parane njeh o skuthi I PSD.!A ka ligj akademia qe mbi 70 vjec nuk lejohesh te punosh atje!?!?!? Apo duhet ky lango atje te beje shkencen e partise.........?Kur hajer mos befshi ju qe e perkrahni ,me ne krye kocin e teta ollges........

               1. H
                Hajvani punëtor

                Ti hiqet urgjentisht titulli “ Profesor “, se na turperoi. Në enciklopedi të shënohet si përson me damkë.

                1. S
                 Shkelqesia e tij, Magjari i Surrelit

                 Mungon lek plepi dhe ujku i cerrikut tek Akademia e Shkencave! Qekur dhe Prostituta Kombetare Sali u be President, edhe Vjollca Vokshi eshte e virgjer! Pse mos te behet dhe Fuga kryetar! Ky, nuk po kerkon te behet kryeminister as president!

                 1. T
                  Trotski

                  Naloni Naloni Nigjoni Nigjoni Po Leh Fuga Kapedoni

                  1. B
                   Bato

                   Akademik?????!!!!! Po qe akademik ky gjithe handikapatet jane super shkencetare.Po te pakten akademik e quan Saliu me malokerine e tij dhe ai beson vertet qe wshte akademik.Ik mir budalla.

                   1. c
                    cdo idiot si Fugi sfidon Inteligjencen

                    E kunderta nuk ndodh asnjiher . Nji inteligjent s'ulet kurr ne tavolinen e nji idioti per arsye qe kuptohet lehte .

                    1. .
                     .Noci

                     Ti japi me Gjinushin çfarë ke me Koçin .Nismen e tij e sheh Parlamenti jo Akademia.E shumta do bejne sikur cilen me grupin e interesit dhe vendosin vete.Per te zevendesuesit Gjinushin duhet nje figurë pak me lart se jotja

                     1. N
                      Nardi

                      O karagjoz, o pasardhësi tores. Po qesh dynjaja me ty or pall. Ke njeri afër të thotë se je bërë si Ver Llapa.

                      1. E
                       Europiani

                       Ku e ul veten aq poshte z Petro Koci me u ballafaquar me ty Ti del e ben gam gam kot se askush nuk ta vareJe profesori me kot qe kam njohur ne jeten time. NQS vjen Sali Berisha ne pushtet do behesh dikushi pa meritokraci . Mund te behesh kryetar i akademise se shkencaveqe do na cosh me shkencen tende disa shkalle me lart vendin tone. Kjo eshte nje utopi dhe nuk do ndodhe kurre. Megjithate enderro me dokrrat e tua te hirit.

                       Lini një Përgjigje