"Do e shohim Serbinë me sytë e Kosovës", Alibeaj: PD, kundërshton Open Balkan, Kosova kurrë nuk u bë pjesë e saj

27 Nëntor 2022, 11:30Politika TEMA

"Do e shohim Serbinë me sytë e Kosovës", Alibeaj: PD,

Kuvendi i Kosovës dhe ai i Shqipërisë po mbajnë sot një seancë të përbashkët me rastin e 110-vjetorit të pavarësisë.

Në fjalën e tij, kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj u shpreh se PD do ta shihte Serbinë nëpërmjet syve të Kosovës.

"Partia Demokratike është e percaktuar në qëndrimin se dhe një ndër çështjet më delikate në rajon, siç është ai i i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, ka të gjithë mbështetjen tonë për t'u zgjidhur ne dialog, por në ç'do rast ne, Partia Demokratike, do ta shohim Serbinë vetëm përmes syve të Kosovës.

Ne jemi për paqen midis popullit serb e atij shqiptar, por të palekundur mendojmë se të drejtën e shpalljes së kësaj paqeje e ka Kosova e populli i saj.

Edhe pse në një mosdakordësi të plotë me qeverinë aktuale në Tiranë, PD ka votuar e mbështetur pa asnjë dilemë, çdo nisme që shkon në mbështetje apo me pjesmarrjen e Kosovës.

Kemi mbështetur mbledhjet e përbashkëta të dy qeverive dhe kemi kërkuar që marrëveshjet të implementohen në terren në mënyrë aktive e të mos mbeten në letë” – u shpreh Alibeaj.

Mes të tjerash ai theksoi edhe kundërshtimin e PD-së ndaj projektit ‘Open Balkan’ projekt i cili sipas tij së fundmi nga Parlamenti Evropian u vlerësua si papërputhshëm.

“Kundërshtitë tona energjike ndaj një projekti si ish-minishengen apo Open Ballkan, i cili së fundmi edhe nga parlamenti evropian në dokumentin e strategjisë se zgjerimit u vlerësua me rezerva kundërshtuese, si i papërputhshëm me normat evropiane dhe që nuk garanton gjithëpërfshirje.

Kundërshtitë tona për këtë projekt kanë qenë mbi të gjitha, se Kosova kurrë nuk e pranoi, se ky ishte e mbetet një projekt që e fut çështjen e Kosovës dhe rolin e shqiptarëve në Ballkan në një rrugë të dyshimtë e të paqartë”- shtoi Alibeaj.

9 Komente

 1. S
  Shaqo

  Po mire, o Alibej, po edhe sot e gjete rastin te thuash se jam kunder Open Ballkan? Te mbaruan fjalet per ceshtjet mbare shqiptare? Apo vazhdoni ne traditen e te pareve me antishqiptarizem? Rrace e keqe jeni!!!

  1. M
   Mara emigrante ne Itali

   Per ju si parti demokratike gjithmon te paqarta jane problemet ,o ali -bej ti je kontraditoe ne keto qe thua ,kerkon fqinjesi temire me serbin dhe nuk je dakort me minishengenin ,po nuk do te ishe balle per balle si do ti sqaroni problemet apo me telepati dhe me gojen e qelbur qe keni ?ju ishit dakort me naften qe conte saliu serbeve per te luftiar kosovaret apo i haroni zullumet qe keni bere .haroni raportin e dikut qe e votuat ne parlamentin europian ? Ju keni qe te vrisni naten dhe te qani diten .plera jeni pocaqi e vertete.

   1. S
    Shqipetar i Jugut,

    Mars, respekte.

   2. M
    Mara emigrante ne Itali

    Per ju si parti demokratike gjithmon te paqarta jane problemet ,o ali -bej ti je kontraditoe ne keto qe thua ,kerkon fqinjesi temire me serbin dhe nuk je dakort me minishengenin ,po nuk do te ishe balle per balle si do ti sqaroni problemet apo me telepati dhe me gojen e qelbur qe keni ?ju ishit dakort me naften qe conte saliu serbeve per te luftiar kosovaret apo i haroni zullumet qe keni bere .haroni raportin e dikut qe e votuat ne parlamentin europian ? Ju keni qe te vrisni naten dhe te qani diten .plera jeni pocaqi e vertete.

    1. T
     Tan_Tironci

     Ky I di tell gjitha. ????

     1. f
      fuat

      Ky ALIBABA eshte shum i zgjuar...

      1. V
       Veterani

       Po të ishte artist, ky Alibeu , do ishte më i pranueshëm për miletin . Ky flet në parlament sikur aktron në skenë , gjë që e bën komplet karagjoz . Ky e trazon shumë keq rolin e politiqenit me artistin , sidomos tani që është bërë " i madh ".

      2. D
       Dobemol

       Ky ka një lehmë që po t'i bësh një sonografi i ke gjet edhe çelsin e basit edhe të solit .

       1. t
        taras bulba

        Kur u be dhe ky pederi te kete mendim se cduhet te beje Kosova me Open Ballkan ....po ik o bythqir , o plere ....

        Lini një Përgjigje