"Po si ia dolët t'i bindni? I bekuam 'te vendi që s’thuhet'", ironia e Flutura Açkës për marrëveshjen e Alabarit dhe Ramës

26 Nëntor 2022, 17:09Politika TEMA

"Po si ia dolët t'i bindni? I bekuam 'te vendi që

Miratimi nga Kuvendi i Shqipërisë i projektit të Portit të Durrësit pa dakordësinë e opozitës, ka sjellë reagime të shumta, një ndër to është deputetja e PD-së Flutura Açka.

Përmes një postimi në “Facebook”, Açka nuk i kursen ironinë me historinë e një personazhi të saj, një politikan i njohur italian (pa emër) dhe biznesmenit që do të ndërtojë portin e ri.

Postimi i Açkës:

Nga Dubai në Durrës!

Rrëfim i një politikani italian n’dashni me Shqipëri

Një politikan i lartë italian, i spektrit të djathtë, i njohur për jetën e tij luksoze dhe marrëzitë e shpeshta duke hyrë e dalë nga politika italiane në tridhjetë vitet e fundit, vendosi të vizitojë Dubain.

Muzgu e zuri në një kat të lartëm të një prej ndërtesave më të larta, tek rehatohej në ndenjëset luksoze përballë murdritës ku po argëtohej me dinjitarët e qytetit të ndërtuar në ajër.

Befas, tek shihte dritaret e errëta të ngrehinave përballë, vërejti se ato u ndezën menjëherë, si me urdhër, në të njëjtën kohë. Bëri një gjest të dukshëm habie, por nuk e çoi deri në fund.

– Çfarë ndodhi? – pyeti i hutuar.

– Po ja, – tha dinjitari dubajez, i cili edhe vetë habitej shpesh me pasurimin e tij të përbindshëm, – e sheh këtë butonin këtu? E shtypa dhe u ndezën. Unë e kontrolloj këtë qytet, paratë e mia janë shteti, ajri, bursa, mileti. A t’i shuaj për ty?

– Jo, e kam frikë errësirën.

Dinjitari i bëri shenjë një shërbëtori aty dhe tjetri shtriu fët e fët një hartë të Mesdheut. Politikani i lartë italian u përkul të shihte dhe i ndali sytë te forma prej çizmeje e atdheut të tij.

– Këtu e kemi projektin e radhës, – tha dinjitari dubajez dhe shtriu gushtin mbi gjirin e Durrësit, këtu do të bëjmë portin më luksoz të ish-perandorive. Luksi është perandoria e re.

– Në mare nostrum? – klithi politikani italian.

– Nuk e di si i thoni ju, në kontratë shkruhet Durrës.

Politikani italian vuri duar në kokë. Sa shekuj ishte përpjekur atdheu i tij ta bënte të vetin atë gji, dhe nuk ia kushte dalë. Çfarë nuk i erdhën në mend, por nuk ishte vendi t’ia rrëfente këtij dinjitari më paralli se ai këtë histori kombesh. Por pati edhe një kureshtje të fundit.

– Po si ia dolët t’i bindni?

– E thjeshtë fare, i bekuam “te vendi që s’thuhet”. Dhe e kishin pasur të thellë, mezi ngopej, por ia dol?m. U zumë keq me vite, por u mirëkuptuam.

– Po pse ne nuk ua dolëm dot?

– Ju keni Bisteça alla Fiorentina, por ne kemi Bisteçhi di Nustreti. Kushtojnë më shumë, shumë më shumë…

“O Zot!” thirri pa zë italiani i tronditur dhe përfytyroi tisin që do të mbulonte ngadalë Durrësin, bashkë me antikitetin e tij në vendin e politikanëve të shkollës së ”imbelice”-ve.

17 Komente

 1. s
  sapa

  Eshte fatkeqesi e madhe kur politiqenet marrin vendime pa pyetur ekonomistet e njohur duke u nisur ose nga interesi privat ose padituria!!Fundja e fundit po nuk funksjonoj paguajne delet taksapagues shqiptare ashtu si po paguajne Bexhetin!

  1. E
   Edkari

   "sapa"! Respekte! Keshtu ndodh kur ekonomine e udheheqin "politiqenet". Si mund te mos meren parasysh verejtjet gjeniale te EKONOMISTIT te SHPELLAVE lidhur me SHPELLEN E RE te Py - Dy- se, PR DR e GJARPERINJVE, shokut Sahale Ram Brrrriiiisha?

   1. v
    vang

    SAPA :meso njehere te shkruash drejte shqipen pastaj behu ''kritizer''.Sipas kuptimit te frazes fjala ''funksijonoj'' ka dy gabime sepse te dyja ''j'' duhen ''i'' Nuk do funksionosh ti qe do shkruhej me ''j'' por ai,vendimi etj qe shkruhet me ''i'' si veta e trete njejes ne gramatiken e fillores ne shqip. Ashtu bir a bije.Sa per pershkrimin ''letrar'' te mesiperm i pranojme perpjekjet.

   2. M
    Mara emigrante ne Itali

    Sa here e ke lepire ti moj fluturake ate vend te bekuar ,mjaft se u bete gazi i botes se shqipetaret nuk ju votojne m .ju shume shpejt do te jeni fundi si agimii arte ne greqi .Plera

    1. K
     Koli

     Sa here te lexoje ty,moj Gollobordsja Elbasanit,me kujtohet Bujar Hudhri shkrete,Pronari Shtypshkronjeses,kur ta meshtillte ty,dhe thoshte tek shoket:Nuk ngopet mor zot,e ka pa mbarim pusin.Eh moj Flutra,shyqyr qe ike ne Tirane,se i more mare ne Elbasan burrat e martume,si Bujari.Po hajde,ske faj dhe ti,:Sa kohe tu bo qe nuk te ka vu doren njeri tek vendi bekume,u plake Fluturaqke,se kshu te pelqente te te therrisnin.Kurve pa din dhe iman.

     1. z
      zefi

      Kjo eshte baxhelle semaforesh,kerme e ndyre qe e ka denuar Zoti per maskaralliqet qe ka bere.

      1. H
       Hani ju hani ...

       JenI te neveritshem, psikopate te pasherueshem ... Shqiperia do te behet edhe pa ju

       1. H
        Haka Tekizoti

        Kjo shkruan sikur ta kishin bekuar për vete te ai vendi që për të edhe mund të thuhet.

         1. x
          xhemal

          Haaaa...i ka zene te gjithe udheheqesit me demek te djathte,(patriota te medhenj me fjale e shkrime) semundja e salizmit.. E veshtire do jete te dalin nga gropa e h...se ku Kane rene,edhe po' te dalin do duhen lumenj te Tere ti laje,..thone qe druri shtrember prish Tere barren po' barre e tyre eshte e tera mavri

          1. Q
           Qyqa e fikut

           Po ti moj Açka që dike gjithë këtë haber, ishe aty I mbaje cigarin këtij italianit?

           1. M
            Molla Omari

            Kjo kerma eshte per ti qare hallin. Shiko moj e gjore hallin tend dhe mos u hiq si shkrimtare. Ti te temb me ate qe je, s jo me me ate qe thua.

            1. D
             Dikush

             O zot, kjo paska pjerdhur, merr dhe prrshtat barcaleta halabakesh. Lete ate pune zonje se s’eshte per ty, kthehu shkruaj libra me mire

             1. P
              Poseidon

              CUDI SE SALEHU E KA PATUR SHOK BILE I CONTE EDHE GOCA TE NJOMA ....MOS VALLE KE QENE TI MOJ ACKA DHE TA KA TREGUAR SEPSE ASKUSH NUK E KA DEGJUSR QE ITALIANET DONIN TE BENIN MARINE NE DURRES

              1. Y
               Ylli

               Ai i butonit eshte Saliu moj bibe ai u ndez dhe fik te gjithe ju kur ti doje vegla

               1. T
                Toravers

                U tërxoqe me na bo i " Smart Buillding " virtuale , por jo , as si vllaznit Zena s'm'njall si im atë ja kish ënda me harru mallet e të bukurës së dheut , megjithese edhe pse ma shanin ajo veç për mua kish mall e ime më për të shonë . A thurret vërtet kanistra siç e mbaj mend sokaqeve te Egnantias ? Ë ? Lum kush s'rrjedh se po rrodhi përmbytet dynjaja e as Noë nuk ju çifton dot me kand . Me shpatulla pas murrit e me fegën , lum kush të rrojë e ta shomë Zoiëzë .

                1. N
                 Nuk me pelqejne kurvat

                 Jo, ajo eshte bekuesja me berxollen "Acka ajo placka". Ndaj dhe zoti è ka "bekuar"...

                 Lini një Përgjigje