Jorida Tabaku: Si të jesh i suksesshëm në Shqipëri?

26 Nëntor 2022, 12:20Politika TEMA

 

Jorida Tabaku: Si të jesh i suksesshëm në Shqipëri?

 

Numri dy i grupit parlamentar të PD-së, Jorida Tabaku, thekson në një postim të saj në rrjetet sociale se 40% e trgut në vend kontrollohen nga ata që ai i quan “oligarkia financiare”. Sipas saj, të jesh i suksesshëm duhet të punosh vetëm me kontratat e qeverisë.

Postimi i Tabakut

Nuk ka rëndësi kapitali, as plani i suksesshëm biznesi. Jo!

✔️Rëndësi ka të kesh njohje me qeverinë dhe qeveritarët. Pasi kështu fiton koncesione dhe PPP duke u shndërruar në kompani e suksesshme edhe kur je offshore.

???? Ky është tregu i korruptuar dhe manipuluar ku 11 mld nga taksat e bizneseve dhe qytetarëve shkojnë për të mbajtur në jetë Klubin e Oligarkëve.

☹️ Deri në 40% shkojmë fitimet e koncesionarëve, kompani pa asnjë ditë aktivitet ekonomik e tregtar që sot mbizotërojnë tregun edhe mjelin buxhetin e shtetit vetëm se patën njohket e duhura në qeveri të propozojnë koncesione  edhe të marrin nga talsat e shqoptarëve financime!

➡️ Ky është tregu i kapur nga oligarkia, tregu ku hajër nuk bën biznesi por klubi oligarkisë PPP.

11 Komente

 1. B
  Ben

  Me te dhene mend Jorida.E tmerrshme

  1. F
   Fisniku i Freskut

   Jorida Tabaku ka mend, por eshte femer e ngordhur... Ke te drejte o Jorida, po oligarikine nuk e shpiku Rama, e gjeti gati nga Saliu...

  2. V
   Vladimir

   Kesaj opozite me Saliun dhe me Ilirin, nuk ja vlen fare qe ti vesh veshin. Por keto qe shkruan zonja Tabaku, druaj se jane te verteta, zoti Rama!

   1. k
    kaaaa kaka kakakakakakakaaaaaa

    pulave u ka hije me knue ne kotec

    1. g
     garipi

     Nxirrni pallasken sheshit dhe beheni te suksesshme ,mos na bej moral se deri tani me ducin ne dore keni care

     1. G
      GEZUAR BAFTJAR

      Po ti lepishe Sumen e qelbur Saleh kufomes eshte me e mira por edhe e Lulbashovicit sdel pa gje.

      1. r
       ramiu

       Bafto , mos i ngatarroni gjonat , Kjo lepin me kenaqsi Bolet

      2. G
       GEZUAR BAFTJAR

       Po ti lepishe Sumen e qelbur Saleh kufomes eshte me e mira por edhe e Lulbashovicit sdel pa gje.

       1. b
        bajate

        Kur te japin mend keto putana qe kane bere parate me vrimen e tete!

        1. M
         Mara emigrante ne Itali

         O tabakse po ti qe je e sukseseshme ke njohje me oligarket qe gjeti Edi nga sala qe babai jot eshte bizesmen ?po vilen me cfar e more ? Apo i lepive bythen oligarkut ? O hajdute ku ke mend ti , me ate zerin si sorre ae guos gjithe diten ,late nam jeni me te ndyret ne vend ju skeni turp as cipe nuk na mashtroni dot me gomarlleqet qe nxirni nga goja qe e keni si vc publike

         1. M
          Mara emigrante ne Itali

          O tabakse po ti qe je e sukseseshme ke njohje me oligarket qe gjeti Edi nga sala qe babai jot eshte bizesmen ?po vilen me cfar e more ? Apo i lepive bythen oligarkut ? O hajdute ku ke mend ti , me ate zerin si sorre ae guos gjithe diten ,late nam jeni me te ndyret ne vend ju skeni turp as cipe nuk na mashtroni dot me gomarlleqet qe nxirni nga goja qe e keni si vc publike

          Lini një Përgjigje