Shpëtim Nazarko: Ramës unë i puth dorë e këmbë, por e gjithë kjo e Durrësit është një histori karagjozësh pa plan

26 Nëntor 2022, 09:30Politika TEMA

Shpëtim Nazarko: Ramës unë i puth dorë e këmbë,

Marrëveshja për Portin e Durrësit është cilësuar nga analisti Shpëtim Nazarko një poshtërsi dhe një histori torollake e disa deputetëve që nuk arrijnë të kuptojnë atë që po ndodh.

Ai tha se lajmi real është porti i jahteve sepse kjo qeveri nuk i ka aq para për ta ndërtuar atë. Sipas tij, në thelb kjo e gjithë është një histori karagjozësh pa plan.

"Jemi përballë një poshtërsie sepse lajmi real nuk është porti i Durrësit, por ai i jahteve. Reali është ky që do ndërtohet dhe ato para janë të shqiptarëve sepse qeveria nuk i ka. 

Ajo që duhet të dimë është se ku është porti i Durrësit. Paratë janë të shqiptarëve, qeveria nuk i ka.

Ramës unë i puth dorë e këmbë. Deri këtu patjetër që jam me Ramën, por problemi është ku është ai porti që Rama do bëjë, ku do i gjej Shqipëria 2 mld për të bërë portin. 

Pra në thelb kjo e gjithë është një histori karagjozësh pa plan. Por dhe nëse bëhet ky port, vetëm një i çmendur mund të mendojë se mund të ketë një portë të thatë në Kosovë. 

Porti i thatë do të thotë të bësh një magazinim të gjerave në Kosovë, dhe nga kjo lindin disa pyetje elementare, nga do venë këto mallra sepse Kosova është e bllokuara, por dhe sikur ta bëjë mos duhet ndodhje hekurudhë? 

Pra e gjithë kjo skemë që ka ndodhur me portin e Durrësit tregon historinë e një klase politike torollake. Ky vend e ka të detyruar portin më shumë se gjithçka. 

Ky port i duhet Shqipërisë dhe e gjithë kjo histori është torollakësh politikë, jo deputetësh, histori karagjozësh që ngrenë dorën dhe dëgjojnë Ramën që reciton pa kuptuar Konicën. 

Nëse na lënë 30 vjet pa tren dhe mund ta falim, por pa port është një histori që se kuptoj", tha ai.

49 Komente

 1. K
  Ku eshte karandisur gazetaria

  Kjo eshte intelegjenca e vendit disa karra -gjoze qe i thone vetes gazetare qe nuk dine asgje ulet ne studio pa ditur gje dhe gjykone gazetari fshati .Zotri qe ke deshire te shkruash nje gazetar nuk i fute hundet kudo ose me sakt konsultohet me nje qe ka mbaruar per finance banke une kur ju degjoje them ku jetojne keta hommo sapiens sapiens specie primitive ne cilen shpelle

  1. p
   pjeter

   Ke te drejte shume,Nazarko i pershtatet ambietit qe jeton kategoria ku ben pjese,ambient gjithollogeshsh!! Nazarko ka kohe qe aventurohet ne teza e analiza per te ardhmen ekonomike te shqiptareve,dhe qe te gjitha,si edhe ky shkrimi i fundit,pa asnje reference te ndonje specialisti te fushave qe prek me teorite e tij,te gjitha miell nga thesi i "dijeve" te tij. Per mendimin tim,eshte i detyruar ti pershtatet situates,nuk e ben nga egoizmi,thjesht duhet te haje edhe ai nje kothere,dhe nuk shkon me tutje se kapaciteti i ti analitik,sepse falas tashme nuk ka asgje!!

   1. S
    Shaqo

    ...keta homo sapence, kane bere aq pare me keto perralla, me kete padituri fuksionale, saqe njerez te mireshkolluar dhe intelektuale me vlera mbarekombetare, nuk u shkon ne mendje te mund t'i kene, keta shesin cdo mbremje neper tv injorancen e tyre, qytetaret i besojne, se tv, normalisht duhet te jene te pergjegjeshme, ndersa inteligjenca do mundim te kuptohet, keshtuqe perqafojme me lehte injorancen. Prandaj duhet pak "diktature" ne lufte me prapambetjen. ...doli ne kemishe qulle be mesnate kryeministri nga parlamenti por vetem nje deputeti te anes tjeter i ishte mbushur mendja per te votuar, te tjeret "dru me pre".

    1. S
     Shaqo

     ...keta homo sapence, kane bere aq pare me keto perralla, me kete padituri fuksionale, saqe njerez te mireshkolluar dhe intelektuale me vlera mbarekombetare, nuk u shkon ne mendje te mund t'i kene, keta shesin cdo mbremje neper tv injorancen e tyre, qytetaret i besojne, se tv, normalisht duhet te jene te pergjegjeshme, ndersa inteligjenca do mundim te kuptohet, keshtuqe perqafojme me lehte injorancen. Prandaj duhet pak "diktature" ne lufte me prapambetjen. ...doli ne kemishe qulle be mesnate kryeministri nga parlamenti por vetem nje deputeti te anes tjeter i ishte mbushur mendja per te votuar, te tjeret "dru me pre".

     1. T
      Të rroje SPAKU

      Problem ështe se Kjo historie, nuke ështe historie karagjozesh. Por kjo ështe historie hajdutesh dhe tradhtaresh. Edi Rama po e vjedh dhe po shet Shqiprine tek Lindore islamike si Erdogani me shoke njësoje si Sali Berisha dhe Enver Hoxha dikure. Vjedhja dhe tradhtija ndaje Shqiprise nga të gjith poltikanet që e kane drejtue, nuke Kane të sosur. Të na rroje SPAkU.

      1. T
       Te rroshe vete se SPAK ....

       Te rroje SPAKukU ... te rroshe vete se mendja te ka pjerdhur mos u merzite i ka jeta jane semundje dhe nuk i shmangedh dot mos haro ilaçet

      2. s
       shpetim nazarko

       Degjo ti. ditezi ! Megjithese deklarata ime eshte shkeputur dhe dekriptuar keq nga ai qe e ka prure per botim, ka disa gjera qe duhet ti sqaroj natyrisht jo per ty por per lexuesit normale te gazetes. Lajmi real nuk eshte Porti i jahteve, por Porti i mallrave. Dhe kete duhet tu shpjegonte Rama deputeteve dhe shqiptareve . Zhvendosja e tij diku tjeter dhe kostoja e tij qe eshte vec zhvendosjes nga ku eshte, e qe thone qe kushton rreth nje miliarde dollare dhe ai ndertimi i te riut qe mund te kushtoje po nje miliarde apo me shume. Natyrisht po te kishte Shiperia kaq para do ta quante investimin me te madh te te gjitha kohrave dhe kjo qeveri do te hynte ne histori. Kete e di jo vetem Rama por edhe cdo budalla. Po a jane kaq para gjekundi? Po te ishin mesiguri qe Rama do te fliste per Portin e ri tregtar te Shqiperise dhe jo ate te jahteve. Dhe natyrisht jo vetem ai por cdo njeri do te gezohej jo per jahte por edhe lulishte po ta bente siperfaqen qe do mbetej bosh. Mundet do te thoshte njeri se foli per jahte se keshtu duket e bukur e thene se jane zgjedhjet etj etj. Ty si cdo militant mund te vije mire nga kjo lloj paraqitje e gjese, mua jo. Pra qe te kuptojne ti dhe kategori si ti pyetja e thjeshte qe bera une eshte. Ku eshte realisht porti i ri, sa sa ben dhe a eshte realisht ai mei mire se ai qe u be mijera vjet me pare. Ky eshte themeli i çêshtjes. Te tjera gjera jane shume me te kompilkuara per ti kapur truri i atyre qe sic thote Hygoi po ti kene veshet te medhenj do te degjojne shume budalllalleqe e po ti kene te vegjel do ti dhembin. Mos ki merak nuk flitet per ty se ti nuk besoj te kesh fare vesh...Dhe ajo qe me shqeteson mua eshte se nese Shqiperia mbetet pa port eshte shume me keq se sa pa tren sic ka ngelur keshtu 30 vjet.

       1. p
        pjeter

        " Deklarata ime eshte shkeputur dhe DEKRIPTUAR" !!!!! Me vine ne mendje ata filmat amerikane kushpesh autoritete ligjzbatuese u lexojne te drejtat atyre qe arrestojne," rrini ne heshtje,sepse c'do gje qe mund te thoni,mund te perdoret kunder jush ne gjykate",jo te gjithe jane te arsyshem per ate qe deklarojne,dhe ju behet e qarte,qe mund ta rendojne situaten e tyre duke tentuar ta rregullojne ate,dhe heshtja eshte gjeja me e mire. Nga nje here,kur e shkel kaken,me mire te rrish ne heshtje,te pastrohesh e te reflektosh shkaqet pse e shkele,qe te te mos te ndodhe perseri,e ne qofte se nuk te mjafton,ndryshon rrugen, infirmohesh,konsultohesh,hap syte qe te shofesh mire ku dhjere e ku jo!!

        1. R
         Realisti

         Respekte Nazarko! Me thënë të drejtën komenti juaj këtu më futi më shumë në mendime sesa vetë artikulli. Arsyeja është e thjeshtë. Pak fjalë dhe tamam te thembra e Akilit. Ç'fare dimë për portin e ri? Kusht do e ndërtojë dhe nga do vijnë paratë për të? Dimë që marinën e jahteve do na e bëjë arabi. Dakord! Bilem shumë të kënaqur. Po për këtë tjetrin pse nuk flet njeri? Rama jo e jo por gjithë këta deputetë që dolën kundra si ka mundësi që nuk e zunë fare në gojë portin e ri? Respekte!

         1. B
          Bureto

          Nazarko te pelqen vetem mendja jote. Ti me siguri hyn te ata me vesh te vegjel që çka eshte thene deri me sot nga shume analiste e kopetente te fushes, ti nuk i degjon se të dhembin veshet. Sikur te137 kishte predispoziten qe me qetesi te degjoje argumentat me e pakta do kishte mesuar se Shqiperia nuk ka per te ngelur pa port, sepse porti aktual do te vazhdoj epunen deri sa te behet teresisht efi♪5ent porti i ri ne Porto romano. Edhe investimi i Alabar ne Durres do te kryhet ne dy faza pa cenuar aktivitetin e Portit aty. Nuk besoj se kaq gje te thjesht nuk e kupton. Po ti perveçse shahu ta ka demtuar ca trurin, vuan edhe nga narcizmi.

         2. B
          Bledi

          Shoku, pyetja qe ben Nazarko eshte e thjeshte, ti nese e di na e thuaj. Nga do dalin parate per te bere portin e ri ne porto Romano? Dhe ajo qe Nazarko nuk pyet, a ja vlen te investosh 2 mld ne nje port qe sherben vetem Shqiperine dhe Kosoven (me kete te fundit nuk kemi as lidhje hekurudhore). Do bejme port te thate ne Kosove thote Kryeministri (dry doc) por harron qe pjesa me e madhe e imp ne Kosove me kontenier jane nga Kina nderkohe Kina nuk e njeh Kosoven. Si do beje letra exporti kinezi per portin e Kosoves kur ai nuk e njeh Kosoven ?! Plus kesaj, shume shpejt, Kosova do perdore me shume Selanikun ( mqs ka edhe Hekurudhe) sesa Durrsin. Per Maqedonine as behet fjale se ata 99% e bejne tashme nga Selaniku ndersa Serbia shkon ne Kroaci ose Mal te Zi. Prandaj, rrime shtrember e flasim drejt, RAMA GENJEN dhe historia e portit te ri ne P. Romano eshte nje histori e re Koncesioni qe do i behet Kastratit dhe kaq.

          1. B
           Bureto

           Shoku, përgjigjet e pyetjeve të tua i ka në mënyrë të hollësishme, studimi i fizibilitetit për portin e ri në Portoromano, i bërë qysh para nja 7 vitesh, dhe ky port ka tre vjet që funksionon si port mallrash, edhe pse jo në atë madhësi që parashikon projekti. Atë punën e shifrave me 2 miliard euro, Nazarko e ka marrë nga fantazitë e atij të rrjedhurit me emrin Saleh, dhe kjo nuk i bën ndonjë nder atij. Sa të takon ti s'ka problem, mjafton të jesh në sinkron me "liderin" e Foltores.

           1. B
            Bledi

            O shok, ti Porto Romanon e ke me te degjuar, me shume siguri ste ka rene raste fare te kalosh andej. Kurse une punoj me imp/exp dhe e di mire ca behet ne P. Romano dhe po te them aty ngarkohen/shkarkohen vetem disa anije rifuxho. Jemi shume larg te qenit nje port i vertete mallrash dhe shume larg projektit qe promovon Kryeministri me hekurudha e porte te thata ne Kosove

            1. p
             pjeter

             Po thekson qe ka nje projekt qysh para 7 vitesh o Bled!! Pyetjet qe ben ti, qe punon aty dhe e shef,apo une e disa te tjere we nuk jane aty , jane me se normale,deshire per tu informuar thuhet,e kush mundet me mire se nje gazetar - analist ta beje nje gje te tille ne keto raste??!! E Nazarko si titullar i nje portali,Konica.al,shpesh here i ftuar si "kompetent" i nje shumllojshmeri fushash,sidomos ne kacavjerrje tezash mrekullie, per nje te ardhme ekonomike te sukseseshme te vendit,dhe tani del e ben te njejtat pyetje qe bejme ne si lexuesit??!!,pa u munduar fare tu japi pergjigje!!? Pa i dhene nje sy informacioneve egzistuese,lehtesisht te arriteshme per nje qe do pergjigje??,edhe sikur te ishte trung nga ajo ane e te mos kuptonte,egzistojne njeres qe me ato pune rrojn, te shpjegojne per interesin publik c'do detaj,por duhet ti pyesesh,dhe me kryesorja me sa kuptoj une,duhet te dish se si e çfare te pyesesh,dhe problemi nuk do egzistonte me Nazarkon ne kete lloj debati,perkundrazi!!!atehere kthehemi ne zanafille te ketij debati i shfaqur nepermjet lexuesve,kerkesat e lexuesve jane me se legjitime,kerkojne nje cilesi me te larte informacioni dhe nuk ngurrojne ta shprehin pakenaqesine,edhe vullgarisht!! I takon meduas e njerezve qe e popullojne ate ne Shqiperi ti konsiderojne me ne shume respekt lexuesit shqiptare!!!

         3. K
          Kush eshte Ky qe flet mbi Planet e Qeverrise !

          Boll mer Llapaqenet e Kazanit qe i jepni vetes te drejten te fusni llapen tuaj mes Kembeve te secilit ,pa patur asnji te drejte e asnji informacion ,por si gjithmone beni ate qe keni ne shekuj Tradite shpifni e pellisni si te pafaytre e fshatre qe s'u bet kurr qytetare .Plehra !

          1. t
           tirona

           Zoti Shpetim u be e dyta here qe je dakort me portin e jahteve por ke hallin se mos ngelemi ndonje dite pa port mallrash ,nga njera ane ske faj se cdo dite neper ekrane del lloj -lloj llumi dhe ju merni te dhena nga llumi, por per tju hequr merakun juve tani qe po flasim ne porto/romano eshte bere porti mallrave dhe perpunohet deri ne 80% e mallrave qe perpunohen ne portin e durresit dhe brenda vitit qe vjen do arrije perpunimin e plote ,dhe sa per thellesine e basenit qe flasin ca laraska nqs ne portin e durresit thellesia e basenit eshte 7.4 deri 8 m ne portin e ri qe eshte funksional thellesia tani eshte 9 deri 11.2 m dhe do te shkoje deri ne 13 m brenda vitit qe vjen ku mund te perpunohen anije te nje tonazhi shume me te madh se ne durres,por injoranca e laraskave kete pune ka. ku eshte problemi ketu!!!!!!!!!

           1. B
            Bledi

            Tirona, mos pi me raki se te ben dem daku. Si mundet P. Romano te beje qe tani 80% te punes kur kontenierat vazhdojne akoma ne Durres. Boll besuat lajmet e partise

           2. M
            Moisi Golemi

            Ik o Nazarko, o rrotë k@ri. Pasi t'i puthësh dorë e këmbë, haji edhe m¥tin. Se Rama s'pjerdh për dobiça si puna juaj. Dhe mirë ka bërë që ju ka lënë mënjanë, se me trutë tuaja Shqipëria do ngelte me kohë në baltë. Njerëz pa shtyllë kurrizore e gjakprishur.

            1. F
             Fredi

             Po si mendoni kshu per nj projekt kaq madheshtor se kuptoj

             1. D
              Dauti

              Bravo nazarko. Ti je me te vertete zeri i atyre njerezve qe megjithese jane kunder plakut horr (SB) nuk mund te durojne pordhet e Rame legjendarit. Cdo te thote qe nje vendim I tille te mos debatohet mes studuesish qofte edhe ushtarake? Edi Rama erdhi aty si njeri qe do I tregonte vendin Saliut cdo gje tjeter eshte deshtim I tij dhe deshire e tepruar per pushtet.

              1. S
               Shaqo

               Shih budalla, i duken pordhe investimet 2 miliardeshe. Idiotizem i persosur

               1. D
                Dauti

                Jane pordhet e Saliut qe vjen verdalle akoma qe bashke me ato te Edi Rames po kushtojne me shume se 2mld. Ato investime nuk jane te edi rames se edhe veliaj, brace majko etj mund ti kishin sjelle. Kontrata e Rames ishte vetem Saliu sepse ai eshte anti shteti. Vazhdoni bejini fresk mikut te Erdoganit…

              2. A
               Armand

               Nale mor zot se na mythen halet gjitholog

               1. I
                Ikir

                Kur bje analist katandiset ne puthje duarsh a kembesh , kuptojme sa poshte ka rene shoqeria jone.

                1. F
                 Flori

                 Rama po ben shume mire me portin

                 1. J
                  Jurgen

                  Kur te perfundohet ky projekti te gjithe keto qe dolen pengese ,do mbeten si mut se do e shohin se sa shum zhvillim do i jape vendit

                  1. r
                   rezari

                   Ky analist me shkolle te mesme hiqet si koka me e madhe e ekonomisteve.Po te ishte ky koqja ne krye do te zinim vend te pare ne bote per mireqenie.Do na mbysnin gomonet me emigrante nga Anglia,Franca,USA etj.

                   1. N
                    Nje i moshuar ju shkruan

                    Jam nje qytetar i thjeshte dhe kur degjova per gjithe kete veper madhore me vehte thash shume gje e mire per ne Shqipetaret, por me shkoi mendja menjehere per portin e Mallrave te trageteve hyrje dalje e te tjera dhe thash pa u bere ky port si mund te behet ky i jateve i riu ? Sot e mesova nga nje komentus tirona ku thot se eshte bere ne porto Romano dhe ka filluar punen,po ckane qe kane vene kujen keta kundershtare te opozites kur puna eshte ne vije , Shqiperia duhet te zhvillohet ,jane plot pune qe duhen bere te zhvillohen fshatrat me projekte te bukura dhe plot gjera te tjera ato qe u prishen duhet te ndreqen kjo eshte per Saliun Ilirin dhe pastaj te ankohen qe po ju iken rinia se vete i perzune duke ju prishu vendet e punes Per Ramen i dhente zoti fuqi dhe me mend ne koke te beje perpara per te miren e ketij vendi

                    1. a
                     arqile

                     Kisha pak respekt per kete Nazarkon.Me kete shkrim i them se mosha e beri te veten dhe duhet te heqe dore te rije tashme te ngryse jeten.

                     1. P
                      PiRoSHi

                      Do bëhet poeti Shpëtim. Edhe hekurudha deri në Kosovë. Deri në vitin 2030 gjithshka do i përkasë të kaluarës. Pra do kujtohesh edhe ti për torollakët e tua nën gjuhë.

                      1. L
                       Lëpirësi kazanit

                       O Nazarko. Gjallë qenke ti o idiot. Shko futi një tas groshë o buzë çorape. Kur qenke kaq i zoti si s’të paskan bërë deputet deri më sot, por sillesh si qen zorrësh nga një tv në tjetrin duke bërë gjithologun, por në fakt nuk je askushi.

                       1. S
                        Sula

                        O fshatari Nazaro, bëj mënjanë pash zotin. Ty te kane mbaruar oret e punes. Leri njerzit te punojnë or burrë. Na mbyten fshataret gjitholloge.

                        1. k
                         kategoria e 7

                         Shpetim mos degjo shume sali lo@en se humb pike tek publiku i shkolluar.Respekte per perpjekjet qe ke bere per oponence kundrejt qeverisjeve te shkerdhatokracise 30 vjecare.Zhvillimin e arsimit ,bujqesise dhe zanateve qe arriti xhaxhi Enver nuk ka bole ta arrije asnji nga keta dylberet e shkerdhatokracise.

                         1. A
                          Asd

                          Idea e Portit te ri ne Durres eshte shpetimtare per qytetin por edhe per Shqiperine. Pastaj, cdo pune mund te behet mire ose keq. Por frika se mund te administrohet keq, ose padituria si e ketij Nazarkos, nuk duhet te na ndalojne. Te flasesh nga tavolina e studios mund ta kthesh biseden si te duash. Por...rezultati mund te jete i jashtezakonshem. Kush guxoi, fitoi.

                          1. s
                           shqip

                           PO PUTHJA EDHE KOQET ,SE NUK E KE PROBLEM.

                           1. H
                            Hasani inxhinier

                            Ik ore Nazarko se ju medemek analistesh jeni wr i dini te gjitha. Le te investohet te hapen vende pune, do behet porti me i madh ne mesdhe dhe ju i beni iso Saliut qe eshte non grat. Me kete projekt fiton Shqiperia jo injoranca dhe te qenurit faktor sic herkkn Sala, eshte turp qe te behesh suport e vegel e Sales(non grata)

                            1. c
                             cika

                             Me shume mendesi pjesa me e madhe e komentuesve flasim pa informacion per projektin. Ata flasin alla saliqen, nga injoranca ose ligesia. Per keta eshte e kote te harxhosh kohe. Per pjesen tjeter duhet sqaruar se: 1) Porti aktual duhet te zhvendoset - ai thjesht nuk ka kapacitet per zgjerim dhe eshte problem per qytetin. 2) Ne vend te portit aktual, do ndertohet porti i jahteve dhe i trageteve. Kjo e ben kete port edhe funksional dhe, shpresohet, edhe nje motorr biznesi. 3) Porti tregtar do zgvillohet ne Porto-Romano. Ky vend ka potencial zhvillim dhe lidhet me mire me brendine e vendit me rruge dhe hekurudhe. 1), 2), 3) jane te pakontestueshme. Ja vlen te flitet per menyren si do ekzekutohen vendimet: 4) Investimi portit te jahteve, 5) Ndertimi i portit te tri tregtare, 6) Lidhja e ketij porti tregtar me insrastukturen e vendit. Keto jane probleme qe nje qytetar duhet te dikutoje. Analiza si e Nazarkos, te cilit duket sikur i ka marre truru uje, apo militateve saliqen pa tru ose pa patriotizem, jane shterpe dhe duhen neglizhuar.

                             1. p
                              pokeristi

                              Një nga të drejtat themelore të demokracisë është lirija e fjalës dhe e shtypit.Për aq kohë që kjo e drejtë demokratike nuk keqpërdorohet,ka vlerë .Përtej këtij caku kjo e drejtë ndjell kaos,ndjell anarshi.Janë redaktorët e gazetës gardianët e kësaj balance.Gazeta demokratike duhet të jetë sa liberale,aq selektive. Jo kushdo mund te shprehë mendime profesjonale për probleme specifike profesjonale,pamvarësisht qoftë lider a rrëmbythje politike,demokrat a socjalist,i gjelbër a i verdhë,oligark a lipsar,i persekutuar a i perkëdhelur i të gjithë regjimeve.

                              1. D
                               Demo

                               kete Nazarkon e njof mire Eshte nje rrot kari qe nuk e bo nona...

                               1. A
                                Ani

                                Ju ne fakt ecet me plane mjaft konkrete per zhvillimin e vendit tone

                                1. s
                                 shqipe

                                 qenke infektuar dhe ti nga ata non gradat

                                 1. m
                                  miri

                                  puthi edhe karin sepse si non grada qe jeni

                                  1. u
                                   urimi

                                   po tjetri do vije te investije m shok si qeka pa plan

                                   1. A
                                    Atdheu

                                    Si ishte puna e dhelpres kur nuk arriti rushin?

                                    1. g
                                     goni

                                     planit te atij i marrsh te keqen ti loqe

                                     1. e
                                      elina

                                      un mendoj qe perkundrazi, ky projekt do na sjelle zhvillim

                                      1. L
                                       Lidheni gomarin.

                                       Shumë injorancë fshatarësh në këto komente. Shumë helm dhe idhni. Shumica nuk merren me problemin që shtron Nazarko, por merren me personin! Ligësi dhe injorancë e gjallë. Vetëm "Cika" i ka vënë disi pikat mbi "i". Edhe unë kam paqartësi për këtë projektin e porteve, por e justifikoj mosdijen time se jetoj jashtë. Jam skeptik nëse investimi për portin e jahteve dhe trageteve do e lajë veten ndonjë ditë apo jo? Kush do të investojë dhe sa?! Porti dhe trualli përqark tij mbetet pronë publike apo private. Cili është roli si investues i Alabarit?! Përsa i takon portit të mallrave është bêrë mirë që është çvendosur në Porto Romano se aty ai mund të zgjerohet. Megjithatë mendoj se në këtë projekt mungon lapsi i ekonomistit. Sa do shpenzohet, sa do fitohet, kur shlyhet investimi, kujt i ngel prona, për sa kohë ështê dhënë me koncesion, apo është shitur dhe privatizuar si porti, si trualli i tij etj etj. Këto gjëra duhen sqaruar dhe bërë publike. Rama kam përshtypjen se i bën punët në hava. Ai është më shumë artist sesa burrë shteti. Edhe për aeroportin e Vlorës kam dyshime. Mirë që po ndërtohet, por me çfarë fondesh?! A është bêrë ndonjë studimi fizibiliteti për të ardhurat, shpenzimet dhe mirëmbajtjen e tij?! Më kujtohet se lukunia e qenve, që lehin edhe te ky artikull, kështu bënë edhe për stadiumin kombëtar! Nuk lanë gjë pa pështyrê dhe pa sharë! Njëlloj si për Parkun Kombëtar te Liqeni! Por stadiumi sot doli një kryevepër që habit edhe të huajt. Jam po ashtu i bindur se edhe ndërtimi i Teatrit të ri kombëtar do të jetë një mrekulli më vete. Nga ana artistike, nga dashuria për të bukurën, Rama është Njësh. Ndryshe është puna rreth aftësive të tij si ekonomist. Sidoqoftë duhet të shpërndahet mjegulla dhe tymi që është krijuar me ose pa qëllim rreth portit të Durrësit. Dhe kjo është detyrë e qeverisë dhe administratës së saj. Në çdo ministri ekziston një zyrë shtypi. Për çfarë vlen ajo kur nuk informon dhe sqaron publikun?! Duke spjeguar me fjalë të thjeshta dhe konkrete. Por Rama më duket se e shkakton gjurulldinë vetë. Ose se është i paaftë, ose se ka gjëra për të fshehur ose e ka nga arroganca dhe fodullëku ngaqë i pëlqen së tepërmi vetja! Edhe qeveria komuniste jepte më shumë llogari dhe ishte më e hapur në projektet e saj.

                                       1. S
                                        Selimi

                                        Ke te drejte qe nuk e kupton dhe per kete nuk te fajsojme, por qe flet per dicka, qe nuk e kupton , behe fajtor per faktin se corodit mendjet e njerezve. Po si thua zoterote , nuk u ka shkuar ndermend atyre se duhet hekurudhe per Durres Prishtine?. Ose , nuk e dine se porti eshte rendesiss se vecante. Ato studiot televizive me kujtojne ate rrapin e fshatit tim, ku mbelidheshin per dite pleqte e fshatit dhe here me nga nje gote raki e here me nje filxhan. kafe , diskutonin per te arthmen e botes.

                                        1. K
                                         Kiki kosove

                                         O klas puntore e partise se punes ; supermarketet spari jere i pate ne kosove mbas te 2000-ave se ju ne shqipri nuk ndryshonit dot, ishit mesuar qe te beni blerje neper shitore 5mx5m katrore ,mishin e blenit ne treg te kashtem e neper qoshe te ndryshme sikur mishi te ishte banane apo domate . Tashi rama po ua bjen nje investitore arabe me ua qel syt juve o klas puntore e partis punes dhe qeveria shqiptare nuk do investoj 2miljard po vetem investim ne infrastrukturen e nevojshme(rrym,uje,kanalizim, internet ) qe investitori e kerkon dhe 2miljard do investohen nga shitja e villave, banesave qe do i blejne qoft shqiptart qoft Nga EU -USA -AFRIKA apo me ua ba qefin juve vllaznit e juaj nga Serbia e Rusia kurse porti do te jet nji investim privato shtetnore qe nga te ardhurat e parkingut -sherbimeve te ndryshme do te fitoj privati e shteti (punsimet-taksat e 100mij tjera avantazhe) Jeni msue ju klasa puntore e P.punes me pa getmadha te ndertuara nga leku i droges pa kurfare kriteresh pa kurrfar koncepti (100% pa leje ndertimi e ne toka te shtetit)pa tash do ta keni rastin te shifni nji arab(me bole vjetr e ne fustan) qe do ua qel syt pak me pa qa asht ndertimi bashkohore , po jo mos pritni investore nga vllaznit e juaj nga Serbia e Rusija se jane te nxanun qysh me i marre me okupue prap njeri Kosoven e tjetei Ukrainen. Paqi o mileti partis punes .

                                         Lini një Përgjigje