Nga lidhja me Metën e deri tek gjyqet popullore, si u çmontua Arben Kraja në 40 minuta intervistë

26 Nëntor 2022, 09:25Politika TEMA

Nga lidhja me Metën e deri tek gjyqet popullore, si u çmontua Arben

Kreu i Prokurorisë së Posaçme edhe për pak ditë, Arben Kraja foli në një intervistë televizive mbi ‘gjëmat’ e ‘bëmat’ që i ka bërë korrupsionit dhe krimit të organizuar në këto tre vite.

Intervista ishte nga ato të rrallat para mediave e kreut të SPAK, por ajo nuk prodhoi asgjë të re. Risia e intervistës ishte përpjekja e Arben Krajës për të shitur si suksese dështimet dhe si paragjykime lidhjet me Ilir Metën.

Kraja e ka pasur epror Ilir Metën në 2001-2002, kur në atë kohë kreu i Partisë së Lirisë drejtonte Shqipërinë si Kryeministër dhe Arben Kraja strukturën antikorrupsion në këtë qeveri.

Se cilat kanë qenë arritjet e Krajës në krye të kësaj strukture, akuzat politike dhe vlerësimet e raporteve ndërkombëtare që e klasifikojnë qeverisjen ‘Meta’ si ndër më të korruptuarat e tregojnë më së miri.

Dy dekada më vonë, bota është rrotulluar dhe tashmë nuk e ka Ilir Meta në dorë Arben Krajën, por Arben Kraja, Ilir Metën, me dosjet e dorëzuara në SPAK. Por, mëkatet e së shkuarës duket se nuk e lënë kreun e SPAK që të ecë përpara.

I pyetur në intervistën e dhënë këtë të premte në lidhje me Ilir Metën, apo Ilir Metajn, Arben Kraja iu përgjigj duke përsëritur refrenin e zakonshëm ‘po hetojmë, po verifikojmë’, e të tjera si këto.

Por, çfarë ka për të hetuar në një dosje ku provat për lobimin në SHBA të Ilir Metës janë sheshit dhe lehtësisht të aksesueshme në faqet zyrtare të autoriteteve amerikane? Kraja e di këtë.

Rasti tjetër lidhet me hetimet ndaj Sali Berishës. Edhe për dosjet ndaj ish-kryeministrit tha se ‘po hetojmë’, duke harruar postulatin e bërë gjatë prezantimit të kandidaturës, apo tryezave me ndërkombëtarët se një prej parimeve që do të kishte parasysh në këtë detyrë do të ishte ‘të ndiqtë paratë’.

Nëse do të ndiqeshin paratë dhe se ku ato shkojnë, apo ku ka dalë dhe si kanë dalë, dosjet ndaj Metës dhe Berishës do të ishin në një tjetër fazë sot. Në rastin e Berishës, mjafton të ndiqen paratë që u përfituan nga privatizimi i kompleksit ‘Partizani’? Kush ndërtoi aty? Kush përfitoi? Si dhe sa përfitoi?

A ishte Sali Berisha pas përfituesve? Po familjarë, apo të afërm të tij?

Në rastin e Ilir Metës mjafton gjurmimi i të gjitha gjetjeve që kanë bërë mediat austriake dhe ato shqiptare mbi shifrat e lobimit në SHBA në 2016-n dhe të padeklaruara në Shqipëri. Mediat ngrenë dyshimet se paratë kanë dalë nga xhepat e Ilir Metës dhe janë të përfituara nga afera korruptive.

Për të dyja rastet, Arben Krajës i duhet t’i provojë ligjërisht dhe kjo bëhet duke marrë së pari në pyetje protagonistët e këtyre akuzave, pra Sali Berishën dhe Ilir Metajn. Por, kjo ende nuk ka ndodhur.

Në një tjetër standard, kjo jo vetëm që ka ndodhur, por të akuzuarit mbahen edhe në qeli mbi bazën e akuzave të ngritura, që të quhen të provuara duhet të ketë një vendim përfundimtar të gjykatës. Bëhet fjalë për ish-ministrin e Mjedisit, Lefter Koka dhe ish-deputetin socialist, Alqi Bllako.

Që të dy as janë marrë në pyetje para se të izoloheshin në qeli, por u veprua mbi bazën e gjyqit mediatik e akuzave publike, njësoj si gjyqet popullore në kohën e largqoftit.(Voxnews.al)

38 Komente

 1. E
  Engjell

  Po per Ramen keni ndonje veretje apo ate e kemi qelibar.

  1. 1
   1

   Rama eshte engjell

   1. p
    pjeter

    Kjo nuk eshte verejtje shoku,eshte akuze kunder kreut te SPAK se nuk eshte trasparent ne operatin e tij ne krye te nje istitucioni shume te kerkuar e te shume pritur,per rezultate te prekeshme kunder kancerit te shqiptareve,qe quhet korruosion i niveleve te larta,ku natyrisht nuk e pengon asnje te remoje edhe per Ramen. Ajo qe bie ne sy ne kete shkrim,eshte trajtimi i provave gjigante te korrupsionit nga ky istitucion,per c'fare verejtje duhet ti behet Rames???!!!,per financimin e tv personal te Rames? Per privatizimin pronave te shtetit me ndermjetes familjaret e Rames? Per pervetesim te pronave shteterore nga familjaret e Rames? Per financime te partise familjare te Rames nga shtete historikisht armiqesore kunder egzistences shqiptare????!!! Per cfare verejtje e ke fjalen? Shkrimi ne fjale ngre nje shqetesim te shumices se shqiptareve dhe jo vetem,hije te dyshimta te operatit te kreut te SPAK,nuk eshte shume e veshtire per ta kuptuar!!

    1. L
     Lindita

     O Engjell-djall, ne qytete ka radhe; te mbarojme nje here pune me Sali Berishen e Ilir Meten, pastaj i vjen radha edhe Edi Rames, mos u merzit.

     1. I
      Ilir

      Epo jane mesuar pa radhe katundaret, mos ua vini re! Duan te jene te paret edhe kur hane... m...

     2. F
      Fener Zizi

      Rames ti hash Hajdarin Ti dhe Shpellaret e tu.

      1. k
       k

       Ky palaço ja çoka lajmet taze fshatarit të korruptuar meta dhe prandaj ky lajthiska.Vetëm prokurorët e huaj mund ta bejne këtë pune se shqiptaret janë të korruptuar qysh në djep. Absolutisht, të gjithë pa përjashtim.

       1. m
        me degjoni po keni pak burreri apo jeni burrenesha

        Engjell, kam une nje vrejtje per ty dhe per Ramen; per ty te paren, duhet te rritesh te piqesh se je aguridhe , te dishe te flasesh kur dhe si e pastaj te besh pyetje. Ti nuk e di çfare eshte mulliri me uje qe bluan drith dhe nuk mban doren ne pith, prandaj ka radhe atje nuk eshte si puna jote: kur te mbaroje pune me ata qe kane 32 vjet, ka radhen ne mulli Rama. Kaq per te paren. Per Ramen ka vrejtje plot, por kurre per krim , vrasje ne bulevard, hedhje ne ere gerdec, 1997, 14 shtator 1998, apo zhdukje trupash si i Remzi Hoxhes qe ne qoftese nuk e di ti po ta theme une: Ti ikesh policise angleze me çip ne kembe, ( ai qe ka urdheruar Sali Berisha me Gazideden per zhdukjen e Remzi Hoxhes, Kubarua i famshem dhe te strehosh sot ne Kanada nga ku Saliu pruri dhe kanadezo shqiptarin per ne krye te SHISH), kjo ndodh vetem ne Shqiperine tende. Me thuaj nje krim te Edi rames keti vite dhe une do kerkoj falje jo si anonim, por me emrin tim po ketu. Per vjedhje parash, mua s'me behet vone fare, te vjedhi sa te doje, kapitalizem eshte, ekonomi tregu qe u perqafua nga ca me hir e nga ca me pahir, kush do te jetoje te punoje, te emigroje apo te beje ç'te doje, nuk pjerdh kapitalizmi per jete njerezish; une dua drite, uje, rruge qe te leviz mbi toke, per buke po pata do ha, po s'pata ose vjedh ose do vdes. Tani me thuaj dhe nje here, mos valle dobiçi Sheqeres, kerma e atij vendi qe u ka mbushur bythen me miljarda atyre qe e pasojne, valelle ku i gjeti apo ashtu si polli Saliu, Sheqerja pjell edhe para edhe sot qe eshte nen dhé. Jane gjaku i popullit te ndershem qe e moret ju te pandershmit dhe kriminale dhe s'ka mbetur me gje tani. 2 metra dhé do marrim te gjithe ne fund dhe s'do dime se ç'do behet pas, vetem dobiçi juaj litarin bran do ta lere. Valle i duhet akoma pushtet per Shqiperine dhe shqiptaret e ndershem?! Kriminela jeni ju dhe prokurori dhe gjykatesi dhe duheni zhdukur artificialish ose duheni perveluar me zjarr.

        1. S
         Super lartmadhnia

         Lartmadhnia është si Gjushi, akullore. Pastaj sa të mbarojë punë me mamat e patronazhistave e sufllaqeve dhe do merren dhe me te.

         1. Z
          Zagali

          O Engjell djalli! Edi Rama eshte vertete qelibar se nuk ka bere nga ato krime e te zeza qe kane bere Berisha dhe Meta. Na thuaj cilin ka vrar Edi Rama? Apo nuk ta mban bytha. Jepi shpif se e kini zanat ju te Berishes.Mortja qe nuk ju ha. A do vini ndonjehere ne Pushtet?

         2. K
          Kapeni per zhelesh kete...kale troje ne SPAK!

          Bllako dhe Koka jane ne burg ( dhe mire tu behet nese e kane ngjyer gishtin me mjalte...) sepse ata kane fatin e keq te mos quhen as Ilir Meta-j e te kene qene spiune si ai dhe as Sali Berisha,e te kene nje mal me akuza ne kurriz.Dhe Arben Kraja apo me mire te themi shebeku e aleati i vjeter dhe i ri e gjitoni me vile ne gjirin e Lalezit te ciftit Like-Berisha, e di kete dhe nuk i ngaterron emrat e personave qe dergon per hetim apo per ne burg.Nga te gjithe emrt qe i shkojne mbi tavoline vecon vetem keta te dy emra,sepse po te mos i vecoje e ze kanceri dhe kesaj Kraja i ruhet shume.Me mire te permbyset Shqiperia se te hapen dosjet e ketyre dy krimineleve e boseve te krimit per Krajen.Kraja u ka vene syzet Amerikaneve dhe mund te jete i vetmi qe ka arritur ti vere ne gjume me premtime e fjale boshe dhe ua ka hedhur per bukuri! Te shohim do ja hedhe per kete paq apo do vertetohet fjala popullore qe "Dardha e ka bishtin mbrapa"?!

          1. E
           Eni

           Nuk eshte faji I Krajes por I Reformer se deshtuar ne drejtesi si gjithcka qe ben Rama me nxitim...prisni se eshte vetem fillimi......

           1. p
            pjeter

            Aaa tani del qe reformen ne drejtesi e paska bere Rama,e madhe nxitimthi???!!! Po nje opinion personal tendin e ke zotrote se si duhej bere?ne c'menyre? Si duhej ndjekur rruga per te bere nje reforme te sukseseshme?? Apo eshte me kollaj te kepusesh papagallate!!!??

            1. t
             tetovari2

             Z.Pjetër, një fjalë e urtë thotë: Më trego me kë ri, të të them SI JE!

             1. E
              Eni

              Po kam o Pjeter...nuk mund te leihen gjykatat pa gjyqtare...si asnje vend ne bote...e di ti qe kam dosjen ne apelin administrativ e po trajtohet viti 2016? Mua me vjen rradha mbas 5 vjetesh...deri atehere te vdes...drejtesi e vonuar e munguar...ta kishte menduar kur e beri...kjo nuk eshte puna ime.Meqe ra llafi me thuaj nje reforme te sakte vetem nhe...kaq kisha

             2. C
              Cika

              Argument idiot: po ta bente Rama do vinte njerez dhe sistem qe do plaste ne burg salihalene dhe ilirflorine. Reforma ka akoma ne trup helmin 39 vjecar te saliqelbit

             3. K
              Km

              Se pari, krahasimin me ate kohen e largqoftit beni gabim te rende. At where te gjithe ishin te barabarte para ligjit. Po' keshtu, PA tre prova te vertetuar a, asnje prokuror apo gjukates nuk merrte persiper te ben te arestim. Shajeni sa tu kete qejfi sigurimin e shteti, ai organizem ka bere detyren per mbrojtjen e vendi dhe rendit, jetes se qytetareve. Ka patur mungesa ne punen e Tyre? Ku punohet edhe gabohet. Ato Jane rrjedhoje edhe è spiuneve te agjentura e te huaja si Mehmet dhe Fiqerete Shehu, Fecorr Shehu, Kadri HASBIU me shoke. POR ne teresi puna e sigurimit ka qene e sukseseshme, sigurisht, sa qe gjalle ai, largqofti. Sa I perket Kryetar it te ASPAK-ut, ai eshte mik i likeflori Iliri, por eshte dhe I perzgjedhur, i instruktuar, i kursuar nga SHaBA i dhe PA hyqmin e Tyre nuk ka bythe te veproje. Ata godasin VETEM majtas, sepse Duan te nderrojne kuajt e karroces, ndaj mbrojne te korruptuarit. Le oni shtypin"lulzim basha u kthye nga SHBA, me dosje per saliun. Pse, Mos eshte me I mire lulushi se Saliu dhe Iliri? Kane nje te drejte, me te zote per te vjedhur, grabitur, per korrupsionin dhe vrasje te mbuluara, nuk ka ne opozite dhe ne politike. Ndaj iu duhen KY kallep. Frika nga hija è qoftelargut i gerryen cdo dite. Arben krajat(vini re, ne shumes) , pra te gjithe qofshin Brenda dhe jashte ASPAK-ut, Jane po ata, vecse Kane kaluar klasen me influence e guvernatores. Kete drejtesi do SHaBA. E lexuat ate Farudinin specialist qe analizoi inceleratoret? Gjithe ka del sajese, te arestuarit koka dhe ca te tjere dalin te pafajshem, gje we vertetohet me faktin qe Jane arestuar PA prova. Ata duheshin liruar menjehere, por keshtu urdheron guvernatorja dhe ashtu do te beje ASPAK.

              1. b
               beni

               C'pret te thote ky zotnia per salen, meten ? i ka komshij ne Lalez,apo per Ramen. Ky eshte per tu futur brenda vete,

               1. D
                DRITA

                Ky duket si qen i rrahur i frikesuar nuk eshte per ate pune shkodran hesapi asht per qejf

                1. c
                 cup frroku

                 o shoku mero po per drogen qe u kap ne fier a ke ndoj mendim se eshte i ps se ai

                 1. p
                  pjeter

                  Jo jo,jo vetem i ps,ai punon fiks per Ramen,i duhen leke shume Rames qe te perfundoje projektin misterioz te viles se Surrelit!!!! Nuk them gjithmone,sepse per prerje si puna jote eshte e veshtire,vetem nganjehe,nganjehere perdorni trunin per te llogjikuar eshte e nevojshme,jo vetem bythen!!!

                 2. r
                  rezar

                  Eshte e tmershme sa ndejti ne kete funksion ky Kraja e ka mare rogen maramendese duke fjetur gjume.

                  1. F
                   Franz Kafka

                   Eshte shume vone zbulimi tani I lidhjes IM-spak. Tani cdo dosje IM dhe SB eshte drejt mbylljes dhe investimi i Amerikes per spak rezultoi deshtim spektakolar

                   1. H
                    Himarioti

                    Arben Kraja është njeriu më i korruptuar në drejtësinë shqiptare, ëshë këmbë e kokë i kapur rob nga kryekrimineli i kombit tonë Sali Shpellar Berisha dhe spiuni Ilir Metaj. E dinte zj, Kim një gjë të tillë? Mendoj se po por, ashtu u duhej loja.

                    1. E
                     Ethem Lalaj

                     A.Kraja më keq si Tik Llalla dhe duhej shkarkuar që vitin e parë të mos veprimit ndaj kokave të korrupsionit Sb

                     1. J
                      Juristi veteran

                      Ky krapi i Liqenit të Shkodrës, Arben Kraja, duhet të zhduket nga drejtësia shqiptare dhe, të arrestohet, minimumi me akuzën "shpërdorim detyre, me mosveprim". Ky është tradhtar i ineteresave të kombit tonë, është "Kali i Trojës" në drejtësinë shqiptare.

                      1. A
                       Arben

                       A.Kraja eshte si puna e atij gjengjit qe ka pi dhe piu dy-tre nena. Me vjen shume keq,por NE duhet te njohim realitetin,,,, nuk do gjesh nenpunes shteti,perfshi prokurore,gjykates,oficere,etj, te paperlyer nga sistemi 30 vjeçar, pra kjo eshte periudha ku shteti shqiptar shkoi nga shiu ne bresher. Kjo vetem ne kuptimin e zbatimit te ligjit, jo per mirqenien shoqerore. Kam njefar besimi vetem tek ata qe mund te promovohen tani,e tutje, jo ato qe kane punuar nga vitet 90 - deri tek reforma e 2016. Edhe tipi i Krajes eshte si ato qe jane larguar nga vetingu,por nuk mund te fshiheshin te gjithe 100%. Te gjithe jane oromovuar o nga Berisha, o nga Meidani, o nga Moisiu, o nga Topi o nga Nishani o nga Meta. Pra te gjithe gjykatesit e Prokuroret sillu e pershtillu nga keto jane emeruar. Ke te fistin ne burg nga keto? Perveç njerit.

                       1. a
                        alphade

                        Qe ne krye te heres I kam shkruar bashkeqytetares time, Zonjes se Nderuar KIM, ambsadore e shtetit me te fuqi- shem ne Bote dhe miku me i pasevendedueshem per Shqiperine dhe shqiptaret qe te mos i besoje per as nje second ketij hileqari e batakciu, inkorrruprruptuar deri ne palce me emrin Arben dhe mbiemrin KRAJA ! Dhe ja me ne fund rezultati dhe provat : Asnje goditje peshkaqeneve alegator ! U mor gjate gjithe kohes me “cironkat” duke mash- truar Zonjen se gjoja po lufton KORRUPSIONIN kur faktikisht ishte zhytur kembe e koke ne kazanin e llumit te korrupsionit ! Cfare do na thoni tani qe KY “JAGO” shqiptar i shek.21 po i per- fundon kryesine e SPAK-Ut dhe si dikur Pons Pilati lau duart ndaj kastes religioze ebraike qe kryqezuan Jezusin , ndersa KY KRAJA qe aq shume e mbrojtet ju doli JUDA……!!!!

                        1. T
                         Tironsi

                         Keta po tallin lesht me shqiptaret, cfare institucioni frikacak qe megjithese ka dosje te bujeshme e te kopsitura per ciftin e krimineleve Berisha

                         1. S
                          Semi

                          Kraja iken te shikojme ai qe vjen cdo beje por nje gje eyhte e sigurt as Edi Rama nuk ka interes te denohen sepse I vjen rradha e bie pandershkueshmeria...se te nivelit te Terit gjithnje jane denuar ....por me lart kurre...

                          1. N
                           Nokja

                           Me ndertimin e Recit mendohej qe vendi i pare u takonte Sali non grades dhe siunit hajdut Like floririt por me krijimin e SAKUT mbas tre vitesh vendi i pare i takon kryetarit te spakut Krajes , bile sekuestro super rroges qe ju ka marre shqiptarve te varfer e te lodhur nga pritja

                           1. E
                            Erzeni

                            Reforma ne drejtesi ka deshtur qe kur vendosi qe te korupruarit,sistemi i koruptuar i drejtesise te zgjedhi drejtuesit e tij,pra Arben Kraja me shok eshte prodhim i sistemit te kalbur te drejresise,dmth kemi bere nje vrime ne uje.

                            1. A
                             Arben Kraja

                             Per mos veprim korrekt me detyres e ngarkuar K.P....Arben Llalla duhet te largohet nga SPAK, DHE TE HETOHET NGA PROKURORET ILIR META DHE SALI GERDALLA. PER MOSVEPRIM NDAJ DY KILLERAVE NJE STAMIST E TJETRI MONIST RESPEKTIVISHTE HAJDUTET ILIR METAJ DHE SALI KARAXHIC.

                             1. B
                              Blerta

                              I paafte komplet!!! Se kuptoj pse investuan amerikanet te ky.

                              1. J
                               Juliano

                               Krraja e shtyri me skuthitetin e tij kphën e të qënurit kryetar, mir me vjerrin mir me burrin duke shtërnguar ushkurin. Çar mund të prisje nga një siamez i Llallë, i pëlqyeri i monikës, dhe ushtari berishës. Ky ja hodhi duke ja lënë dopio gjashtën kolegëve të tij, ku dhe këta që kandidojnë, nuk kanë parametrat e të ndershëmëve në kohët respektive që janë në prokurori. Krraja, po len kreun e institucionit, por do jetë pjesë e punës e atyreve që do marin postin e tij, a mundet që ky njeri të bëjë punën e pastër, kur vetë nuk e bëri sa ishte kryetar, kurrë. Ky aty do bëjë punën e të infiltruarit të akuzuarëve, ku do ndodhi ajo që ndodhi me Llallën, që po vuan dënimin në vilat lluksoze të italisë, ku të gjitha do dekonspirojnë si çështje. Shembulli i tij, në mbajtjen në punë po në të njëjtin institucion, do shkaktojë probleme me hetimin, pasi për këtë vetë, duhesh hapur hetim për mos kryerjen e detyrave ku tashmë dihet sa punë ka bërë ky institucion në lidhje me zyrtarë apo ish, ku me pasuritëbe tyre dhe me denoncimet publike nuk kemi dy njerëzit që kanë bërë histori me vrasje, pasuri dhe korrupsion, të paktën të akuzuar nga prokuroria. Kjo është drejtësia, në dorën e atyre që e kishin, ku e kanë prapë, njerëz të përlyer dhe kamikazë të së keqes.

                               1. P
                                PARAJA

                                Problemin e kriminalitetit ne Shqiperi e bejne vetem gjyqtare e prokutore te huaj. Vendasit sja kane haberin. Ata dine vetem te vjedhin. Eshte e vertetuar. Mos u mundoni kot me reforma ne drejtesi e budallalleqe si keto. Shqiptaret jane te babezitur per cdo gje. Nga kusaret mos prisni te japin drejtesi. Te gjithe drejtuesit e organeve te drejtesise jane per tu denuar. Ato vec te tjerash, kane mbrojtur kriminelet. Me e pakta, te kthejne pagat qe kane mare perderisa nuk e kane bere punen me korrektesi.

                                1. e
                                 emigranti

                                 e kam thene qe ne shqiperi duhet FBI e jo SPAK shqiptaret korruptohen shpejt

                                 1. G
                                  G

                                  Duhet te shkarkohet..

                                  Lini një Përgjigje