Protesta e opozitës më 6 dhjetor, Bamir Topi: Do ishte një gabim i madh në rast se Berisha bën akte dhune

26 Nëntor 2022, 09:45Politika TEMA

Protesta e opozitës më 6 dhjetor, Bamir Topi: Do ishte një gabim

Protestën e thirrur nga Sali Berisha me 6 dhjetor ditën kur në Tiranë do të mbahet samiti i BE-Ballkani Perëndimor, ish-presidenti Bamir Topi e konsideron si një të drejtë legjitime. Topi i ftuar në emisionin ‘Pa Protokoll’ në Report TV, tha se opozita ka të drejtën e saj të protestojë, megjithëse qeveria do që t’i japë konotacion negativ.

"Sipas meje mbajtja e samitit është një vendimmarrje e BE-së për ti dhënë rëndësinë e duhur dhe për të krijuar një dominant të ri lidhur me situatën në Ballkan. Ballkani nuk ka qenë në prioritete e BE-së. Unë besoj se ka pasur një vullnet ku dominant është BE. Unë besoj se vetë politika e BE-së formimi i tyre, i cili nuk është një formim dosido, por përfaqësojnë vende shumë të rëndësishëm demokratike. 

Besoj se një nga parimet është e drejta për të protestuar. Dikush mundohet ti japë një konotacion negativ nga qeveria. Nga ana tjetër në parim, çdo njeri duhet të demonstroje një interes politik. Kur themi për opozitën nuk besoj se është vetëm një përfaqësim i disa individëve, por duhet të shihet si institucion", u shpreh ish-presidenti Topi.

Sipas Topit, opozita duhet të dijë që në ketë lloj protestë të kujdeset që mos të tregojë dhunë, ndërsa theksoi se nuk kushtëzohet një takim më të drejtën e dikujt për të protestuar.

‘Organizmi i këtij samiti është nga njëra anë dhe çdo njeri ka të drejtë që të protestojë. Qoftë për të shfrytëzuar edhe median që do të jetë e pranishme këtu. Unë nuk jam në interesin e askujt. Them që është një e drejtë legjitime të protestosh. Qeveria nuk duhet ta kondicionojë një protestë të opozitës. Opozita duhet të dijë që këtë lloj proteste ta bëjë në mënyrë të kulturuar. 

Do ishte një gabimi madh nga ana e përfaqësuesve të opozitë që tentoni të bëjnë një protestë në rast se do të tregojnë elemente dhune. Unë i qendroj parimeve të mia. Nuk kushtëzohet një takim me të drejtën e dikujt për të protestuar. Problemi është politik. Vjen për të trajtuar politikisht axhendën e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Problemi është tek sensi i masës. Do ketë një protestë që do jetë në funksion të një dite të veçantë"- u shpreh Topi.

32 Komente

 1. E
  Emigranti Rimini

  Ik ha ferges o loqe duhet siguri per ata qe vijn a te meren me Salehun pse jeni te gjithe nje mut ju o Bame

  1. D
   Danieli

   Per nje kohe te gjate nuk i jepja dot pergjigje pyetjes se nje mikut tim "Pse u desh te blihej me disa milione dollare posti i presidentit per Bamir Topin, kur pervoja politike dhe formimi shkencor-akademik i tij ishte siperor duke patur titullin PROF-DR ?" Me prononcimin e sotem per protesten e NONGRADA-s, ata qe i shiten votat ishin ne te drejten e tyre, sepse nuk mund ti jepet "badijava" ai post nje kameleoni politik, nje "Horri Bulevardi", nje servili te shpifur.

  2. b
   bamka e heq veten te zgjuar

   po nuk qe i dhunshem nuk quhesh dhjerokrat. malokeria e ka ne gen dhunen,shkatrrimin,vjedhjen,zaptimin e tokave

   1. T
    Tata luigji

    Bamir kerriq i saliut ngele nuk u bere asnjeher gomar

    1. A
     Andi dhe Mehdi Bushati

     O Bamke, po nuk fole nje here mire qe te justifikosh arsimimin qe ke o truthare. Po si mor pizeveng ne jete dhe ne politike, nuk flet nje here te vetme ashtu si eshte. PROTESTA E SHPELLAREVE BATHORJANE ne diten e vizites se nje delegacioni nderkombetar, eshte nje TURP per vendin, ajo nuk zhvillohet "PER NJE JETE ME TE MIRE" per BATHORJANET e SHPELLARIT, por zhvillohet qe SHPELLARI KERKON TE DUKET FAKTOR POZITIV ne politiken Shqiptare ne nje kohe kur VET NDERKOMBETARET e kane shpallur te PA PERSHTATSHEM kete MONSTER MALOKERIE ne politiken e vendit, dhe kete, ti e di shume mire, por si burre LEGEN qe je flet vetem me "heshtje", me nenkuptime, me kode, qe ti tregosh KRYEMALOKUT SHPELLAR qe jam me ty. Yyyyyt RRACE e felliqur.

     1. S
      Shaqo

      ...epo kur japin mend edhe dallkauket. ...do jete gabim, thote, po te bejne akte dhune. Kulmi qe kemi patur presudente si ky dhe te tjeret me pas.

      1. K
       Koli

       Po ky bola pa asnje votues?! Ish president me parti zero perqind. Ptu rrace e piste.

       1. P
        Pensionisti i Porcelanit

        O Bamke, mos u tremb se Sali Berisha do t'u tregoje udheheqesve politike te BE-se refrenin e kenges: "Na llogarisni dhe ne...!" Dhunen e perdor per trumcake si puna jote qe u struke nga ai ne kalane qe ke ngritur tek Porcelani.

        1. x
         xhemal

         Sa e ulet..Tere salinjt u bene bashke per saliun per ti kethyer ate qe u ka dhene pushtet e pasuri..tani saliu ndodhet ne veshtiresi e keta vemjet i vije ne ndihme...ne politike bamiri ka qene e eshte nje hic...ky horri i bulevardit doli nga koteci ku e mbante sali kerma..sthone kot i yti mishin ta han po' kocken ta ruan..Ka akoma per shporten karavidhe

         1. G
          GEZUAR BAFTJAR

          COME SEMPRE SERVIZIO DI SALI CADAVERE

          1. F
           Falje per fjalorin

           I panderuar ish..me vota qe Sala i bleu tek Tosi. Pranove te te ........Berisha. Tani mos u bej kurve. Berisha ju ka shker.........shumicen tuaj ne PeDe....prandaj sot ULURIN si UJK para zagareve si puna jote. Dhe per fatin e keq te Shqiperisr ZAGARET jane shume.

           1. S
            Shqipe

            Nuk ngjan me tranvestiten Bernabic ky…?

            1. Tuti

             Pritje miqësore ishte ajo e Bejkerit në 91 por rrëshqiti keq por u mbyll pa Qeder mirë Bejkeri po e shoqëja do të ketë dhi në brekë se si kishte bo vaki Amerikës një rast i tillë

             1. H
              Himarioti

              Unë, këtë Topin, gjithmonë e kam menduar "top lecke", pa asnjë vlerë si njeri dhe, akoma më pak, si politikan. Topi, ty, në politikë, të ka shkëlqyer fati, jo mendja. Ti u bëre President me votën e disa mercenarëve të PS. Ti, si i dështuar që je, krijove parti politike por, mbete "ujk" i vetmuar, askush nuk të ndoqi. Tani po shndërrohesh në çakall uluritës pas buthës së Berishës.

              1. U
               Ujku qe del ne debore

               Per Saliun me 6 dhjetor: oSali jam nje njeri i thjeshte por i moshuar , Mos dil fare nga shtepia ate dite se dhe mund te rembejne arsye kan plot mbaje veth ne vesh kete qe te shkrova. Ujku mjergull do.

               1. D
                Dino

                Sa njeri pa nivel ky zavalli. Shih çfar thot:"do bente GABIM Berisha ne se ne proteste do perdirre akte dhune". Pra e quan gabim, jo krim. Akoma dridhet nga ish shefi i tij. Po por 5 vjet i hengri ky soj malki ne Presidebce dhe asnjehere nuk dha llogari ku i gjeti 2.5 milion eyrot qe bleu 5 deputete socialiste kur u be President dhe nuk i u pergjigj akuzes qe merrte 500.000 euro per emerimet ne jrue te orgabeve te drehtesise.

                1. Z
                 Zeqiri

                 Ik ore Bamir se president u zgjodhe me kulisa, do te japesh mend per protestat. Ne nuk jemi Franca, Gjermania, SHBA etj, qe protestohet per samitin per probleme globiale, jo si Sala qe proteston kundra qeverise

                 1. P
                  Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

                  Ti gezosh pronat ! Moral mos bej. Ti je mut Presidenti i pare qe Sala te emroi me vota 5 × 500.0000 €.

                  1. t
                   tetovari2

                   Ore ky Bamir Topi më duket se ka të trashëguar ndonjë gen nga Esat Toptani!!!!

                   1. D
                    Dardan

                    tetovari2, te siguroj se nuk ka asnje gen nga Esat Toptani, eshte rrace evgjiti, mos e ngaterro me Sali Berishen, spiunin dhe dhenderrin e Serbise.

                   2. f
                    feridon

                    Llogjike ?!!! sa dite ka viti????

                    1. s
                     spata

                     Per Bamken dhe shoket e tij.Fillozofi Sokrat ka thene.Kur pasurija bie ne duar te gabuara populli do vuaj brez pas brezi.

                     1. E
                      Ed

                      BAMIR QENKERKE BAM MUT. TE KEMI RESPEKTUAR SHUME KUR NA ERDHE NE NEW YORK PO ME SA DUKET ATEHERE ISHE CAKERI MES QOREVE. COPE MUTI QENKE DHE TI DUKET KE VJEDHUR DHE KE FRIKE TE REGULLOHET SHQIPERIA.

                      1. P
                       Paçe e pilaf per Bamirin

                       …tha Bamiri dhe ngriti vetullen e majte…. Medioker

                       1. s
                        sokratz

                        Gjynah qe ke qene President! Opozita ka shume dite te tjera per te protestuar. Ngulmimi per ta bere ne kete dite mbart rreziqe dhe qellime te fshehta te Non Grates. Kete e kupton edhe bufi!

                        1. T
                         Tasim Spiuni juaj Mema

                         Berisha o Bomir ska lene gje te keqe pa bere por nje nga keto shume te keqija qe ka bere eshte se beri President te Shqiperse nje Gomar e bire Gomari si puna jote o Trap o Leshko o Analfabet o Pederast qe lyen Floket me Boje turpi i zotit ja pra pse ka FAJ Berisha se promovoje Krrica si zoterrote o Bomir Te fala nga Spiuni Tasim Mema keshilltari Jot. Gimi i Dires dhe spiuni tjeter joti Bacevani Bedri Hajdari shko pas ndonje Jevge se vetem ate pune di ama Jevge taman si qemoti o kafshe..

                         1. Y
                          Ylli

                          Ky ka qene president?! Ky qe ka bere e ben pazar me politiken?!

                          1. E
                           Emigranti USA

                           Bamke qe nuk u bere nje here te vetme burreti dilje perpara bishes Sali nongrades po gjithmone duke ju lepire nga frika dhe mundohesh te japesh edhe mend. Bamke Saliu eshte ai qe ka qene qe ne krye te eres po tani edhe me i terbuar per shkak te non grades dhe ti ke shprese qe mos kete akte dhune , a di ti bamke kush i skon prapa ketij krimineli ( kontigjenti me keq i mundshem kriminal qe edhe ti i kishe shoke deri dje ) Bamke Europa vjen ne shqiperi per popullin shqiptar por korresei po te te ishit ju me nongraden ne krye te vendit por se eshte i madhi EDI RAMA ne krye qe ka krijuar rapirte me te te gjitha qeverite Europiane

                           1. 1
                            19

                            Ik mor kar burre mir e ka ajo gruja jote qe qihet me turin .komshiun tat ka 20 vjet qe e qi .

                            1. O
                             Orion

                             Presikaridenti me medioker qe ka par skipetaria. Po kush te vuri ty presikarident o plaku me balluke? Totalish katunar tirone

                             1. B
                              Beni

                              Sado I mire te hiqesh ne aparence , prap nuk heq dot dore nga llumi qe te bene president me 2 miljon dollare qe u paguan tre kater nga ata te opozites

                              1. C
                               Cili

                               Ky ka qene horror i bulevardit. Ky e bleu presidente te NANO. Ky dhjeu ne breke me 21 janar. Ky shkruan libra per te na treguar se cfar ere ka gjaku.

                               Lini një Përgjigje