FOTO/ I izoluar? Ilir Meta dekorohet nga…Mongolia

26 Nëntor 2022, 16:51Politika TEMA

 

FOTO/ I izoluar? Ilir Meta dekorohet nga…Mongolia

Ilir Meta, që prej kur ka lënë Presidencën nuk ka bërë asnjë vizitë ndërkombëtare të rëndësishme. Madje edhe aplikimi për në Kongresin e Partisë Socialiste Europiane, ju refuzua. E kështu u komentua se kreu i Partisë së Lirisë është i izoluar ndërkombëtarisht.

E si për t’i kundërshtuar këto zëra, Ilir Meta ka marrë një dekoratë nga Mongolia e Largët. Madje një delegacioni nga Uran Blatori, i ka rezervuar një pritje në selinë e partisë së tij.

Për këtë Ilir Meta shkruan në rrjetet sociale: “Prita sot delegacionin e kryesuar nga Kryetari i grupit parlamentar të miqësisë Shqipëri-Mongoli, z. Battumur, të cilët po zhvillojnë një vizitë zyrtare në Tiranë, me ftesë nga Kuvendi i Shqipërisë.  Pranova me kënaqësi dekoratën e lartë të akorduar nga Presidenti i Mongolisë, z. Ukhnaa Khurelsukh. Takimi ishte shumë miqësor dhe i urova një vizitë të mbarë në ditët në vijim”.

Shqipëria nuk se ka pasur marrëdhënie me Mongolinë. Një nga përfoljet me këtë temë në mjedisin shqiptar është një poezi e famshme e Kadaresë e shkruar shumë vite më parë: Dyndja Mongole”. E cila ishte një metaforë kundër karikaturës së propagandës komuniste për “vllazërinë me Kinën”

TemA

 

 

9 Komente

 1. v
  vaton

  Ja varen nje teneqe ketij teneqexhiut hajdut dhe vrases.

  1. L
   Lafëjt Salianji

   Në vënd të Monikës së plakur, paska marrë gruan rezervë, Erisa Xhixhon, që është si kumbull tropoje……

  2. V
   Vezhguesi

   Ashtu si mban dekoraten ky dukket sikur do ti beje ndonje vaksine kunder terbimit Likes..

   1. G
    Gimi Gagashi

    Me i bukuri nga te gjithe eshte Gimi Gagashi djali Gaqo Nesho kusheri i Andi Bushati me Gimi Gagashin djali Tana Kondi nipi Vito Kapo te gjithe bllokmene e çojme Shqiperine drejt Kores se veriut

    1. S
     Sqepari

     Eshte dora ruse. Mongolia qe nga viti i larget 1921 ka qene koloni e B S-Rusi. Vete mongolet nuk mund ta win kurre se egziston ky palluqja jone!?

     1. Z
      Zedhenesi i PL

      Ne fillim te Dhjetorit do te vije edhe nje delegacion nga Korea e Veriut..... Kim Jong-un e ka dekoruar Liken,si,"Ish sigurims i pushtetit popullor,qe arriti te behej president i nje vendi demokratik dhe te na siguroje informacione mbi armiqte tane amerikane" !! Zedhenesi i PL

      1. F
       Fabricia Llapshin

       E o mirë , pse kemi gjë ne me Mongolinë e dashur , jo , ne marim kashmir nga t'a . KKKan një ...Psaj , dhe dekorata prej alumini nga pleniumet e rinisë , ndëryshon , me këtë . Sërmë ma do xhana ne .Të kishin sjellë ndonjë Lama për kopshtin Zoollogjik nuk do ish keq . Vetëm Brisi nuk ndyn Lama fshyt .

       1. z
        zen berisha

        Pse shume mire e mori tek rraca e vet por mndoj se ja futen hurin ne bithe pak para ikjes

        1. a
         antar partie

         E gezofsh shoku spiun.Ta vencin tek kryet kur te cofesh nga kjo bote

         Lini një Përgjigje