Shqipëri-Kosovë: Detajet e "bashkimit" të dy Parlamenteve nësër paradite në Tiranë

26 Nëntor 2022, 17:00Politika TEMA

 

Shqipëri-Kosovë: Detajet e "bashkimit" të dy

 

 

Shqipëri-Kosovë: Detajet e "bashkimit" të dy

Kuvendi i përbashkët Shqipëri-Kosovë është në përgatitjet finale para zhvillimit në vigjilje të Ditës së Pavarësisë.

Të dielën e 27 nëntorit dy kuvendet respektive do të mbajnë një mbledhje të përbashkët.

Albanian Post ka siguruar pamjet e para nga salla plenare gjatë së cilës do të mbajnë fjalimet e tyre krerët qeveritarë, kuvendarë dhe parlamentarë.

Në secilën ulëse do të gjendet një çantë me suvenire të personalizuara me simbolin “dykrenar të flamujve kombëtarë”.

Jo vetëm kaq, pasi përqafimi i “Kuvendit kombëtar” ka përfshirë edhe administratat e të dyja parlamenteve të Kosovës dhe Shqipërisë.

Së bashku, referuar pamjeve të siguara nga AP-ja, po punojnë për mbarëvajtjen totale të kësaj seance sublime.

Punimet e seancës plenare pritet të fillojnë në orën 10:00, duke cituar burime zyrtare pranë Kuvendit.

Adresimin e parë gjatë kësaj mbledhje do ta bëjnë dy kryetarët e kuvendeve, Lindita Nikolla dhe Glauk Konjufca.

Më pas, mbledhja do të vijojë me fjalimin e kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, Edi Rama dhe kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti.

Një fjalë përshëndetëse do e mbajnë edhe kryetarët e grupeve parlamentare të Shqipërisë dhe të Kosovës.

Në shënim të përvjetorit të festës kombëtare të 28 Nëntorit, është paralajmëruar se do të mbahen edhe aktivitete të tjera kulturore.

Tirana ka filluar të gëlojë nga aktivitetet kulturore (jo vetëm politike) pasi po mbahet prej datës 21 nëntor java e kulturës Shqipëri-Kosovë.

Një larmishmëri aktivitetesh artistike, letrare, kinematografike dhe pa dyshim edhe patriotike do të dominojnë gjatë kësaj jave, theksoi kryeministri Rama.

Aktivitetet do të kulmojnë në datën 28 nëntor, për Festën e Pavarësisë, me koncertin e Dua Lipës, në sheshin “Skënderbej”.

3 Komente

 1. D
  Dajti

  Mire nje nga percaresit me te medhenj te kombit(Albin Kurtiqin) e kemi prezent ne festimet e 110 vjetorit,po percaresja tjeter Dosa Osmanlleshka ku do jet?!

  1. v
   vilman

   Kjo eshte nje hipokrizi e ndyre sepse jane te qarta qendrimet e ndyra te kafsheve Osmani, Kurti dhe qeverise qe do te mbeten ne histori si percares te kombit.

   1. B
    Bureto

    S'e kuptova atë simbolin "dy krenar të flamujve kombëtarë!". A nuk kemi ne shqiptsrët ku do ku jetojmë, vetëm një flamur kombëtar? E them këtë se shkruar ashtu, pra në shumës, dashje pa dashje, ngatërrohesh. Gëzuar 110 vjetorin e Pavarësisë!

    Lini një Përgjigje