"PD do të regjistrohet në zgjedhje, me Bashën kryetar!"

26 Nëntor 2022, 22:00Politika TEMA

"PD do të regjistrohet në zgjedhje, me Bashën kryetar!"

Ndonëse ka dhënë dorëheqjen nga drejtimi i PD, Lulzim Basha ende njihet nga Gjykata e Tiranës, si drejtues i kësaj partie. Avokat Idajet Beqiri, tha se zëvendësimi i tij mund të bëhet vetëm kur të ketë zgjedhje në PD.

“Lulzim Basha ka dhënë dorëheqjen nga kryetari i PD, por kjo dorëheqje duhet të shkojë në Gjykatë dhe të kërkohet çregjistrimi i emrit të tij, pra heqja e emrit të Lulzim Bashës, dhe zëvendësimi me dikë tjetër që kjo parti do të zgjedhë. Por kjo parti nuk ka bërë zgjedhje. PD ka një grup parlamentar me kryetar Enkelejd Alibeajn, që njihet edhe si kryetari i komanduar.

Berisha me Foltoren mund të krijojë një parti të re, ndryshe nuk mundet që me logon e PD të hyjë në zgjedhje. Kur të shkojnë partitë të regjistrohen, PD do të regjistrohet me kryetar Lulzim Bashën. Berisha do të shkojë te Partia e Lirisë, sepse vetëm atë ka opsion”, u shpreh Beqiri për Dritare.net.

5 Komente

 1. R
  Romir

  Aha e tha idajet beqiri. Koka e zgjuar qe sle idiotesi pa thene. Ok po e besojme Ik idajet fshi bythen tani

  1. L
   Latif Dreqi

   Une do te propozoja te ishte dhe aty i biri i Kristaqit kryetar...njesoj eshte, madje ky eshte me i afte se Basha.

   1. B
    Bureto

    Njëqind herë më mirë do ishte. Edi Rama ka qenë qysh në krye të herës antikomunist, ishte edhe kundër të atit që besonte në atë sistem, njëherazi duke e respektuar atë si prind, por dhe si artist. Tashmë koha i ka vërtetuar këto. Edi Rama, mbasi nga Ramizi, u lejua 'pluralizmi', ishte prezent në mbledhjen formuese të PD në shtëpinë e Gramoz Pashkos, ku gjeti aty jo vetëm bij komunistësh, por dhe anëtarë të PPSh, në vetë të parë, ku spikaste sekretari i saj dhe miku i familjes së diktatorit Hoxha Kur pa këtë situatë, mbas disa polemikash me Salehun, i dërguari i Ramizit aty, Edi me arrogancën e tij të njohur tha: "Po unë ç'dua këtu?"-dhe u largua. Që nga ai çast Salehu e ka konsideruar dhe tashmë e shpreh me zë të lartë, se ai është armiku më i madh dhe i vetëm i tij. S'ka faj, ishte dhe është Rama ai që ia nxiu jetën, ose siç thuhet, 'po i punon qindin!'. Pra po ta vazhdojmë aty ku e filluam, në kushtet që ishte atëhere Shqipëria, me një kulturë demokratike për të qarë hallin, me një trashëgimi të thellë punisto-enveristo-sigurimse, më keq se sa është sot si trashëgimi e Saliut dhe berishizmit, nuk do ishte më keq, dhe po të ishte Rama në krye të PD-së, mbase gjërat do kishin rrjedhur ndryshe. Koha vërtetoi se i kishte aftësitë dhe energjitë e nevojshme për të ndërtuar një shtet demokratik më të mirë. Në fakt me formimin antikomunist dhe liberal të tij, Rama ishtë aksidentalisht në PS. Gjithsesi, mbasi Nano i dha levën e Arkimedit, Rama e gjeti pikën ku ta mbështeste atë dhe me ambicje, ia arriti vetë të dilte në krye të saj dhe qeverisë së saj, jo pak po tre mandate rrjesht, e pazakontë kjo për Shqipërinë. Pikërisht kjo e tërbon Salun dhe ndjekësit e tij sot: Suksesin e Ramës dhe dështimin e Berishës, që e ka fillimin atë ditë dhjetori, në shtëpinë e Pashkos, ku nga komunistët, u themelua Partia (berishiste) Demokratikase. Me Berishën dhe, siç ca shpresojnë me Bashën, të emëruarin aty të vetë monstrës, PD e sotme nuk ka të ardhme. Një rifillim do duhej të ndodhte, por kjo kërkon ca "burra" ndryshe dhe jo nga ata që kanë gëluar dhe gëlojnë aty, nën hijen e "non grata"-s dhe që këto 32 vjet rokadojnë me njëri-tjetrin, sigurisht me vullnetin e monstrës Saleh.

    1. A
     Artani nga Tirona

     Sali Berisha eshte bere pishman si qeni qe katapultoi ne krye te PDs. Ne fakt si karrieristi komunist qe eshte mendon se ka bere zgjedhje te gabuar ne 1990 se ne fakt ai tani do deshironte te drejtonte PSn, kjo per faktin se populli voting majtas me shumice. Prandaj ky kriminel eshte kaq agresiv se po I shkojne gjerat seprapthi.

     1. A
      Artani nga Tirona

      Sali Berisha eshte bere pishman si qeni qe katapultoi ne krye te PDs. Ne fakt si karrieristi komunist qe eshte mendon se ka bere zgjedhje te gabuar ne 1990 se ne fakt ai tani do deshironte te drejtonte PSn, kjo per faktin se populli voting majtas me shumice. Prandaj ky kriminel eshte kaq agresiv se po I shkojne gjerat seprapthi.

      Lini një Përgjigje