Eurodeputeti grek mesazh nga Himara: Lironi Fredi Belerin, po pengoni anëtarësimin në BE

18 Korrik 2023, 14:10Politika TEMA

 

Eurodeputeti grek mesazh nga Himara: Lironi Fredi Belerin, po pengoni

Eurodeputeti grek, Manolis Kefalogianis, ka qenë prezent këtë të martë në Himarë, ku ka zhvilluar një takim me qytetarët e Himarës.

Kefalogianis në fjalën e tij ka përcjell fillimisht mesazhet e kryeministrit Mitsotakis, drejtuar qytetarëve, teksa më pas ka folur për dy prej çështjeve më të nxehta të kohëve të fundit, arrestimi i Fredi Belerit si dhe anëtarësimi i Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Njëkohësisht kryetari i komisionit për asosimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian, ka kërkuar edhe njëherë nga Himara lirimin e kryebashkiakut të zgjedhur Fredi Beleri. Gjithashtu ai është shprehur se mënyra se si kjo çështje po trajtohet, do të ketë ndikimin e saj në rrugën e Shqipërisë drejt Be-së.

Sipas tij Greqia, këtë çëshjte e ka diskutuar tashmë në parlamentin europian teksa konkluzionet që do të nxirren nga parlamenti europian për mënyra se si ajo po trajtohet do të kenë gjithashtu ndikim në rrugën e  Shqipërisë drejt BE-së.

‘’’Bashkë me zonjën ambasadore greke, kisha gëzimin dhe nderin të takoja Fredi Belerin brenda burgut, dhe pash aty një politikan, burrë të vërtetë. Fredi Beleri, përgjatë komunikimit që pata me të, më tha se nuk do të heq dorë, nuk do të bëj asnjë hap mbrapa.Do të luftoj për të drejtat e Himarjotëve, të cilët e meritojnë të gjithë këtë sakrificë që ai po bën. Beleri më tha gjithashtu se jam gati të qëndroj në burg aq sa duhet, për të përfaqësuar interesat e tyre, kur e drejtësia të fitoj dhe ai të lirohet, për të qenë kryebashkiaku juaj. Dua t’ju them se Himarjotët janë në zemrën e të gjithë grekëve, mbi të gjitha të parit të tyre, Mitsotakis. Kyzeministri ju shpreh respektin e tij më të madh për qëndresën që ju po bëni në këtë çështje. Nuk harrojmë që në vitet e vështira, në regjimet strikte të Shqipërisë, himarjotët ditën të thoshin jo.Të gjithë e dinë historinë e Himarës dhe luftën që kanë bërë himarjotët. Dimë forcën e shpirtit të tyre.Kjo është gjëja që duhet për të çuar këtë çështje përpara.

Këtu sot nuk kemi ardhur për të treguar historinë, këtu kemi ardhur për të diskutuar, zgjidhur çështjen e Fredi Belerit. Lirimin nga burgu të Fredi Belerit kryeministri e ka vënë shumë lartë në axhendën e tij, i ka dhënë prioritet maksimal.Madje edhe fjala e tij e para që mbajti në këshillin ballkanik në Lituani, ishte pikërisht çështja e Fredi Belerit. U bë gjithashtu mbledhja e NATO-s edhe aty kërkuan që Fredi Beleri të lirohet sa më shpejtë.Edhe në Bruksel u bë votimi nga të gjithë eurodeputetët, nëse duhet të lirohet ose jo Fredi Beleri dhe shumica prej tyre dhanë aprovimin e tyre.Në parlamentin evropian, mund tju them që prej shumë kohësh, të gjithë e dinë madje edhe problemin e pronave tuaja. Fredi Beleri është kujdesur ti informoj të gjithë.Madje të gjithë në Greqi e kanë kuptuar qartë arsyen përse vjen ky problem.

Në parlamentin europian janë diskutuar gjithashtu çështja e lirimit të Fredi Belerit, marrja e detyrës së tij, mbajtja peng e pronave tuaja, si dhe çështja e minoritetit. Çështja e Himarës nuk është më një çështje kombëtare, ka marr përmasa më të mëdha.Nuk është më një çështje që ne e diskutojmë me qeverinë Shqiptare,është tashmë një çështje europiane që diskutohet edhe aty.Si cështje europiane, do përballohet si e tillë.

Kjo cështje do të ketë tepër rëndësi në anëtarësimin e Shqipërisë në bashkimin europian. Si një komb i zbatimit të të drejtave të njeriut.Për këtë çështje dhe trajtimin e saj, do të japi konkluzione edhe këshilli europian, ku marrin pjesë kryeministrat dhe gjithë shtetet euopiane.Ky këshill europian çdo vit thotë se cili është përparimi i Shqipërisë në rrugën drejt Be-së.Aty do të diskutohen të gjitha, teksa konkluzionet që do të nxirren në disa çështje si liria e shprehjes, përparimi demokracisë, zbatimi i të drejtave të njeriut, do të kenë rëndësi gjithashtu në rrugën europiane të Shqipërisë.Për një shtet si Shqipëria e cila është në rrugën e saj për të hyrë në Be, Greqia ka ndikim të madh në këshillin europian, për të dhënë mendimin e saj se si këto çështje trajtohen, por edhe për rrugën e Shqipërisë në BE “.

Në këtë takim eurodeputeti grek, Kefalogianis, ka qenë i shoqëruar nga ambasadorja greke në Shqipëri, Konstandina Kamici, si dhe kryetari i Omonias, Vasilis Kajos. Në krah të tyre qëndronte gjithashtu djali i Fredi Belerit, Petro Beleri.

31 Komente

 1. S
  Shqipe nga Jugu

  Nderhyrje ne punet e Brendshme te nje Shteti Sovrane:Bejleri eshte nje Kriminel, si dhe eshte i Korruptuar.. Greqia zbaton me Mercenare te Paguar si Bejleri planin e saj te Okupimit pa Lufte te Shqiperise...e Filloj me Varreza Ushtaresh dhe tani..po na merren me Bejlerin.... Greqia duhet te prese vendimin e SPAKU-t Shqipetare dhe jo beje Presjon me Antarsimin ne BE..

  1. I
   Ishulli

   Graqia si ish-Jugosllavia. E dhjerë, mosmirënjohëse, e palarë, e nxirë, e zgjebosur, e lyrosur, e sëmurë, me leprozë, parazite, përtace, pijanece, e pabesë, gënjeshtare, e gënjyer, mashtruese, e pafytyrë, grua e lindjes, dashnore e perëndimit, turpi i Europës, llumi i Europës, tradhëtarja e Europës, e ndyrë, shembull i neveritjes dhe poshtërsisë, vjedhëse, e pavarur me borxhe, ndihmojeni të mbytet.

   1. N
    Ne radhe të pare, jemi shqipetare

    Po qe se rruga per ne Bashkimin Europian kalon nga Athina, atehere, kur mos u pranofshim. Ky palo eurodeputet ve kishte të tilla? Ik mër rronxhobonxho se nuk ke pune ne Himarë ti. Ç'ne ti ne Himarë? Fredi Beleri është arrestuar si shtetas i Republikes se Shqiperise. Duhet t'i marrim leje Greqise ne, për çdo çeshtje penale? Epo kur u bene edhe këta graqirët trima? Se mos mori ndonje Valle palikari ky mbas drekës?

  2. q
   qijani robt hiedheni ne gremine kermat greke

   mos i lejoni me te shkelin ne Hismare kra bij kurvash e Kriminelesh antishqiptare. eshte koha t'ju tregojme Kufijt graqirve Kriminele ,kta jane kanceri BE-se ,e na tregojne neve BE_n yyyyyyyyyyyt fara e mutit

   1. V
    Volli

    GRECO MASCARA Γιαννης Μηλιωκας www.youtube.com/watch?v=7tQvToIifWY

   2. T
    Tani

    Po shyqyr nuk thua o Qirje Qefalia?! NUK E DUAM MË SHQIPËRINË SI GJITHË EVROPA! Duket që këndeja që është mbushur plot me farisej e sodomitë ...KURRË!

    1. Z
     Ziu

     SI TË BËHESH GREK www.youtube.com/watch?v=YrQsJKqmi90

    2. F
     Fieraku

     O na rrufsh topet o greku i mutit.Pse ta nxjerrim apo se ju do vrima e shpartalluar lu jevgjiteve te anadollit.Ptzu rrace muti.Ne pith te sems te veje vraesi u ushtarakve shqiptare dhe ju kurvat e greqise

     1. F
      Fati

      Këtu i kanë faktet: https://youtube.com/shorts/0uD1nJA2A5g?feature=share

     2. a
      antigreku

      Ej Mero, e perse duhet ti besh jehone ketij tuci grek ? Perse e perdor faqen e gazetes per kete pis burre, gjoja eurodeputet. Greket e poshter i japin te drejte vetes sikur mbajne celsat e BE per Shqiperine. Per nje kriminel si ai pseudogreku Bejleri i cili duhet zdruguar mire ne burg greket shesin bythen ne PE. E kush ja q.. robt.

      1. B
       Ben

       Ti e pake celesin e deres nga do hyje Shqiperia ne BE? Shqiperia nuk e do BE nese celesin e ke ti zotrote. Mbase BE eshre me dy fytura. Greqia i trajton me keq Shqiptaret ne Greqi sesa Shqiperia minoritaret qe ne fakt nuk jane Grek por Shqiptare greqisht foles. Apo u bere biibil tani qe Turqia ka filluar zbutjen?

       1. H
        Hido

        Ik o pederast se nuk te pjerdh njeri as ketu as ne BE.

        1. a
         armand

         Po' ik o majmun se s'te menderos askush ne Europe dhe Boll me fjale boshe per kokeboshet e Himares. Brekdhjeri eshte ceshtje e drejtesise shqiptare ku edhe PE s'ka asnje te drejte te nderhyje

         1. U
          Undefined

          Pirdh pirdh se lirohesh...legen grek.....

          1. A
           Arber

           Epo kur te duket nje psikopat si bejleri politikan i pergjegjshem do te thote se ke pjerdhur nga trute. Ik pirdhu ti me gjithe znj. Ambasadore. Bejleri ka vrare ushtarake Shqiptare dhe duhet te kalbet ne burg. Nese nderhyn Rama per ta liruar do te pirdhet edhe Rama.

           1. N
            Niku

            Turp t’ju vijë që përdorni presione për të shkelur ligjin. Shteti Ligjor nuk njeh anash kalime dhe dallime në se është « minoritar » apo nuk është. Ligji është njësoj për çdo nënshtetas. Beleri u kap në flagrancë duke blerë vota dhe duhet dënuar. Gjykata do të shkelë ligjin po të mos e dënojë, prandaj është e pamoralshme ndërhyrja politike greke.

            1. A
             Aron

             Ik ore bythqir e graqire.

             1. A
              A...Zh

              Nese ne burge paske pare nje burre te vertete, ti je as me shume e as me pak po nje nevojtore qe qelbe dynjane! A thua se ka takuar Mandelen ky k*ri! Te q*fsha Europen po kaloi nga ju e Beleri!

              1. V
               Vasili nga a pano Pavliana.

               Ama ka qene dhe Petroja ne kete takim? Po pse nuk e thate qe ne fillim? Me gjithe respektin per popullin greke, por si nuk e kuptoni mor politikane greke qe Shqiperia eshte nje shtet ashtu siç eshte dhe ju nuk kini asnje pune me ligjet tona. "Heroi" juaj, shtetasi Fredi Beleri, ka shkelur nje LIGJ te ketij shteti dhe tani vuan denimin. Ju pse e ngarkoni me emocione shoviniste, nacionaliste? Pa po qe se ne duhet te hyjme ne Europe nepermjet portes suaj, ne kemi nje shprehje si popull: Me mire djepi bosh se sa shejtani brenda.

               1. s
                shqip

                Nuk e kuptoj se si shteti yne lejon kedo qe te shkoje ku ti doje qejfi dhe te beje propogande. Ne cilin vend te botes demokratike lejohen politikane te shteteve te tjera qe te flasin gomarlleqet qe flasin politikanet greke ne Shqiperi. Himara ka qene, eshte dhe do te mbetet shqiptare. Nuk ka patur, nuk ka dhe nuk do te kete kurre greke ne Himare. Lexoni PEtro Markon qe argumenton se si burrat himarjote mesuan greqisht ne Himare. Grate nuk e dinin kete gjuhe. Kenget e vajit kendoheshin vetem ne shqip. Boll me nderhyrjet greke ne vendin tone.

                1. T
                 ToniE

                 Kujt po I ha palla per ju dhe per bashkimin europian

                 1. g
                  graziano

                  Derisa evropa ka eurodeputet si puna e ketij B.Q, qe vetequhet europian,nuk na intereson antaresimi, ky mendon se me nje tjeter B.Q. si F.Bejlerin me shokt e tij Bollane

                  1. D
                   Dj

                   Lajmi i fundit eshte se Lin e Pogradecit eshte qendra e banuar me e hershme e Evropit. Te shikojme se si do ta gelltisin lapanjozet dhe pisanjozet e evropes.

                   1. M
                    Martin

                    Manolis Kefalogianis, hiq dore nga shovinizmi, jashte nga Shqiperia, se je Person Nongrata. Faleminderit o eurodeputet pseudo, rrace e keqe, pse nderhyn ne punet e brendshme te Drejtesise ne Shqiperi?! Sa per anetaresimin ne BE nuk behemi merak se nje stan me lepuj eshte.

                    1. x
                     xhebraili

                     Ore turku po arrestoj nje kaur ,,nuk e nxjer gjall nga burgu ,,,kauri shkret ska fuqi ,,pakic jane ,,,vetem me ndonje fuqi nga perendia ,,,ose ose me ndonje ferman nga bota kaure ,,,ose nga pashaj i brukselit,,, ja te shofim ,,,,,

                     1. O
                      Ok

                      Hajde Shtet Leshi,Hajde.Vjen nje Grek dhe ne mes te Shqipnise thote:Himara ka shume rendesi per ne Greket(pra ta thote troc qe Himara tani na qenka Toke Greke,gje per te cilen asnje nuk e ka thene perpara Micos,se nuk kishin Bythe,jo per gje),dhe Shteti Shqiptar nuk Llap fare.Or Qeveri Leshi:Direkt dergo nje Politikan Shqiptar te shkoje ne Cameri dhe te thote te njehtat gjera,shikojini sa vite Burg i japin.Bejeni Non Grata or Idioter,perndryshe shiheni me Dylbi Himaren.Jane Kurvat Politikane ne Shqipni qe gjithmone leshojne tek Greku se kane frike Ameriken(sepse Lobi Grek eshte shume i forte ne Amerike),dhe japin dhe japin pa perfundim.Dhate Dhjetra Hektar toke per Ushtare qe asnje nuk e di pse nuk merren ne Greqi por u lane ne Tokat e Kelcyres.Turp i madh nga koha Saliut,pastaj po ky Mortje Sali E mbylli vrasjet e Peshkepise(me nderhyrjen e Amerikes dhe ketu),duke falur kete Kriminel Beleri qysh atehere.Me vone po ky Klysh Sali i dhe Detin,pa e derguar fare ne Parlament firmosen letrat.Tani Deti duhet derguar ne Hage:Dhe prape Grekeqiret qe nuk e njohin fare Camerine dhe Ligjin e Luftes tani duan dhe Himaren sepse na qenka Greke.Or po ka Shtet ne Shqipri apo jo:Ky Debili Rama ose ajo Goca bukur Ministre pse nuk flasin.Cfare lesh shteti jemi,kane frike te gjithe te flasin.Po Parlamenti pse nuk flet,pse nuk e ben kete Pusht Euro Deputet Non Grata,dhe shikojeni si do e ule bythen Greku.

                      1. k
                       km

                       Z.Eurodeputetgrek,mos u merr me ceshtje te drejtesise.Sa per Pra in ne Europe,mesi:-ne shqiptaret jemi te zhgebjyer nga Europa,si ne shekuklin e kaluara,Edhe ne kete shekull.-ne nuk besojme te Europa,se nje shtet i saj Ka qe ne vitin 1940 qe Ka ligj lufte me Shqiperine.Duke qenese ky shtet eshte antar i BE,dhe kjo e fundit nuk mban qendrimi,kjo tregon se vete BE eshte Dakord me kete ligj lufte. Ndaj jemi te Sigurt se pa' u hequr ky ligj lufte Shqiperia nuk pranohet ne Europe.Te jeni te Sigurtà qe ne shqiptaret,doni apo nuk doni,do te shkojne ne Europe.Vetem Nese merreni ndonje vendim ne PE,sic morri indianoenglezi per "kriminelet shqiptare."

                       1. d
                        doni

                        ik o rrote kari ha ndonje sufllaqe dhe mbathja per athine ....

                        1. R
                         Rinia e Tiranes

                         E po ne varet prej teje ore eurodeputet Grek nuk e duam antarsimin ne BE te jemi bashke me ty , te fala Sateme.

                         1. S
                          Salkari

                          Te gjithe komentuesit vrere kundra nje eurodeputeti helen qe fut turinjte ne punet e brendeshme te nje shteti ....dhe nje mrojtesi te kriminelit Beleri , deri ketu asgje e komplikuar dhe e padrejte , po dy fjele per sharlatanet politikane spiune Sali Berisha dhe Ilir Metaj do thoni ?? Se ishin ata qe u bene sebep , ishin ata qe nuk llogariten se kush ishte dhe eshte Fredi Beleri ....ata prvokuan duke mbeshtetur katidaturen Beleri , pa ata asnje gje nuk ndodhte ...ata hodhen helmin dhe tani rine e degjojne kercenimet e nje Kryeministri Helen ne Bruksel ndaj Shetit tone , kercenimet e eurodeputeteve lamashe helene po ndasj vendit tone ....per keta lamashe do shkruani dy fjale ????? Nuk e dinte Sali Berisha se kush ishte dhe eshte Beleri ?? Po spiuni Meta nuk e dinte ?? A e dini qe Meta eshte i vetmi politikan dhe i vetmi shqiptar qe eshte nderuar me medaljen e larte nga parlementi helen dhe pikerisht kur ai miratoi dhenien e shtetesise shqiptere Janullatosit ....shkruani dhe per kriminelet politikane shqopter dy fjale se su be qameti .....

                          1. H
                           Himarjoti autokton

                           Mazhoranca nuk ka deshire te hyje ne Europe sepse do kete regulla,transparece per fondet dhe zbatim rigoroz te ligjit, ku pushtetet do jene te pa varura dhe sejcili do bej punen e tij. Per Qeverine e sotme me mire do jete jashte Europes se sa brenda saj. Bejleri me te thena mund te kete mekate nga e kaluara(Kjo duhet vertetuar), por ne rastin 'flagarant" per blerje votash eshte sebep per ta futur brenda, ku u realizuan dy synime: -Bejleri te mos zgjidhet ne krye te Bashkise se cenohet interesi i pronave te politikaneve ne Bregdet dhe se dyti krijohet nje" konflikt" arificial me Greqine qe kjo e fundit te behet pengese per BE.

                           Lini një Përgjigje