FAKSIMILE/ Zbardhet dosja: Si u favorizua vëllai i Monika Kryemadhit, personazhi hije me rrogë marrëmendëse te kolaudimet

28 Qershor 2022, 11:06Politika TEMA

FAKSIMILE/ Zbardhet dosja: Si u favorizua vëllai i Monika Kryemadhit,

Në nëntor të 2013-s, pak muaj pasi ishte ndarë ‘tepsia’ e pushtetit mes PS-së dhe LSI-së, Monika Kryemadhi ‘sistemon’ vëllain e saj, Drini Kryemadhi në punë si inxhinier mekanik në koncesionin e kolaudimit, që në atë kohë operohej nga kompania SGS.

Deri këtu nuk ka asgjë të keqe dhe ndoshta akuza për nepotizëm edhe mund të mos qëndrojë, nisur nga fakti që koncesioni menaxhohej e operohej nga një kompani private, që lidhje të vetme me shtetin në atë kohë kishte fitimet e majme që siguronte nga qytetarët përmes kolaudimit vjetor të automjeteve.

Por, dokumente të siguruara nga Voxnews.al tregojnë se nuk kemi të bëjmë me tymnajë, thjesht me një të vërtetë lakuriqe, që tregon se vëllai i kryetares së LSI-së, paguhej katër herë më shumë se inxhinierët e tjerë mekanikë, madje edhe më shumë se vetë drejtori ekzekutiv i SGS-së në atë kohë.

Sipas dokumentacionit të siguruar nga Voxnews.al, Drini Kryemadhi e ka nisur punën me 385 mijë lek rrogë mujore, (3.85 mln lek të vjetra), ndërsa në të njëjtën periudhë drejtori ekzekutiv i kompanisë koncesionare e kishte pagën pak më shumë se 350 mijë lek (3.5 mln lek të vjetra).

Skandali merr të tjera përmasa nga fakti që përveç emrit në borderotë e kompanisë, askush nuk e ka njohur e parë Drini Kryemadhin në punë, ndërsa në të njëjtën periudhë rezulton edhe si pronar i një biznesi person fizik në emër të vet.

Aq punëtor është vëllai i Monika Kryemadhit, sa veç punës si inxhinier mekanik te kolaudimi, biznesit në emër të vet, rezulton edhe ortak me 45 për qind të aksioneve (në vlerë 18.540.00 lekë) në subjektin Tirana DKK, me objekt aktiviteti ndërtime civile, industriale, tregti, import eksport etj.

Drini Kryemadhi është bërë ortak në maj të 2014-s dhe tre muaj më vonë më ja kalon me dhurim kuotat shtetasit Nuri Peti, që rezulton të jetë vjehrri i tij. Në janar të 2018-s, vjehrri ia rikthen po me dhurim këto kuota Drini Kryemadhit.

Ku fle lepuri? Më 18 shtator 2014, më pak se një muaj pas largimit si ortak, Tirana DKK faturon SGS-në për një vlerë 3.2 milion lek, që së bashku me pagën e majme shtohen si fonde të tjera për vëllain e Monikës nga koncesioni i shumëpërfolur i kolaudimit si një nga nderet kryesore të 2009-ës për LSI-në.

Shtetasi Nuri Peti, rezulton se ka disa transaksione me familjen e Drini Kryemadhit (të gjitha kalime fondesh nga Nuriu te Drini)

- më 26.05.2011 Drinit i është kredituar llogaria me 60.000 Euro. Përshkrimi i transaksionit është: Kalim fondi nga Nuri Peti.

- më 15.05.2012, Manjola Kryemadhit (bashkëshortja e Drinit) i kreditohet llogaria me 20.000.000 lek si kalim fondi nga Nuri Shaqir Peti.
- më 24/04/2017 Nuri Peti i jep borxh Drinit 40.000 Euro.

Pra bollëk fondesh nga i vjehrri, por bollëku nuk ka fund! Drini Kryemadhi, i lindur me këmishë, vetëm në dhjetor të vitit 2020, muaji në të cilin koncesioni i SGS-së përfundon, arkëton bruto 3.235.594 lek pagë mujore!!! Përse? Për pandeminë?! Tërmetet?! Varfërinë familjare, apo për fushatën elektorale që afrohet për Monën?

Të gjithë në heshtje e dinë pozicionin e Drinit, madje çuditen pse kaq “pak” përfitim! Kishte pasur mundësinë të kishte shumë më tepër përfitime, jo vetëm rreth 40.000.000 lekë, që janë asgjë krahasuar me “mundin e tij të përditshëm” (vlera që ka marrë nga SGS), pasi po kaq i dhuron vjehrri vetëm me transaksione bankare! Kjo ndoshta justifikon zemëratën e familjes Kryemadhi ndaj koncesioneve – të cilat sapo të vijnë në pushtet do t’i zhbëjnë dhe do të shpëtojnë Shqipërinë!/vox


38 Komente

 1. K
  Kta jane Maskarenjet qe shkaterruan jeten e shqipt

  Qe te ket kaqe shume Fakte dhe kjo karaputane ,te jet ala e lire bashke me djallit e Cepanit , pasuria e Vjedhur e te cileve duket qarte nga gjithe Bota ,sepse kan vjedhur aq shume kte popull dhe Shqiperine ,sa nuk i fshehin dot me edhe sepse besojne fort ne ate - se jane te Paprekshem ,sepse Djallit te Cepanit i duket vetja Gangsterri i Politiken nji mut xhuxhe qe mundet te shkoje andej nga ka dale fare thjeshte me nji koqe plumi nga Drejtesia .Perse Hesht Prokuroria - Cela (Llalla 2 ) perse Hesht Spak ? - Kane frik se i vret ilir muta ? - Po shteti perse nuk ndihet ? Si mundet te lejohet kjo qe te vidhet kaq hapur e asnji mos ti bente te njohura qysh me pare ? Ku jane Gazetaret investikative apo jane te gjithe Prostituta qe paguhen nga Banda e Krimineleve te Lalzit ? Ne ate vend ,kjo Bande ka vjedhur aq shume , sa te dij ky Popull -se kta Vjedhjet e ktyre i kane shkaterruar Jeten ktij Populli - cohen sot behen ne grupe dhe shkojne i shkerdhejne ckan ne Vilat e tyre kta funderina fshatare e katunare qe Degjenruan Shqiperine dhe asnji nuk bdihet te reagoj s ehspetoj jeten e vet . Cfar karin beni qe nuk reagoni ? Prisni vdekjen si Xombis rrugeve ! Shkoni e ja shkedhdeni jeten si ju a shkerdhyen Kta Shkerdhata maloke fshatare te qelbur juve per 30 vjet

  1. M
   Mira

   Po t'u jepni pushtetin Sali Berishes dhe Ilir Metes, ata e cojne borxhin publik ne 20% dhe ju Shqiptare do te hani me luge floriri.

   1. S
    Sigurishte Mira

    duhet me riciklu jovetem Kermat e Shqiperise por edhe ne vet idiotizmin tone mendon ti ,por a nuk eshte pak si von ? ah m'fal nqs ka ala idiote me shumice aty Pooooooooooo do ishte e realizushme .perse jo pervoja si mungon . Shpellaret e fshataret hengren jo me luge , por kazan floriri kur Bota Aleate na i rrasi edhe njiher kto Flliqesirat ne Pushtet .

   2. V
    Vranakonti

    Ke te drejte o komentues i pare,por nuk ke ci bene kure drejtesia eshte ne doren e PD,Berishes dhe Metes.

   3. A
    Agron

    Qe e keni zakon ta nxirrni kete pisllikun sa here fillon flitet per inceneratoret kjo eshte marre vesh po viheni shpirtin ne paqe. Pune e madhe se paska marre vellai i monikew 3 mln te vjetra rroge ( bruto per me teper) E kupton me ca merreni. Rama nderkohe me charter me dhome gjumi. Na lini rehat amon

    1. A
     Arianiti

     Ty do te lejm rehat ne ndonje biruce burgu, plehra hajdute sunite turkoshake!

     1. B
      Bureto

      Agron nuk eshte fjala per seleksionime e karshilleqe. Ata te inseneratoreve jane ne burg, mbase do kete edhe te tjere. Sidoqofte dhe ata qe jane ne burg hajdute te LSI dhe Ilir Metes ishin. Tani do duhej qe te ishin dhe keta vete, jo vetem per korrupsionin e pershkruar ne shkrimin e "Vox" , por edhe me dhjetra te tjere që ne dhe ti i dime mire se cilat jane.

      1. s
       sopiqoti

       Monika kur u martua me Ilirin mbathhi ".bollka ",allias "reke" te reja dhe tani na mburet se zoteron MILIONa .

      2. S
       SB

       ja edhe “Agron” kokeloqja

       1. S
        Sali Ram Berisha

        "Agron|"! Urime, e paske nderruar emrin, nga "Taulant" e paske bere Agron. Nuk e kupton se je duke na çare trapin me fjalen "inceneratoret", fjale te cilen ti nuk ke aftesine ta artikulosh e jo me ti dish kuptimin, por komentet i bene per tu treguar sa i zgjuar je. Po fjalen "charter" mos e di jorgan, batanie apo çarçafe se keto e kane vendin ne dhomen e gjumit. Kur thua "Na lini rehat amon" e ke fjalen per veten tende apo per familjen e Monika, Drini dhe Ilir Kryemadhi?

       2. K
        K

        Karaputana baxhellë me fshatarin injorant kolopë, e bënë për të mbrojtur kushtetutën dhe demokracine.

        1. I
         Ipunonjes i OST-se

         Po ne kete periudhe ka qene ne marredhenis pune me OST (Operatori i Sistemit te Shperndarjes) me detyre zv/drejtor i pergjithshem duke mbuluar anen ekonomike e financiare te kesaj shoqerie.Paga mujore ishte rreth 130.000 lek te reja plus ushqimin,veshtiresite,oret jashte orarit te punes,dieta etj.Disiplinen ne pune nuk e kisht qejf se rrinte me shume tek zyra e firmes se tij tek Brryli.

         1. c
          ce

          po Nafije dybeku i leshitlikes eshte koka e bandes se hajduteve te leshelise qe jane bande hajdutesh nga ministra, drejtore dhe gjithe leshelija ishte ngritur mbi sistemin 7% dhe dolen gjithe hajdute dhe te pandehur.

          1. R
           Rockodan

           Duhet te dali edhe ne kete rast dhe te flasi bilbil sic foli per iceneratoret, te flasi edhe per vllain e saj se si duhet denuar, por jo me dy standarte per iceneratoet foli sa ju ca pidhi, per te vllain hesht

           1. R
            Rockodan

            Duhet te dali edhe ne kete rast dhe te flasi bilbil sic foli per iceneratoret, te flasi edhe per vllain e saj se si duhet denuar, por jo me dy standarte per iceneratoet foli sa ju ca pidhi, per te vllain hesht

            1. S
             Sqepari

             Familje e piste, ndoten gjithe Shqiperine! Jane te mbrojtur, se akuzon dot privatin pse i jep punonjesit aq e kaq?!

             1. s
              samiu

              Kot nuk i thone familja floriri....

              1. R
               Remi

               Kjo eshte qe duket, po lepuri fle tek ministria e trasportit qe drejtohej nga lsi. Ne ate kohe u fol qe do i hiqej koncesioni sgs, pasi ajo nuk kishte ber 16 milion eurot investime siç kish prezantuar ne planin e biznesit e qe fitoi koncesionin. Pas futjes se drinit, mori dhe loke floriri zarfin dhe sgs vazhdoi punen deri ne fund, per ket eshte ne dieni edhe rama!

               1. p
                piku

                Keshtu si po vazhdoni ketu e 30 vjet, seshte cudi tju futet ndonje ne parlement e tju shfarosi. Se e keni bere kete popull qe ka ngel te flasi me vete. Te gjithe ju kasta qe na drejtoni jeni kriminelet me te medhenj te ketij vendi

                1. T
                 Transja qe pallon xhuxhin te flas per CEZ

                 Prokuroria duhet te qis para Drejtesise xhuxhin mete gangsterr ne Planet burrin e ksaj mbas abuzimeve ne 300 Miljone €uro me CEZ ,lere passanej Justifikimin e Pasurise qe kane ne Shqiperi greqi etj vende te Huaja Londer dhe Vila ne Lalz ndertuar pasi vrane Pronarin Konomi ne Vlore

                 1. B
                  Baftjari,ky rrot hajdari

                  Po ku ka rrace me te shkerdhyer ne kte vend,se keta,keta jane neveria e kombit,keta muter,erdhe nga hici,i perdoren ata ustallaret,qe lane pushtetin,po keta i futen gishtin dhe ustallarve,dhe sot jane bere sheik,me pasurine,djersen dhe gjakun e popullit,keta mostra,te deformuar dhe fizikisht,keta liliput,te bejne sot moral,po ketu nuk ka drejtesi dhe shtet,se keta duhet te ishin sot pas hekurave,po per bemat e tyre,mbas koke e kane,se do japin llogari,o nga drejtesia,o nga ata qe jane cenuar nga krimet e tyre,keta delirant,duhet te izolohen,se jane ba si qej te terbu,dhe paraqesin rrezik ne ambiente te hapura

                  1. G
                   Gri hesapi

                   U dhi muhabeti Moni

                   1. Z
                    Zona gri

                    Monika dhe Ilir! Ju thjefsha jeten qe beni! I rashe jam jam tu epi i dopjo me djahe e domate! Po mendoj se si takaloj bukur mbasditen! Te ardhura modeste por jane ok! shijoj si mado zemra! kalomojte i kame ne rregull, krenar dhe pa friken se mami apo babi i tyre mund te shkoj ne burg! Zot te falem! Ma bone kete pleqni te bukur, me jete dhe yzmet!

                    1. B
                     BYLIS

                     PO CFARE NXJERR KETE FYTYRE DERRIN O MEROOOO SE NA MEROVE NUK HAPIM DOT TEMEN OR TET EMEN TY E NE QE HAPIM PACAVURREN TENDE TE Q TET EME,

                     1. K
                      Kopa

                      Drini Kryemadhi ne 2013-2014 ka qene edhe nendrejtor i OST Oporatori i Sistemit Elektroenergjeti k te Trasmetimit

                      1. T
                       Trotski

                       Çfare pret SPAK-u ??? Bjeruni qafireve te Korrupsionit .Keta duhen linçuar me Fare e me Fis..

                       1. S
                        Skap putana e semaforeve te Lalzit

                        Spak-eshte me Putane se kkjo Putana Transe ktu . Ala mashtriheni ju me Spak - un !!!!!!!!!!!!!! Prandaj vazhdon mjerimi aty dhe mos berja e Drejtesi nga injoranca

                       2. I
                        Ilir Kokelopa

                        O ju qifsha rracen

                        1. A
                         Albanezi

                         Ne kete rasre prokuroria duhet ta hetoj: mendoj se jo ata duan letrat ne tavolin, e ku I plas atyre meret me hashash jo ej eshte kunati shokut Ilir fundja lek ka mar ka vrar njeri jo. E moj Shqiperi e mjer kur do vij dita te shpetosh nga keta hajna qe te vjedhin e ti nuk paske te shterur. ENVERI TE DENONTE PER NJE PUL TE VIDHJE KETA SOTE VJEDHIN DHE FLORI E DALIN PA LAGUR.

                         1. T
                          Taulant

                          Habitem pse nuk denoncon administrata publike keta hajdut ? Ne nje vend demokratik administrata ka per detyrim ligjor qe te denoncoj korrupsionin. Pse kerrici i Vucicit apo ministrat e tij nuk denoncojn ish zyrtaret ?

                          1. L
                           Leskovik

                           O burra , administrata me gazeten e Meros ne krah dhe ta mbaje frymen te SPAK . Po çe kini akoma kte mentalitet komunist more aman?

                          2. R
                           Ram

                           KONTROLONI BËMAT E MANJOLA KRYEMADHIT TEK FAKULTETI DREJTËSISE UT. ËSHTË ADMINISTRATORE. SI LESHPRERËSE NË BLLOK DOLI SHUMË E AFTË PËR FONDVJEDHËSE. TRANSAKSIONET SHUMICËN I KA ME LLOGARINË E BURRIT TË SHEFES SË FINANCËS (NJË DHELPËR INJORANTE E SHPIRTZEZË). KLSH NUK HYN SE E KA ENDE LSI NËN URDHËRA.

                           1. D
                            DREJTESIA

                            O SPAK do me per Belulin? Kjo eshte familja me e ndyre. Kane guximin e llapin akoma. Njerez si keto me rrusp duhet me i cu ne burrg, e tua sekuestrosh pasurite. Vetem atehere drejtesia shkon ne vend. Por te ne akoma eshte heret.

                            1. N
                             N. Lehesi shpellar i pagdhendur

                             Asgje e re dhe per tu habitur kur degjon per kusaret e familjes Meta te damkosur si hajdute te pangopur .

                             1. U
                              Urime vulgut

                              E zbardhi edhe nje dosje JOVAN BREGU , sry TEMA E MEROS . Siç thote Batoni U KRY ! E tha tema qe “u zbardh dosja “ nga refaksia. Tani pritet denimi dhe mileti ktu po ben ekzekutimin e denimit per vllain e gjithe farefisin e monikes! Eh Enver Enver, edhe ti do ua kishe zili sa me zell e partishmeri i formulojne sharjet. Cna duhet prokuroria apo gjykata, hiq fare se NUK BEJNE PUNEN ATA. Kurse turma mbaron pune fet e fet.

                              1. D
                               Drini

                               A ju duket qe Rama nuk vjedh fare? Ju duket i paster? Ju duket qe po e con vendin para? Nqs ju duket qe shqiperia po prosperon dhe ka rritje mireqenie athere kot qe flasim

                               1. L
                                Lorena

                                Jeni bere si sekt. Merreni me Meta e monika po harroni qe ka 9 vjet ne pushtet ps dhe gjerat po shkojne shume keq. As rritje mireqenie as rritje pagash, inflacioni lart e me lart. Cmimet po shkojne kacafiu. Pa merak se shume shpejt keto shqetesime do ju hyjne ne shtepi se paraja qe ju japin per te perbaltur kedo thjeshte sdo ju dale me.

                                1. T
                                 Tedi

                                 Per te gjitha me siper dhe per cdo vjedhje qe na kane bere keto 32 vjet FAJIN E KEMI NE VETE! Ne vend qe te reagojme dhe ti tregojme vendin ketyre bastardeve kemi 32 vjet qe ankohemi pa bere asgje! I lutemi hajduteve te mos na vjedhin!!!!

                                 Lini një Përgjigje