Fatos Lubonja: SHBA duhet të shpallë Edi Ramën non grata

25 Janar 2023, 18:12Politika TEMA

Fatos Lubonja: SHBA duhet të shpallë Edi Ramën non grata

Fatos Lubonja është shprehur se ish-zyrtari i arrestuar i FBI-së, McGonigal ka marrë 225 mijë dollarë nga zyrtarët shqiptarë, vetëm për të hetuar kundër opozitës.

Komentet Lubonja i bëri teksa ishte i ftuar në rubrikën “Opinion” në Neës24, ku ka komentuar akuzat ndaj ish- zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal dhe lidhjen e tij më kryeministrin Rama dhe Shqipërinë.

Lubonja kërkoi nga drejtësia shqiptare që Rama të hetohet dhe shtoi se nëse SHBA e ka seriozisht luftën kundër korrupsionit në Ballkan, duhet të shpallte “non grata” kryeministrin e Shqipërisë.

Fatos Lubonja: Ai ka dy akuza por të dyja janë të ndryshme, i lidh personazhi por njëra është e ngritur nga Prokuroria e New York që është jo me oligarkun rus dhe pagesat e marra për ta hequr nga lista e të sanksionuarve të SHBA dhe e dyta është akuza nga Washingtoni që lidhet me Shqipërinë, takimet me kryeministrin, 225 mijë dollarët e marra nga punonjësi i shërbimit të inteligjencës për të lobuar për naftën dhe hetimin kundër opozitës në atë hetimin e famshëm.

Një kryeministër mund të ketë lidhej me institucionet e një vendi aleat, problemi këtu është që raportet e Ramës me këtë person nuk janë institucionale dhe të regjistruara nga të dyja anët. Ish- zyrtari i FBI nuk e ka njoftuar Byronë se ka ardhur këtu ka marrë para apo kë ka takuar. Në lidhje me Ramën, kemi të bëjmë me diçka e Prokuroria duhet të hetojë sepse kemi të bëjmë me një lidhje me biznesmenin shqiptar që pagoi 225 mijë dollarë njeriut të FBI për interesa direkte e indirekte të Ramës.

Interesi i parë që zyrtari të ndikojë tek FBI për të hapur një hetim ndaj PD dhe lobimit rus, dhe kjo është vënë në lëvizje jo nga një lidhje korruptive. Ky është interesi direkt i Ramës në këtë çështje.

Ai ka interes se është i lidhur direkt me naftën, kompensimi do vijë nga Shqipëria se Rama do i japë licenca me të cilat do nxjerri shumë më shumë se 225 mijë dollarë.

Edhe Neza ka marrë licenca e përfitime.

Kur Rama me favore e para korrupton një funksionar kaq të rëndësishëm, kur ne presim që FBI të pastrojë korrupsioni këtu, kur ky korrupton FBI imagjino çfarë i bën BKH e të tjerëve.

Ajo që është thelbi i historisë dhe që është dramatike, është që kemi një kryeministër që punën e tij kryesore, që mendon natë e ditë, jo si ti shërbejë shqiptarëve, por si të sigurojë pushtetit më korrupsion mbi intelektualë, ambasadorë, zyrtarë të tillë.

Ina Qirjo: A mund të kemi një shpallje të Ramës non grata nga amerikanët nëse vërtetohet përfshirja e tij?

Lubonja: Nëse amerikanët duan të jenë koherentë dhe të luftojnë korrupsionin në Ballkan sepse prek interesat e tyre, është rasti që ta aplikojnë edhe ndaj Ramës. Jo vetëm ka bërë korrupsion ndaj shqiptarëve që ka krijuar një sistem të tillë, por ka bërë korrupsion në zemrën e shtetit amerikan, në FBI. Në këtë aspekt kjo është një çështje sensitive për ta nëse duan të jenë koherent me atë që kanë deklaruar për luftën ndaj korrupsionit. Jam dyshues sepse SHBA janë pragmatiste dhe për interesa gjeostrategjike kanë mbyllur edhe të dy sytë.

Amerika ka interesa ndaj Shqipërisë se psh Rama mori muxhahedinët, mori 4 mijë afganë, ka marrë politika pro amerikane, shihni luftën në Ukrainë.

Ina Qirjo: Opozita duhet të shfrytëzojë skandalet?

Lubonja: Pa dyshim që po. Po përpiqen ta shfrytëzojnë sipas mendimit tim edhe duke i ngatërruar disa gjëra.

Ina Qirjo: Akuzat që mund të rëndonin mbi kryeministrin Rama?

Lubonja: Minimalisht është akuza e shpërdorimit të pushtetit për të luftuar opozitën dhe korrupsioni sepse ka favorizuar personat që kanë paguar 225 mijë eurot për të pasur më tej favore.

37 Komente

 1. G
  Gjynah

  Ky eshte shume naiv. Amerikanet e duan korrupsionin se me te kontrollojne politikanet kudo ne glob dhe i detyrojne te bejne ate qe i leverdis Amerikes. Po te mos jene te korruptuar politikanet mund ti thone Jo Amerikes. Psh Kurti nuk do jete kurre I dashuri I Amerikes. Nuk them qe ai eshte me i zoti apo me i Miri per Kosoven por duke qene I pa korruptuar nuk eshte i pershtatshem per Amerikanet.

  1. k
   k

   Injoranca dhe prapambetja e njerëzve në shqipëri prek maja të pa arritura kurrë nga asnjë shoqëri.Ata të degraduar që mblidhen darkave në TV të manipuluara dhe ndahen në tifozë të krimit dhe mafjas dhe krahu tjetër të korrupsionit dhe vjedhjes duke menduar se gjithë bota përbëhet nga atë që mendohet në bathore. Do vijë dita kur marrëzia e tyre idiote të përcaktojë presidentët amerikanë apo drejtorët e bankave ndërkombëtare apo të BEsë.Shoqëri e degraduar.

   1. S
    Sahale-Shpellari

    Mor Gjynah dhe ti i bike fyellit ne te njejten brime me kete idiotin tjeter, Koqe Lubonjen... S'te njoh por nga shkrimi dukesh qe qeke RRK, prandaj s'po zgjatem shume... Nuk e di se ne c'planet jetoni ti bashk me Toc Lubonja, por s'kishte pse Rama te paguante nje agjent te FBI-se paret per te germuar te zezat e Sa-Hales apo per te lobuar ne Amerik per te shpallur Sa-Hale Ziun non-grata, sepse bemat e tij korruptive e kriminale s'kan te sosur dhe i dim e kemi par e perjetuar te gjithe ne, Shqiptaret dhe bota. Prandaj mos ha shume

   2. Vjosa

    O ljuba ke lindur maskara ke qënë maskara në rinin tende je maskara tani në pleqeri e do vdesish maskara dhe lepires i sali kriminelit.

    1. t
     tironci 91

     ke te drejte fatos, Edi eshte non grata se te detyroi ty to thithesh koken a k .... duhet te kishte lene ta thithje komplet deri ne gurmaz. Edi eshte komunist, donte vetem koken, si shoku Enver ja qiu nonen momes tosit ose grus todit. cope muti je o tod lubonja.

     1. x
      xhoxhi

      Po si nuktë zuri miniera brënda nuk e di.Me këto që na thua për ditë tregon se burgun e meritoje.Ti ke qënë çun blloku dhe tani pas burgut na u bëre demokrat i flaktë.Ti ke ngrënë e ke pirë nga djersa jonë dhe nuk ke turi të na shesësh mënd para kamerave.Na thua se ishte kundër sistemit socialist dhe që atëhere deshe lirinë.Po kur ishe i tillë pse nuk denoncove tëtatë tek Enveri,por e denoncove kur ishe në burg?Ti je njeri pa asnjë vlerë dhe mundohesh të na tregohesh demokrat i flaktë.Lexoi çfarë shkruhet për ty dhe pastaj na jep këshilla...

      1. T
       Tiransi

       O vemje burgu.o i peshtire.akoma se kupton qe ty ste ka dash familja jote e jo mileti.o kerme e djegur .pleh

       1. J
        Javen tjeter mos u merzit

        Midis Lubonjes dhe ujkut te Fierit une nuk shikoje diference .....javen tjeter do ta shpallin non grata mos u merrzite haaa te maresh mendime si analiste nga nje i pjerdhur cfare mediash kazan

        1. K
         Kdo

         Plak i cmendur.

         1. n
          nje mik ngaVlora

          KY KA DALE MESH FARE INATIN QE KA ME EDIN ,FLET PERCART

          1. C
           Coli

           Gjalle qenka ky MIU i HALAEVE

           1. B
            Bardha

            Care i marre me syze llomarine

            1. L
             Labi

             Është me të vërtet një moral i grisur, i shqyer nga erërat e urrejtjes ndaj një ish-miku, ky shkrim i të quajturit analist "i pavarur". Nuk mund ta perceproj se si njeriu mund të arrij deri këtu. Miqësitë edhe mund të prishen, për mijëra arësye, por "intelektualë" të tillë, së paku duhet të heshtin.

             1. M
              Morseta

              O Fatos nuk kam nej simpati per ramen Po ti ta shpif Je shume keqadashes me te gjithe Po ste dhe nej post ti te sojon te 1000

              1. V
               Vini

               Te te shpallin ty non grada me mire

               1. G
                Geni

                Rama eshte i duhuri per vendin tone

                1. A
                 Ani

                 Ti fol per saliun klysh kurve

                 1. E
                  Eno

                  Ti duhet te jesh ne burg me salen tja maresh me goj dite e nat

                  1. K
                   Krista

                   Ky vetem budalliqe nxjerr nga goja

                   1. F
                    Fatjon

                    Po po vazhdo fol percart,dukesh qarte qe flet nga inati,po ska as fakte as gje.

                    1. T
                     Titi

                     non grata duhet te shpallesh ti per brockullat qe po nxjerr nga goja

                     1. B
                      Besi

                      Sa pa lidhje flet,pa fakte pa asgje,thjesht gjuan ne ajer kot.Kriminel.

                      1. A
                       Askushi

                       Hahaaaa...foli ky...ja, dhe sherbimi i radhes ndaj Saliut...e mori dhe nje dore parash..

                       1. G
                        Goni

                        Fol fol po prap zhurm kot po ben se thjesht llafe boshe jan

                        1. N
                         Notknow

                         Bjeri bjeri se i bie bukur esht ajo shprehja,kshu je dhe ti Lube

                         1. D
                          Dani USA

                          Dhe te bei ty Kryeminister o kafshe tropikale.

                          1. N
                           Noci

                           Eshte turp per ata media qe merren me nje idiot qe inatin qe ka per shokun e tij t'a shprehi me çdo broçkulle. sidomos te fantazive te çmendura t'a Sali Berishes.Çdo njeri qe ka pak mend duke pare ate qe ka ndodhur me amerikanin dhe qe hetimi i tij ka muaj qe behet e sheh se Rama ka bere 2-3 takime me te jo sekrete por ne prezencë me te tjere pasi ai ka qene i ngarkuar t'a punoje ketu dhe nuk ka asnje fare lidhje tjeter se per kaq kohe sa hetohet Amerikanet do e kishin fluturuar Ramen, por njerezit i besojne ketij trushkulur e sidomos Berishës njelloj si i besonin Enverit dikur por shyqyr jane pak

                           1. P
                            Persekucioni

                            Po te te pyeste ty Amerika , Ramen jo ta shpallte nongrada po ta varte ne litar edhe nuk e di a do te kenaqeshe , po vetem Sali nongraden ta bente hero se e ka shperbere shtetin disa here ka vrare e ka prere si i ka dashur qefi e ti se ke hapur goje se ke 25 vjet qe merresh me Edi Ramen , per cudi same shume ti e urren atij aq me shume i rriten vlerat. Enveri ka bere shume te keqia e gabime po me ty ka vepruar drejt vetemm nje gabim te vockel ka bere te te kish futur nje gjysem leku ne balle do kish lare nje hale qe qelb dynjane

                            1. V
                             Vranakonti

                             Ti biri i Todi Lubonjes (eshte fatkeqesi te jesh biri tij),, t'i hash koqen e mutit Edi Rames dhe t'i lash,t'ja pstrosh dhe t'ja rruash bythen Edi Rames. Ti Fatos Lubonja, nuk je as sa nje qime e bythes se Edi Rames. Ti shko te Saliu lepija.

                             1. P
                              Pacavure

                              Kelyshet e sales "gati per te luftuar Ramen" !!! Z.Lubonja; juve si analist qe jeni ........ duhet te duroni , e mos flisni perpara kohe ........... Departamenti i Shtetit Amerikan, nuk ju merr doren juve , qe ta nxjerre non/grada Ramen ,,,,,, Edi Rama nuk ka vrare njerez te pafajshem........ Ky motiv mund te jete edhe i kurdisur kunder Rames, nga kundershtaret e tij ??????????

                              1. D
                               Duro

                               Ti o Tos marmalata je gatuar keq.Sikur të shpallet Rama non grata prapë nuk ngopesh se çte ka.bere ti i shkretë e di.

                               1. D
                                Deglisi

                                I "dashur" Lunonja! Na degro faktet qe ke per Edi Rama dhe SA te verifikojm "faktet" e tia ne do ta shpallom si person I pa deshirushem per Ameriken (USA) SA me shpejte awe me mire

                                1. p
                                 politikani

                                 O Lubonja rrefe kush ta ka vene jo ne bythe,se eshte shume private,por pseudonimin "Ljuba"Je shume injorant dhe me ty nuk fshihet as bytha se ta ben me pucrra.

                                 1. M
                                  Maloja

                                  Plehu, muti dhe kakerdhia i Sali Berishes. Nuk e kuptoj se si njeriu kerkon me zor te behet i neveritshem, hipokrit dhe servil, si puna e ketij njeriu. Eshte e vertete se Saliu e paguan mire, madje shume mire per shpifjet qe ben, por kyt njeri ka shitur shpirtin, dhe keshtu do te vdese, njeri pa dinjitet dhe pa personalitet. Fatkeqesi e madhe!

                                  1. H
                                   Himarioti

                                   Vetëm në madiat shqiptare lejohen kafshë të tilla si ky Lubonja të shkruajnë dhe flasin. Lubonja, ti je një kafshë e vërtetë, asgjë më shumë.

                                   1. P
                                    Populli.

                                    O toso po ty te kan shpall non grada edhe shoket e miqte e ty qe ke patur kur ishe bllok men.Apo e kam gabim.A e di pse sepse je skuth i keq dhe te duket vetja se bota vertitet rreth teje se je specialist per gjithcka. Ndonje cik turp nga vetja kam besim se duhet te kesh.Po nuk pate hallall sisen e jpnuz dules ka qene nje shprehje me pare kur ti ishe cun blloku.

                                    1. R
                                     Ropi

                                     Ore pse janë kaq paradokal këta idjot që i thonë vetes analist?! Kur thonë që Rama i ka kapur të gjitha pushtetet, kur thonë që Rama paguan për të hetuar opozitën.. për kë nga opozitat e pa fajshme e ka fjalën., për opozitën e lirisë apo për burrin e lirisë?!

                                     Lini një Përgjigje